TV program Osobní program  

dvd.avi

11/2005 - 29. 3. 05

malý profil režiséra takashi miike

Kombinace dévédéčka a nákupu po internetu je smrtící. Svět filmu je najednou trojrozměrný a zdánlivě nekonečný. A v jednom jeho koutě na nás číhá nevyzpytatelný, lehce škodolibý, hyperproduktivní a nebojácný režisér Takashi Miike. Vysoce talentovaný Japonec se zálibou ve šponování divákovy trpělivosti i nervů.

Málokdy divák narazí na tak multižánrového režiséra. Tohle je začátek furiantského horrorového muzikálu The Hapinees of the Katakuris, jednoho z mála filmů Takashi Miikeho, který není určený jen pro dospělé publikum. Lehká parodie i pocta slavnému muzikálu Za zvuků hudby s chytlavými MIDI melodiemi a jedinečnou choreografií.

the happiness of the katakuris
japonsko 2001
režie: Takashi Miike
http://imdb.com/title/tt0304262/

 

Miikeho výjimečnost se nejlépe vychutnává u snímku Audition. Prvních 50 min krásná melodramatická romance o hledání té pravé se z ničeho nic překlopí do sadistické noční můry. Pořád je to ale slabý odvar ultraemočního Visitora, kterého Miike natočil o dva roky později. Incest, domácí násilí, šikana, drogové závislosti a nekrofilie v absurdně komickém duchu. Upřímně řečeno, nic pro ženy. Ale paradoxně, stejně jako Audition, hodně o ženách a pro ženy...

audition
japonsko 1999
režie: Takashi Miike
http://imdb.com/title/tt0235198/

 

Takhle to vypadá, že je Takashi Miike povrchní pozér, který si libuje v týrání svých hrdinů i diváků, i první díl Dead or Alive je nelítostná gangsterka. A přesto: Miikeho filmy mají duši a smysl. Smutek a naději. A výborný černý humor.

Klasický Miikeho rys: kde ostatní končí, on pokračuje.

dead or alive: hanzaisha
japonsko 1999
režie: Takashi Miike
http://imdb.com/title/tt0221111/

odkazy

obsáhlý článek o režisérovi:
- interview o filmu Audition:
- interview:
- interview:
- interview:
- interview:

saša michailidis