Chat

kardiolog

MUDr. Jaroslav Januška, Ph. D.

Záznam chatu z pondělí 13. února 2017

Petr: „Dobrý den, jaké potraviny jsou ideální na podporu srdce? A taky mě zajímá, vadí když piju kávu každé ráno?? Děkuju“

MUDr. Jaroslav Januška, Ph. D.: „Dobrý den. Ideální je vysoký podíl zeleniny, ovoce. Snížit množství bílé mouky a tučných výrobků. Omezit masné výrobky. Káva 1 šálek denně snižuje riziko vzniku infarktu.“

Dotaz: „Jak často kardiolog řeší nádory?“

MUDr. Jaroslav Januška, Ph. D.: „Dobrý den.Nádory srdce jsou velmi neobvyklé. Většinou se jedná o prorůstání nádorů z jiné oblasti (nádory hrudníku, nádory ledvin- přes dolní dutou žílu apod). Primární nádory srdce jsou většinou z vaziva svalů nebo svalových buněk a pohybují se ve frekvenci 1-2 případy na 1000 000 pacientů“

Jan Filsak: „Zdravím pana doktora a přeji mu ať je pořad tak skvělým člověkem“

MUDr. Jaroslav Januška, Ph. D.: „Honzo moc děkuji a těším se brzy na viděnou“

Michal: „Dobrý den, mám hypertenzí na kterou užívám léky, přesto mám občas vyšší tlak. Na snížení se mi osvědčil také nápoj z Aloe vera. Může mít Aloe vera nějaký pozitivní vliv nebo je to spíš placebo pocit? Případně zda by jste mi doporučil něco jiného na přírodní bázi. Děkuji“

MUDr. Jaroslav Januška, Ph. D.: „Dobrý den.Při občasném vzestupu tlaku nad doporučené limity není vhodné měnit medikaci. Aloe vera má hodně protizánětlivých účinků, o účinku na tlak nevím, ale miluji ho také. Pokud Vám po něm klesá tlak myslím, že jej určitě můžete použít. Není ale vhodné to přehánět, protože může blokovat odbourávání některých léků a vlastně tím zvyšovat jejich účinnost. Prakticky všechny léky jsou odvozené od přírodních léčiv, přírodní látky jako takové však účinkují výrazně slaběji a přímo kvůli snižování tlaku bych je nepodával.“

SK: „Můžou kardio operace přivodit psychiatrické potíže?“

MUDr. Jaroslav Januška, Ph. D.: „Dobrý den.Určitě ano, je to forma stresu, kterou nemusí každý zvládat stejně. Potíže ale většinou vznikají již před výkonem. V případě, že máte potíže, je vhodné psychologické vedení jak před tak pooperačně.“

Gonzales: „Byl jsem v batolecím věku operován - koarktace aorty - je nutné, abych teď - po čtyřicítce - chodil na preventivní kardio prohlídky?“

MUDr. Jaroslav Januška, Ph. D.: „Dobrý den.Určitě ano. Operace koarktace bohužel u některých pacientů neřeší definitivně problému. Mže ve vyšším věku dojít k znovu zúžení v této oblasti. Rychlost je však pomalá. Druhým problémem je vznik a trvání vysokého tlaku v horní polovině těla.“

karolína: „Dobrý den pane doktore,mám dotaz,zdali se obávat ,pokud pediatrička odesílá dceru 1,5r. na vyšetření na kardiologii pro zjištění šelesti.Děkuji Vám za odpověď a přeji hodně úspěchů.“

MUDr. Jaroslav Januška, Ph. D.: „Dobrý den. Naopak. Většina šelestů u malých dětí není způsobena postižením srdce, ale pouze vysokorychlostním průtokem přes napnuté šlašinky v srdci - což je normální nález. Na druhou stranu rychlá diagnostika postižení eventuálního postižení dcery znamená optimalizaci léčby a v současné době i prevenci možných potíží ve vyšším věku.“

Jiří: „Dobré ráno pane doktore, zajímalo by mne jaký vliv na srdeční rytmus má alkohol, zda-li pozitivní či negativní a pokud negativní, tak od jakého množství ?“

MUDr. Jaroslav Januška, Ph. D.: „Dobrý den.Alkohol při dlouhodobém podávání a hlavně při krátkodobé výrazné konzumaci ohrožuje pacienta změnou vnitřního prostředí (díky nevolnosti, zvracení a pod.) a přímým účinkem na svalové buňky srdce. Mohou vznikat tzv. fibrilace síní. Protektivní efekt alkohol při poruchách srdečního rytmu nebyl prokázán“

eva: „dobrý den, pane doktore, moc se mi líbí vaše povídání. Moje babička, můj otec trpěli onemocněním srdce, mám se někam hlásit z důvodu prevence? Bohužel, v tomto směru není pohled všech lékařů stejný jako váš a je to spíše že obtěžuju. Děkuju, přeji vám zdraví a klidné dny,“

MUDr. Jaroslav Januška, Ph. D.: „Dobrý den.Obecně platí různá doporučení pro sledování pacientů. V případě, že Váš otec a babička měli infarkt myokardu v nízkém věku (u mužů do 50 let, u žen do 60 let) je určitě nutné provést minimálně v rámci preventivních prohlídek u praktického lékaře vyšetření tuků v krvi. Velká část pacientů s předčasnými projevy ischemické choroby srdeční má vysoké hladiny cholesterolu (hlavně podsložky LDL cholesterolu) nebo triglyceridů. Riziko se výrazně zvyšuje současným kouřením, nebo v případě, že trpíte cukrovkou. Druhou možností jsou vrozené vady - většinou se nedědí stejné postižení a riziko dědičného postižení se pohybuje kolem 10-50% (ale většinou vzniká jiné postižení srdce) Pak jsou jednoznačně geneticky podmíněné postižení srdce a ty se dědí v 50% případů - jedná se například o hypertrofickou kardiomyopatii (dědičné zesílení srdeční stěny). Nejčastějšími dalšími vyšetřeními je echokardiografie (ultrazvuk srdce) a zátěžové testy (ergometrie)“

Jakub: „Dobrý deň, zaujímalo by ma ako je to s rekreačným športovaním v prípade aortálnej stenózy. Nemám na mysli záťažové športy ako beh, a pod., ale skôr športy ako jóga. Môžu mať tieto športy negatívny vplyv na vývoj diagnózy? Ďakujem“

MUDr. Jaroslav Januška, Ph. D.: „Dobrý den.Velmi záleží na závažnosti aortální stenózy. V případě lehkým nebo i středních zúžení rekreační sport nezakazujeme. Může nám pomoci ergometrické vyšetření (jízda na kole) se současným echokardiografickým vyšetřením srdce. Při těžších vadách nezakazujeme zátěž, pouze ji omezujeme na delší procházky. Právě při zhoršení potíží indikujeme event. zákrok na chlopni.“

Marie: „Dobrý den. Mám prý zbytnělou chlopeň, ale doktor mi neřekl, co s tím, co to může způsobit. Na co mám dávat pozor? Děkuji.“

MUDr. Jaroslav Januška, Ph. D.: „Dobrý den.Je velký rozdíl o jakou chlopeň se jedná. Většinou však je potíž, že je riziko postižení tolerance zátěže. To se ale musíte přesně zeptat Vašeho lékaře.“

Jana Soukupová: „Dobré ráno pane doktore,ve dvanácti letech jsem po angině prodělala zánět srdečního svalu.Do mých osmnácti let jsem docházela na aplikaci PND.Jaké kontroly bych měla dál podstoupit ?Nebo je to považováno za vyléčené a již nemusím nikam docházet?Je to mnoho let a obtíže nemám .Má zánět prodělaný v dětství nějaké následky na srdíčku.Co lázeňská péče? Děkuji za odpověď“

MUDr. Jaroslav Januška, Ph. D.: „Dobrý den.Postižení srdce po "revmatické horečce" přesněji porevmatické karditidě (zánětu srdce) je velmi individuální. Dochází obecně ke třem závažným situacím. Buď k postižení nejčastěji dvojcípé (mitrální) chlopně, většinou zesílením chlopně a jejím zúžením. Tato situace je sledována ultrazvukem srdce (echokardiografií). Druhá situace je postižení srdečního svalu s postupným zhoršováním funkce levé komory, která přečerpává krev do celého těla. (sledujeme opět echokardiograficky) Třetí riziko je vznik tzv. fibrilace síní (zcela nepravidelná srdeční akce při postižení stěn síní srdce) Sleduje se pomocí EKG, nebo 24 hodinového sledování EKG (Holter EKG) Většinou stačí echokardiografické sledování v počátcích (nebo při malém postižení) co 4-5 let s podobnou frekvencí Holter EKG. V případě výraznějšího postižení chlopní či funkce srdce se kontroly zkracují.“

Bartošková Dáša: „Dobrý den, manžel má 58 roků. Jeho rodiče zemřeli na mozkovou mrtvici a infarkt. Vzhledem k tomu, že šíleně miluje vše nezdravé (tlač.,uzeniny..)mám o něho strach! Neléčí se zatím na nic, má trošku zvýšený cholesterol a malinko se mu zač.zvyšovat i tlak. Je mírně obézní asi 10kg. Jediný pohyb je procházka se psem. Dá se udělat nějaké důkladnější vyšetření cév a tepen, aby zjistil, jak na tom je? Děkuji“

MUDr. Jaroslav Januška, Ph. D.: „Dobrý den. Určitě v rámci preventivního vyšetření u praktického lékaře doplnit EKG a hladinu cholesterolu. V další fázi je vhodné, dle věku manžela, doplnit další vyšetření jako je zátěžové vyšetření srdce (ergometrie), ultrazvuk srdce či cév na krku. Veškerá vyšetření je nutno konsultovat s praktickým lékařem event. kardiologem či internistou. Jednoznačně je vhodné zavést manžela do jižní Francie a ukázat mu, že i jiná jídla než maso jsou chutná (jiná možnost je Jihovýchodní Asie- Vietnam, Indonesie a pod - Vám samozřejmě doporučuji ke strávení krásné dovolené)“

Hana: „Dobré ráno, mám fibrilaci sini 2 stupně a arytmii.Je mi 56let a užívám už 3 roky valfarin.Je pravda že je to jedovatý lék? A lze hi nahradit něčím jiným,méně skodlivym?Můžu se úplně vyléčit a být bez léků? Děkuji za odpověď. Hana od Příbrami“

MUDr. Jaroslav Januška, Ph. D.: „Dobrý den. Vážená paní, většina ne-li všechny léky v nesprávném dávkování je nebezpečná a to včetně vitamínů. Warfarin je velmi účinný lék a u fibrilace síní patří k základům léčby. V současné době existují náhražky Warfarinu u kterých se předpokládá stejná účinnost a méně vedlejších účinků, ale léčba Warfarinem je stále základní léčbou. V případě těžkých krvácivých komplikací (které však vznikají pouze asi i 2-4% pacientů) je možné uvažovat o změně léku, ale pak je vhodné konsultovat Vašeho kardiologa.“

Anna: „Dobrý den, v pátek byl operován můj bratr - praskla aorta na dvou místech(67 let), velký sportovec, aktivní.V životosprávě hřešil tím, že se občas napil, je i v tomto věku disžokej" dobíjel se energetickými nápoji a vlastně 20 let pasivně kouřil. Myslíte si, že toto vše vedlo k prasknutí? Náš otec se dožil 90 let. Děkuji.“

MUDr. Jaroslav Januška, Ph. D.: „Dobrý den.Určitě ne. Bohužel "prasklá" aorta je často dědičná, ale může se objevit i jako první mutace v rodinné linii. Většinou vzniká při výrazném vzestupu tlaku například při těžké zátěži. Nyní bude potřeba pečlivé sledování tlaku. Další informace jistě dostanete na pracovišti, kde se operační zákrok prováděl. Držím bratrovi palce, ať všechno dobře dopadne. Vzhledem k rodinnému výskytu tohoto vyšetření se obraťte na kardiologa a požádejte jej o vyšetření echokardiografické (na šířku aorty) a event. ultrazvuk břicha na šířku aorty“

Franta: „Dobrý den ane doktore, je vhodné po prodělané operaci (zavedení stenů) cvičit na autotrakční lavici (mám problémy s páteří a lavice mi byla doporučena neurologem). A jaký máte názor na biologickou léčbu kardiomaskulárních chorob viz. steny. Děkuji“

MUDr. Jaroslav Januška, Ph. D.: „Dobrý den.Cvičení páteře by nemělo mít žádný vliv na implantované stenty. Biologická léčba u ischemické choroby srdeční se zatím neužívá a nevím o žádné studii, která by se této léčbě věnovala.“

Renáta: „Dobrý den, před časem jsem šla k obvodnímu lékaři s opakovanými bolestmi zad.Byla jsem objednaná,v době návštěvy lékaře jsem žádný problém neměla,chtěla jsem jen doporučení na rehabilitaci.Lekar mě celkové prohlédl a nechal mi natočit EKG ,a s podezřením na infarkt mě odvezla rychlá.Take v nemocnici mě při kontrolním EKG sdělili,že se jedná o infarkt,popr.anginu pectoris.Teprve po vyšetření krve,infarkt vyloučili.V nemocnici jsem zůstala 3 dny ,a po všech vyšetřeních 24 hodinový Holzer,sono srdce, zátěžové EKG - vše v pořádku,ne propustili domů Nemám žádné problémy,jen v mě zajímalo,proč EKG vypadalo jako infarkt.Dekuji za odpověď,přeji hezký den.Renata“

MUDr. Jaroslav Januška, Ph. D.: „Dobrý den.Bohužel všechny diagnostické metody v medicíně mají své limitace. Základním vyšetřením v kardiologii je EKG a část pacientů s akutním infarktem má bolesti v zádech (většinou při postižení pravé koronární tepny - souvisí to se nervovým zásobením svalů v zádech a srdce). Zvolený postup byl správný, možná by bylo dobré mít původní EKG doma a event. ho ukázat v případě potíží hlavně v případě, že nepůjdete k vlastnímu lékaři (dovolená, služební cesta apod.)“

Škrášek Lubomír: „Dobrý den p. Januško. Asi před 17 lety mě kardiolog v Uh. Hradišti zjistil nedomikavost chlopní. Od té doby užívám léky a to valsacor, verospiron (pro nadledviny, ovlivňují výšku tlaku v krvi), amlodipin a můžu říct, že můj tlak je stabilizovaný v průměru 130/70 +/- 5 dílků. Má tato léčba vliv na zlepšení chlopní, nebo je to na nich nezávislé ? Kyž jsem volal v loni do kardiologie, zda mám jít na kontrolu, tak mi sdělili, že pokud nemám nějaké problémy, tak nemusím. Je možné, že se časem problémy s chlopněmi vyskytnou a jak se projevý, nebo co mi poradíte ? Děkuji předem za odpověď. Lubomír, Uherské Hradiště ( 64 let - důchodce).“

MUDr. Jaroslav Januška, Ph. D.: „Dobrý den. Těšíme, že píšete z Uh. Hradiště, pocházím ze St. Města. Určitě normalizace tlaku zmenší zátěž na chlopeň a zmenší i nedomykavost dvoucípé (mitrální) chlopně. Léky jsou zvoleny správně a moc pozdravujte svého kardiologa mým jménem.“

Anna: „Pane doktore,omlouvám se, ještě jsem zapomněla k mému bratrovi podotknout (dotaz č.8)- prasklá aorta, že měl veškerá vyšetření srdce a že měl vše v pořádku. Jak je možné, že nikdo neviděl problém s aortou. Děkuji za odpověď.Anna“

MUDr. Jaroslav Januška, Ph. D.: „Dobrý den. Bohužel jedná se většinou i vrozené postižení stěny aorty, které při standardních vyšetřeních není možné zjistit. Pak bych Vám doporučil - je nutné genetické vyšetření u bratra (které by mohlo zjistit genetické postižení). V případě, že by se potvrdilo je vhodné doplnit stejné vyšetření u Vás po poradě s genetikem“

František: „Dobré ráno pane doktore. V současné době beru už rok lék Torvacard Neo 40mg na snížení cholesterolu. V lékárně mi bylo řečeno a přečetl jsem si v příbalovém letáku, že může zapříčinit zvýšené bolesti zad,kloubů a svalů, které se u mě projevují. Existuje nějaká náhraa tohoto léku, která toto nezpůsobuje ??? Děkuji“

MUDr. Jaroslav Januška, Ph. D.: „Dobrý den. Lék Torvacard je ze skupiny statinů, které snižují velmi účinně hladinu cholesterolu a hlavně LDL cholesterolu. Je nutné spíše zjistit, zda se jedná o nežádoucí účinek léku nebo zda se jedná o vlastní postižení kloubů. Jeho hlavní nežádoucí účinek je spíše svalová slabost a až následně bolesti kloubů. Torvacard jde vyměnit za jinou skupinu léků, ale většinou efekt je menší než u Torvacardu. Někdy stačí snížit dávku na polovinu - ale nejlépe je zkonsultovat dané potíže s vlastním lékařem“

Tonda: „Dobrý den, 15 let nepiji alkohol, 7 let nekouřím, tlak jsem míval 120/80 a v roce 2014 (věk 60, výška 182 váha 95)) jsem měl infarkt. Díky včasnému zásahu lékařů žiji dál. Je (negativní šance) na to zopakování infarktu? Léky trvale užívám Concor, Anopyrin a Sortis. Cholesteroly v normě, stejně tak vše ostatní. Děkuji Vám a přeji hezký den.“

MUDr. Jaroslav Januška, Ph. D.: „Dobrý den. Bohužel asi u Vás zafungovala genetická predispozice. Vhodná je redukce hmotnosti a změna jídelníčku a hlavně pravidelná aerobní zátěž (tedy plavání, jízda na kole, chůze, běh bez zacházení do maximální zátěže, kdy už nemůžete dýchat). Doporučuje se 20-30 min. denně. Vhodné i delší.“

petr: „Dobrý den, měl jsem od mládí šelest na srdci, doktor řekl že je to v pohode. Ale vykonostne jsem na tom špatně oproti vrstevnikum. Nemam takovou vydrz, behani je utrpení, rychle se zadycham.... Co s tim?“

MUDr. Jaroslav Januška, Ph. D.: „Dobrý den. Je vhodné za prvé zjistit jestli se nejedná o jiné onemocnění - tedy nejčastěji plic. V případě, že standardní kardiologické pracoviště či plicní vyšetření nezjistilo příčinu, pak doporučuji se obrátit na specializovaná pracoviště vyšetřující celkovou fyzickou odlonost. Může se jednat o pracoviště dělající spiroergometrické vyšetření a event. zátěžové vyšetření specializované s podáním radionuklidů (SPECT myokardu) nebo i sportovní lékařství. Celou situaci by měl zvážit dle Vašeho stavu kardiolog.“

olga helclova: „Můj manžel prodělal také zákrok na srdci nebo lépe v srdci z důvodu, že mu byla zjištěna nepravidelná aritmie. Nyní již nemusí užívat žádné léky. Touto cestou bych chtěla pděkovat lékařům z nemocnice Motol. Chci se zeptat, zda ten zákrok, který jste popisoval s odstraněním vláken v srdci u komor to je právě ten případ pro vyléčení aritmie. Neviděla jsem váš vstup od začátku. zákrok byl také prováděn přes žílu. Děkuji zaq odpověď Helclová“

MUDr. Jaroslav Januška, Ph. D.: „Dobrý den. Není. U Vašeho manžela se jedná o provedení tzv. radiofrekvenční ablace. Při této metodě se provádí malé jizvičky na srdečních síních, které elektricky isolují vyústění plicních žil do levé síně a eventuálně vytvoření dlouhých linií na síních, které brání vzniku krouživých vzruchů, které jsou příčinou vzniku fibrilace síní.“

Miroslava: „Pane doktore, můj manžel začal mít po Novém roce následující problémy. Stahy na prsou v oblasti pod krkem, šířící se nahoru středem, ale i po boku a někdy i v zátylku návaly do hlavy s tím, že měl pocit až na ztrátu vědomí. Má 68 let a je dlouhodobý diabetik 1. stupně, ale do podzimu loňského roku jezdil na kole (dlouhodobě) a pracoval ma zahradě. Co může být příčinou těchto stavů? Děkuji za odpověď. Miroslava“

MUDr. Jaroslav Januška, Ph. D.: „Dobrý den. Za prvé je nutno zajít k lékaři. Může se jednat o postižení koronárních tepen, ale i jen problémy s páteří. U diabetiků je podstatně vyšší riziko potíže s koronárními tepnami, proto tuto návštěvu neodkládejte.“

Petr: „Dobrý den, mám 5 stemtů, již 10 let, beru prášky anopyrin, prestarium, zorem, sortis. Jsem spokojený, sportuji. Jen vedlejší účinek je zvonění v uších. a v poslední době mám problémy s erekcí. Múže to být z těchto prášků. Je mě 61 let. Děkuji i za Vaší záskužnou práci“

MUDr. Jaroslav Januška, Ph. D.: „Dobrý den. Jsem rád, že žijete plnohodnotný život. Potíže s erekcí jdou částečně ruku v ruce s věkem, ale mohou být být zhoršeny betablokátory (Concor). Potíž je v tom, že tento lék výrazně snižuje riziko opakovaní potíží s koronárními tepnami. Proto navrhuji aby jste se poradil se svým kardiologem. Pískání v uších bývá velký problém, který je nutno řešit ve spolupráci se svým kardiologem a event. ORL (ušní) lékařem či neurologem.“

Irena: „Dobrý den, je mi 60 let a mám stále tep cca 97 tepů za minutu a velkou nadváhu. Měla bych jít k léaři? Děkuji“

MUDr. Jaroslav Januška, Ph. D.: „Dobrý den. Určitě. Je nutno zkombinovat péči kardiologa (zjištění proč je vysoká TF) a následně i dietologa (nejčastěji internisty) či bariatra (chirurga na léčbu obesity), který by Vám pomohl upravit nadváhu, která se na stavu podílí. Někdy je však příčinu vysoké TF frekvence plicní onemocnění.“

Lenka: „Dobrý den, pane doktore, mám se obávat infarktu, když můj puls v klidu je průměrně kolem 120 a tlak 110/85? Časté bušení srdce ve tři ráno. Jsem v důchodovém věku. Děkuji“

MUDr. Jaroslav Januška, Ph. D.: „Dobrý den. TF 120/min. bývá většinou při zátěži (fyzické, ale i psychické). Určitě je vhodné navštívit lékaře a doplnit EKG vyšetření (event. EKG Holter - 24 hod. sledování EKG).“

Veronika: „Dobrý den, pane doktore, tatínek měl problémy se srdcem a zemřel na ně ve věku 87 let. Taky moje babička ze strany matky měla nemocné srdce, (ale zemřela na akutní formu leukemie.) Chci se Vás zeptat, jestli mám větší riziko, že budu mít také srdeční problémy? Předem Vám děkuji za odpověď. Přeji příjemný den. S pozdravem Eva Klapalová“

MUDr. Jaroslav Januška, Ph. D.: „Dobrý den. Ne. U mužů, kteří zemřeli ve věku nad 50 let na infarktu bereme riziko vzniku ischemické choroby srdeční pro jejich děti jako normální. U žen je tento věk nad 60 let, ale u onkologických pacientů může vznik postižení cév dříve (spojeno s vyšší tvorbou sraženin v cévách)“

Naďa: „Dobrý den,mám střídavý tlak,beru lék Toluru 8O/půlku ráno,bisoprolol 2,5, Detralex, Medrol 4mg-vše ráno. Dnes např. jsem si změřila tlak měla jsem 121/77/74 nasnídala jsem se - chéb se sýrem azelený čaj a pocítila jsem slabost a po změření tlaku ,a to jsem si ještě nevzala léky jsem měla tlak 99/63/82. a ted bych si tedy měla brát léky na vys.tlak? Bylo mi ted v lednu 7O r. V poledne beru Warfarin 3 a večer imuran 25mg. Prosím o Váš názor, Moc děkuji a hezký den.“

MUDr. Jaroslav Januška, Ph. D.: „Dobrý den. Reakce tlaku na jídlo je obvyklá ze 2 důvodů. Za prvé pokles tlaku po jídle je způsoben rozšířením cév v těle způsobené jídlem. Za druhé pokud berete léky před jídlem, může dojít k součtu s efektem léků, které většinou začínají působit asi 30 min. po požití. Občasné výkyvy tlaku nejsou k důvodem k výměněléků či jejich úpravě dávkování.“

Jaroslava: „Dobré ráno, co prosím znamená hypokineza anteroseptálbně EFlk:60% FS? Mám se obávat... Jsem po by-pasu a toto mám ve zprávě od lékaře. Děkuji za odpověď“

MUDr. Jaroslav Januška, Ph. D.: „Dobrý den. Hypokinéza, znamená menší stažlivosti stěny v oblasti přechodu komorové přepážky do přední stěny (anteroseptálně). Může to být naprosto normální nález po operaci srdce způsobený uvolněním srdíčka v hrudníku. Srdce je obaleno blánami - osrdečník, který se pooperačně nesešívá (úmyslně). Po operaci má velká část pacientů tento pohyb a neznamená to jakékoliv omezení. Důležitější je celková stažlivost (ejekční frakce - EF) která je normální nad 55%, což je Váš případ.“

Alexandra: „Dobrý den pane doktore,chtěla jsem se zeptat na to,jak je možné,že sanitka odveze pacienta do nemocnice s infarktem a personál nemohl v tomto případě nic dělat.Pacient se cítil časem výborně,ale 3 den v nemocnici zemřel.Zřejmě dostal druhý infarkt.Proč však nemůže personál v určitých případech nic dělat?Děkuji za odpověď.“

MUDr. Jaroslav Januška, Ph. D.: „Dobrý den. Bohužel v některých případech je kombinace postižení koronárních tepen, času, kdy pacient přijel do nemocnice či přidružených onemocnění taková, že uzávěr koronární tepny nejde opravit. V takovém momentu dochází k poškození tak velké části srdečního svalu, že pacient umírá. Může se jednat o poruchu srdečního rytmu (tzv. maligní arytmie), roztržení srdce (tamponáda) nebo srdeční selhání (nejčastější příčina). Vůbec se nemusí jednat o opakovaní infarktu. Při velkých infarktech je riziko úmrtí i při využití všech dostupných léčebných procedur je 6-7% v prvních 30 dnech.“

Jana Horáková: „Dobré ráno. Při RTG hrudníku mi byla zjištěna hraniční velikost srdečního stínu. Co to znamená? Tlak mám asi 120/65, tep asi 83 za min. Mám mít nějaká omezení, nebo co to por mne vůbec znamená?“

MUDr. Jaroslav Januška, Ph. D.: „Dobrý den. RTG plic není optimální metodou hodnocení velikosti srdce. Je vhodné, dle potíží, zvážit ultrazvuk srdce (echokardiografii), ale může to být i otázka dobré trénovanosti u naprosto normálního nálezu.“

Jaroslav: „Dobrý den pane doktore, je mi 65 let, cítím se zdráv, ale mám na kardiografu blok. Tento blok se nemění ani na zátěžovém testu. Nevím, jestli mám ještě navštívit další specializované pracoviště.“

MUDr. Jaroslav Januška, Ph. D.: „Dobrý den. V případě, že se jedná o tzv. blok pravého Tawarova raménka, pak se většinou může jednat o prakticky normální nález a má ho asi 15% všech sportovců. Určitě je vhodné kontaktovat kardiologa, když se jedná o blok levého Tawarova raménka (LBBB)“

Lída z K.Varů: „Dobrý den, je mi 80 let,mám vrozenou srdeční vadu a můj kardiolog mi nedoporučuje operaci. Pořad v televizi jsem neviděla celý, proto bych Vás chtěla požádat o konzultaci. Prosím o kontakt na Vás, kde Vás najdu ? A jak se k Vám objednat ?“

MUDr. Jaroslav Januška, Ph. D.: „Dobrý den. Věnuji se vrozeným vadám v dospělosti a je budovaná síť kardiologických pracovišť se tomuto problému věnujících v rámci celé republiky. Většinu času trávím v kardiologické ambulanci MEPHA centrum, Opavská 962 Ostrava Poruba (tel 596973366) a nebo v nemocnici Třinci Podlesí (558304415)“

JitkaSuchá: „Dobrý den .od 30 let užívám gopten .jednou denně .2mg .zhruba před 15 lety mi byl předepsán 4mg gopten.Mám vaší tlak tedy v rozmezí 140 až max160 na 60až 80 při zátěži .nedomykavost srdečních chlopní .mů otec měl stejný problém .. sportuji. udržují si tělesnou váhu . jídelníček vzhledem i k potížím, alergie kůže ,a prach atp .mi jídelníček spíše vegetariánský .pomáhá udržet ,problémy na únosné míře ....Piji bylinkove čaje .jsou mezi ními i takové , které snižují tlak ...Asi před 2 roky mi tlak častěji padal na 110/60 ap . Začala jsem na doporučení lékaře užívat gopten odpoledne a stav byl příjemnější ...cca pol roce opět se objevilo častější klesání ...tak mám nyní rozepsáno užívání obden .4mg .v odpoledních hodinách.Můj dotaz je zda by nebylo rozumější opět užívat 2mg .a každý den ? Děkuji za Vaši informací , Hezký den SucháJitka“

MUDr. Jaroslav Januška, Ph. D.: „Dobrý den. Ne, ob den ne, lék funguje 24 hodin, je spíše na zvážení výměna léku“