Ani stín podezření

Hodnocení filmu:
1 2 3 4 5 Počet hlasů: 0  
Sdílet
| Poslat odkaz

Nebyl to obyčejný strýček, ale svoji neteř měl rád. Klasický americký film (1942). Hrají: T. Wrightová, J. Cotten, M. Carey, H. Travers, P. Collingeová, H. Cronyn a další. Režie Alfred Hitchcock

Dnes už klasický snímek Ani stín podezření (1942) patří k Hitchcockovým nejoblíbenějším, protože „představoval onu vzácnou příležitost kombinovat charakterovou studii s napětím“. Film, mezi jehož scenáristy nalezneme i jméno známého dramatika Thorntona Wildera, líčí vztah mladičké Charlie (Teresa Wrightová) a jejího jmenovce, strýčka Charlieho (Joseph Cotten), který není tím bezúhonným mužem, za něhož se vydává. A netrvá to ani příliš dlouho, než dívka začne svého příbuzného podezřívat ze všech těch ošklivých zločinů, o nichž se dočetla.

Hitchcock umístil děj do slunného kalifornského městečka Santa Rosa, jehož malebný klid kontrastuje se skrytým dramatem jeho obyvatel. Působivost filmu zvyšují herecké výkony jeho protagonistů, zejména obou hlavních představitelů. Joseph Cotten, který se proslavil úlohou novináře v Občanu Kaneovi (1941), dokonale ztělesnil uhlazeného elegána, v němž dříme navenek nepozorovatelné zlo, a Teresa Wrightová, oceněná Oscarem za vedlejší roli v Paní Miniverové (1942), hraje mladičkou neteř s přesnými dávkami zvídavosti a dívčí nevinnosti. V menší roli souseda Herbieho debutoval významný kanadský herec Hume Cronyn. Sám Hitchcock se objevuje, jak je jeho zvykem, ve scéně z vlaku mezi hráči pokeru.

Kromě původní hudby Dimitriho Tiomkina ve filmu zní valčík z Lehárovy Veselé vdovy, což lze považovat za mistrovo ironické gesto. Předlohou strýčka Charlieho byl totiž jistý Earle Leonard Nelson, známý ve dvacátých letech jako Vrah veselých vdov.

Litujeme, ale pořad není v iVysílání dostupný.

Diskuse diváků
 • Martin Formáček 24. 6. 2013 23:51

  Ano, původní dabing je super. A pan Cupák prostě nepřekonatelný i v Šakalovi nebo ve filmu Bulitt…

 • 11. 6. 2012 11:16

  Příspĕvek byl smazán kvůli porušení pravidel diskuse.

 • Lubor Horák 29. 5. 2012 19:07

  DABING ??

  Tak zde jsem opravdu zvědav, zda se dochoval původní dabing s panem Cupákem z roku 1971 …

Tato diskuse je určena pouze k výměně názorů mezi diváky. Pokud chcete zaslat dotaz nebo připomínku tvůrcům pořadu, obraťte se, prosím, přímo na Českou televizi.

Napsat do televize Vstoupit do diskuse

Originální název: Shadow of a Doubt – Stopáž: 104 minut – Rok výroby: 1942 – )D(  ST  4:3
Žánr: Film
Vysílání pořadu

Tento pořad v současnosti nevysíláme. Můžete si však nechat zaslat zprávu, pokud se objeví v aktuálním vysílání:

Nastavit připomenutí

Starší data vysílání najdete kliknutím na následující odkaz.

Další zdroje
Kdo byl…
Alfred Hitchcock
Alfred Hitchcock

režisér a producent

* 13. 8. 1899

† 29. 4. 1980

Velikáni filmu
Noční filmový klub