Dokumentární příběh vzácných exmoorských koní, kteří svůj nový domov našli v bývalém vojenském prostoru Milovice (2015). Režie J. Svatoš

Z britského kraje Exmoor vyráží na svoji pouť do České republiky vzácný náklad – stádo exmoorských poníků – nevzhledných, robustních a chundelatých zvířat, které má daleko k ideálnímu předobrazu koně současného, závodního. V dávných dobách už u nás tyto koně divoce žili. Jejich reintrodukce má tedy velký význam pro krajinu.

Návrat tohoto plemene vzbuzuje otázku, zda je kůň pouze stroj na vítězství a prohry, nebo skutečně rovnocenný a oddaný partner člověka? Přední český hipolog Cyril Neumann nás provede po milnících, v nichž se budoval a tvořil vztah nás Čechů k tomuto domestikovanému zvířeti. Mezitím se budeme navracet k jednotlivým epizodám cesty divokých poníků. Na pozadí se přitom bude rozvíjet kontroverzní příběh koně jako symbolu kulturních i komerčních zájmů člověka. Za 5000 let dostával kůň od člověka velmi těžké a někdy až brutální úkoly, ale ten stát se znovu divokým, je jeden z těch nejtěžších.

Stopáž26 minut
Rok výroby 2015
 ST AD HD
ŽánrDokument