Předchozí díl | Následující díl

První republika (1/11)

Hodnocení seriálu:
1 2 3 4 5 Počet hlasů: 59  
Sdílet
| Poslat odkaz

Každá rodina má svoje tajemství. Láska, peníze, vražda. Dobový seriál. Praha – Podolí, říjen 1918 a Terron, Francie, jedno z posledních bojišť první světové války. Vladimír, hlavní hrdina seriálu, obě tak vzdálená místa spojí.

Pár dní před koncem první světové války se zámožný statkář Alois Valenta stěhuje z rodného statku ve vesnici nedaleko Prahy blíž k městu, na předměstí, které má, jak doufá, slibnou budoucnost. Vydělal na potravinových dodávkách rakouské armádě, a tak mohl koupit v Podolí, na břehu Vltavy, rozsáhlé louky a zrekonstruovat rodinnou vilu. Ta je dědictvím jeho snachy, patřila textilnímu továrníkovi Léblovi, o kterém panuje obecné mínění, že utekl se ženou v roce 1910 do Ameriky, protože zdefraudoval peníze z finančního fondu. Podolí je dosud vesnicí, ale má se stát součástí Prahy, a tím se před ním a Valentovými otevírá velká budoucnost.

Další linkou, ovšem nikoliv významově druhou, je velký milostný příběh dvou bratrů a jedné ženy. Klára Valentová, manželka Aloisova nejstaršího syna Jaroslava, je rozená Léblová a v roce údajné otcovy defraudace byla zamilovaná do Vladimíra, mladšího Jaroslavova bratra. I on ji horoucně miloval, ale nepříznivý osud způsobil, že Klára si vzala Jaroslava a Vladimír zmizel na osm let do ciziny. Vrátí se v roce 1918 po vzniku Československé republiky jako francouzský legionář a staré rány se opět otevřou.

Třetím podpěrným pilířem románového vyprávění je portrét rodiny Valentových. Rodinný život Valentových připomíná ve své podstatě, i přes pohnuté okolnosti, obraz rodiny, jak ji známe z vlastní zkušenosti a z dnešních dnů, protože některé životní zákony se nemění.

Členové rodiny jsou Aloisova žena Hedvika, jeho nejmladší syn, příslušník zlaté mládeže Fredy, dále snacha Klára, Klářin bratr Kryštof, který u rodiny Valentů žije, dvě malé vnučky, Eliška a Irena, jejichž role přinášejí do historie zářící dětský vtip, dvě věrné služky, starší Antonie a mladá Jarka. K rodině patří také právník, doktor Benoni.

Čtvrtým významným prvkem, na němž je sága založena, je doba, v níž se příběh odehrává. Doba, kde se lámala epocha, kdy pokojnou secesi, předválečný fin de siécle, vystřídal nástup moderny, průmyslového rozmachu, v našich poměrech vznik a nejprve první roky mladé Československé republiky. Krátily se sukně, ženské vlasy, čas mužského patriarchátu a také čas starosvětského sociálního smíru. Nebylo lehké v tom poválečném čase změn obstát, ale bylo to krásné a plné nadějí.

Video není k dispozici. » Videoarchiv

Diskuse diváků
 • Redakce iVysílání ČT 18. 1. 2014 17:18

  První republika v zahraničí

  Vážení zahraniční diváci, velice nás mrzí, že nemůžete seriál sledovat mimo území ČR. Příčinou jsou však podmínky stanovené v licenční smlouvě, které je ČT nucena dodržovat. Děkujeme za pochopení. Redakce iVysílání

 • Eva 8. 4. 2018 17:05

  Fanklunové stránky o seriálu https://m.facebook.com/PrvniRepublikaFanklub/?ref=cont…

 • Andrea 27. 2. 2018 18:25

  prvorepubliková elegance a noblesa

  Robert Urban vypadá jako opravdový prvorepublikový elegán, jakoby vylezl z té doby... role Fre…

Tato diskuse je určena pouze k výměně názorů mezi diváky. Pokud chcete zaslat dotaz nebo připomínku tvůrcům pořadu, obraťte se, prosím, přímo na Českou televizi.

Napsat do televize Vstoupit do diskuse

Stopáž: 99 minut – Rok výroby: 2014 – P  D  ST  AD  HD
Žánr: Seriál
Tento díl ve vysílání

Tento díl pořadu v současnosti nevysíláme. Můžete si však nechat zaslat zprávu, pokud se objeví v aktuálním vysílání:

Nastavit připomenutí

Starší data vysílání najdete kliknutím na následující odkaz.

Hledat všechna vysílání:
pořadu / tohoto dílu

Související pořady