Chat

lékař, proděkan Lékařské fakulty Ostravské univerzity

prof. MUDr. Pavel Ševčík, CSc.

Záznam chatu z pondělí 30. ledna 2017

SK: „Co nejvíce schází podle Vás českému lékařství a co v něm naopak funguje dobře?“

prof. MUDr. Pavel Ševčík, CSc. : „Nepochybně schází finance. Alespoň ve srovnání s rozvinutými zeměmi. Souvisí s tím i nerovnoměrné rozdělování financí mezi různé lékařské obory. V současnosti jsou rovněž velké pochyby o správnosti organizace specializačního vzdělávání, tedy výchovy mladých lékařů ke specializaci. Chybí spoluúčast občanů tam, kde dochází ke zdravotnímu poškození z jejich rizikových návyků a činnosti - pod vlivem alkoholu, kouření, přejídání se, vykonávání vyloženě rizikových činností vč. tzv. adrenalinových sportů. Chybí zdravotní sestry, a to jak v tzv. akutní péči, tak u chronických pacientů a pro péči o seniory.“

GF: „Které lékařské obory si absolventi Vaši fakulty nejvíce vybírají jako svoji profesní dráhu? A kt. naopak nejméně?“

prof. MUDr. Pavel Ševčík, CSc. : „Vybírají si velký vějíř oborů, mezi nejvýznamnější patří zájem o pediatrii, anessteziologii a intenzivní medicínu, kardiologii, chirurgii.“

DAYD: „Který ministr zdravotnictví po r. 89 nejvíce udělal podle Vás pro české lékařství?“

prof. MUDr. Pavel Ševčík, CSc. : „Zajímavá otázka, ale obtížně odpověditelná. Každý ministr zanechal stopy.“

Milena D.: „Dobrý den, manžel je půl roku po infarktu. Je mu neustále od prsou nahoru horko a to i při chůzi venku v zimě. Je to v pořádku ? Děkuji za odpověď a přeji hezký den.“

prof. MUDr. Pavel Ševčík, CSc. : „V tomto případě bude nezbytné poradit se s kardiologem, který bude vědět, jak vypadají koronární tepny v souvislosti s léčeným infarktem a jak vypadají případná další přidružená onemocnění.“

Jarka: „Dobré ráno, jaký režim je nevhodnější, pokud manžel pracuje jako palič 12 hodin v mrazu buď denní nebo noční směny. Jak se připravit a pak chránit při práci? Děkuji za odpověď.“

prof. MUDr. Pavel Ševčík, CSc. : „Na práci v mrazu je dobré se nenásilně připravovat po celý rok - tzn. pravidelné každodenní otužování. To slouží k všeobecné připravenosti organismu na některé specifické povětrnostní podmínky. Při vlastní práci pak mít kvalitní teplé oblečení a pokud to výkon práce umožní, udržovat se v suchu - včetně suché obuvi, suchých ponožek, suchých rukavic. Vždy je zapotřebí mít při činnosti v mrazu připraven náhradní suchý oděv pro případ jakékoli nehody. Současně si brát do práce termosku s horkým čajem.“