Chat

fyziolog, vedoucí Ústavu fyziologie a patofyziologie Lékařské fakulty Ostravské univerzity

Mgr. Marek Bužga, Ph.D.

Záznam chatu z pondělí 27. března 2017

STOP: „Jaký je vztah mezi fyziologií a patafyziologií?“

Mgr. Marek Bužga, Ph.D. : „Dobré ráno, je velmi úzký. Fyziologa zajímá, jak tělo funguje když je vše tak jak má být a je v zásadě zdravé a patofyziologa jak se stalo, že to nefunguje jak má, tedy kde se vzala porucha v těle. Mimochodem, toto dělení je spíše zastaralá věc, ona se fyziologie od patofyziologie či spíše klinické fyziologie nedá moc oddělit.“

ANTIMONY: „Na jaké úrovni je český fyziologie a česká patofyziologie?“

Mgr. Marek Bužga, Ph.D. : „Dobrý den, záleží v jakém oboru. Například k dnešní tématu spánku a biorytmům je česká fyziologie opravdu světová špička a to i díky mimořádnému týmu prof. Illnerové. Takových týmů máme několik, na to jak jsme malá země s omezenými zdroji tak to je určitě super. Konkurovat USA asi nikdy nebudeme. Na druhou stranu je výsledek české vědy o tom co do toho dáme, pokud investujeme, pak se to dříve nebo později vrátí. Opravdu špičková věda se žel, nedá dělat na koleně. Dobré vstávání.“

Ivan: „Jaký vliv má na muj mozek kdyz nespim 3 a vice dní ?“

Mgr. Marek Bužga, Ph.D. : „snižuje se postupně kapacita pro složité úlohy a schopnost pozornosti. Pokud pracujete ve velínu jaderky, pak asi neděláte dobře :) Konec konců, jednou z účinných výslechových metod je odepření kompletního spánku po dlouhou dobu. přeji dobré ráno.“

Váš bývalý student: „Dobré ráno pane doktore! Nemám na Vás dotaz, ale příhodu z odborné praxe, když jsem chodil na naší alma mater, která se váže ke změně času: Jeden lékař na urgentním příjmu ostravské nemocnice si postěžoval, že mu nedělá dobře změna času a bude si stěžovat snad až v Bruselu. Natož mu vrchní sestra odpověděla, že není ještě tak starý, aby mu to dělalo nějaké větší potíže. Lékař pohotově odpověděl: Starý se ani necítím sestři, ale víte jak je to nepříjemné když máte ranní erekci jeden den v posteli a druhý den v autobuse? To jen pro zasmání. Myslím, že smích je z fyziologického hlediska pro zdraví v pořádku. Hezký den! :-)“

Mgr. Marek Bužga, Ph.D. : „Zdravím bývalého studenta! Po ránu skvělé pobavení. Ono to byla vlastně fyziologická odpověď. Nad ránem vlivem hormonálních změn dojde k mírně zvýšené hladině testosteronu.“

SK: „Souvisí fyziologie a patafyziologie nějak s psychiatrií, psychiatrickými nemocemi?“

Mgr. Marek Bužga, Ph.D. : „Ano a velmi těsně. Neurofyziologie je zdrojem a podkladem informací ke klinické nástavbě a tou je právě psychiatrie. Mozek je neuvěřitelně úžasné místo pro výzkum, mnoho toho nevíme a právě výzkum v oblasti neurofyziologie nám pomáhá pochopit, co se děje v neuronech nemocných lidí. Npaříklad. bez pochopení znalosti funkce neurotrasmiterů a jejich receptorů, tedy molekul které jsou v mozku bychom neuměli použít léky které pacientům mohou pomoci.“

Kristýna: „Dobré ráno, po návratu z služební cesty po 7 hodinovém časovém posunu mam už delší problém se spánkem. Rešit to nějak s doktorem nebo čekat, že se to vrátí do normálu (nikdy jsem neměla problém usnout a pak i vstát) Děkuji předem za odpověď“

Mgr. Marek Bužga, Ph.D. : „Dobrý den, já jsem na tom po takovém návratu vždy podobně a to cca tři dny. To je normální. Asi nejhorší je návrat směrem na východ, to položí každého pokud byl směrem na západ více jak tři dny. Otázka je, jak dlouho tento problém máte, do týdne to je pochopitelné. Nicméně, vlivů je celá řada a takto se nedá z kusých informací moc říci. Díky za dotaz.“

Marie Novotná: „Dobrý den pane doktore, co se týče spánku, někdy jsem nucena spát méně než 6 hodin a několikrát do měsíce mám noční, protože pracuji jako zdravotní sestra. Mohl byste mi doporučit, jak můžu spánkový deficit po noční nejlépe dohnat, aby to co nejméně ublížilo mému tělu? Děkuji a pěkný den:-)“

Mgr. Marek Bužga, Ph.D. : „No, asi jedna z nejtěžší rad. Zkušenost je taková, že bychom se neměli snažit nuceně dospat. Problém může být světlo, pokud ráno přijdete a bude na vás v létě přímo svítit slunce, nebo bude velká míra osvětlení, pak to nebude příjemné a asi toho moc nenaspíte. Nicméně, pokud chronicky nespíte méně jako 6 hodin dá se to občas tolerovat.“

venda: „uz par let mam nepravidelny spánek , budim se i 6x za noc ale celkoce spim tak 7,8hodin“

Mgr. Marek Bužga, Ph.D. : „těžko říci, pokud máte spánek 8 hodin, pak spíte docela dostatečně. otázka je, kolik máte let, jaké nemoci máte a jaké okolní vlivy mohou váš spánek rušit. Úprava režimu před spánkem, omezení alkoholu, TV a podobně mnohdy docela pomohou. Každopádně vlivů a možností skrze nemoci je mnoho, proto vás asi zklamu a zaručenou radu asi nedám. dobré ráno!“

martin: „Dobré ráno , muž 50 let , můžete poradit jak protáhnout spánek ráno se probouzím kolem 5 , klidně bych mohl spát o hodinu až dvě déle , díky ..“

Mgr. Marek Bužga, Ph.D. : „asi budete spíše typ skřivana, s tím se dá těžko něco dělat. Možná jít o trochu později spát a tak si přirozenou délku spánku posunout na pozdější čas.“

Jana Sechovská: „Dobrý den pane doktore, ráda bych se zeptala, jak malému dítěti nastavit režim při změně času? Mám holčičku 19m. Celkově špatně spí a na dnešek to byla noc hrůzy. Děkuji za odpověď.“

Mgr. Marek Bužga, Ph.D. : „No, to je složité. Děti někdy hůře tolerují prudkou změnu. Pokud jde o tak malé dítě, pak bych, pokud to jde, změnu řešil postupně. Tedy pravidelné činnosti neřešil skokově, tedy třeba uložení do postýlky vlastně o hodinu dříve, ale třeba o půlhodiny. Hodně velký vliv má i světlo při usínání, čím méně, tím lépe. Naštěstí se s tím všichni vyrovnáme během několika dní, to je ta dobrá zpráva. Pevné nervy a radost při výchově!“

Vladka Janosikova: „Dobry den pane doktore,zmena casu me vzdy potka o vikendu ,kdy mam 3 denni 12 hodinove smeny.Pri posunu vstavam uz ve tri hodiny.Jak dorovnat deficit hodinky?“

Mgr. Marek Bužga, Ph.D. : „tady je každá rada drahá. Obecně práce na směny je pro organismus nepřirozená. Pokud by to šlo, nemít takto směny za sebou a mít mezi dvěmi takovými to směnami volno pro dospání deficitu. Nicméně pro směnný provoz je lepší mít pravidelný pravidelné střídání, než několika denní volna. Přeji dobrý spánek!“

Věra Kudláková: „55letý syn pracuje již několik let jako technik na směny 2dny 6-18, 2dny volno, 2dny 18-6. Nedávno se zmínil, že začal být v práci roztržitý. Bylo by dobré pokusit se změnit práci? Moc děkuji za odpověď. V.K.“

Mgr. Marek Bužga, Ph.D. : „Dobrý den, s ohledem na věk jsou například roztržitost možná. Pokud se jedná o profesi v které hrozí ohrožení zdraví a života, pak bych asi o změně uvažoval. Práce na směny je možná dlouhodobě jen u části populace a obecně po 50 roku věku se schopnost takto pracovat významně snižuje.“

jiří: „kolik lidi trpí takzvanou narkolepsii“

Mgr. Marek Bužga, Ph.D. : „Dobrý den, u této závažné nemoci je naštěstí četnost poměrně nízká, dle některých údajů přibližně 20 osob na 100 000 obyvatel.Častější bývá u mužů než žena spíše v časné dospělosti.“

jiří: „jste vy odpurce nebo neodpurce posunu času“

Mgr. Marek Bužga, Ph.D. : „z posunu času radost nemám, nicméně se holt stejně jako ostatní přizpůsobím. Pokud bych měl moc to změnit, pak ano, změnu času bych zrušil. Je přirozené žít tak, jak jsme byli stvořeni. Rušení přirozených fyziologických rytmů je nepřirozené a vede k, pro zdraví člověka, negativním změnám v organismu.“

jiří: „v kolik hodin tak vstavate“

Mgr. Marek Bužga, Ph.D. : „obyčejně v 6:00, ale než se dostanu do provozního stavu nějakou dobu mi to trvá. My sovojidní jedinci to máme ráno těžké :)“

jiří: „co ste řikaval že naš kníže šwanzenberg tak usiná vždy čím to je řikaval že přemyšlí“

Mgr. Marek Bužga, Ph.D. : „ano, pan kníže je v tom docela vtipný. všimněte si, že když je okolo nás málo podnětů, pak nejen klesá pozornost a můžeme i krátce "vypnout" Blbé to je u řidiče autobusu :)“

jiří: „já mam spánek dobrý“

Mgr. Marek Bužga, Ph.D. : „tak to vám gratuluji, je mnoho lidé, kteří to tak nemají. Bez spánku to v životě opravdu nejde.“

Zdeňka: „Dobré ráno, trpím těžkou spánkovou apnoe. Spím s přístrojem, ale i přesto je můj spánek přerušovaný, většinou se budím mezi 2-3 hodinou ranní. Třeba hodinku si čtu, pak ještě většinou na cca 2 hodinky usnu. Bojuji velmi s váhovým přírůstekm, zaa posledních 7 let jsem přibrala 25 kg, samozřejmě jím, ale není to tak že bych jedla od rána do večera. Je mi 60 let, měřím 168 cm.Například do prosince 2016 jsem zhobla na 88 kdy, dnes mám opět 97 kg. Připadá mi že to je beznadějný boj, ale mám obavy z nemocí spojených s nadváhou. Je nějaké doporučení, které by mi pomohlo? Nemohu myslím po zbytel života nejíst . Děkuji vám za odpověď“

Mgr. Marek Bužga, Ph.D. : „Dobrý den, OSA může být těžká nemoc a o komplikacích Vás jistě ošetřující lékař seznámil. Z našich zkušeností i klinických studií vyplývá, že redukce hmotnosti vede významnému zlepšení spánkové apnoe. Pokud se dlouhodobě nedaří hmotnost udržet, pak bych kontaktoval obezitologické centrum které je Vám nejblíže. Naše obezitologické centrum spolupracuje s multidisciplinárním týmem pro OSA v FN Ostrava, můžete si nás najít na netu a pokud nejste daleko od Ostravy tak nás můžete kontaktovat.“

Tom: „Dobrý den. Již 17.let pracuji pouze od 16:00 s nepravidelným koncem( cca 02:30), jak se stravovat, když domu přicházím o další 1/2 hodinu později a v tu dobu již mám hlad? V ty dny spím cca 4-5 hod. Děkuji“

Mgr. Marek Bužga, Ph.D. : „Asi Vás zklamu, ale s takovým to režimem se dá těžko něco dělat. Že máte hlad, je normální, protože tělo pro dobu kdy je naprogramován ke spánku je v provozním režimu. Otázka je, jak dlouho takto ještě zvládnete pracovat a za jak dlouho vás doběhnou zdravotní komplikace.“