Magazín o jevištích a zákulisích divadel na jihu Moravy: skvělý Kalibův zločin ve Slováckém divadle v režii J. A. Pitínského – divadelní adaptace A. Petrželkové Jules a Jim v Redutě – nová Škola základ života ve Zlíně – scénografka Eva Jiřikovská

Obsah dílu

Přehrát vše

J. A. Pitínský se vrátil na scénu Slováckého divadla se svou oblíbenou vesnickou dramatikou. Román K. V. Raise „Kalibův zločin“ lze srovnat s velikostí Maryši bratří Mrštíků nebo jiných slavných her. Silný příběh muže, jehož nerovný – a ze strany o mnoho let mladší nevěsty i vypočítavý – sňatek a následné intriky tchýně postupně dovedou až k tragickému rozuzlení. V hlavních rolích září Tomáš Šulaj, Irena Vacková a Jitka Josková.

Do Zlína jsme se vypravili za představením „Škola, základ života“, kterým se uvedla nová umělecká šéfka divadla Hana Mikolášková. Komedie z prostředí kantorů a študáků známá z knihy J. Žáka a filmu M. Friče je převedena do sportovní metafory a opatřena původními písničkami.

Jiří Havelka a soubor HaDivadla se zamysleli nad ekologickým problémem vymíráním včel. Vzniklo autorské představení „Svět v ohrožení“, kde se na půdorysu známém z předchozí spolupráce (Indián v ohrožení) zpracovává divadelními prostředky fenomén přírodních věd.

Kostýmní výtvarnice a scénografka Eva Jiřikovská obohatila svým rukopisem mnoho inscenací své domovské scény – Slováckého divadla. Spolupracuje však i s jinými divadly, zejména s režiséry J. Macečkem a J. A. Pitínským. Proto jsme ji zařadili do rubriky Tváře českého divadla.

Získejte volné vstupenky na vybraná představení. Soutěžte na facebookovém profilu Divadlo žije.

Stopáž26 minut
Rok výroby 2012
 ST