Úvod » Chat s odborníkem » Karel Chobot

Karel Chobot

Fotografie

Co žije na loukách?

Záznam chatu z 28. 5. 2018

Anna:
Jak zasáhl český předlistopadový komunistický režim louky? A jaké je to dnes ohledně luk v Česku?
Karel Chobot: 12:32
Kolektivizace se scelováním polí i luk stejně jako mnoho dalších akcí v zemědělství za předlistopadového režimu mělo fatální a negativní vliv. Louky se poměrně často zorňovaly, tedy měnily na pole, chemizace byla také velmi intenzivní. Dnes je situace mírnější, nové louky naopak spíš přibývají zatravňováním, ovšem nejde o druhově bohaté porosty. Problémem je spíše unifikace péče, kdy se sečou louky naráz ve velkých plochách.
ANTIMONY:
Co obecně žije dnes na loukách?
Karel Chobot: 12:34
Stále to je mnoho druhů živočichů i rostlin. Složení se ovšem mění, řada druhů ubývá.
SK:
Co už nežije na loukách?
Karel Chobot: 12:39
Už jen na málokteré louce dnes například najdete orchideje, mizí také řada druhů motýlů. Zatím je to ústup z některých území, kdy ještě druhově bohaté louky najdeme např. v Bílých Karpatech i jinde. Jsou ale už příklady druhů, které vymřely na celém území, takovým je například žluťásek barvoměnný.
Eliška :
Dobry den, jsou larvy nebo brouci chrousta v zahradr skodlive ? Dekuji Vam.
Karel Chobot: 12:42
Pokud je jich málo i mimo záhony, moc škody nenadělají. Potravou larev jsou jemné kořínky a rostliny to většinou zvládnou. Dospělí chrousti se živí listy, zase platí, že při malém počtu nenadělají mnoho škody.
Jana:
Dobry den snazila jsem se na zahrade zasadit chrpz abych prilakala hmyz. Poradíte mi prosim i jinou rostlinku ktera pomáhá prezit hmyzu.?
Karel Chobot: 12:45
Čím pestřejší budete mít složení záhonů, tím více druhů můžete očekávat. Pokud jde o lákání hmyzu, např. motýlů, hraje roli množství nektaru, je řada rostlin, která na zahradu přiláká motýly takto. Dobré je mít na zahradě koutek s kopřivami (na těch se vyvíjejí babočky) nebo zkuste třeba "hmyzí hotel" který přláká samotářské včely.
Tery:
Dobry den. Zrovna vcera jsme jeli s rodinkou na vylet na Stadlec. Vsude kolem byly nadherne louky plne lucniho kviti. Zaujalo me to a byla jsem rada ze to neni posekane a ze je v nich zivot. Ja se zeptam. Dpporucujete prochazku v takove louce ? Vzhledem ke klistatum. Dekuji
Karel Chobot: 12:47
Klíšťata žijí i v krátkých trávnících, ovšem je pravda, že v takové louce se jim daří lépe. Doporučuji projít se, pokochat se a pak se podrobně prohlédnout a klíšťata smést z oděvu a nohou.
Olina:
Dobry den pane Karle, je nejaky vyznamny druh , ktery u nas zil v loukach a nyni jiz nezije ? Protože vime ze luk ubyva ?
Karel Chobot: 12:49
Luk obecně neubývá, ovšem mění se jejich druhové složení. Druhy zatím mizí hlavně lokálně, ale z celé ČR například vymřel jeden druh žluťáska, žluťásek barvoměnný.
Marie:
Dobrý den, v poslední době jsem několikrát slyšela o broukovi Májka. Vyskytuje se u nás běžně a je opravdu tak nebezpečný (pro děti až smrtelně)? Děkuji Marie
Karel Chobot: 13:15
Majky jsou zvláštní čeleď brouků, úplně běžné nejsou, spíše jde o vzácnější druhy, které se nejčastěji vyskytují na jaře. Nebezpečné nejsou, ale jejich tělní tekutiny, jejichž vypouštěním se majky brání, jsou jedovaté. Takže majky nejíst a pokud je berete do ruky, umýt ruce. Smrt by možná hrozila jen při požití velkého množství majek, to je ale úplně nereálná situace.
Majka:
Hezké odpoledne,mám ráda luční kvítí a motýly,kobylky,vážky atd.Jak se vám líbí ve studiu? Pěkný den.
Karel Chobot: 13:15
Díky za optání, docela ano, je to zajímavá zkušenost.
Tereza Berníková:
Dobrý den, musí být louka na slunci na jižní straně? Přemýšlíme o vysetí louky. Máme pozemek pod lesem a ten stíní, takže zde svítí slunce pouze ráno a odpoledne/večer. Stačí to? Děkuji
Karel Chobot: 13:19
Louka na orientaci svahu či osvětlení není závislá, každá je trochu odlišná. Pokud chcete použít nějakou komerční luční směs, zkuste vybrat takovou, která bude odpovídat nejvíce Vaší lokalitě. Dobrou metodou je třeba rozložení sena z nějaké louky v okolí, která je podobná a složením Vám vyhovuje.
Eva Urban:
Dobrý den, moc se omlouvám, že Vás zneužiji (i když loukami žijeme, na zahradě mají včely a jiný hmyz eldorádo :-D) Prosím, mohl byste paní, která organizuje soutěž Maminka roku, vyřídit, že jim chybí kategorie Tatínek roku - nedělám si srandu, oba mí tatínkové (syn i zeť) jsou ve svých rodinách \"maminky\" - na mateřské/rodičovské dovolené, zatímco maminky chodí do práce... Děkuji.
Karel Chobot: 13:37
Díky, na zahradě jen tak dál, vzkaz zkusím vyřídit:)

Přehled chatů

Ivana Jirešová

Fotografie

19. 6. 2018

herečka

Margareta Křížová

Fotografie

18. 6. 2018

podnikatelka

MUDr. Hugo Přibyl, Ph.D.

Fotografie

15. 6. 2018

praktický lékař a geriatr

Patrik Děrgel

Fotografie

15. 6. 2018

herec, muzikant

Jan Bureš

Fotografie

14. 6. 2018

politolog, Metropolitní univerzita Praha

doc. MUDr. Zuzana Čermáková, Ph.D.

Fotografie

14. 6. 2018

primářka Krevního centra FN Ostrava

David Kraus

Fotografie

14. 6. 2018

hudebník, herec

Ing. Roman Letošník

Fotografie

13. 6. 2018

vedoucí oddělení hygieny výživy, KHS MS kraje

Arnoš Vašíček

Fotografie

13. 6. 2018

záhadolog

Ing. Petr Havlíček

Fotografie

12. 6. 2018

výživový poradce

Šárka Nováková

Fotografie

11. 6. 2018

tisková mluvčí Zoo Ostrava

Pavel Čech

Fotografie

7. 6. 2018

výtvarník, ilustrátor

Olga Beranová

Fotografie

6. 6. 2018

Lucie Černíková

Fotografie

6. 6. 2018

herečka

první | předchozí | 1 2 3 4 5 | další | poslední (13)