Úvod » Chat s odborníkem » MUDr. Petr Šilhán

MUDr. Petr Šilhán

primář psychiatrie FN Ostrava

Fotografie

Záznam chatu z 17. 5. 2018

AK:
Máte u Vás oddělení, kam se dá dostat dobrovolně a máte na tom oddělení spíše vždy plno nebo neplno?
MUDr. Petr Šilhán: 06:12
Dobré ráno, na naše oddělení se pochopitelně lze dostat dobrovolně a spíše bývá obsazené, na druhou stranu záleží na akutnosti stavu. Je-li stav velmi naléhavý, jsme schopni pacienty přijímat okamžitě, tam, kde lze vyčkat, jsou objednací lhůty 2-3 týdny.
ANTI:
V čem je psychiatrie FN Ostrava specifická?
MUDr. Petr Šilhán: 06:15
Dobré ráno, nevím, zda mohu označit naše oddělení za nějakým způsobem specifické, možná v negativním slova smyslu nedostatkem lůžkových míst (což se už řeší). Ale obecně myslím, že věnujeme více pozornosti, než bývá obvyklé, psychickým příčinám a jejich psychoterapeutickému řešení.
ANTI:
Věnujete se nějak speciálně u Vás OCD a poruchám osobnosti?
MUDr. Petr Šilhán: 06:18
Dobrý den, nemáme žádné specifické postupy pro poruchy osobnosti ani léčbu OCD (snad s výjimkou nácvikového programu), máme jediné lůžkové oddělení, kde se léčí pacienti ze všech diagnostických okruhů, postupy jsou tedy spíše universální.
Jana:
Pane primari,hezke dobre rano!Je něco co Vas nekdy v dnesnim svete také naštve,ale i potesi?
MUDr. Petr Šilhán: 06:24
Dobré ráno, díky za milý dotaz. No, štve mě často něco, třeba poslední dobou síla desinformací a jejich vliv na celou společnost (což se projeví někde skoro denně), potěší mě běžné všední dobré věci, kontakt s fajn lidmi, rodina, kamarádi, zahrada, to je taky spousta...
Jana:
Vážený pane primáři, prosím Vás o odpověď. I přes měsíc na ATB mám stále v krvi borreliozu (5 měs. po dobrání). Ale kromě kloubů atd. se u mě objevují nyní i stavy, kdy několikrát do dne mne přepadne pocit - že nic nemá cenu. Paralyzuje mne to a omezuje v běžných činnostech. Myslím i na nejhorší. Pak to zase přestane. Prý borrelie může toto způsobovat, ale další ATB mi lékař předepsat nechce. jak se dá v tomto případě postupovat? Děkuji
MUDr. Petr Šilhán: 06:29
Dobré ráno, já nejsem odborník na léčbu boreliózy, takže nemůžu mluvit za ATB, ale s různým i problémy v souvislosti s boreliózou se setkáváme (záleží mj. na stádiu). Každopádně existuje jasná souvislost mezi dlouhodobou zánětlivou reakcí a možností rozvoje depresivních stavů, takže bych asi zvážil možnost nasazení antidepresiva, což může udělat i praktický lékař. Jinak je často možné v nějaké krizové situaci navštívit třeba nejbližší krizové centrum, kde je možné své pocity konzultovat (obvykle non-stop), léky se tam ale obvykle nepředepisují.
Kateřina:
Dobrý den, ráda bych se Vás zeptala na takový duševní stav, kdy při smutku nebo radosti jakoby byste nevěděl, jak se např. smát nebo plakat, při veselé události nelze nalézt pocit se smát. Je to stav po dlouhodobém intenzivním několikaletém stresu a trval asi 2 měsíce (vymizení emocí). Je to již náznak nějaké duševní choroby? Jak je tento stav nebezpečný. Děkuji za odpověď.
MUDr. Petr Šilhán: 06:30
Dobré ráno, asi by se po takovém dlouhodobém stresu mohlo jednat o vyčerpání, event. náznak slabé depresivní poruchy, na druhou stranu i tyto stavy - tak jak jste popsala mohou odeznít samy.
Gabriela:
Vážený pane doktore, chtěla bych se Vás zeptat na Váš názor na moji situaci. Mám za sebou náročnější období..za posledních pár let jsem 7 x potratila jednou mi zemřela holčička po porodu. Naštěstí se nakonec povedly dvě děti. Po celou dobu posledního těhotenství jsem musela ležet atd. Vždy jsem byla veselý a optimistický člověk. Poslední 2 roky mě ale nic nebaví( děti jsou malé 6 a 2 roky), nejvíc mám problém setkávat se s lidmi a to jsem byla vždy ve společnosti velmi ráda. Před jakýmkoliv setkáním vždy hledám výmluvy tak, abych se z návštěvy vyvlíkla.. mám problém jít i se synem na trénink a jsem z toho vždy nervózní. Nejraději jsem sama, ale necítím se spokojená i když se máme dobře a jsem velmi šťastná ze mé děti. Pořád se utěšuji, že je to jen takové období, ale cítím jak jsem nejistá, odnáší to i manžel. Nechci se teď o všem rozepisovat, protože dotazů máte asi dost. jen se chci zeptat zda bych měla svůj stav už nějak řešit.. Děkuji za odpověď.
MUDr. Petr Šilhán: 06:42
Dobré ráno, to je mi líto... Tak jak to popisujete, už bych skoro nasazení antidepresiva zvažoval, myslím, že z toho nemusíte mít strach a mohlo by to opravdu pomoci. Ta délka a uzavírání se spíše svědčí o tom, že to za řešení stojí. Jinak samozřejmě můžete zvolit i psychoterapii nebo si najít nějaký čas taky sama pro sebe, nicméně to je spíše podpora než řešení. Já bych se tady přimlouval za léky.
Natalie:
Dobre rano pane doktore,jste i Vy nekdy smutny?Dekuji za odpověď.
MUDr. Petr Šilhán: 06:44
Dobré ráno, jasně, že bývám smutný, to je normální a ani se tomu nebráním, nevyužívám žádných "fíglů", abych se jim vyhnul, asi by to ani nefungovalo.
Irma:
Zdravim Vas pane primari,prosim mate nejakou radu jak najit dusevni rovnováhu..Souhlasite s rcenim,zit v pritomnem okamziku?
MUDr. Petr Šilhán: 06:53
Dobré ráno, žádnou rychlou radu "z kloubouku" na to, jak najít duševní rovnováhu, nemám, takhle to asi nefunguje. Ale co se týká života tady a teď, tak spíše souhlasím v tom smyslu, že věci minulosti ani budoucnosti by nás nemusely soužit. Ale to nutně nemusí znamenat přehlížet nějaké zdroje svého života ani nemyslet vůbec na to, co je potřeba.
Dana:
Dobré ráno. Pane doktore, co je to prosím za ženu, která opustí po sedmi letech manželství svého muže a dítě a řekne, že manžel je ji lhostejný a nikdy se v ní neprobudily mateřské city, že musí žít sama? Po celou dobu se takto projevovala. Příp. říká se nějak těmto ženám? Děkuji.
MUDr. Petr Šilhán: 07:15
Dobré ráno, netroufám si na základě takto krátkého popisu někoho škatulkovat, těžko říct, možná nějaká krize, možná skutečně návrat k přirozenosti, která byla potlačovaná. Omlouvám se, nedokážu říct.
Petr:
Dobrý den, mám otce, který zřejmě trpí hysterií s projevy agresivity vůči rodinným příslušníkům (také kverulantstvím, sběračstvím), k lékaři nejde. Chci se dotázat, jestli je vůbec možné, aby se tento stav (zejména projevy hysterie) zlepšil i bez nějaké medikace? Poraďte, prosím, jak jeho situaci zklidnit. Děkuji.
MUDr. Petr Šilhán: 07:17
Dobré ráno, bez léků se to asi nezlepší, ale ani s léky není jistota. Tyto projevy jsou obecně hůře ovlivnitelné a především pacient musí být motivovaný, minimálně užívat pravidelně léky...
Emka:
Dobré ráno, jaké léky by jste napsal na poruchu osobnosti (hraniční). I s extrémními projevy je šance žít normální život? Díky
MUDr. Petr Šilhán: 07:43
Dobré ráno, nepsal bych asi léky jen tak od pasu. Někdy antidepresiva, někdy malá dávka atypického antipsychotika, záleží na druhu potíží a jejich intenzitě, ale hlavně dlouhodobá psychoterapie! Přeju hodně úspěchů.
Jirka Sirka:
Dobrý den Objednal jsem se na psychiatrii.. samozřejmě čekací doba 3 měsíce. Když jsem se tam dostal tak na mne čekal mladý klučina (psychiatr) a úplně jsem ztratil chuť se mu svěřovat se svým problémem. 3 měsíce fuč. Neměl jsem k němu důvěru. Lze při objednání nějak zjistit ke komu přijdu? Nějaký \"fotokatalog\" kde si můžu vybrat? Asi to zní bláznivě, ale mně by to pomohlo.
MUDr. Petr Šilhán: 07:45
Dobrý den, to je mi líto, ale fotokatalogy nejsou... Možná můžete pohledat informace o lékaři na internetu, které napoví. Obecně ale mladší psychiatr nemusí znamenat horší, kolikrát mají mnohem větší nasazení a zájem, nejsou ještě tak vyčerpaní...
Šárka:
Dobré ráno nemám dotaz.chci pouze poděkovat..před rokem jsem byla hospitalizována na oddělení psychiatrie v ostravě porubě..ta zkušenost byla opravdu zásadní i když jsem nechtěla podstoupit tuto hospitalizaci a branila se zuby nehty,nakonec jsem odcházela maximálně spokojená a vděčná,že jsem toto absoluvovala..nyní jsem v naprostém pořádku a každému doporucujii odbornou pomoc vyhledat.Šárka Čabanova
MUDr. Petr Šilhán: 07:46
Dobrý den, jsem moc rád...
Veronika:
Dobrý den, přítel se léčí s paranoidní schizofrenií a tuto chorobu měla také jeho maminka. Máme spolu dvě děti, tříletou dceru a sedmiměsíčního syna. Jaká je pravděpodobnost dědičnosti této nemoci? A doporučujete v budoucnu děti nějak odborně sledovat či poslat ( třeba v pubertě) na nějaké preventivní vyšetření?
MUDr. Petr Šilhán: 07:54
Dobrý den, ta pravděpodobnost není zase tak vysoká 1:5-10 a úplně preventivními prohlídkami bych nikoho netraumatizoval. Zase na druhou stranu, kdyby se dítě začalo nějak měnit, tak je lépe neotálet. Ale určitě to dobře dopadne!
Lubomíra:
Zdravím v Jeseníků, díky své mati která primářovala na psychiatrii v našich lázních, byla jsem nejstarší ze 4 dětí a pak celý svůj život organizovala kulturní vyžití ve městě, tak pomáhám a dělám vrbu dodnes leckomu a vím, že záleží na genetické odolnosti každého z nás. Mrzí mně, jak lékaři při jakémkoli sebemenším problému lidem předepisují sedativa místo promluvy a dělají tak z lidí národ narkomanů...co vy na to?Lidé se neumí těšit každodenně na něco byť malého a co je pokora to už ví málokdo...
MUDr. Petr Šilhán: 07:55
Dobré ráno, vzhledem k počtu dotazů, které už asi nestihnu zodpovědět, se omezím na to, že s Vámi víceméně souhlasím :-).
Marta:
Hezky den, p. doktore. Prosim o radu. Po 25ti letem manzelstvi jsem zjistila, ze manzel si nasel milenku. Nevim, jak se chovat, uziram se tim, nejim, nespi, ale snazim se chovat se, jako by se nic nedelo a doufam, ze vse prejde. Jen nevim, co se svymi stavy podle mne deprese. Zda zajit k psychologovi, ci psychiatrovi. Citim se strasne vycerpana, nic me nebavi, o nic nemam zajem, opravdu jsem unavena. Dekuji za radu
MUDr. Petr Šilhán: 07:59
Dobrý den, to je mi líto a je těžké radit (my ani radit nesmíme). Každý člověk a každý vztah jsou specifické, někdy stojí za to nic nedělat, jindy si promluvit... Každopádně bych se staral sám o sebe, o to, co Vám pomáhá, zkusil bych si najít psychologa a ujasnit si, jestli není čas o věci mluvit. Obecně je totiž asi otevřenost lepší a umožní vypouštět...
Jitka:
Dobrý den.Máme v pěstounské péči chlapečka jehož maminka trpí bipollární schizofrenií.Jaká je prosím dedičnost?Děkuji za odpoved
MUDr. Petr Šilhán: 08:01
Dobrý den, to riziko bude tak 1:5-10. PŠ
Martin :
Dobrý den pane doktore, mám nějakou poruchu zřejmě žaludeční neurozu, protože tam často cítím tlak. Někdy pomáhá například chodit po pokoji sem a tam, může být příčinou svědivá vyrážka, kterou jsem prodělal jako batole a jak se to dá prosím léčit? děkuji Martin
MUDr. Petr Šilhán: 08:16
Dobrý den, neumím vysvětlit původ Vašich problémů, můžu jen řict, že je-li žaludeční nervóza, lze obecně vyzkoušet psychoterapii nebo nějaká psychofarmaka.
jiří:
je uvás dostatek lůžek
MUDr. Petr Šilhán: 08:17
Dobrý den, kolik pacientů máme přesně, to nevím, kapacita lůžek je 24, obsazenost bude tak kolem 20 a určitě to není dostatečný počet.
Monika Nováková :
Dobrý den pane doktore, má maminka má bipolární poruchu. Je pod lékařským dohledem, pravidelně užívá léky. Poslední 2 roky bez hospitalizace. Jaká je pravděpodobnost že tuto poruchu budou mít i mé děti. Dá se něco udělat ještě před početím (spec. Vyšetření, odstranění určitého genu)?
MUDr. Petr Šilhán: 08:23
Dobrý den, ta pravděpodobnost bude tak někde 1:10, žádný konkrétní gen za to nemůže, spíše kombinace mnoha genů, které vyšetřit nelze. Já bych se tím asi nezabýval...
Dagmar Novotná:
Dobré ráno, dvě z mých dětí přišly na svět přiškrcené pupeční šňůrou, obě mají v dospělosti psychické problémy, souvisí to? Dekuji.
MUDr. Petr Šilhán: 08:24
Dobrý den, odpovídám už hodně stručně, může a nemusí.
Renata:
Dobrý den,ráda bych se zeptala,dcera se léčí od 14 let s paranoidni schizofrenii.projevuje se to tím,že nechce jíst a o nic nemá zájem.Minulý rok byla delši dobu na brigádě a nebrala léky.Na podzim byla hospitalizovana v nemocnici s psychozou.Nyní se jeji stav často mění.Nechce abychom dohlíželi jak bere léky,chce je brát jen sama a vždy se otočí aby je vzala sama.Nevíme jak ji vrátit chuť do života.
MUDr. Petr Šilhán: 08:26
Dobrý den zkuste s ambulantním psychiatrem probrat možnost depotních injekcí, to by mohlo problém vyřešit.

Přehled chatů

Nicole Zaoralová

Fotografie

30. 5. 2018

Tisková mluvčí HZS

Karel Chobot

Fotografie

28. 5. 2018

PharmDr. Margit Slimáková

Fotografie

28. 5. 2018

specialistka na zdravotní prevenci a výživu

Roman Štolpa

Fotografie

28. 5. 2018

režisér, herec

Iva Hüttnerová

Fotografie

25. 5. 2018

herečka, výtvarnice

Vavřinec Hradilek

Fotografie

25. 5. 2018

kajakář

Stanislava Lišková

Fotografie

24. 5. 2018

Jan Čapek

Fotografie

24. 5. 2018

Designer

Jaroslav Gall

Fotografie

23. 5. 2018

Renato Salerno, Sharlota

Fotografie

23. 5. 2018

model, zpěvák a zpěvačka

Josef Uchytil

Fotografie

22. 5. 2018

Rudolf Havlík

Fotografie

22. 5. 2018

filmový režisér, spisovatel, blogger, cestovatel

PhDr. Lenka Šulová

Fotografie

21. 5. 2018

Kateřina Tučková

Fotografie

21. 5. 2018

spisovatelka

první | předchozí | 1 2 3 4 5 | další | poslední (10)