Úvod » Chat s odborníkem » MUDr. Markéta Černovská, Mgr. Lucie Michálková

MUDr. Markéta Černovská, Mgr. Lucie Michálková

Fotografie

Lékařské komiksy pro děti

Záznam chatu z 25. 4. 2018

ANTI:
MČ - Jsou lékařské komiksy pro děti i české provenience?
MUDr. Markéta Černovská, Mgr. Lucie Michálková: 12:37
Dobrý den, komiksy jsou určeny pro všechny děti, bez rozdílu země původu. V ČR jsou v současné době dostupné 3 komiksy v českém jazyce.Díky typu zpracování, t.j. komiksová úprava jsou dětem srozumitelné a snadno je přijmou...
ANTI:
MČ - Je to hodně známé a rozšířené v ČR - lékařské komiksy pro děti:
MUDr. Markéta Černovská, Mgr. Lucie Michálková: 12:41
Komiksy jsou obecně rozšířenou formou čtení, ale edukační materiály pro děti z medicinského prostředí jsou ojedinělé. Je to škoda, protože se jedná o jemnější formu, jak dětem nemoc přiblížit a snažší je to i pro rodiče, protože mají při ruce materiál, který jim může pomoci začít o nemoci mluvit.
Hana:
Kde můžu získat tištěnou verzi? dděkuji
MUDr. Markéta Černovská, Mgr. Lucie Michálková: 12:44
Dobrý den Hanko, čtenou verzi komiksů lze získat prostřednictvím odborných ambulancí, které se daným onemocněním zabývají či od různých pacientských organizací jako např. Onkomaják, Liga žen pro karcinom prsu, Roska, Sdružení mladých sklerotiků...Kromě toho je možno volně získat online formu na webové strance mojemedicina.cz.
Jitka Faltová:
Dobrý den, srdečně zdravím a ráda bych věděla, kde jsou lékařské komiksy k zakoupení a pro jakou věkovou skupinu jsou určeny. Děkuji za odpověď. Jitka F.
MUDr. Markéta Černovská, Mgr. Lucie Michálková: 12:47
Dobrý den Jitko, lékařské komiksy jsou zdarma, můžete je získat buď na odděleních, které se nemocí zabývají a nebo v pacientských organizacích. Elektronickou verzi pak můžete najít na webu mojemedicina.cz.
Jana:
Lze komiks zaslat poštou?
MUDr. Markéta Černovská, Mgr. Lucie Michálková: 12:49
Dobrý den Jano, je možno oslovit některé pracovistě či pacientskou organizaci.
ANTI:
LM - Od kolika let můžou děti mít přístup k lékařským komiksům pro děti?
MUDr. Markéta Černovská, Mgr. Lucie Michálková: 13:02
Dobrý den, komiksy mohou být přínosné už pro děti předškolního věku, tam samozřejmě doporučujeme, aby rodiče pečlivě dovysvětlovali, co se v knížce děje. Starší děti už si mohou číst v knize bez rodičů, ale stejně doporučujeme rodičům, aby se zeptali, zda dítě všemu rozumí - tak nebudou po přečtení zmatení.
Ondřej:
Inspiroval se prosím komiks existujícími superhrdiny, jako např. Batmanem? Děkuji
MUDr. Markéta Černovská, Mgr. Lucie Michálková: 13:04
Dobrý den milý Ondřeji, myslím, že přímo ne, ale určitá podoba se tam samozřejmě může objevit. Rádi bychom, aby se jako superhrdina cítilo každé dítě, které podporuje své rodiče v nelehké době onemocnění. Určitě si to zaslouží!
BRIT:
MČ - V čem spočívá podle Vás největší význam lékařských komiksů pro děti?
MUDr. Markéta Černovská, Mgr. Lucie Michálková: 13:07
Dobrý den Brite, největší význam těchto komiksů je vysvětlit dětem závažné medicinské téma srozumitelných a lehce pochopitelným způsobem. Navíc je ve formě komiksu, který je dětem blízký.
BRIT:
LM - Kdo vynalezl lékařské komiksy pro děti?
MUDr. Markéta Černovská, Mgr. Lucie Michálková: 13:11
Lékařské komiksy vznikly v USA, kde se používají od roku 2009. Bylo zpracováno 198 lékařských témat a přeloženy byly do 30 jazyků. V současné době se používají v 50 zemích. Autory je kolektiv lékařů různých specializací a dětských psychologů.
Pavlína Bláhová:
Chtěla bych Vám moc poděkovat za to, co prospěšného děláte.
MUDr. Markéta Černovská, Mgr. Lucie Michálková: 13:12
Dobrý den Pavlíno, děkujeme za milá slova:)!
ANTIMONY:
LM - Kde poprvé na světě bylo použito lékařských komiksů pro děti?
MUDr. Markéta Černovská, Mgr. Lucie Michálková: 13:14
Dobrý den, úplně poprvé to možná bylo za Egypťana Sinuheta ale kamenná verze komiksu nebyla tak snadno distribuovatelná:), papírová verze lékařských komiksů pak vznikla v USA, kde se používají od roku 2009. Bylo zpracováno 198 lékařských témat a přeloženy byly do 30 jazyků. V současné době se používají v 50 zemích. Autory je kolektiv lékařů různých specializací a dětských psychologů.
SK:
LM - Kde všude v ČR se používají lékařské komiksy pro děti?
MUDr. Markéta Černovská, Mgr. Lucie Michálková: 13:21
Dobrý den, v našem prostředí se komiksy používají hlavně na odděleních kde se rodič léčí s onemocnením, tam by měl být nabídnut pacientům. Tam o ně můžete poprosit své lékaře. K dispozici jsou i v rámci pacientských organizací, které sdružují muže a ženy s onemocněním, kterému se komiks věnuje. Všem jsou komiksy přístupné v elektronické podobě na mojemedicina.cz
Helena:
Dobrý den, nemáte v plánu připravit komiks pro děti, které mají sourozence s poruchou autistického spektra? Děkuji.
MUDr. Markéta Černovská, Mgr. Lucie Michálková: 13:26
Dobrý den Heleno, děkujeme za dobrý dotaz a podnět - poruchy autistického spektra si určitě zaslouží zvláštní péči a pozornost. České prostředí může zatím na podobné téma nabídnout dokumentární filmy (Děti úplňku), mnoho článků a dokonce i píseň, ale komiks by určitě ulehčil sourozencům dětí s poruchou autistického spektra jak popsat svým kamarádům a spolužákům s čím si rodina prochází. Určitě Váš nápad navrhneme společnosti, která do České repubiky komiksy přivezla.
Tadeáš (28):
Dobrý den, jsou lékařské komiksy také předmětem sběratelského zájmu? Zajímalo by mne zda se také mohou sbírat. Děkuji.
MUDr. Markéta Černovská, Mgr. Lucie Michálková: 13:30
Dobrý den Tadeáši, sbírat se dá samozřejmě všechno -:). V případě komiksů navíc získáte i spoustu nových informací o nemocech, které jsou kolem nás. Na internetu jsou dostupné i originální verze v angličtině, kde je zpracováno více medicínských problémů. V češtině jsou dostupné komiksy věnované karcinomu plic, prsu a roztroušené skleróze. Ja osobně žádného sběratele komiksů Medikidz neznám, můžete být první.
Petra K.:
Dobrý den, prosím kdy bude k dispozici komiks na téma hemofilie? S manželem řešíme, jak tuto nemoc komunikovat na našeho syna. Děkuji.
MUDr. Markéta Černovská, Mgr. Lucie Michálková: 13:39
Dobrý den Petro, o komiksu věnované hemofilii se již hovořilo, ale zatím bohužel není v české verzi dostupný a v letošním roce se nestihne určitě. Na komiks proto raději nečekejte a se synem se o nemoci začněte bavit dříve - můžete se podívat na webové stránky Medikidz v originále, t.j. anglickém jazyce. Nebo se zkusit optat ve Sdružení hemofiliků. Další možností je podívat se se synem na seriál Byl jednou jeden život, tam jsou problémy s krevními chorobami rámcově vysvětleny. Držíme Vám palce a doufáme, že komiks věnovaný hemofilii Vám budeme moci brzy nabídnout.
Karla:
Dobrý den, ráda bych se zeptala, zda a jakým způsobem dítě informovat o těžké nemoci v rodině. Není lepší dítě zlých informací ušetřit?
MUDr. Markéta Černovská, Mgr. Lucie Michálková: 13:48
Dobrý den Karlo, děkujeme za dotaz - je to velmi těžká situace, hlavně rodiče mají velký strach, jak děti informaci příjmou. Důležité je, aby rodina byla v klidném prostředí a měla na rozhovor čas, rodiče dětem řekli, že se v rodině objevila nemoc, že to může občas být těžké (mohou být unaveni nebo jim nebude dobře), ale to nic nemění na tom, že budou chtít být spolu jak nejvíc to půjde.

Přehled chatů

Nicole Zaoralová

Fotografie

30. 5. 2018

Tisková mluvčí HZS

Karel Chobot

Fotografie

28. 5. 2018

PharmDr. Margit Slimáková

Fotografie

28. 5. 2018

specialistka na zdravotní prevenci a výživu

Roman Štolpa

Fotografie

28. 5. 2018

režisér, herec

Iva Hüttnerová

Fotografie

25. 5. 2018

herečka, výtvarnice

Vavřinec Hradilek

Fotografie

25. 5. 2018

kajakář

Stanislava Lišková

Fotografie

24. 5. 2018

Jan Čapek

Fotografie

24. 5. 2018

Designer

Jaroslav Gall

Fotografie

23. 5. 2018

Renato Salerno, Sharlota

Fotografie

23. 5. 2018

model, zpěvák a zpěvačka

Josef Uchytil

Fotografie

22. 5. 2018

Rudolf Havlík

Fotografie

22. 5. 2018

filmový režisér, spisovatel, blogger, cestovatel

PhDr. Lenka Šulová

Fotografie

21. 5. 2018

Kateřina Tučková

Fotografie

21. 5. 2018

spisovatelka

první | předchozí | 1 2 3 4 5 | další | poslední (10)