Čtyři v tom 2

Hodnocení pořadu:
1 2 3 4 5 Počet hlasů: 33  
Sdílet
| Poslat odkaz

Rozhovor s režisérkou Markétou Ekrt Válkovou

Markéta Ekrt Válková
Markéta Ekrt Válková
dokumentaristka

Rázná, energická a přece laskavá režisérka Markéta Ekrt Válková vystudovala obor dokumentární tvorba na FAMU. Přestože stihla svému muži porodit tři dcery, natočila také pro Českou televizi množství dokumentárních filmů a jako pomocná režisérka pracovala i na hrané tvorbě. To všechno se jí velmi hodilo při tvorbě seriálu Čtyři v tom II.

Co sis pomyslela, když Tě ČT na seriál oslovila? Mělas jasnou představu, co chceš zachovat z původní série a co uděláš jinak?

Nacházela jsem se zrovna ve fázi, kdy mi nevyšel jeden srdeční projekt, takže to byla směs vděčnosti a zároveň nedůvěra. Rozhodně jsem nebyla předem nijak motivovaná, spíše skeptická, protože tým, který se věnoval první sérii, to udělal moc dobře. Měla jsem ji nakoukanou, takže jsem se brzy zorientovala a věděla, co chci udělat jinak a co zachovám. Rozhodně jsem chtěla, aby ženy v novém pokračování měly pohnutější osud a abychom mohli ukázat jejich sílu při překonávání životních překážek. Což myslím, že se podařilo.

Divačky na Facebooku často spekulují, jak se hrdinky do seriálu dostanou. Jakou roli při výběru hrdinek hrály Tvoje osobní sympatie a na co jiného ses u adeptek dívala?

Měla jsem jasnou koncepci, jaký typ hrdinek hledáme, takže okruh pro výběr se nám spolu s dramaturgy a scenáristkou brzo vykrystalizoval. Pak už člověk jen kombinuje, aby se příběhy vzájemně doplňovaly, aby výběr hrdinů tvořil kontrast a zároveň jednotu ve vyprávěném příběhu. Nicméně osobní sympatie jsou fenomén, který je pro mě důležitý, takže určitě pro výběr finální čtyřky hrály zásadní úlohu. Při natáčení pak často není poznat, jestli točíme my o našich hrdinech, nebo oni o nás, naše životy se protnou.

Jaké máš vlastní etické mantinely při natáčení porodů, přece jen je to intimní situace…?

Mantinely určitě mám. Žádnou intimní věc nepoužívám samoúčelně. Pokud to ovšem příběh žádá, nezdráhám se to ukázat. Někomu se pak možná může zdát, že jsme zašli daleko, to uvidíte v seriálu. Mým kritériem pro výběr je význam jednotlivých záběrů pro vyprávění. Sama mám za sebou tři své porody a tím je ovlivněno samozřejmě i mé vnímání, nestydím se při porodu, ale chci ho samozřejmě ukázat citlivě.

Jak se hrdinky a jejich partneři naučili pracovat s malými kamerami a bylo těžké si z jejich videí do seriálu vybrat materiál?

Všichni naši hrdinové pracovali s kamerkami moc dobře, takže nebyl vůbec problém vybírat si záběry od nich, spíše mi bylo líto, co všechno se do sestřihu nevejde, a část z těchto videí bychom rádi ukázali v bonusových materiálech, na které se můžete těšit.

Seriál vznikal symbolických devět měsíců, to je dlouhá doba obhlídek, natáčení, střižen, postprodukce. Mělas během té doby nějakou hlubší krizi?

Mám pocit, že ne. Pořád bylo na co se těšit, atmosféra při natáčení byla velmi vstřícná, společně jsme si to užívali. Jen když jsme se štábem čekali na poslední porod, který se stále odkládal a protahoval, byla to trochu zátěž pro naše rodiny. Proto jim i děkujeme v titulcích pořadu, někdy nás neviděli i pět dní v kuse.

Co seriál vypovídá o úrovni porodnictví u nás? Mají ho diváci chápat jako výpověď o stavu společnosti?

Nejsem sociolog, točím filmy, takže si netroufnu zkušenost nějak analyzovat. Měli jsme tu čest snímat celkem dramatické porody, většinou to nebyly procházky růžovou zahradou. Také přítomnost štábu logicky ovlivňuje chování před kamerou, je tím poznamenaná objektivita, i zdravotníci se můžou chovat jinak než obvykle. Nicméně je jasné, že některé jevy se opakují a dají se zobecnit, třeba se v nich poznají i divačky a budou si moci závěr o stavu porodnictví u nás udělat samy.

V určitou chvíli vznikla při přípravě seriálu naděje, že zachytíte domácí porod, pak z toho ale sešlo – jak se díváš na domácí porody Ty sama?

Domácí porody mě velice zajímají, a proto jsem hodně stála o to, abychom v seriálu takový příběh zaznamenali. Jak jinak na problémy kolem nich poukázat, jak jinak pomoci tématu, než ho zachytit kamerou a mluvit o něm. Cítím to jako jednu z povinností své profese. Bohužel strach z postihů a zároveň jistá uzavřenost žen, které se pro domácí porod rozhodnou, nám v tom nakonec zabránila.

Jedna z hrdinek seriálu má lesbickou orientaci a hodně divaček se možná bude ptát, jestli tvůrci seriálu gaylesbické rodičovství podporují? Co si o tom myslíš Ty?

Pro mě a troufám si říct, že i pro celý náš tým, je lesbické mateřství zcela rovnoprávné s tím heterosexuálním. Z našeho pohledu je zcela jasné, že dobré a úplné rodičovství stojí na jiných základech, než je pohlaví. Zvažovali jsme i účast lesbického páru, abychom prozkoumali blíž rodinný model dvou matek, ale nakonec jsme se rozhodli pro tuto single hrdinku. Je to dobrá otázka i pro diváky, co pro nás všechny znamená rodina a kdo ji v moderní společnosti tvoří.

Komentovali hotové díly nějak Tvoji blízcí?

Můj muž je z oboru, takže od něj jsem si vyslechla informace typu: „naučte ty svoje hrdiny používat externí mikrofon na kameře“ nebo „tenhle střih na detail mě ruší…“. Holkám nezbývá než překousnout, že nejsem doma tak často, jak byly zvyklé. Ale samozřejmě se mnou sdílí příběhy, které si doma pouštím na počítači, mají své oblíbené scény i hrdiny a slouží jako první lakmusový papírek na emoce.

Stopáž: 45 minut – Rok výroby: 2013 – P  ST  AD  HD
Žánr: Dokument
Vysílání pořadu

Tento pořad v současnosti nevysíláme. Můžete si však nechat zaslat zprávu, pokud se objeví v aktuálním vysílání:

Nastavit připomenutí

Starší data vysílání všech dílů najdete kliknutím na následující odkaz.