Chat

lékař ORL

prof. MUDr. Pavel Komínek, Ph.D., MBA

Záznam chatu ze středy 11. října 2017

NECROS: „Jaká je ORL péče v ČR - úroveň?“

prof. MUDr. Pavel Komínek, Ph.D., MBA: „Úroveň a především dostupnost ORL péče v ČR je ve srovnání se světem velmi dobrá.“

STOP: „Jsou ORL problémy dědičné?“

prof. MUDr. Pavel Komínek, Ph.D., MBA: „Rodinná dispozice k určitým nemocem (častější záněty středního ucha, záněty hltanu) mohou být charakteristické pro některé rodiny. Některé poruchy sluchu se mohou dědit z rodičů na děti.“

SK: „Jak často chodit na preventivní prohlídky kvůli ORL?“

prof. MUDr. Pavel Komínek, Ph.D., MBA: „Preventivní prohlídky jsou prováděny u skupin ohrožených některými nemocemi (např. poruchy sluchu z dlouhodobého působení nadměrného hluku), dále např. těch, kteří prodělali nádorové onemocnění, ti jsou pak tzv. dispenzarizováni. Odborné ORL vyšetření by mělo být provedeno především tehdy, pokud přetrvávají příznaky, které mohou svědčit pro nádorové onemocnění - například 3 týdenní chrapot (možný nádor hrtanu), několika týdenní bolesti v krku, potíže s polykáním, především pak jednostrannými problémy.“

Monika: „Dobrý den,doporučíte mi pravidelně používat konvičku na proplachování nosu?Můj lékař ORL mi řekl, že to není dobré. Jaký je prosím váš názor?Děkuji“

prof. MUDr. Pavel Komínek, Ph.D., MBA: „Dobrý den. V zásadě nevidím důvod, proč by čištění nosu touto velmi šetrnou metodou mělo vadit či něčemu škodit. Z mého pohledu tedy lze spíše doporučit, především pokud se vyskytují potíže jako - pocit suchosti z nosu, neprůchodnost nosu, pálení nosu či hltanu apod...“

Jarka: „Vážený pane profesore. Již od dětství mne trápí bílo-žluté hrudky v krčních mandlích. Snažím se je mechanicky čistit proudem vody z plastové stříkačky, ale čím jsem starší, tím větší problémy mandle dobře vyčistit. Je nějaký lepší způsob či možnost prevence? Na ústní hygienu samozřejmě velmi dbám. Děkuji za odpověď a přeji hezký den.“

prof. MUDr. Pavel Komínek, Ph.D., MBA: „Dobrý den, nedomnívám se, že by se "hrudky" v mandlích měly nějak preventivně čistit a odstraňovat. Pokud Vás tvorba čepů trápí, myslím, že by mělo být provedeno vyšetření hltanu odborným lékařem.“

Hana: „Dobré ráno, syn se neustále potí při sebemenším zatížení, časté bolení v krku, náznak chřipky..Po těle po dotyku červené skrvrny. Manžel trpěl na časté anginy a po čtyř. baipasu po desetí letech zemřel ve věku 59 let. Syn požádal lékaře o vyšetření, ale došlo k vyšetření pouze krve a moči. Můžete prosím poradit, kam se obrátit o radu, jak tento nepříjemný problém řešit, případně odstranit ?Děkuji za odpověď a zdravím“

prof. MUDr. Pavel Komínek, Ph.D., MBA: „Dobré ráno, neznám věk Vašeho syna. Na základě dotazu někteří jedinci trpí nadměrným pocením nejsem schopen stanovit diagnózu. Myslím, že by Vám mohl pomoci kožní lékař. Červené skvrny - nevím, zda nejde pouze o dermografismus - tedy zvýšenou reakci na dotyk. Určitě byste chlapce měla rovněž vyšetřit lékařem. Ohledně opakovaných bolestí v krku - doporučuji vyšetření odborníkem ORL. Důvodů bolestí může být celá řada. Poraďte se tedy se svým lékařem.“

Klára: „Dobrý den, syn (4 roky) prodělal cca před půl rokem zánět středního ucha. Jaká je šance opakování se zánětu a lze mu nějak předcházet? A jakým způsobem čistit uši u dětí, potažmo i dospělých? Děkuji“

prof. MUDr. Pavel Komínek, Ph.D., MBA: „Cca 60-70% dětí prodělá do 3 let akutní zánět středního ucha. U Vašeho syna tedy nejde o něco mimořádného. Prevencí je snažit se vyvarovat infektům dýchacích cest (rýma....). Čistit by se měl pouze vchod zvukovodu - tedy jen to, kam vidíme. Nejsou-li potíže, u většiny lidí není třeba dělat nic.“

Alice: „Vážený pane profesore, mám dvouletého vnuka, který má akutní zánět hrtanu a byl mu na pohotovosti předepsán Prednisolon a Prothazin. Léky užívá třetí den a situace se nelepší. Jedná se o standardní léčbu? Děkuji za odpověď.“

prof. MUDr. Pavel Komínek, Ph.D., MBA: „Dobré ráno, ano, jde o standardní léčbu, pokud se jedná o tzv. subglotickou laryngitidu (zánět hrtanu). Obvykle dochází ke výraznému zlepšení velmi rychle - v řádu hodin. Dětem pomáhá často i chladný vzduch. Nevím, jaké má Váš vnuk nyní příznaky, proto by bylo asi dobré se poradit s lékařem, který Vás ošetřoval, který může posoudit průběh a event. změnit další léčbu.“

Alice: „Prosím o odpověď ještě na jeden dotaz. Mám diagnostikován tinnitus, brala jsem kortikoidy, kombinaci B vitamínů, chodila na rehabilitaci krční páteře, ale nic nepomáhá. Můžete prosím poradit? Děkuji za odpověď.“

prof. MUDr. Pavel Komínek, Ph.D., MBA: „Léčba tinnitu je velmi svízelná, pokud vůbec možná. To nejdůležitější je vyloučit závažná onemocnění (např. některé nádory), které se mohou projevovat práce tinnitem. Toto nejspíše bylo provedeno. Často je tedy jedinou možností se s tinnitem "smířit".“

iveta: „Dobré ráno pane doktore, kdybyste měl doporučit něco pro zdraví a nějaký z těch "zázraků", bude to rakytník, kustovnice či echinacea?Či jablko, zelí plné vitaminů nebo rybí tuk a konzumace ryb? Děkuji Vám a přeji hezký den! Iveta Pěknicová“

prof. MUDr. Pavel Komínek, Ph.D., MBA: „Dobré ráno, nejbližší je mi jablko, zelí, konzumace ryb. Jde o potraviny, jejichž účinek má na obranyschopnost organismu dobrý účinek.“

Martinková: „Minulé úterý jsem prodělala masivní krvácení z nosu při krevním tlaku 180/85.Dva dny poté mi byly cévky v nosu kolaguovány. Tato místa v nosu mě stále pobolívají. Pristi úterý mam absolvovat ergometr.Mám z vyšetření strach z toho, ze když se mi zvedne tlak nos zacne zase krvácet. Nejsem trénovaná a ve svém věku 60 let jsem po dvou mozkových mrtvicich. Co mám dělat, abych vyšetření se zdravým nosem přestála. Děkuji za odpověď.“

prof. MUDr. Pavel Komínek, Ph.D., MBA: „Dobrý den, s krvácením z nosu se setkáváme v ambulancích poměrně hodně často. Pokud Vám byla provedena koagulace cévek (nejčastěji se vyskytují na přední části nosní přepážky), lze stav považovat víceméně za vyřešený a pravděpodobnost návratu potíží je minimální. Domnívám se proto, že toto by nemělo být žádnou překážkou v absolvování ergometrického vyšetření. To že nejste trénovaná nevadí, cílem plánovaného vyšetření je právě zjistit Vaši kondici, zjistit případné změny na záznamu, které by vedly k doporučení další léčby.“

Iveta 2.dotaz: „Mohu se tedy zeptat: lze tedy hlavně o to, že kustovnice je z Číny a z úplně jiného podnebí? Neb proč tam ten účinek není? Propagovaná je velice. :-)“

prof. MUDr. Pavel Komínek, Ph.D., MBA: „Dobré ráno, mé informace o kustovnici nejsou takové, abych Vám mohl fundovaně odpovědět. Obecně se domnívám, že i v našich zemích je dostatek potravin, bylin..., které lze považovat za zdravé a posilují zdraví. Mnohdy může při doporučování různých prostředků jít i čistě o komerční důvody.“

Eliška: „Dobrý den, chtěla bych se zeptat je mi 38let a celý život nemůžu ležet rovně, protože nemůžu pořádně dýchat. Jednou jsme byla na těch drátkách. Myslíte, že to může být mandlemi? Děkuji za odpověď.“

prof. MUDr. Pavel Komínek, Ph.D., MBA: „Dobrý den, ne zcela dobře rozumím tomu, co to je "na drátkách" (zánět vedlejších nosních dutin?). Máte-li potíže s dýcháním, jednou z příčin může být vybočení nosní přepážky, dále chronické záněty sliznice nosní a vedlejších nosních dutin. Patrové mandle naopak nebývají příčinou poruch dýchání. Doporučuji tedy zkonzultovat tento problém s ORL specialistou v místě bydliště.“

Stanislav Fiala: „Ráno při smrkání má vysmrkaný sekret příměs krve, spíše teček uschlé krve. Zároveň již delší dobu tlak za očníma bulvama, a oči po ránu zalepené.“

prof. MUDr. Pavel Komínek, Ph.D., MBA: „Dobré ráno, nejspíše nejde o nic závažného. Přesto bych doporučoval vyšetření nosu v odborné ORL ambulanci, protože krev může být teoreticky i příznakem např. nádoru. Pokud nebude při ORL vyšetření prokázána žádná patologie, pak bych doporučoval průplachy a zvlhčování nosní sliznice minerálními/mořskými vodami.“

Marie: „Vážný pane profesore, moje vnučka měla rýmu, z nosu jí však nic neteklo. Došlo však k tomu, že zvracela hleny a nakonec ještě měla zánět středního ucha, který už měla několikrát. Jsou jí 3 roky. Děkuji.“

prof. MUDr. Pavel Komínek, Ph.D., MBA: „Dobrý den, jedním z příznaků rýmy je sekrece z nosu. Přesto někdy u infektů dýchacích cest může být v popředí především neprůchodnost nosu z důvodu zduření sliznice a hltanové/nosní mandle. Pokud měla Vaše vnučka ve 3 letech několikrát zánět středního ucha, pak bych u takového pacient s největší pravděpodobností doporučoval odstranění hltanové/nosní mandle. Tato operace nemá žádný negativní vliv na obranyschopnost organismu. Naprosté většině dětí s opakovanými záněty středního ucha tato operace zásadním způsobem pomůže.“

Kateřina: „Dobré ráno pane doktore, v 8 letech mi kvůli zvětšení odstranili hltanovou mandli. Dnes je mi 25 a čtyřikrát ročně minimálně mě provází bronchitida nebo laringitida. Můžou být častější onemocnění následkem odstranění mandlí? A jsou tyto potíže dědičné? Děkuji“

prof. MUDr. Pavel Komínek, Ph.D., MBA: „Dobré ráno, odstranění hltanové/nosní mandle nemá žádný negativní vliv na obranyschopnost organismu. Naopak je tato operace indikována mnohdy u opakovaných zánětů průdušek a hrtanu. Souvislost Vašich potíží s provedenou operací je tedy velmi nepravděpodobná. Naopak, dispozice o onemocnění různých oblastí /např. opakované záněty středního ucha či záněty mandlí nebo průdušek apod/ se často "dědí" v rodinách, aniž by byla ale zřejmá jasná genetická souvislost. Nevím, jak Vaše problémy vypadají, mohlo by ale jít i o projevy alergie /astma..../. Poraďte se se svým obvodním lékařem.“

Pavlina: „Dobré ráno pane profesore, manžel má při pobytu u moře vždy problém s ušima, jakmile se mu dostane mořská voda do uší, nemyslím při potápění, pouze ponoření hlavy pod vodu, skonci to tim, že se mu po pár dnech vytvori mazova zatka, spatne slyší, casto citi tlak nekdy i bolest. Resi to kapanim 3% peroxidu, coz nekdy pomuze, ale nekdy ne, používáním vatovych tycinek, coz si nemyslim, že je v poradku, casto musi po navratu vyhledat lékařské osetreni. Můžete mi prosím poradit správný postup, při uvedených potížích, případně prevenci, aby k tomuto problému vůbec nedochazelo? Děkuji za odpověď“

prof. MUDr. Pavel Komínek, Ph.D., MBA: „Dobré ráno, nejčastějším onemocněním, typickým při pobytu u moře, pro léto a koupání v nádržích jsou záněty zevního zvukovodu. Jde o kožní onemocnění, které se často opakuje, někteří jedinci mají k tomu dispozici. Je to onemocnění velmi bolestivé. Někteří mají z různých důvodů k tomuto sklon /zúžený zvukovod, změněná kůže zvukovodu po předchozích zánětech../. Jedinou prevencí je tedy zabránit vniknutí vody do zvukovodu (lze použít spec. ucpávky), event. užíváním kapek měnící kyselost ve zvukovodu/a bránící rozvoji infekce/ - např. boralkoholové kapky. Přesto ale řada jedinců i přes tato opatření záněty zvukovodu trpí.“

Lucie: „Dobry den syn 4 roky ma laryngitidu od vcerejska. Vcera mu byl 4x za den striknut ventolin, dvakrat v noci zaveden cipek prednison a stav se porad nelepsi. Jak mame dale pokracovat v lecbe? Diky“

prof. MUDr. Pavel Komínek, Ph.D., MBA: „Dobré ráno, prednison je standardní léčbou u subglotické laryngitidy. Obvykle dochází k rychlému ústupu/zlepšení potíží. Pomáhá také chladný vzduch. Ventolin je předepisován obvykle u dětí alergických /astma.../. Domnívám se, že tak to je i u Vašeho syna, proto ústup potíží může být pozvolnější.“

Katolina: „Dobry den. Doporucujete cisteni uši vatovymi tycinkami ?“

prof. MUDr. Pavel Komínek, Ph.D., MBA: „Doporučuji čistit pouze vchod zvukovodu - ať s vatovou tyčinkou či ji malým hadříkem. Nedoporučuji se snažit čistit zvukovod v hloubce. Obecně - vatové tyčinky z obchodů jsou hodně tlusté a mohou vést k vytvoření mazové zátky.“

Lenka: „Krásný den. Jak se pozná angína?“

prof. MUDr. Pavel Komínek, Ph.D., MBA: „Dobré ráno, pro angínu jsou charakteristické bolesti v krku, čepy na mandlích, horečky nad 38 st., zvětšené krční uzliny. Nebývá přítomna rýma.“

Iva: „Dobrý den boli me v krku asi tyden. Nemám horečku nic. Může to být angina ? Nechci antibiotika.“

prof. MUDr. Pavel Komínek, Ph.D., MBA: „Dobrý den, je to nepravděpodobné. Angína je bakteriální zánět patrových mandlí. Trvají-li potíže týden, doporučuji navštívit Vašeho obvodního lékaře. Jednoduchým laboratorním vyšetřením lze odlišit, zda je v těle bakteriální zánět /pak jsou natibiotika indikována/ či ne.“

Andrea: „Dobrý den,manželovi píská už 14 dní v levém uchu.Hůře na něj slyší.Co s tím?“

prof. MUDr. Pavel Komínek, Ph.D., MBA: „Dobrý den, doporučuji navštívit ORL lékaře. Příčin může být celá řada, mnohdy může být pískání způsobeno např. mazovou zátkou, pak je pomoc velmi jednoduchá a rychlá.“

Pavla: „dobrý den, mám dotaz jestli rozštěp patra má vliv i na ztrátu sluchu? Děkuji za odpověď“

prof. MUDr. Pavel Komínek, Ph.D., MBA: „Dobrý den, ano, rozštěpy patra vemlmi často mají vliv na střední ucho a záněty ucha. To pak může vést k poruše sluchu (ve středním uchu). Potíže obvykle vznikají v raném dětství.“

Blanka: „Dobré ráno, už cca půl roku mám svědění v uších. Jak se toho zbavit. Děkuji“

prof. MUDr. Pavel Komínek, Ph.D., MBA: „Dobré ráno, doporučuji navštívit odborného ORL lékaře Je řada medikamentů, které Vám mohou pomoci.“

Karolína: „Dobré ráno, mám na Vás dotaz. Od ledna jsem postoupila asi 5 nebo 6 hnisavých angín. S panem doktorem sem mluvila o tom, že pokud přibude ještě jedna pošle mě nejspíš na odstranění krčních mandlí. Bavila jsem se o tom se spoustou lidí a většina mi řekla že si to nemám dávat odstranit. Vyslechla jsem spoustu příběhů lidí, kteří si mandle nechali odstranit a pak místo angíny trpěli zápalem plic. Tak teď uvažuju jestli operaci podstoupit nebo ne. Jak byste mi mohl poradit?“

prof. MUDr. Pavel Komínek, Ph.D., MBA: „Dobrý den, pokud se jednalo o hnisavé angíny, pak je řešením dle mého soudu odstranění patrových mandlí. Přikláněl bych se tedy pro toto řešení.“

David: „Dobrý den, zrovna jste mluvil o usnim mazu. Me se ho tvoří tolik, ze mi vypadává z uši každý den si čistím kraje ucha. A musím i uvnitř.“

prof. MUDr. Pavel Komínek, Ph.D., MBA: „Dobrý den, tvorba mazu je velmi individuální. Někteří jedinci tvorbou opravdu trpí hodně.“