Americko-německý film o pokusu o atentát na Hitlera v hlavní roli s Tomem Cruisem.

Valkýra představuje husarský kousek filmařského řemesla. Ačkoli jeho předmětem je neúspěšný atentát na Adolfa Hitlera z 20. července 1944 a s ním spojený pokus o puč členů protinacistické opozice z řad wehrmachtu, dokáže diváky přikovat k vyprávění a nechá je trnout napětím, ačkoli je předem jasné, jak vše skončí. Vyprávění se zaměřuje na klíčovou figuru spiknutí, německého plukovníka Clause von Stauffenberga, který se po vážném zranění během války v Africe přidal k odboji složenému z aristokratů a vysoce postavených členů wehrmachtu. Stal se klíčovou osobou plánování atentátu na Hitlera a následného puče, jenž měl odstranit hrozbu jednotek SS a dovést Německo k rychlému konci války a spolupráci se spojenci. Ačkoli bomba vybuchla v blízkosti Hitlera, atentát se nezdařil. Von Stauffenberg předpokládal, že Hitler byl zabit, takže byla spuštěna druhá fáze puče, která měla prostřednictvím záložní armády zajistit Berlín a zajmout členy SS v dalších klíčových městech Říše.

Scénář z pera Christophera McQuarrieho a Nathana Alexandera bravurně vyvažuje věrnost historickým faktům a dobovým reáliím s dramaticky gradující strukturou moderních thrillerů. Režie se ujal uznávaný Bryan Singer, který s McQuarriem spolupracoval již na svém průlomovém snímku, mistrném thrilleru Obvyklí podezřelí, a následně se proslavil jako tvůrce, jenž úspěchem snímků X-Men a X-Men 2 definitivně etabloval komiksové filmy coby blockbustery, které můžou být současně poučené předlohou i přístupné širokému publiku.

Hlavní roli Clause von Stauffenberga ztvárnil Tom Cruise, jehož účast vedla zpočátku k vlnám nevole v Německu, kde je scientologie považována za ideologii ohrožující základy demokracie. Nicméně svým zápalem pro věc a profesionalitou Cruise přesvědčil mnohé odpůrce, že právě jeho angažování coby hvězdy světového formátu pomůže rozšířit povědomí o německém protinacistickém odboji.

Napište nám