Cesta ven

Hodnocení filmu:
1 2 3 4 5 Počet hlasů: 30  
Sdílet
| Poslat odkaz

Současný příběh mladé romské ženy, která se snaží vést obyčejný a poctivý život. Naráží při tom ale na dluhy, nemožnost získat legální práci, na komplikovanou komunikaci s úřady, předsudky většinové společnosti i problémy vlastní determinace

Do snímku Cesta ven obsadil režisér romské neherce, pro které se tak filmování stalo jejich vůbec první zkušeností před kamerou. Petr Václav o své metodě hovoří jako o nadrealismu: „Rozvíjíme princip, o který jsem se pokusil již ve svém debutu Marian. Snažíme se postihnout bez jakékoli nadsázky sociální realitu a ducha doby. Chceme, aby film obsahoval ‚dokumentární atributy‘, přestože se ve skutečnosti jedná spíše ‚stylizovaný realismus‘.“

Vedle režiséra a scenáristy Petra Václava se na filmu podíleli kameraman Štěpán Kučera, výtvarník Jan Pfeiffer a střihač Florent Mangeot. V hlavních rolích účinkují: Klaudia Dudová, David Ištok, Mária Zajacová-Ferencová a Natálie Hlaváčová.

Cesta ven je producentským debutem společnosti moloko film, kterou zastupují Jan Macola, Miloš Lochman a Karel Chvojka. Byl podpořen Státním fondem pro podporu a rozvoj České kinematografie a Centre National du Cinéma – Aide aux cinémas du Monde. Koproducenty jsou francouzská společnost Cinema Defacto a Česká televize, konkrétně Tvůrčí producentská skupina Kateřiny Ondřejkové.

Natáčelo se v autentickém prostředí, převážně v Ostravě a jejím nejbližším okolí. Na přípravě ostravského natáčení se podílela i komise FILM OSTRAVA!!!

Film Cesta ven bude uveden v rámci prestižní přehlídky nezávislých filmů na MFF v Cannes 2014. Pro českou kinematografii je přítomnost tohoto snímku v Cannes obrovským úspěchem, na který se čekalo 16 let. Naposledy byl v roce 1998 do programu festivalu v Cannes zařazen celovečerní hraný film Postel Oskara Reifa v sekci Semaine de la Critique.

Stopáž: 103 minut – Rok výroby: 2014 – P  HD
Žánr: Film
Zveme vás do kina

Premiéra:

29. 5. 2014

Další zdroje