Chat

advokát

Mgr. Jiří Klega

Záznam chatu z úterý 21. listopadu 2017

Dotaz: „Je podle Vás lepší v případě pomluvy žalovat to přes policii - trestní právo nebo přes občanské právo?“

Mgr. Jiří Klega: „Trestní oznámení by nemělo být zneužíváno. Vždy doporučuji řešit spory alternativní cestou, dohodou stran, domluvou, eventuálně za pomocí mediátora. Až jako poslední by mělo být využití trestního řízení. Nicméně pomluva může být trestným činem a policie by to měla prověřit.“

DAYD: „Byl jsem kdysi vyšetřován policií - rok 2014 - nikdy jsem ale nebyl potrestán - ani pro přestupek - přesto mi často policie toto vyšetřování z roku 2014 připomíná - při perlustraci na ulicích - má na to policie právo?“

Mgr. Jiří Klega: „Neměli by to dělat, nicméně to je spíše nepostižitelné. Záleží na konkrétní individuální situaci, jak hodně tyto informace a v jakém konkrétním případě používají, zda neporušují právní předpis, zda nezneužívají přístup k těmto informacím. Nicméně jedná-li se o informace policistům přímo dostupné ze systému, pak s tím asi nic moc neuděláte, pokud to říkají jen Vám. Pokud by to však sdělovali způsobem, který už lze považovat za zveřejňování (tím je už poskytnutí informace 3 a více osobám), pak to již může být za hranou. Tam už to může poškozovat Vaše práva a můžete zvažovat právní obranu. Nicméně takto lze těžko blíže odpovědět, opravdu se vždy jedná o konkrétní případ. Informace z těchto jim dostupných záznamů by měli používat jen pro účely nějakého řízení či šetření.“

SK: „Pokud prokáži kvůli svému jménu mám problémy - pomluvy apod., mohl by mi stát - úřady změnit moje jméno bezplatně?“

Mgr. Jiří Klega: „To nikoliv. Nicméně změna jména není zase tak nákladná:) Nejprve bych ale učinil veškeré možné kroky k zamezení dalších pomluv a teprve potom zvažoval tak zásadní zásah do vlastního soukromí, jako je změna jména, resp. příjmení. Pokud mám pocit, že jsem byl nebo jsem nějak pomlouván, je vhodné se na to podívat také s určitým odstupem. Zda tu pomluvu vnímá stejně intenzivně také okolí. Resp. okolí to bude vnímat vždy méně subjektivně, vždy s odstupem. Myslím to spíše tak, zda mé okolí nebo někdo jiný vůbec zaregistroval nějakou mou pomluvu. Pokud nikoliv, pokud to vím jenom já, pak je otázkou, jak velká újma to pro mě je a zda opravdu vyžaduje tak razantní přístup, jako je právě změna příjmení. Podívat se na to z delší časové perspektivy. Pomluvy mohou brzy pominout, ale s novým příjmením budu žít dál.“

Marie: „Dobrýden pane magistře, prosím o doporučení: Syn splácí 9.rokem hypotéku ( splácení 30 roků) na byt. Pětiletá fixační doba mu končí 3.11.2018, s úrokovou sazbou cca 3,6%. Domnívám se , že nyní je vhodná doba, aby navštívil KB , která hypotéku poskytla, dohodnout podstatně lepší podmínky, byť je to rok před ukončením fixace. Soudím dle dané situace, kdy postupně sazby u hypoték stoupají, ale přesto jsou stále výhodné proti předchozím letům. Děkuji za Váš názor. Šálková“

Mgr. Jiří Klega: „Dobrý den, máte pravdu, určitě bych zkusil navštívit jak danou banku, v níž je hypotéka, tak případně jinou. Nicméně je třeba říct, že stále platí stávající smlouva a je třeba ji dodržovat, dokud se strany nedohodnou o její změně. Banky však bývají ochotné se dohodnout na změně podmínek ještě před ukončením fixace, a by si klienta s jistotou předem zavázaly na další delší období, aby jim neutekl k jiné bance. Samozřejmě teď může vše trochu ovlivnit změna úrokové sazby, ale to už je vše otázkou vyjednávání s bankou. Hypotéka je o tom, jak se banka dohodne s klientem a naopak. Je to smluvní vztah a vše je na dohodě stran. Někdy je ale třeba naznačit bance, že zvažujete změnu případně i změnu banky po ukončení fixace. Na to banka může právě reagovat ještě před koncem období fixace, aby si vás zase na delší dobu zavázala na další fixaci.“

Jana: „Dobrý den, nedávno jsme málem koupili nemovitost na které byl příkaz k exekučnímu prodeji. Z realitní kanceláře nám tvrdili, že to není problém. Hypotéku nám banka dát nechtěla, řešilo by se to dočasně nezajištěným úvěrem s vyšším úrokem.RK tvrdila, že za měsíc to je vyřešené a poté nám dají hypotéku. Je to pravda? Nakonec jsme od toho ustoupili. RK koupila nějakou pohledávku bývalého majitele. Děkuji za odpověď.“

Mgr. Jiří Klega: „Je třeba rozlišit několik samostatných věcí. 1) exekuce je vždy závažná otázka. Nedejte nikdy na sliby, dokud to není v pořádku, tak to není jisté. Ideální je za nemovitost vyplatit peníze až v době, kdy je čistá, bez exekuce. Pokud jste však již peníze zaplatili přímo prodávajícímu a ta exekuce nezmizí, pak bych zvažoval dostoupení od smlouvy. ALe otázkou je, co jste za smlouvy podepsali. Ale může být, že již podalik návrh na výmaz exekuce na katastr a běží lhůta 20 dní po níž k výmazu dojde. Pak by Vám pro klid duše mohli ukázat kopii podaného návrhu na vklad (výmaz exekuce) nebo si tyto informace můžete zjistit na KN, pokud jste již vlastníci.“

Jindra: „Dobré ráno pane magistře, chtěl bych vědět - v jaké výši se pohybuje běžná provize RK za zprostředkování prodeje bytu (v hodnotě cca 800 tis.), a co dělat, když je ta provize příliš vysoká? Děkuji“

Mgr. Jiří Klega: „Tak toto je opravdu různé a záleží také na městě apod. Z 800.000 to může být třeba 40.000, ale také více i méně. Vždy je dobré poptat více kanceláři a vybrat tu nejvýhodnější nabídku. Zeptejte se také, co je vše v ceně zahrnuto, zda třeba i cena za advokátní úschovu pro účely zaplacení ceny. Případně konzultace smluv s advokátem. Atd.“

Patrik: „Dobrý den, kupuji dům, kupní cena bude uložena v realitce, která mi tvrdí, že má účty pojištěné, že mají stejnou pojistku jako právnici, Je to možné? Děkuji Patrik“

Mgr. Jiří Klega: „Možné to je, ale chtějte vidět kopii té smlouvy. Je totiž otázkou, co vše pojistka kryje, do jaké výše plnění atd. Nicméně doporučuji advokátní úschovu. NEmusí být až tak drahá, ale záleží na tom, jak se dohodnete s advokátem. U nás se třeba pohybuje mezi 3.000 - 7.000 podle ceny, ale může to být i více. Je to na dohodě s advokátem Vždy ale chtějte vědět cenu předem, jinak se bude řídit vyhláškou a to by bylo mnohem více. Nicméně advokát musí být vždy pojištěn ze zákona, dohlíží na to komora a bez pojistky nemůže advokacii vykonávat. Navíc ty pojistky advookátů jsou v podstatě neomezené co do důvodu plnění a výše plnění bývá min. 9mil, ale může být i vyšší, to si zase zjistěte u advokáta. Zda je daný člověk opravdu advokát zjsitíte na stránkách www.cak.cz a na advokátní komoře můžete ověřit i výši pojistky. Navíc advokát je více vázán zákonem a dohledem komory v tom, co dělá. Porušení předpisů i těch morálních, by pro něj mohlo znamenat kárné řízení a eventuálně i zákaz činnosti. Advokátní úschova je prostě asi nejjistější forma úschovy u nás. Resp.ještě je tu notářská, ale ta bude asi dražší.“

hanina: „dobře rano,prosim chci-li si zatím nezavazne prohlidnout s RK 2-3byty,musim-vsude-neco podepisovat ci uz i uvadet sve cele jmeno?“

Mgr. Jiří Klega: „Podepisovat nemusíte nic, ale stává se, že Vám něco vnutí. Pak si to nejprve přečtěte. Může tam být pouze závazek, že tu realitku neobejdete a nedohodnete se s vlastníkem za zády realitky. Ale může tam být také něco víc, různ= sankce či již výhradní zastoupení realitky jako zprostředkovatele. A to bych už asi předem nepodepisoval. Navíc většinu bytů nabízí různé realitky najednou, takže to můžete zkusit přes jinou.“

Jitka: „Dobré ráno, jak spŕavně určit cenu nemovitosti na prodej. V dnešní době ceny např panelákových bytů jsou přímo “ katastrofální”. Nechápu jak si někdo koupí a ještě na celoživotní hypotéku vybydlený panelák. Jsou vůbec ceny reálné ? A jak tedy řict majiteli takového bytu, že je úplný bĺazen . Nicméné mám dojem , źe jakýkoliv prodávající takových bytů si určí cenu sám a kdejaký realiťák to prostě dá na web. Pak si říkám zda takový lidé v realitkách by neměli mít nějake vzdeělani . U nás v Brné se říká “ kdo má do p... díru je realiťák” ( promiňte ).“

Mgr. Jiří Klega: „Dobrý den, zatím toto není nijak omezeno, nijak striktně zákonem určeno. Cena je pouze a jen na vlastníkovi, tedy prodejci, jak se dohodne s kupujícím. Ohledně vzdělání realitních makléřů lze uvést jen to, že se u nich nic speciálního v tomto směru nevyžaduje. Je to jen na Vás, zda s daným člověkem budete spolupracovat či ne. Mám zkušenost s mnoha slušnými a schopnými makléři, ale také mám špatné zkušenosti. Ale to je všude, v každém odvětví.“

Jirka: „platim najem,ale majitel bytu posila vyuctovani služeb i s vice nez půlrocnim zpozdenim,co mam delat?“

Mgr. Jiří Klega: „Záleží, co máte v nájemní smlouvě. Máte tam nějak upravenou tuto otázku? Jak reagoval na výzvu, aby tak činil v jiných intervalech? Platíte zálohy? Nicméně bývá běžné, že se platí zálohy k nájmu na služby a vyúčtování je jen v takovýchto delších intervalech. Ale jak jsem uvedl, podívejte se, co máte ve smlouvě.“

Jirka: „zalohy platim,vyuctovani byva v dubnu,ale preplatek majitel neposlal třeba ještě ani v prosinci...na vyzvy slibuje,ze uz to poslal apod.“

Mgr. Jiří Klega: „Tak to už je něco jiného. Tady by měl přeplatek vyplatit na výzvu. Pokud tedy nemáte ve smlouvě něco jiného a pokud tedy již proběhlo vyúčtování a byl onen přeplatek zjištěn. Pokud však přeplatek nezapočítává na nějaký dluh apod. A zase je podstatné, zda toto není ve smlouvě nějak jinak upraveno. Pokud ale přesto vše nezaplatí na výzvu (Vaší), tak je v prodlení. Teoreticky byste po výzvě (v ní byste měl dát dodatečnou lhůtu třeba 15 dnů k zaplacení) mohl dlužnou částku zažalovat u soudu a vymáhat také náklady řízení, třeba náklady na advokáta. Patrně ale předpokládá, že ho nebudete žalovat pro tak nízkou částku a spoléhá na to.“

Jirka: „dekuji adu,tak nizka castka to není,jsou to tisice,asi by se tez vyzva musela poslat doporucene...ještě jiny dotaz,majitel najem zvysil o tisíc,staci když to prinesl ci to mel poslat a tez doporucene?“

Mgr. Jiří Klega: „Doporučeně nemusíte, nicméně to lze dpoporučit, ideálně s dodejkou, která se Vám vrátí zpět a budete vědět, zda si to převzal či ne atd.“

Jirka: „dekuji adu,tak nizka castka to není,jsou to tisice,asi by se tez vyzva musela poslat doporucene...ještě jiny dotaz,majitel najem zvysil o tisíc,staci když to prinesl ci to mel poslat a tez doporucene?“

Mgr. Jiří Klega: „Jak jsem již uvedl. Pakliže byste žaloval dlužnou částku, je vhodné mít také doklad o odeslání výzvy, takže je vhodné mít ten podací lístek.“

Zita: „Dobry den syn zakoupil v autobazaru ESA vuz a po trech mesicich v tomto vozu uhořel byla tam prokázána technická závada na voze autobazar odmita jakoukoli odpovědnost jak dal to resit...dekuji1“

Mgr. Jiří Klega: „Dobrý den, tak to je mi líto. Tady v případě soudního sporu bude otázkou znaleckého posudku, zda ten prokáže nějakou závadu atd. Pokud ale auto shořelo a nebyl udělán hned posudek či ohledání (třeba policií), tak bylo patrně zničeno a dnes už to nikdo moc neposoudí. A to bude asi problém. Jak tomu bylo ohledně tohoto? Je toa si otázka na odborníka z technického hlediska, jaká mohla být příčina atd. Pak bychom se dostali dál k otázkám, zda odpovědnost je na jejich straně. A byl bazar vlastníkem vozu nebo ho nej prodával? Pokud jen prodával, pak za to odpovídá ne bazar, ale vlastník, prodejce.“

Zita: „Dobry den syn zakoupil v autobazaru ESA vuz a po trech mesicich v tomto vozu uhořel byla tam prokázána technická závada na voze autobazar odmita jakoukoli odpovědnost jak dal to resit...dekuji1“

Mgr. Jiří Klega: „viz odpověď“

Aleš Keprt: „Mohu odstoupit od smlouvy do 14 dnů z navrácením peněz za ojeté auto. Děkuji“

Mgr. Jiří Klega: „Ono odstoupení do 14 dnů platí jen pro věci koupené na dálku, třeba přes internet. Pokud jste auto koupili v prodejně nebo bazaru přímo nebo od vlastníka osobně, pak nikoliv, teda leda byste tuto možnost měli sjednanou přímo v kupní smlouvě. Jinak ne.“

Zdena: „Dobrý den pane Mgr. Prodávám byt v družstevním vlastnictví. Kupce mám, ale pan předseda trvá na tom, že svůj členský podíl mohu přepsat na kupujícího jen s jeho souhlasem a také chce kupujícího osobně vidět. Má na to právo? Děkuji za odpovšď“

Mgr. Jiří Klega: „V zásadě nemá. Neznám detaily případu, neznám stanovy družstva atd., ale v zásadě na toto právo nemá a členská práva jsou převedena dnem doručení podepsané smlouvy na družstvo, ať už to doručíte poštou nebo osobně. Pak si nechte smlouvu orazit razítkem družstva a podpisem, že to někdo převzal a kdy.“

Zdena: „Ještě jsem neuvedla, že byt prodávám prostřednictví Realitní kanceláře.“

Mgr. Jiří Klega: „Tak realitní kancelář na to nemusí mít vliv, tam jde jen o to, co je nasmlouváno mezi Vámi a ralitkou, k čemu jste se zavázali vůči realitní kanceláři atd.“

Zita: „Dobry den syn zakoupil v autobazaru ESA vuz a po trech mesicich v tomto vozu uhořel byla tam prokázána technická závada na voze autobazar odmita jakoukoli odpovědnost jak dal to resit...dekuji1“

Mgr. Jiří Klega: „Dobrý den, dostala jsme mou odpověď? Je dostačující? JK“

Pavla: „Dobrý den, pane Klego,, chtěla bych po bratrovi převzít pohledávku za pole ), kterou dluží státu. V roce 2010 bratr nabyl v dědickém řízení po smrti otce, všichni jsme se zřekli v jeho prospěch. Nyní bratr není schopen platit pohledávku, já nechci, aby jsme o pole přišli. Jde převést nemovitost na mne (jsem jeho sestra)pomocí darovací smlouvy? V době nabytí 2010 pole mělo více části. Jednu část z toho bratr už prodal. Doposud není pohledávka splacena, majitelem do splacení je Státní pozemkový úřad. Co mám udělat, abych byla majitelem já? děkuji za odpověď“

Mgr. Jiří Klega: „Nemovitost převést lze, mezi sourozenci nebudete ani platit daň. Nicméně je třeba zjistit, zda tam není nějaké omezení, třeba zástava+zákaz zcizení. To zjistíte z výpisu z katastru nemovitostí, tzv. list vlastnictví, ten získáte třeba na poště. Darovací smlouva je možná. Pokud byste ale převedli pozemek a závazek/dluh zůstal na bratrovi a on ho nepaltil, je tu riziko, že ten převod někdo napadne jako účelový a zneplatní.“

Zita: „Ano autobazar byl vlastníkem vozu a byla tam udělaná policejni expertiza která prokázala tech.závadu na tomto voze maji přeci odpovědnost....“

Mgr. Jiří Klega: „Zkuste mi napsat email:klega.j@advokatova.cz“