Chat

host

Jiří Drahoš

předseda Akademie věd

Záznam chatu z pátku 24. února 2017

Leoš Kopecký: „Asi před 5 lety jste řekl, že když někdo ve společnosti neví, jak se jmenuje partner třeba slavné modelky, tak je za trapného, ale když neví, co je to gravitace, tak je in a cool. Včera ministryně školství říkala, že úroveň maturity z matematiky je asi tak jako na konci základky. Nezačíná vznikat u mladých velký rozdíl mezi chytrými a těmi druhými? Přiznávám, že znám jen ty první a vůbec to nevidím špatně. Co Vy a mladí, studenti i nestudenti? Jaký máte názor na současný systém vzdělávání a co byste si přál? Děkuji.“

Jiří Drahoš: „Problémem je tzv masifikace studia, bůhvíproč chceme, aby skoro všichni měli vysokoškolské vzdělání, což samozřejmě přináší spoustu problémů s udržením jeho úrovně. Na druhé straně, chytrých studentů je pořád dost, jen se ztrácejí v té mase.Přitom potřebujeme techniky, zručné řemeslníky, a jejich vzdělávání současný systém nepodporuje.“

Dotaz: „Jak zničil komunismus českou vědu a českou akademii věd?“

Jiří Drahoš: „Podepsal se hlavně na humanitních a sociálních oborech, tam byla devastace největší. Chemie, fyzika nebo matematika na ideologii nezávisí, i když ani tam to nebylo za komunistů úplně lehké.“

SK: „Jaký je současný stav Akademie věd kt. předsedáte?“

Jiří Drahoš: „je to nejlepší vědecká instituce v tomto státě, pracuje v ní řada světových špiček, máme skvělé výsledky nejen v základním, ale i v aplikovaném výzkumu, třeba v oblasti léků proti rakovině. Samozřejmě i my se můžeme a musíme zlepšovat.“

SK: „Je česká věda dostatečně podporovaná politiky, společností?“

Jiří Drahoš: „V současné době se podpora zlepšuje, vláda má v programovém prohlášení vědu jako prioritu, naštěstí to nezůstává jen na papíru. Finance jsou navyšovány, jistě by to mohlo jít rychleji, ale nestěžujeme si.“

GF: „Jaký máte vztah k české politice, českým politikům?“

Jiří Drahoš: „S politiky se stýkám, ale netančím s nimi :-) Jednám o podpoře vědy obecně, o rozpočtu Akademie, bavím se s ministry, vicepremiérem Bělobrádkem, předsedou vlády, patří to k mé funkci.“

SK: „Co si myslíte o vědě před r. 1989 v Čechách?“

Jiří Drahoš: „I tehdy jsme měli řadu vynikajících vědců (Wichterle, Heyrovský a další), ale ideologie se táhla skoro vším. Nejhůře na tom byly humanitní a sociální vědy.“

Tom: „Dobré ráno pane profesore, co si myslíte, že je největší slabina českých vědců? Nemyslím systém, ale skutečně vědce jako lidi, jednotlivce. Děkuji.“

Jiří Drahoš: „Současný systém přehnaného důrazu na granty a peníze z nich, vede k tomu, že vědci píší žádosti o granty, průběžná a závěrečná hlášení, pořád něco sepisují, místo aby bádali. Byrokracie bohužel pronikla významně i do vědy. Proto se snažíme tlačit na vládu, aby snižovala závislost na grantech, nic se nesmí přehánět.“

SK: „Česká věda získala jen jedinou Nobelovku, je to asi opravdu málo, že?“

Jiří Drahoš: „I já bych rád viděl více českých nobelistů, ale musíme si uvědomit, že Nobelova cena je hodně "politická záležitost" - šance vědců z menších zemí je výrazně nižší. Jaroslav Heyrovský byl nominován na cenu celkem devatenáctkrát, už někdy od 30. let minulého století, dostal ji až v r. 1959. Po odtajnění záznamů komise pro Nobelovy ceny (po 50 letech) se zjistilo, že ho několikrát "potopil" posudek jeho švédského konkurenta...“

Lukáš Moravec: „Dobrý den jak by jste se politicky ukotvil Levicově středově nebo pravicově“

Jiří Drahoš: „Myslím, že problémy dnešní doby nejsou pravicové ani levicové, ale především sociální a lidské. Jako vědec posuzuji a řeším problémy racionálně, to se určitě promítá i do mého názoru na věci veřejné. Bohužel u nás neřešíme podstatu problémů, ale místo toho se díváme na to, kdo s nimi přišel, nálepkujeme, neposuzujeme podstatu věci, to je špatné, to se musí změnit!“

Radislav: „Dobrý den pane Drahoši, děkuji za Vaše příjemné povídání, a díky tomu, že jsem Vás poznal "osobně", jste mojí volbou, budete-li kandidovat, na prezidenta. Přeji Vám vše nej a mnoho dalších úspěchů, jak na poli profesním, osobním či třeba politickém!“

Jiří Drahoš: „Dobrý den, děkuji za podporu, vážím si jí a pokud do kandidatury půjdu, budu ji určitě potřebovat.“

jiří: „co řikate na politiku trumpa“

Jiří Drahoš: „Zvolili si ho Američané, předvolební rétorika a reálná politika bývají rozdílné, počkal bych s hodnocením na později.“

jiří: „važně uvažujete o kandidatuře na prezidenta“

Jiří Drahoš: „Seriózně o tom přemýšlím, rozhodnu se po 24.3.“

jiří: „viděl jsem o vas v pořadu gen vy prej zpivate ve sboru jak dlouho“

Jiří Drahoš: „Zpívám ve sboru Canticorum iubilo už 43 let.“

Tom: „Pane profesore, děkuji za odpověď, ale bohužel jste odpověděl slovy o systému. Mě by opravdu zajímali vědci jako lidé, ne systém, ve kterém pracují...“

Jiří Drahoš: „Vědci jsou lidé jako všichni, jsou mezi nimi tací i jiní. Tak jako všude jsou mezi nimi vynikající i průměrní, ...“

jiří: „poznal jste pana heyrovskýho , wichterleho takovy bardi v oblasti vědy“

Jiří Drahoš: „J. Heyrovského jsem osobně nepoznal, Ottu Wichterleho ano, byla to velká osobnost.“

Jíří Xenofob: „Pane Drahoši, Vy jste podepsal výzvu vědců proti strachu a lhostejnosti. Ukázalo se, že mezi uprchlíky je nesčetně násilníků (i na malých dětech), antisemitů i radikálů, například byli mezi teroristy z Paříže. Podepsal byste i nyní stejnou výzvu, i když víte, že všichni signatáři mají na rukách krev?“

Jiří Drahoš: „Výzva neměla nic společného s přijímáním uprchlíků, hned v první větě bylo naopak řečeno, že nijak nezlehčuje problémy migrace. Byla to výzva k racionální diskusi a řešení problému, namísto hysterických výkřiků, proto jsem ji podepsal. Migrace není jednoduchý problém, nevyřeší ji žádné kvóty, Evropa v té věci poněkud zaspala, ale migraci musíme řešit společně, zejména přímo v místech válečných konfliktů.“

Gábina: „Dobrý den pane Drahoši, dovolím si Vám oponovat, protože nemáme jediného držitele Nobelovy ceny na poli vědy. Copak Otto Wichterle nebyl vědcem?“

Jiří Drahoš: „Otto Wichterle nikdy Nobelovu cenu nedostal. Máme dva nobelisty, J. Heyrovského a J. Seiferta.“

Jana: „Umí podle Vás čeští novináři mluvit/psát o vědě?“

Jiří Drahoš: „Ano, umí, naučili se to velmi dobře, nemohu si stěžovat. Například jména jako K. Pacner, M. Rychlík, pan Tuček a další jsou zárukou kvalifikovaného psaní o vědě.“

jiří: „jak jse na tom akademie věd finančně dava pan bělobradek víc peněz“

Jiří Drahoš: „Finančně se to zlepšuje, pan Bělobrádek má snahu navyšovat peníze do vědy a cení si kvalit Akademie věd. Nestěžuji si.“

jiří: „kolik unas je vědců“

Jiří Drahoš: „Ve výzkumu a vývoji pracuje v ČR asi 60 tisíc lidí, většina v průmyslovém výzkumu. Akademie věd má celkem 8 500 pracovníků, včetně doktorandů.“