Úvod » Chat s odborníkem » Dana Makrlíková

Dana Makrlíková

zahradní architektka

Fotografie

Záznam chatu z 17. 4. 2018

STOP:
Jak vzpomínáte na P. Podlahu?
Dana Makrlíková: 06:12
Přemek Podlaha byl jeden z nejlepších profesionálů, které jsem kdy potkala. Naučil mne dělat reportáže a moderátorské řemeslo... byl skvělý a ráda na něj vzpomínám
SF:
Jak jste vy zaměřena, specializována jako zahradní architekta? A jaký styl zahradní architektury preferujete?
Dana Makrlíková: 06:13
Moje specializace je láska k zahradě:-) mám rada barevné zahrady, ale nejraději mám, když lidem splním sen o krasné zahradě a je podle jejich představ. Teď mám ale hodně ráda zahrady, kde prim hrají okrasné trávy.
STOPK:
Televizní reportérsko/moderátorská kariéra a zahradní architektura - jde to dohromady?
Dana Makrlíková: 06:15
Proč ne, jde to krásně dohromady. Když jsem moderovala zprávy na Primě, všichni se mi smáli, že miluju zahrady. Pak Štěpánka Duchková chtěla zahradu a najednou mám firmu na realizace zahrad. Spojení s POlopatě kdy radím divákům k zahradě je skvělé, alespoň se nebojím mluvit před kamerou jako většina lidí:-)
Kateřina:
Dobré ráno, pamatuji si Vás ještě z receptáře, jste dobrá, že jste to dokázala zálibu dotáhnout tak daleko :-) Mám jeden dotaz, jak zútulnit prudký svah, na kterém se ani kůra neudrží, sklouzávala by. Co vysázet? Moc děkuji za radu a mějte se krásně.
Dana Makrlíková: 06:17
POkud máte hodně prudký svah, tam doporučuji skalník, pak textilii a jutu na zpevnění svahu a pak také po půl metru tzv. haťování, latě, které kůru podrží alespoň po těch 50 cm. A rostlin musíme dát hodně cca 40cm od sebe,aby svah rychle zarostl,a hlavně tu textilii jinak se to velice rychle zaplevelí
Romana:
Dobrý den, jak prosím poznám, jestli vřesy přežily zimu? Vysazovala jsem je loni nově koupené a zatím jsou všechny hnědé, jakoby uschlé. Mají už nově obrůstat, nebo mají ještě čas? Děkuji, Romana
Dana Makrlíková: 06:18
Jestli jsou celé hnědé a jdou snadno vyndat, tak to znamená, že jsou uschlé. Řada vřesů, co se kupuje v hobbymarketech je pěstovaná v Holansku ve skleníkových podmínkách a zimu nevydrží. Také mohl mít vřes nedostatek vody a nebo zmrzl, neb byla šílená zima
STOP:
V čem je zahradní architektura specifická?
Dana Makrlíková: 06:19
Zahradní architektura je podle mne specifická v tom, že děláte svět o něco hezčí. je to krásný tvůrčí práce.
Jitka:
Dobrý den. Moje zahrada je do prudkého kopce nad domečkem. Radili mě , že bych měla použít ke zpevnění svahu listnaté nebo ovocné stromky, Někdo jiný zase měl obavy, že stromky svah naopak roztrhá kořeny. Čím nebo jakým způsobem upevnit svah nad domečkem. Děkuji
Dana Makrlíková: 06:20
Musela bych svah vidět, pokud je prudký zkuste skalníky, tavolníky, vajgélie, potentilu a sázejte po skupinách o více kusech a nezapomeňte na textilii proti prorůstání plevelů
SF:
Jaká je úroveň české zahradní architektury?
Dana Makrlíková: 06:20
Myslím si, že teď už velice dobrá. Řada architektů jezdí do zahraničí, inspiruje se a ta úroveň našich zahrad stále roste.
Ludmila:
Dobrý den, máme zahradu v pronájmu, majitelka pohnojila granulovaným cereritem. Za 2 měsíce se bohužel nerozpustil. Máme obavu o pejska, aby hnojivo nepozřel. Ráda bych se zeptala, jak hnojivo co nejrychleji rozpustit. Děkuji za odpověď, pěkné ráno.
Dana Makrlíková: 06:21
Je to divné, že se to nerozpustilo. Můžete použít tak jako já hnojivo na trávník ...A sype se jako slepicím.... Vždy hnojím za deště a hned zmizí
STOP:
Co je nejdůležitějšího podle Vás v zahradní architektuře?
Dana Makrlíková: 06:22
Nejdůležitější podle mne je, umět se vcítit do přání lidí a vytvořit jim zahradu snů. Být takovou zahradní zlatou rybkou.... A architekt musí svou práci milovat, ta radost je pak na každé zahradě vidět.
Misa Znojmo:
Dobre rano pani Dano, dekuji moc za Vasich \"par minut\" v poradu Polopate
Dana Makrlíková: 06:23
Není zač,:-)
Jana:
Dobré ráno paní Makrlíková, mohla byste mi poradit? Bydlíme v novostavbě a při počátečním tvoření zahrady jsem si na menším svahu v blízkosti domu vytvořila skalku. Veškeré skalničky jsem zasadila přímo do země, olemování skalky je říčními kameny. Po čase vidím, že je takto vytvořená skalka neudržitelná a časově náročná. Vše mi zarůstá do trávy, trávím na úpravě skalky mnoho času. Mohla byste mi poradit, jak skalku dotáhnout do stavu, kdy nebude potřebovat tak častou péči? Děkuji. :-) A přeji příjemný den.
Dana Makrlíková: 06:40
Dobrý den Jani, no co říci. Nejlepší by bylo všechny zaplevelené skalničky dát pryč. Celou skalku odplevelit chemicky, pak zasadit nové skalničky, dáte textilii, usadit nově kameny, zakůrovat a pak by skalka mohla fungovat. Bohužel ano, skalky jsou o šíleně velké práci, pokud nebyla skalka kvalitně odplevelena před výsadbou.
jitka:
Myslíte si, že de dobré zpevnit terasy stromky, nebo by naopak mohly terasy roztrhat?
Dana Makrlíková: 06:41
Dobrý den Jitko, nevím jak velké a pevné máte skalky a jaké stromy byste tam chtěla zasadit. Nedoporučovala bych velké smrky nebo borovice, to by mohlo dělat neplechu:-) Raději k terase zasaďte levandule nebo menší keře.
Eva:
Dobrý den, paní Makrlíková, po stavbě domu máme na zahradě hromadu hlíny, kterou zde necháváme pro děti, aby se na kopci v zimě mohly vyřádit. Poradila byste prosím, čím kopec osázet, aby i v létě vypadal dobře (výška asi 150 - 160 cm, sklon - odhadem 40 - 50 %)?
Dana Makrlíková: 06:58
Dobrý den Evi, musela bych to vidět, pošlete mi fotku klidně na Fb, nechala bych asi plochu, kde v zimě děti jezdí jen s trávou a boky osázela různě kvetoucími keři, takové nejméně náročné jsou tavolníky, potentily, svídy, vajgelie a další
Gita Lo Bianco:
Dobry den, moc rada se divam na Vase reportaze v poradu Polopate, jste skvela!☺ Rada bych se zeptala, jake rostlinky byste mi doporucila pro pestovani na balkone orientovanem na jiho-zapad o velikosti cca 3x1,5metru. Miluji vsechny rostliny, ty kvetouci a uzitkove obzvlast, rada bych tedy i nejake bylinky. ☺ Predem mockrat dekuji za odpoved!
Dana Makrlíková: 07:01
Gito, na jiho západ vám to na balkoně pěkně peče:-) Bylinky můžete zkusit jakékoliv, jen je nemíchejte k sobě, na každou si dejte zvlášť květináč, lépe se jim daří. klidně dejte třeba 5 petrželek do jednoho květináče, můžete takhle s bylinek udělat krásnou dekoraci. A když jste na jih, skvělé jsou muškáty, ty vydrží úpal nejvíce, pak také zkuste levandule, trávy, oleandr, bouganvilleu, nebo Mandevilu. Je fakt krásná a vydrží. a nezapomeňte všechny rostliny důkladně zalévat, když je teplo, na slunném balkonu rychle všechny květináče vysychají:-)
Ilona:
Dobrý den, chtěla bych založit záhonek trvalek, které by se rozrostly tak, abych na záhon nemusela dávat kůru. Poradila byste mi, které trvalky bych si měla pořídit? Zadní část tvoří túje, před nimi by byl tvarovaný záhonek široký 0,5 - 1,5 m. Byla bych ráda, kdyby stále něco kvetlo. Děkuji!
Dana Makrlíková: 07:05
Bez kůry a textilie to často na začátku nejde, ale můžete to zkusit, nejprve plochu důkladně chemicky odplevelte a pak můžete sázet podle světových stran. POkud to máte na jih zkuste modře kvetoucí levandule, nepety, okrasné šalvěje , perovkie, rudbekie, echinacei,půdopokryvnou růži a mnohé další. Doporučuji dávat od sebe ve sponu cca 30cm a alespon po 5 ks od jednoho druhu, ale musela bych to vidět, abych více poradila.
Marie :
Dobré ráno, ráda sleduji Vaše příspěvky v receptáři , díky Vám se na něj dá znovu dívat. Jinak je to snůška nabídek produktů a skrytých reklam. Prosím o radu, koupila jsem si kiwi, je vážně samosprašné, nebo musím mít samce a samici? Po 4 letech žádne plody. Děkuji
Dana Makrlíková: 07:06
Dobré ráno Marie, myslím, že samosprašné nemáte, doporučovala bych koupit samečka nebo samičku a nebo oba:-)
Marcela :
Dobrý den p. Makrlíková, říkala jste, že buxus se má stříhat 3krat ročně. Můžete mi prosím napsat, kdy je to nejlepší. Děkuji za odpověď. Přeji vám hezký den.
Dana Makrlíková: 07:07
Marcelko, pokud chcete dokonalé koule, tak stříhejte na jaře, někdy v květnu, pak můžete zase v červenci a ještě v září. Prostě jak to trochu naroste, šmikat. :-)
Majka:
Příjemné ráno,jaké roční období je vám nejbližší?
Dana Makrlíková: 07:07
Dobré ráno Majko, jsem beránek a miluji jaro:-)
Iva:
Dobré ráno,prosím máte nějaký osvědčený přípravek na hubení brouků,kteří kladou larvy,které likvidují lilie?Děkuji mnohokrát a zdravím Vás.
Dana Makrlíková: 07:08
Ivi, to vážně nevím, kterého brouka tam máte, a co Vám na lilijích dělá. Zkuste postřik na savý a zřavý hmyz.
Jana Odvarkova:
Dobry den,mam dotaz co sazet na zapadni stranu.Je to maly prostor.2,5x1m.Zatim tam je sam babus.Moc dekuji a preji mnoho uspechu.
Dana Makrlíková: 07:08
K bambusu vypadají dobře koule buxusů, můžete také zkusit hosty. Ale bambus sám o sobě hezky vynikne, tak bych to s tou vegetací okolo moc Jani nepřeháněla. Jinak přeji hezké ráno
Alena:
Dobrý den, jakou rostlinu byste, prosím, doporučila na terasu (17 m2) u bytu na sídlišti pro vytvoření soukromí na této terase? Moc děkuji za odpověď a přeji krásný den. Alena
Dana Makrlíková: 07:10
Dobré ráno Alenko, doporučovala bych pořídit větší truhlíky 50x60x80., kde bude dostatek prostoru pro dost zeminy a zasadila bych tam nějaké keře. Můžete klidně borovice, tuje, bobkovišně nebo co se Vám líbí a hlavně na jakou světovou stranu to máte.
Irena:
Dobré ráno,je nějaká zahradní rostlina,která odpuzuje kočky a jaké rostliny vysazovat do těžké hliny na zahradě .Děkuji za odpověď a hezký den
Dana Makrlíková: 07:11
Dobré ráno Irenko, dodatečně vše nejlepší ke včerejšímu svátku. Mám pocit, že není žádná rostlina, která odpuzuje kočky. To Vám neporadím. Do těžké zeminy zkuste tavolníky, levandule, potentili, skalníky, vejgélie, trávy, a trvalky jako perovskie, nepeta, půdopokravnou růži The Fairy, to jsou všechno rostliny, které mám ověřené z vlastní zkušnosti, že rostou v jílu.
Iva :
Dobré ráno, paní Makrlíková. Mám na zahradě thuje několik let, zvenku jsou krásně zelené ale uvnitř jsou úplně hnědé. poradíte co s tím? A prosím čím se úplně zbavit plevele, je to široký a dlouhý pás. Děkuji a přeji hezký den.
Dana Makrlíková: 07:13
Dobrý den Ivčo, plevele se okolo tůjí můžete zbavit pouze ručna, musíte vzít rýč a prostě to důkladně odrýt. Je to hodně práce, ale budou mít vláhu a to souvisí i s tím proč jsou hnědé. Měli nedostatek vody. Doporučuji zalévat, když je sucho, to je třeba teď pohnojte je , dejte k nim kůru, aby se vláha držela a pravidelně zalévejte a uvidíte, že se jejich stav zlepší. Také můžete zkusit Hořkou sůl.
Majka:
Hezké ráno,ráda se dívám na vaše realizace. Jak vy ráda relaxujete?
Dana Makrlíková: 07:14
Majko, budete se mát , slovo relaxace je pro mne trochu neznámé slovo. Relaxuji na zahradě, nemohu si pomoc, když nemám co dělat doma, ryju u mamku nebo na chalupě. :-):-)chvilku neposedím.
Milan Karas:
Dobry den, v jakou chvili bych si mel na pozemek, kde chci postavit rodinny dum, pozvat zahradniho architekta? Dekuji za odpoved. Milan Karas
Dana Makrlíková: 07:21
Milane můžete až začnete stavět a budete mít projekt, kde bude na pozemku zakreslen dům a nebo až jej postavíte, a budete se blížit k finále. V každém časovém úseku Vám zahradní architekt může pomoci.
Vlaďka Cvrčková:
Prosím jak udržovat trávník se dvěmi fenami? Jsou tam vyschlá kola od moči, někdy i vyhrabaná tráva, děkuji
Dana Makrlíková: 07:22
Vlaďko, tak to je problém. Fenky znamenají kola a jediná rada je, smiřte se s tím, že nebudete mít dokonalou trávu. Je to marný boj, který nevyhrajete:-)Zase máte milé fenky, které Vám dělají radost.
Eva:
Dobrý den, paní Dano, u terasy máme krásný modřínek na kmínku vysokém asi 1m, má nádhernou korunku, ale už dost velkou, mám obavy, jak dlouho ji ten kmínek udrží, už jsem k němu musela dát velký kámen, aby ho vítr nevyvrátil. Má se korunka stříhat? Děkuji!
Dana Makrlíková: 07:23
Dobrý den Evi, bez problémů jej můžete stříhat teď na jaře nebo v létě. a Dejte k němu kůl ať se korunka udrží.
Jitka:
Děkuji. Zasadila jsem tam ovocné stromy(jablko,hrušku, ořech,švestku..)To je asi špatně?
Dana Makrlíková: 07:24
Pod ovocné stromy už můžete Jitko dávat jen trávu.
Majka:
Dobré ráno,jak se vám vstávalo a jak líbí ve studiu?
Dana Makrlíková: 07:25
Majko moc děkuji za optání. Kdysi jsem moderovala v Českém rozhlase ranní vysílání, takže se mi vstávalo v pohodě a vzpomínala jsem na tyto časy. Studie v Ostravě je moc krásné:-)
Jana:
Ještě k té skalce. To olemování kameny bych nejraději nahradila něčím jiným, tak aby se tráva držela kde má. Můžete mi poradit co tam dát, aby to vypadalo dobře? Děkuji :-).
Dana Makrlíková: 07:25
Jani, ty kameny dejte pryč.Sekat okolo toho vůbec nejde. Odryjte tam trávník a udělejte přesnou hranu. Bude to lepší.
Eva Zelenková:
Dobrý den, můžete mi, prosím, poradit, jaké okrasné byliny vysadit do jílovité a na jih orientované půdy - půda je velmi suchá, tvrdá, těžce zpracovatelná. Obdobný problém mám s výsadbou květin do truhlíků na jižním okně, které je celý den nezastíněné. Moc děkuji a děkuji i Vám za vždy zajímavé a srozumitelné příspěvky v pořadu Polopatě. Mějte se krásně.
Dana Makrlíková: 07:27
Dobré ráno Evi, na jihu jdou nejlépe muškáty pocházejí z pouště a musíte to přesto každý den zalévat. Do jílu mi dobře funguje levnadule, půdopokryvná růže The Fairy, nepeta, perovskie, gaura, trávy a také tavolníky, potentily a vajgélie.
Věra:
Dobré ráno, dostala jsem narcisky v květináči. Mohu je dát do země na zahrádku po odkvětu ?Dají se uchovat pro příští kvetení ? Děkuji za odpověď.
Dana Makrlíková: 07:29
Dobrý den Věrko,jasně zasaďte je, určitě příští rok vykvetou, pokud nemáte na zahradě jako já hryzce. Když tak mu poslouží na zimu jako lahodná dobrůtka:-)
Petr:
Dobrý den, moc vám to sluší jako vždy nejvíc jste byla okouzlující když jste dělala moderátorku zpravodajství.Chtěl jsem se zeptat poprosit byla by šance od vás získat podepsanou fotku na památku?Děkuji at se vám daří
Dana Makrlíková: 07:29
Děkuji Petře,je to od Vás milé. Pošlete mi adresu na fb a pošlu Vám fotku.
Dana:
Dobré ráno paní Makrlíková, mám problém jménem hortenzie. Před 3 lety jsem si koupila kvetoucí hortenzii a zasadila. Od té doby ani jeden květ. Poprvé jsem ji ostříhala na podzim a další rok vyrostly jen listy. Další rok jsem ji nechala a nestříhala a vidím, že rostlina opět začíná růst a zelenat od země. Asi opět nevykvete a celá se zazelená až někdy v srpnu. Vidím, že něco je špatně, ale co? Hnojím, kůruji, zalévám, bez plevelu, všechny květiny jdou, ale tahle, na kterou jsem se těšila prozatím stávkuje. Děkuji za radu a přeji příjemný den. Pravidelně sleduji Vás nedělní pořad.
Dana Makrlíková: 07:35
Dobré ráno Dani, no co Vám říci, hortenzie Hydrangea macrophylla kvete vždy na loňském dřevu, proto je dobré ji nestříhat, jen odkvetlá květenství. Jenže když Vám raší ze spodu, stalo se ji to co většině hortenzií, vršky prostě namrzly. Já je dávám do květináčů, přezimuji ve světlém garáží při teplotě kolem nuly a od té doby je mám plné květů.
Anna:
Dobrý den, vždycky obdivuji nadherne kvetoucí truhlíky v Rakousku. Umí ty květiny krásně zkombinovat. Co rádi vysadit do truhlíků na jihozápadní stranu. A čím hnojit? Děkuji za odpověď, Anna
Dana Makrlíková: 07:38
Dobré ráno Aničko, pokud to chcete jako v Rakousku, mají trochu větší truhlíky, kde se vejde více zeminy, dávají drahé velké rostliny, kombinují na jih muškáty, bidens, surfinie, cokoliv můžete namíchat barevně, jen je potřeba každý den zalévat. Do každého většího truhlíku mnoho vody, nesmí to zaschnout no a v každé dávce vody dát malou dávku hnojiva ..Někdy zalévají, když už jsou větší i dva krát denně. Je to o vodě a výživě v průběhu sezóny a o velkých sazenicích.
Lucie:
Dobré ráno. Danuško, prosím Vás o radu, jaký mulč dát k růžím. Manžel chtěl dát bílé kamínky. Já si myslím, že to časem nebude hezké, protože tam napadají lístky odkvetlých květů. Dala bych drobnou kůru, tam se lístky více ztratí, než zetlejí, ale nevím, jestli růže příliš ta kůra neokyselí. A ještě k růžím: Když mám hodně jílovitou půdu, pomůže ji před výsadbou vyměnit? Nějak nám ty růžičky špatně rostou, ale nechci se jich vzdát. Přeji Vám hodně pohody a spoustu dalších dobrých nápadů!
Dana Makrlíková: 07:40
Dobré ráno Lucko, pokud už jste na místě růže měla, nedávejte na stejné místo nové. Musela byste do hloubky vyměnit půdu, neb růže jednostranně půdy vyčerpávají. Poku sázíte nový růžový záhon, určitě jim přidejte kompost nebo zahradnický substrát a nedávejte k nim kamínky ale krásně kůru. Bude jim lépe a někde kousek dejte nepetu a levanduli, tato kombinace s růží vypadá skvěle. A zkuste sehnat Rosa the Fairy, je to půdopokryvný růže, která kvete od června do října a netrpí na choroby a škůdce.
Marcela:
Děkuji za odpověď ohledně stříhání buxus. Ještě bych se vás ráda zeptala, chtěla bych na zahradu keř, který bude krásně barevný, i více druhů. Prostě něco hezkého na co bude radost pohledět. Děkuji. Mějte se hezky.
Dana Makrlíková: 07:40
Keřů je celá řada, zkuste Spirea japonice Golden princess, tavolník, která má žluté listy, nepo červenolistou vajgélie,
Iva:
Dobré ráno, paní Makrlíková, jak provést obrytí záhonu a vytvořit tak hranu? Viděla jsem to u zahradnice, neměla žádné obrubníky a přesto to vypadalo dobře. Taky Vám děkuji za zajímavé příspěvky v tv pořadech!
Dana Makrlíková: 07:41
Ivčo, v Hornbachu prodávají od firmy Torg nebo gardeny speciální rýček vypadá jako půlměsíc na tyči.
Miluše Matějásková:
Chtěla bych na zahrádku zasadit zakrslý šeřík na metrivém kmínku ale nevím,který je hodně voňavý.Který si mám koupit.Děkuji.
Dana Makrlíková: 07:46
Dobré ráno Miluško, tak to vám neporadím, který je nejvoňavější. Zkuste Palibin a nebo zkuste koupit šeřík až bude kvést a přivoňte si :-):-)
eva:
dobré ráno... před 4lety jsem zasadila stromek nektarinky, která stále jenom přežívá, neroste, sice kvete, ale nic tam nebude... co s tím?
Dana Makrlíková: 07:55
Evi, nevím jakou odrůdu jste koupila, myslím, že má špatnou půdu, špatné místo a možná i špatnou lokalitu. Nektarinka musí být chráněna od západu a severu, potřebuje teplo a sluníčko.
Vladimíra:
Prosím poraďte, co nasadit do pískovcového květináče na terasu, kde je opravdu velká výheň v létě celý den. Měla jsem tam gazánie a loni kosmatce, ale nepřežily. Ze začátku jsou pěkné, ale v polovině srpna je konec. Zalívám i hnojím. A čím nejlépe odstranit z buxusu housenky a kolikrát postříkat? Děkuji
Dana Makrlíková: 07:57
Vlaďko, housenky z buxusy to je hodně náročné, stříkat opakovaně postřikem proti savému a žravému hmyzu, řada buxusů to ale už nerozchodí. Zkuste do pískovcového květináče , trávy, levandule nebo třeba rozchodník Spíše mi řekněte, zda mají tyto květináče dole odtok? tedy díru? pokud ne, všechny rostliny umáčíte. Jinak na jihu, kde se to rozpálí musíte zalévat i 2krát deně.
Vladka Zákovská:
Dobrý den,chtěla bych se zeptat,jestli navrhujete i menší zahrady a co je k návrhu potřeba doložit.Moc děkuju. Zákovská
Dana Makrlíková: 07:58
Vlaďko děláme i menší zahrady, potřebuji fotky a velikost tedy půdorys a co se vám libí. Jen pokud byste chtěla projekt, musela byste si počkat do léta, jsem úplně zasekaná. Napište mi na fb.
Iva:
Prosím paní Makrlíková,měla bych ještě jeden dotaz,ze starého malého bazénku betonového bychom rádi vytvořili malé jezírko,co vše je k tomu potřeba,je nutné aby se dno postupně svažovalo a jaké rostlinky doporučujete osázet?děkuji:-)
Dana Makrlíková: 07:59
Ivčo, musela bych to vidět, pošlete mi fotky na fb. Svažovat se to nemusí, zkuste třeba leknín. Moje maminka má jezírko 2x2 z betonu a leknín tam vypadá skvěle.
Jarka:
Dobrý den, můžete mi poradit, jak osadit plochu před vstupem do domu, která je orientovaná na sever, plně zastíněná domem, takže bez slunce? Moc děkuji.
Dana Makrlíková: 08:05
Dobrý den Jarko, můžete zkusit hosty, barvínek, dlužichy, rododendrony, azalky. břečťan, a trávy jako carex.
Iva:
Děkuji za rady porady,na fb bohužel nejsem,mějte se moc hezky a přeji Vám mnoho inspirace ve Vaší práci.
Dana Makrlíková: 08:11
Ivi, klidně pošlete fotky přes mail. info@leonegarden.cz
Peter Vítková:
Hezký den,paní Makrlíková,poraďte prosím.Máme zahradu velkou asi 18 m x 35 m olemovanou ovocnými stromy.Uprostřed jen plocha trávníku.Chtěla bych to zaplnit.Myslíte,že například ostrůvky?Děkuji za odpověď
Dana Makrlíková: 08:11
Ano můžete zkusit květinové ostrávky.
Alena:
Dobrý den, prosím jak se zbavit Lalokonosec. Díky
Dana Makrlíková: 08:12
Lalokonosec je Alenko prevít. Musíte večer, než vyleze za tmy postříkat celou rostliny proti savému a žravému hmyzu, rostlinu i zem a opakovat.
Monika Marešová:
Dobrý den,od čeho se odvíjí cena projektu zahrady?Je to rozloha nebo počet rostlin?Chystáme se na zakládání zahrady a už mám nějaký nápad v hlavě a možná bych ráda využila poradu ohledně své vize a nechala si poradit co změnit.Moc děkuji Monika Mám moc ráda Polopatě a vaše rady :-)
Dana Makrlíková: 08:13
Moniko, cena se odvíjí od velikosti zahrady a podle ceny zahradního architekta. :-)
Lea:
dobry den, moc prosim chtela jsem se zepat budujeme zahradku u plotu okrasnou a chtela jsem se zeptat co nejlepe na zivy plot? doporucili nam tsuga canadentis? nebo neco jineho? jsme mestska predzahradka a u chodniku , aby se dalo na co divat? moc moc dekuji Lea
Dana Makrlíková: 08:14
Leo,tsugu nedávejte, dejte bobkovišen, nebo třeba ligustrum ovalifolium, můžete zkusit i tuje, krasná je Thuja occ. Smaragd, a nebo habr. Tsuga je moc veliká.
Iveta:
Dobré ráno paní Makrlíková,jak mám správně založit záhon s růžemi?Děkuji
Dana Makrlíková: 08:15
Ivetko, doporučuji vyměnit půdu do hloubky 20 cm pokud máte jílovitou, jinak jen přidejte kompost. Místo na růže musí být slunné a nechráněné, aby tam proudil vítr. A doplňte růže levandulí, nepetou, gaurou a perovskii a také buxusem a bude to pěkné.
Betty:
Dobry den pani Makrlikova, byla jsem nadsena z Vaseho navrhu posledni \"lesni zahrady\" v Polopate. Nebyl by nekde k nahlednuti osazovaci plan? Jake konkretni rostliny byly zvoleny? Napr. jaky druh borovice a brizy to byl? Predem moc dekuji a pekny den preji!
Dana Makrlíková: 08:17
Bettko, byly to borovice černé Pinus nigra a břízi Betula utilis s krásnou bílou kůrou rozvětvená od spodu a pod to vřesy a vřesovce, a okrasné trávy, jako vlese, použila jsem festucu (kostřavu) a penisetum a stipu
Pavla:
Dobrý den, prosím o radu. Budeme zvelebovat zhruba 5tis m2 na takové větrnné hůrce nedaleko Řípu, v tuto chvíli pole, které letos zatravníme. Jaké druhy stromů a keřů byste nám doporučila na větrnném ale slunečném místě, abychom vytvořili co nejrychleji větrolam a příjemné mikroklima pro další rozvoj zahrady? Moc děkuji za odpověď
Dana Makrlíková: 08:18
Pokud máte takhle velkou zahradu Pavlo, doporučovala bych vše co roste okolo nebo co máte ráda. Borovice, břízi, cypřišky. Je těžké poradit když jsem to neviděla. Musí se to celkově hodit do koncepce zahrady.
Martina:
dobry den Danusko , nesmim vzdy zapomenout sledovat Vase porady v polopate a nikdo na me nesmi mluvit kdyz jste tam , potrebovala bych poradit: mam predzahradku na slunce a plot je tak 15 m co k nemu , dosud tam mam prerostle stromky kazdy jiny achceme zmenu, jste skvela! dekuji
Dana Makrlíková: 08:19
Pokud to máte Martino na jih, můžete zkusit mnoho věcí, namíchat různě kvetoucí keře jako vajgélie, hortenzie(hydrangea arborec. Anabelle), zlatice, tavoly, ptačí zob cokoli. Zase bych musela mít více informací,abych Vám mohla více poradit:-)
ivan mudra:
dobrý den vážená paní včera mi zahradnická firma ostříhala stromy meruněk už v květu je to v pořádku?
Dana Makrlíková: 08:20
No myslím Ivane, že moc ne. ale věřím, že to vaše meruňka zvládne.
Alča:
Dobré ráno,jenom vám chci říct že mám v obýváku plný parapet fialek různých druhů a každý den je pochválím jak jsou šikovné a krásné a opravdu se mi odměňují tím že často a krásně kvetou.Hezký den
Dana Makrlíková: 08:20
Alenko, jasně ony to vědí, že je máte ráda.
Hanzličkova Vasilka :
Dobre rano Moc rada vas vydim Prosim co zasadit u potoka aby kvetlo Dekuji
Dana Makrlíková: 08:20
Kosatce třeba iris sibirica
Monika Marešová:
Děkuji za odpověď a pokud čtu,že přes FB se s vámi do spojit tak na Dana Makrlíková Vás mohu oslovit??Děkuji Monika
Dana Makrlíková: 08:21
Ano Moniko nebo napište na info@leonegarden.cz
Pavla:
Prosím o název účinného prostředku na pýr - do květinového záhonu. Moc díky !!!
Dana Makrlíková: 08:22
Pavlo, roundaup si dejte na štěteček a pěkně jej pomažte, pokud je něco okolo, jinak stříkejte rozprašovačem. POzor nesmí do 2 hodin po aplikaci pršet.
MIRKA Poláková:
KRÁSNÝ DEN,MÁM NA ZAHRADĚ PÁR SMRKŮ,VELKÉ ASI PŘES METR.JDE ZASTAVIT STŘIHEM JEJICH RŮST?A ŽE KVĚTINY MUSÍTE MÍT RÁDA JE PRAVDA,JSEM V DŮCHODU,MÁM NA NĚ ČAS A ONY MI TO VRACÍ. Mirka
Dana Makrlíková: 08:23
Dobré ráno Mirko, začněte hned a střihejte ve tvaru smrku, ať si zachová ten tvar a bude hezky hustý a pěkný. Kytičky to vrací přesně tak, oni vědí, že je máte ráda.
Jaromír:
Dobrý den. Možná jste o tom mluvila, přišel jsem k vysílání o´pozdě. Mohu již dát muškáty ven na balkon? Děkuji a přeji pěkný den a dobrou chuť.
Dana Makrlíková: 08:24
Dobré ráno Jaromíre, můžete ale pokud v květnu budou hlásit mrazíky, tak bych doporučovala na ty chladné noci je dát dovnitř. Teď je počasí divoké z mrazu rovnou do léta.
Iva P.:
Dobrý den, nemáte nějaký tip jak se zbavit plevele na větší ploše než založíme trávník bez chemie, da se použít ocet..? Chemii nechci používat neboť jsem těhotná. děkuji moc
Dana Makrlíková: 08:26
Dobrý den IVo , myslím, že ocet nebude ideální. Doporučuji použít roundup a vy prostě 5 dnů nechoďte na zahradu. Je to moc těžké zbavit se plevele bez chemie.
Karolína:
Dobrý den, zajímá mě váš názor na živý plot z bambusu. Koupili jsme byt s malou zahrádkou a potřebujeme se zcela odclonit od ulice. Nemám ráda túje a cipřiše, přijdou mi hřbitovní. Proto hledám jinou variantu. Bambus se mi líbí i proto, že zbytku zahrady chci zařídit v japonském stylu. Moc děkuji za odpověď! P.S. Rádi se na vás díváme v pořadu Po lopatě :-)
Dana Makrlíková: 08:27
Karolínko, máte malou zahradu tak bych nedoporučovala bambus Phyllostachys, je to šílený plevel, který přeroste k sousedům a Vám za pár let zahradu pohltí. Můžete použít Fargesii, ale osobně bych Vám raději doporučila habr a nebo krásnou bobkovišeň
marticka:
krasny den Danusko , mam Vas rada a obdivuji Vas, co prosim na zivy plot jeko predzahradka? je to mestska pred. u domu a nevim co dat ? Tis co netvori jedov. plody?, bauxus hilli?, nebo muzu Vam poslat dotaz na stranky o radu a nafotit? moc dekuji jste skvela , Marta
Dana Makrlíková: 08:28
Martičko, pošlete přes fb nebo na info@leonegarden.cz to bude nejlepší.
Lucie:
Dobrý den,chtěla bych se zeptat,zda při zakládání okrasné zahrady je nutné dávat vždy skupinu stejných rostlin,tak jak se často doporučuje nebo zda postačí počkat,až se rostlina dostatečně rozroste.dekuji
Dana Makrlíková: 08:29
Lucko, doporučuji více rostlin, ono to jen tak nenaroste. Musela byste čekat 10 a více let, když dáte více rostlin, bude to rychlejší a keře budou statnější:-) a spojí se do sebe.

Přehled chatů

Lenka Szántó, Libor Zapletal

Fotografie

29. 4. 2018

scenáristka a vyšetřovatel

Dagmar Prajzlerová

Fotografie

26. 4. 2018

Veronika Tomanová

Fotografie

24. 4. 2018

PhDr. Lenka Šulová

Fotografie

23. 4. 2018

Simona Zmrzlá

Fotografie

23. 4. 2018

herečka

David Mendl

Fotografie

20. 4. 2018

lékárník

Ivo Šmoldas

Fotografie

20. 4. 2018

jazykovědec, publicista, literát

Jakub Vágner

Fotografie

20. 4. 2018

rybář, cestovatel

Marek Herman

Fotografie

19. 4. 2018

pedagog

Vladivojna La Chia

Fotografie

19. 4. 2018

zpěvačka

prim. MUDr. Jana Kociánová

Fotografie

18. 4. 2018

pneumoložka

první | předchozí | 1 2 3 4 5 | další | poslední (6)