Představujeme občanské iniciativy, které bdí nad ochranou životního prostředí a dobrou správou věcí ve veřejném zájmu – kdo vám pomůže?

Stavba dolu Frenštát započala v 80. letech. V polovině 90. let byl zahájen konzervační režim, na který firma OKD, jež důl v privatizačním procesu získala, vynakládá ročně několik desítek miliónů korun. Samosprávy dotčených obcí, do jejichž katastrů největší dobývací prostor v Česku zasahuje, požadují zrušení a zasypání dolu, firma OKD se však plánů na těžbu černého uhlí nevzdává.

Před osmi lety proto místní obyvatelé sdružení ve spolku Naše Beskydy symbolicky uzamkli svou zem před těžaři na 100 roků. Pod uzamykací dekret, který byl uložen do základů Kaple svatého Cyrila a Metoděje na Radhošti, se podepsalo 26 beskydských samospráv a organizací.

V sobotu 16. května 2015 si u Zvoničky strážkyně Beskyd na Horečkách lidé tuto událost již po osmé připomněli, aby znovu demonstrovali svůj nesouhlas se záměrem těžařské firmy OKD oživit plány na těžbu černého uhlí v Beskydech.

Stopáž8 minut
Rok výroby 2015
 P ST