Chat

fyzioterapeutka

Mgr. Eliška Kuboňová

Záznam chatu z pátku 8. prosince 2017

SK: „Může fyzioterapie pomoci i ohledně psychiky?“

Mgr. Eliška Kuboňová: „Minimálně to, že Vás fyzioterapeut vyslechne je někdy nadstandardem v lékařské péči. Lékaři jsou přehlceni a nemají čas si vyslechnou podrobnou anamnézu pacienta, která může velmi snadno odhalit příčinu obtíží. Také to, že fyzioterapeut pomůže zmírnit a postupně odstranit problém zajisté pomůže psychice.“

ANTI: „Je dobré chodit k fyzioterapeutovi i preventivně?“

Mgr. Eliška Kuboňová: „Zajisté, někdy ani netušíte, co vše už Vaše tělo za problémy snáší. Vždy jde něco zlepšit.“

AK: „Může fyzioterapie pomáhat i při neurolog. obtížích?“

Mgr. Eliška Kuboňová: „Jednoznačně, pracujeme s celým tělem. Včetně svalů, které jsou inervovány - tedy nervově zásobeny, dnes a denně, tedy jde o neurologické obtíže.“

Hana: „Dobry den, mám problem s koleny je možnē mīt jednu nohu kratšī a jak se to poznå existuje na to nějaké cvičení? Děkuji“

Mgr. Eliška Kuboňová: „Jeden náš odborník říká, že neexistuje kratší noha. Pouze svalové napětí v oblasti pánve může být jiné, tedy dojem kratší nohy může způsobovat. Je potřeba to došetřit a říci osobně co s tím. Univerzální cvičení není :)“

Jindra: „Dobré ráno, prosím nějaká pomoc když je vychozený kyčelní kloub ale s jiného zdravotního důvodu se nemůže podstoupit operace. Každý krok je nesnesitelná bolest.“

Mgr. Eliška Kuboňová: „Vychozený myslíte, že tam je artróza? Pomocí může být pravidelný pohyb, pokud je to artróza - pohyb promazává kloubní chrupavku. Pokud to není artróza, nedokážu asi poradit, protože netuším, co tam je za problém.“

Irena Chvojková: „Dobré ráno,můžete mi prosím poradit jak se vlastní pomoci zbavit křeče ve stehně.Děkuji“

Mgr. Eliška Kuboňová: „Dobré ráno, pokud jde o křeč ve stehně na zadní straně, nejprve je potřeba vysledovat, zda moc nesedíte, nebo co je příčinou. Nejde často o nedostatek hořčíku :) Tedy protažení je efektivní: na zadní stranu stehna klasický předklon ve stoji - pomalu setrvat v předklonu a s každým výdechem pomalu klesám k zemi. Nebo: sedím na zemi, jedna noha natažená v koleni, druhá pokrčená a opřená chodidlem o natažené koleno. Pomalu se předkláním k natažené noze - břichem na stehno - princip stejný - pomalu s výdechem klesám a čekám, až mě pustí tah. Je důležitá přiměřenost, nesmím to přetáhnout do bolesti.“

Jana: „Co je dobrého na stále zvětšené břicho vypadající stále těhotná.“

Mgr. Eliška Kuboňová: „Dobré ráno, je třeba břicho správně "natonizovat", posílit, ale pozor, nejde o posilování povrchových svalů - "buchet". Jde o posílení hlubokých svalů, které stabilizují páteř. Pokud je bříško takto povadlé po těhotenství, může být spojeno i se sníženým nebo zvýšeným napětím svalů pánevního dna, též s bolestmi zad. Může být spojeno i se sníženou klenbou na nohách. Je to individuální a bylo by dobré vyšetřit, proč břicho nemá správný tonus (napětí). Samozřejmě to stejné platí i pokud po těhotenství nemáte. Je dobře, že si všímáte, že není něco v pořádku. Doporučuji konzultaci osobní s fyzioterapeutem.“

Helena: „Dobry den Elisko, mohla bych se Vas zeptat jake vsechny sporty nebo tance delate nebo jste kdy delala :) ? Heezky den, H.“

Mgr. Eliška Kuboňová: „Dobrý den Heleno, to je zajímavá otázka :) Pokud se ptáte z toho důvodu, co je správné pro naše tělo, tak jsem dělala basketbal 17 let na vrcholové úrovni a mé tělo má "následky" do dnes. Zdravý sport je jakýkoliv, ale ne na vrcholové úrovni totiž :) Já osobně jinak zbožňuji tanec, již 4 roky tančím salsu, zouk a bachatu - tedy tance karibských rytmů. Svým kamarádům fyzioterapeutům říkám, že jde o krásný a fyziologický pohyb :) Hezký den i Vám!“

Zuzana Červenková: „Jsem po operaci bederní páteře.Mám pocit,že mám na zádech kus plechu.Jak cvičit? Děkuji“

Mgr. Eliška Kuboňová: „Dobrý den, je důležité, jak dlouho máte po operaci a jaká omezení jsou operací vytvořená. Pokud můžete již dělat cokoliv a žádný pohyb není zakázán, spíše nedoporučován, je možné pomalu, ale citlivě páteř rozhýbávat. Bojím se Vám poradit něco konkrétního, ať si neublížíte, tedy supervize nějakého fyzioterapeuta by byla asi nejlepší a bezpečná. Cílem by určitě bylo zlepšit Vám celkový pocit či dojem z Vašeho těla - nemít záda jako kus plechu ale jako funkční část páteře. To se dá postupným nenásilným uvolňováním například přitažením kolenou k břichu, s nádechem zkusit zatlačit do kolenou ke stropu a s výdechem pomalu přitáhnout. Pak je dobré naučit se používat hluboké svaly páteře, které se dají oslovit správným dýcháním do břicha - opět lepší se zaučením. Je třeba také probrat, proč došlo k operaci - zřejmě měla záda již dlouhodobý problém.“

Míla: „Kde se provádí analýza chůze?“

Mgr. Eliška Kuboňová: „Dobrý den, analýzu chůze aspekční (pohledovou), provádí každý fyzioterapeut. Přístrojovou provádíme v Olomouci, ale také v Ostravě, v Brně, v Praze, v Plzni. Jsou to biomechanické laboratoře chůze, které dělají analýzu chůze buď pomocí tlakových plošin, které Vám řeknou, jaké je rozložení tlaku do Vašich chodidel během chůze nebo pomocí kamer. Je dobré, když Vám k této analýze potom řeknou více ti, kteří to měří.“

Iveta: „Dobrý den Eliško, zapnula jsem televizi až později, tak jsem Vás neviděla od začátku. Nicméně co doporučujete pro sezení v kanceláři, kde člověk tráví minimálně 8 hodin? Podle informací, které mám člověk i při sezení na míči spadá po 10-20 minutách do špatného stereotypu. Je to tak? Tzn. dělat si častěji pauzy? Ale ono to někdy nejde, když má člověk 2 hodinovou schůzku. :-) Děkuji Vám a přeji pěkný den! Iveta Pěknicová“

Mgr. Eliška Kuboňová: „Dobrý den Iveto, doporučuji pacientům, aby více pili, tím pádem museli chodit více na záchod :). Jinak doporučuji udržovat správné napřímení těla co nejdéle to jde a vždy když si vzpomenu. Pokud už to nejde, je potřeba si pocvičit mimo kancelář a svaly trošku posilovat - aby to právě v tom mém sedavém zaměstnání useděly. Je normální, že člověk spadne dolů, ale také je důležité proti tomu bojovat - myslím na to, upravuji to, občas si zacvičím, projdu se, vyvětrám si. Taky jak jsem říkala, že je moc důležité správně nastavit si pracovní místo. Na schůzce měnit pozice co to jde a nesetrvávat v jedné - to je asi nejtěžší - když nemohu odejít. Hezký den!!“

jiří: „dobré rano když jste hrala basketball na jakým postu“

Mgr. Eliška Kuboňová: „Dobrý den - pivot. Pro repre to bylo sice málo cm, ale i tak :)“

Irena: „Dobrý den, můžete mi prosím poradit...je mi 50 let a bolí mě nohy od kotníků celá chodidla při pohybu i v klidu takové brnění. Nevím kdo by mi pomohl fyzioterapeut, ortoped, neurolog? Děkuji Irena“

Mgr. Eliška Kuboňová: „Fyzioterapeut by mohl zhodnotit - k němu se dostanete snáz - zda jde o problém, který má řešit ortoped či neurolog, anebo si s tím poradí sám. Zní to tak, že by toto fyzioterapeut měl zvládnout nejlépe. Chodidlům něco chybí, jen nevím takto přes online chat co. Je třeba to dovyšetřit a netrápit se tím. Určitě to není zdravé.“

jiří: „kdysi se měl kulata zada jako školák doporučili mě cvičit cvičil jsem a dobrý :-)“

Mgr. Eliška Kuboňová: „To Vám gratuluji! :)“

jiří: „já to nemam nák křečový žily ale sleduju reklamy na klouby připravky je to vhodný ti připravky“

Mgr. Eliška Kuboňová: „Přípravky jsou vhodné pro lidi, kteří mají horší kloubní chrupavku.“

jiří: „chodí kvám hodně na fyzioterapii lidí“

Mgr. Eliška Kuboňová: „Ano.“

jiří: „viděla ste pořad 13 komnata před tydnem věra černa naše byvalá tehdy gymnastka jaký měla osud spadla z hrazdy a pateř ma nak co by si tak dělala sní“

Mgr. Eliška Kuboňová: „Neviděla jsem.“

jiří: „jakou ligu jste hrala v basketu“

Mgr. Eliška Kuboňová: „1. ligu - 2. nejvyšší.“

Iveta: „Dobrý den ještě jednou Eliško, cvičím dlouho karate (20 let), dříve více intenzivně, teď už chci jít spíše tou "zdravou" cestou. Asi něco podobného jako u Vás a závodění. Jak jste zmínila, vrcholový sport není nikdy dobrý pro tělo- pak je třeba kompenzovat. Já cvičím a trénuji SM systém. Myslím, že víte, o co jde. Je zajímavé, jaké všechny efekty toto cvičení přináší. Hodně věcí mi vrtá hlavou a přemýšlím, jak lidem pomoci. Ještě byste nám v nějakém vstupu mohla třeba ukázat pár "finta" cviků, jak správně začít den, nebo ukončit než jdeme spát nebo něco pro rychlou kompenzaci po celém dni. A jak správně spát? To je nekonečná diskuze. Ještě mám dotaz, děláte vy sama nějaká školení, kde lidem předáváte své znalosti a zkušenosti? Děkuji Vám! Iveta Pěknicová“

Mgr. Eliška Kuboňová: „Dobrý den ještě jednou, školení děláváme různá podle toho, jaká přijde poptávka. Tedy můžete nás kontaktovat na náš email - info@elitefyzio.cz - zde nevím, zda se potom zkontaktujeme. Jinak ano SM systém je fajn, je potřeba tělo nějak udržovat v kondici. Uvidíme, na co bude ve studiu prostor. Den je moc fajn skončit a začít pozdravem slunci - krásně se tím protáhne člověk. O spánku snad budeme mluvit. Když tak se ozvěte. Hezký den! E“

Iva: „Jakou pozici držet, když u lůžka nazvedávám osobu, která leží na lůžku. Jsme vždy dva každý z jedné strany.osoby občas váží i více a zádá trpí.Děkuji“

Mgr. Eliška Kuboňová: „Dobrý den, třeba i na toto by vůbec nebylo špatné si pozvat někoho, kdo by Vám ukázal jak to dělat. Jsou na to fígle, manévry tak, aby se ošetřovatelé nepřetížili. Nadzvednout někdy pomáhá i prostěradlo pod pacientem, zvedat vždy z nohou - tedy více se rozkročit, nebortit se v zádech, spíše je zpevnit. Školíme na to i rodinu někdy. Možná by stálo za to? Taky myslete na své zdraví, ale proto se asi ptáte.“

Lenka Valtrová: „Včera rehabilitace krk a rameno ,jiz odpoledno se mi tocila hlava,myslele jsem ze to udelaly brýle,ale i dnes po vyspání se točí a ztrácím rovnováhu,tak i narazim do stěn, futer.Trošku boli hlava.Tlak je běžný:114/80.Co zacvicit či vypít,pojíst?Děkuji za odpověď.“

Mgr. Eliška Kuboňová: „Je možné, že se při rehabilitaci uvolnily svaly, které vytvořily větší nestabilitu. Zacvičit cokoliv, co posílí hluboké flexory krku - s oporou o ruku a udržet si napřímení, jako jsme si ukazovali - i tím se tyto svaly posilují. Je to na dýl!!“

jitka: „Zdravim, rano se muz vzbudil a nemuze hybat krkem, dala jsem mu diclofenac a nahrivame. Muze to byt z PC? Co preventivne delat proti tomu?“

Mgr. Eliška Kuboňová: „Může to být z čehokoliv, klidně z PC - je to bohužel velmi časté. Je potřeba zjistit příčinu a hlavně doléčit. Toto je už ta fáze, kdy tělo říká, že už toho má dost. Doporučuji fyzio určitě!“

Monika: „Dobrý den, paní Eliško, v práci nesedím, ale naopak běhám po schodech nahoru a dolů do skladu pro zboží. Bolí mě kolena, tak se chci zeptat na nějakou radu a cviky na nohy. Děkuji Monika“

Mgr. Eliška Kuboňová: „Dobrý den Moniko, chtělo by to dovyšetřit a zjistit, proč Vás kolena bolí, těžko říct cviky. Ideální by byla osobní konzultace.“