Cesta ven

Hodnocení filmu:
1 2 3 4 5 Počet hlasů: 3  
Sdílet
| Poslat odkaz

Příběh mladé romské matky, která bojuje o obyčejný šťastný život. Naráží však na předsudky většinové společnosti, dluhy i překážky ve vlastní rodině, které jí zabraňují obstát v dnešním světě. Českou i mezinárodní kritikou oceněný film Petra Václava (2013). Hrají: K. Dudová, D. Ištok, M. Zajacová-Ferencová, N. Hlaváčová a další. Kamera Š. Kučera. Režie P. Václav

Do snímku Cesta ven obsadil režisér romské neherce, pro které se tak filmování stalo jejich vůbec první zkušeností před kamerou. Petr Václav o své metodě hovoří jako o nadrealismu: „Rozvíjíme princip, o který jsem se pokusil již ve svém debutu Marian. Snažíme se postihnout bez jakékoli nadsázky sociální realitu a ducha doby. Chceme, aby film obsahoval ‚dokumentární atributy‘, přestože se ve skutečnosti jedná spíše ‚stylizovaný realismus‘.“

Vedle režiséra a scenáristy Petra Václava se na filmu podíleli kameraman Štěpán Kučera, výtvarník Jan Pfeiffer a střihač Florent Mangeot. V hlavních rolích účinkují: Klaudia Dudová, David Ištok, Mária Zajacová-Ferencová a Natálie Hlaváčová.

Cesta ven je producentským debutem společnosti moloko film, kterou zastupují Jan Macola, Miloš Lochman a Karel Chvojka. Byl podpořen Státním fondem pro podporu a rozvoj České kinematografie a Centre National du Cinéma – Aide aux cinémas du Monde. Koproducenty jsou francouzská společnost Cinema Defacto a Česká televize, konkrétně Tvůrčí producentská skupina Kateřiny Ondřejkové.

Natáčelo se v autentickém prostředí, převážně v Ostravě a jejím nejbližším okolí. Na přípravě ostravského natáčení se podílela i komise FILM OSTRAVA!!!

Film Cesta ven byl uveden v rámci prestižní přehlídky nezávislých filmů na MFF v Cannes 2014. Pro českou kinematografii je přítomnost tohoto snímku v Cannes obrovským úspěchem, na který se čekalo 16 let. Naposledy byl v roce 1998 do programu festivalu v Cannes zařazen celovečerní hraný film Postel Oskara Reifa v sekci Semaine de la Critique.

Litujeme, ale pořad není v iVysílání dostupný.

Diskuse diváků
 • Míša 27. 2. 2015 22:48

  Myslím, že tento film nikomu nepomůže. Cikáni se budou jen ohánět tím: koukněte, my to máme ta…

 • Karel Pazdera 22. 2. 2015 18:12

  Můj další komentář k Cestě..

  Můj názor na film jsem psal 15.2. jak v diskusi...tak v jedom příspěvku jsem reagoval.…

 • Pavel 22. 2. 2015 09:40

  Cesta ven...

  Cenu za nejlepší film si rozhodně nezaslouží. Nechápu akademiky. Byli lepší filmy, než t…

Tato diskuse je určena pouze k výměně názorů mezi diváky. Pokud chcete zaslat dotaz nebo připomínku tvůrcům pořadu, obraťte se, prosím, přímo na Českou televizi.

Napsat do televize Vstoupit do diskuse

Stopáž: 100 minut – Rok výroby: 2013 – D  ST  AD  HD
Žánr: Film