Vše pro zahradu


Dřevokazné houby

Přestože nenávratně poškozuje stromy, je sírovec žlutooranžový houbou vyhledávanou a oceňovanou mnoha labužníky.

Podzimní zpracování půdy

Jsou dva rozdílné názory na podzimní zpracování půdy. Jeden tvrdí, že se má půda obrátit, druhý naopak orbu zavrhuje. Jaký je ten správný způsob vám ukáže naše reportáž.

Semínka

Asi málokoho z nás napadne, že něco tak malého, jako je semínko, má na náš život velký vliv. Víte, jak semínka vznikají? Reportáž poodhalí i to, jak a proč se šlechtí stále nové odrůdy.

Jahody nejen na zahradě

Abyste se v příštím roce dočkali kýžené úrody jahod, je třeba jim před zimou věnovat péči. Představíme vám způsoby jejich přezimování.

Zářijové výsevy ozimých zelenin

Na závěr se vrátíme na podzimní zahradu a řekneme si něco o výsevech ozimých zelenin.

Podzimní houby

Letošní léto houbám příliš nepřálo. Nyní snad konečně nastal čas, kdy se počasí nad houbaři ustrnulo. V reportáži si představíme některé zajímavé jedlé houby, které teď můžete v lese najít.

Úklid na zahradě

Úklid obvykle nepatří mezi nejoblíbenější činnosti, ani ten na zahradě. Existují ale způsoby, jak si ho zjednodušit.

Podzimní výsadby a sklizně

Možná si myslíte, že melouny se v našich podmínkách pěstovat nedají. Při příležitosti jejich sklizně vás vyvedeme z omylu, a také se zaměříme na podzimní výsadbu cibulovin.

Usnadnění práce v ovocnářské zahradě

Pokud máte několik ovocných stromů nebo malý sádek umístěný dál od domu, musíte řešit přepravu produktů. Pomocí zahradní mechanizace ale zvládnete nejen to. Může se stát i pomocníkem při zpracování větví po prořezávce.

Jak zachovat staré odrůdy

Běžné odrůdy ovocných stromů znají všichni pěstitelé. Dnes se ale zaměříme na některé staré krajové odrůdy a dozvíme se, proč stojí za to je zachovat a jaké mají přednosti.

Množení drobného ovoce

Drobné plody rybízu nebo angreštu chutnají čerstvě utržené, ale i v koláčích nebo v marmeládách. Víte, že za nové sazenice nemusíte zbytečně utrácet? Keře si totiž snadno namnožíte sami.

Dekorace na zahradu

Zahradu nemusí tvořit jen rostliny, ovoce a zelenina. Tak, jako se snažíme svou domácnost doladit různými druhy dekorací, jsou stejně důležité také pro zahradu.

Urychlování kompostu

Každý z nás má možnost vytřídit svůj biomateriál, který nám vzniká na zahradě, ale i v domácnosti. Nejjednodušší formou zpracování organických zbytků je kompostování. Poradíme, jak na to.

Řízkování muškátů

V další reportáži vám řekneme, proč se vyplatí vyčkat s řízkováním muškátů až na měsíc září, jak při odběru řízků postupovat i jak je vysazovat a ošetřovat.

Na škůdce ekologicky

Mšice, vrtulka, mandelinka bramborová nebo mátová. Se škůdci zahrad se setkáváme každoročně. Není ale vždy nutné proti nim zasahovat pomocí chemie. Dobrou volbou jsou přírodní prostředky, které neškodí životnímu prostředí.