Umění je lež, která nám ukáže pravdu. Kinematografický esej Orsona Wellese o klamu, manipulaci a relativitě pravdy, obzvláště té filmové. Koprodukce Francie, Západního Německa a Íránu (1973) (V anglickém, francouzském a španělském znění s titulky)

Litujeme, ale pořad není v iVysílání dostupný
Video není k dispozici

Ve svém posledním dokončeném filmovém projektu předkládá legendární filmařský génius Orson Welles divákům mnohovrstevnatý esej. Ten z nejrůznějších úhlů pojednává o podvodu, šálení, klamu, manipulaci či mystifikaci, tedy o tématech, která jsou autorovi důvěrně blízká.

Jedním z prvních Wellesových tvůrčích otisků v historii 20. století byla rozhlasová inscenace Války světů uskutečněná v roce 1938, kterou pojal jako falešné zpravodajství o probíhající invazi mimozemšťanů. Dnes legendární vysílání svého času vyvolalo mezi některými posluchači paniku a vedlo k zjitřeným debatám o roli a moci médií. V nadcházejících letech Welles hledal osobní realizaci u filmu, z čehož vzešel např. snímek Občan Kane (1941), dodnes považovaný za nejstěžejnější dílo kinematografie.

Právě médium filmu představuje jeden z nejkomplexnějších nástrojů klamu a mystifikace, což právě reflektuje F jako falzifikát. Welles zde vystupuje jako průvodce snímkem, potažmo coby kouzelník a šarlatán roztáčející i sabotující stroje na fikci a před zraky diváků předvádí řadu z „kouzel“, která hraný i dokumentární film běžně využívají k vyprávění či předávání informací. Jádro snímku tvoří materiál z jiného dokumentu o padělateli Elmyrovi de Horym, jenž údajně světovým galeriím prodal více než tisíc padělků, a Cliffordovi Irvingovi, který proslul coby autor falešné autobiografie magnáta Howarda Hughese. Pojednání o nich ale Welles permanentně narušuje za pomoci přímých vstupů své osoby, ale také nejrůznějšími formálními prostředky vlastními filmovému médiu, které využívá k relativizování výpovědí a zpřítomnění problematického vztahu pravdy a lži v bytostně klamavém médiu. F jako falzifikát představuje stylově revoluční dílo, které je lží, která nám ukazuje pravdu – stejně jako veškeré umění.

Originální názevF for Fake
Stopáž85 minut
Rok výroby 1973
 T
ŽánrDokument