Ceny Czech Grand Design 2014 upozorňují na mimořádné činy v oblasti designu. Na jakou produkci konkrétně tento ročník upozornil, a proč? Socha Václava Havla na Petříně. Ano, či ne?

Obsah dílu

Přehrát vše

Nevím, nakolik to vešlo ve veřejnou známost, ale faktem je, že existuje Spolek pro výstavbu sochy Václava Havla. Jeho cílem je získat prostředky na výrobu té sochy a její instalaci, nejlépe na pražském Petříně. Socha vznikla v roce 2010, tehdy z hlíny a polyesterové pryskřice, a autorka Barbora Daušová její zrod vysvětluje takto: „Socha vznikla jako klauzurní práce v prvním ročníku magisterského studia sochařství pod vedením pana profesora Beránka, kdy jsem si mohla zvolit jakékoli téma.“ Školní práci Daušová nejprve veřejně představila v Plzni, posléze v pražské Kavárně Slavia; to se psal rok 2011 – a Havel byl ještě naživu. Za zmíněným spolkem stojí otec mladé sochařky Petr Dauš. Například výtvarník a vysokoškolský pedagog Jaroslav Róna tohle konání komentuje následovně: „Jestliže jde o pomník ikony českého národa, pak není možné, aby vznikal takovýmto partyzánským způsobem. Někdo si něco vymodeluje a někam to nacpe? To je naprostý diletantismus.“ Naše základní či vstupní otázka tedy zní: Je počínání Barbory a Petra Daušových obhajitelné?

Ceny Czech Grand Design za rok 2014 byly uděleny minulou sobotu a vy jste přímý přenos z jejich slavnostního předání v pražském Stavovském divadle mohli sledovat na tomto kanále. Z pódia několikrát zaznělo, jak je na tom český design v současnosti dobře, jak byl pro něho rok 2014 v tomto úspěšný, jak výstava nominantů, která v Národním technickém muzeu probíhá do konce března, je dobře navštěvovaná a podobně. Byly to jen slavnostní řeči, anebo skutečně tuzemský design bez humbuku stoupá vzhůru a jeho vliv roste a sílí a estetické kvality našich životů se tím zlepšují?

Tip Jasné řeči

Výstava fotografií Andreje Reisera

Probírali jsme hezké předměty a hezká prostředí, to vše tvořené a konzumované hezkými lidmi, alespoň tak to vyhlíželo při televizním přenosu Czech Grand Designu 2014. » Číst více

Více na portálu ČT24


Stopáž45 minut
Rok výroby 2015
 P ZJ