Chat

prezident Svazu výrobců nealkoholických nápojů

ing. Jiří Pražan

Záznam chatu z pondělí 16. ledna 2017

DAYD: „Stoupá zájem o nealko nápoje v ČR?“

ing. Jiří Pražan: „Statistika za rok 2016 ještě není k dispozici, předpokládáme mírný nárůst spotřeby, zejména u ovocných nápojů a džusů.“

DAYD: „Měli by nealko nápoje být levnější (obecně) než alko nápoje?“

ing. Jiří Pražan: „Rád bych zdůraznil, že dodavatelé - výrobci nealkoholických nápojů nemohou ovlivňovat výslednou maloobchodní cenu. Ano, souhlasím, že by nealko mělo být obecně levnější než alkohol.“

GF: „Existují výrobci nealco nápojů, kteří nejsou ve vašem Svazu výrobců nealkoholických nápojů?“

ing. Jiří Pražan: „Ano, členství ve Svazu výrobců nealko je dobrovolné a někteří výrobci nevidí přínos v tom být do činnosti Svazu zapojeni.“

Bohuslav: „dobré ránko, chtěl jsem se zeptat zda je zdravější fruktoza cukr nebo je jeho složení stejné jako cukr hnědý“

ing. Jiří Pražan: „Cukr řepný - sacharóza - je disacharid, složený z molekuly glukózy a fruktózy. Cukr hnědý třtinový má chemicky stejné složení, obsahuje navíc malé množství melasy. Jejich výživové vlastnosti jsou stejné.“

SK: „CO vlastně takový prezident Svazu výrobců nealkoholických nápojů dělá? A k čemu jei Svaz výrobců nealkoholických nápojů?“

ing. Jiří Pražan: „Svaz výrobců nealkoholických nápojů je sdružení hájící zájmy svých členů, zejména v oblasti podnikatelského prostředí. Zúčastňuje se připomínkových řízení při projednávání nových legislativních návrhů. V současné době je například v projednávání novela Vyhlášky 337/1997 o nealkoholických nápojích. Prezident je dobrovolná neplacená funkce, je volen na 2 roky Valnou hromadou Svazu.“

karolína: „Můžete nějak ovlivnit,aby výrobci nepřidávali do nealk.nápojů nezdravá sladidla jako aspartam?Každý,kdo se zajímá o zdraví ví,jak je aspartam škodlivý a argumentuje se tím,že v Americe je považován za neškodný.A zajímá výrobce zdraví lidí nebo jen to,aby vyrobili barevnou vodu s aspartamem?Děkuji a doufám,že odpovíte co s tímto problémem a jaká bude situace v budoucnu,“

ing. Jiří Pražan: „Aspartam je schválené nekalorické sladidlo, jeho bezpečnost opětovně potvrdil Evropský úřad pro bezpečnost potravin v r.2016. Nekalorická sladidla mohou být vhodným řešením pro diabetiky a případně pro spotřebitele, kteří chtějí regulovat svoji hmotnost.“

Bohuslav: „A co na Glukopur jako přírodní sladidlo který nabízejí jako zdravější slazení“

ing. Jiří Pražan: „Glukopur je hroznový cukr, glukóza. Glukóza se příležitostně používá v některých typech nealkoholických nápojů, například ve sportovních nápojích, protože je okamžitým zdrojem energie.“

Ivana: „Je to super. Působíš suverénně a odborně. Gratuluji a jen tak dál.“

ing. Jiří Pražan: „Diky, po namaskovani jsem bezel zpet do hotelu, hadej co jsem zapomnel :-)“

František Kužela: „Dobrý den pane Pražane, jak chcete abych Vám uvěřil, že to co říkáte není ovliněno vaší pracovní pozicí. Vy jste člověk zcela "ZÁVISLÝ", o vašich informacích se dá velmi pochybovat. Vy jste člověk vzdělaný v oboru lékařství? Jste výživový poradce? děkuji“

ing. Jiří Pražan: „Dobrý den, jsem absolvent Vysoké školy chemicko-technologické v Praze, fakulty potravinářské a biochemické technologie. Výživa a toxikologie jsou jedním z předmětů vyučovaných na potravinářské fakultě, jakož i biochemie, zabývající se mimo jiné i metabolickými procesy v lidském těle. Náš Svaz spolupracuje s Asociací sester, sekcí nutričních terapeutů, které konzultujeme v otázkách výživy. Máme výživovou poradnu na www.vsehosmirou.cz, kam se můžete obrátit se specifickým dotazem.“

Veronika: „Dobrý den. Zajímal by mě, jak je to se slazenim "tekutým cukrem ze Stevie" a stolním sladidlem v tabletách "Stevin". Co je zdravější a co je lepší při hubnutí, jestli se to opravdu může užívat bez obav, nebo taky jen v minimálním množství, ti znamená, že dá se taky po Stevii taky přibíralo. Držim dietu a potřebuji si nápoje aspoñ trochu přisladit, tak co byste mi doporučil. Děkuji za odpověď.“

ing. Jiří Pražan: „Dobrý den. Stolní sladidlo v tabletách obsahuje steviolové glykosidy, stejně jako mohou být nealkoholické nápoje se sníženým obsahem energie přislazené stejnými steviolovými glykosidy. Rozdíl je v tom, že v nealkoholických nápojích je cukr pouze částečně nahrazen stévií (steviolové glykosidy mají lékořicovou příchuť, která ve větším množství může negativně ovlivnit chuť nápoje) a proto se v nealko nápojích kombinují s cukrem. Doporučuji proto sledovat energetický obsah nealko nápoje na etiketě.“

Božena: „Dobrý den, mám dotaz: které je nejvhodnější sladidlo (kromě Glukozy, fruktozy, řepný cukr...) při dietě. Myslím nejméně škodlivé umělé sladidlo. Nebo se zeptám jinak, které by jste používal vy, kdyby jste potřeboval redukovat svou hmotnost. Děkuji“

ing. Jiří Pražan: „Dobrý den. Veškerá nekalorická sladidla jsou bezpečná, protože jejich schválení podléhá dlouhodobým testům a pro jejich použití v jednotlivých kategoriích potravin platí konkrétní limity. Každé nekalorické sladidlo může mít určité negativní chuťové vlastnosti v závislosti na citlivosti spotřebitele (např. aspartam má nahořklou chuť, steviolové glykosidy lékořicovou příchuť). Takže doporučuji vysledovat, které sladidlo Vám bude nejlépe vyhovovat. Já osobně dávám přednost právě aspartamu nebo stévii.“

JL: „Dobrý den, proč je v zahraničí větší portfolio nealko nápojů bez cukru (Cherry Coca Cola, Fanta, Sprite, Up bez cukru atp.)? Rozhoduje o tom výrobce nebo můžete jako svaz v tomto rozhodnutí rozšíření nabídky na českém trhu ovlivnit? Děkuji za odpověď“

ing. Jiří Pražan: „Dobrý den, sortiment je zcela závislý na rozhodnutí jednotlivých výrobců. Faktem je, že v souladu se současnými trendy vznikla při Potravinářské komoře platforma pro reformulace, na jejichž aktivitách se náš Svaz podílí. Snahou je urychlit změny receptur potravin a nápojů s cílem snížit jejich energetický obsah, a dále uvádět a podporovat menší balení, aby si spotřebitelé mohli lépe kontrolovat energetický příjem. Věřím, že se postupně situace výrazně zlepší a brzy uvidíte inovované nápoje na domácím trhu.“

Veronika: „Děkuji za odpověď, ale neodpověděl jste mi ještě na druhou část a to je - tekutý cukr ze Stevie.“

ing. Jiří Pražan: „Omlouvám se, domníval jsem se, že jsem odpověděl, viz steviol-glykosidy izolované ze stévie. Bohužel tekutý cukr ze stévie neznám a rozhodně se průmyslově nepoužívá. Máte nějaký konkrétnější popis, co máte na mysli?“

alena: „dobré ráno,zajimal by mě váš názor na glukopur,děkuji“

ing. Jiří Pražan: „Dobrý den, glukopur - hroznový cukr - je glukóza, která je okamžitým zdrojem energie. Proto se jako taková v nealkoholických nápojích používá spíše výjimečně v některých specifických nápojích, např. nápojích pro sportovce.“

jiří: „co řikate na výrok ministryně školství valachové do škol bez sladkých napoju“

ing. Jiří Pražan: „Pamlsková vyhláška v základních školách povoluje nealkoholické nápoje s obsahem 4 g cukru na 100 ml, což by výrobci byli schopni dodržet. Zásadním problémem je zákaz používání nekalorických sladidel. Nápoje s obsahem cukru do 4 g bez dochucení sladidly mají nevýraznou chuť. Takže sortiment ve školách splňují jenom některé ochucené minerální vody. Doufám, že děti si zvyknou a budou méně slazené nápoje pít.“

jiří: „co vy rad pijete když ste prezident svazu vyrobců nealko. nápoju tak určitě nealko“

ing. Jiří Pražan: „Dobrý den, ano, piji nealko a je to určitá profesionální deformace zkoušet všechny novinky, které se na trhu objeví. Původní profesí jsem ale sládek v pivovaru....“

SH: „Dobry den, opravdu povazujete ASPARTAM !!!!!!! za bezpečné "ecko" ????? Děkuji.“

ing. Jiří Pražan: „Ano, bezpečnost aspartamu byla opětovně potvrzena v r. 2013 Evropským úřadem pro bezpečnost potravin.“

Hela: „Po chemicke stránce je Asp látka jejiz molekula se skládá ze 3 složek. Z aminokyselin a jedné metyk.skupiny, která se z mol.snadno uvolňuje za vzniku metanolu. A právě METANOL je jednou z příčin proc je Asp tak NEBEZPECNY!! V lidskem tele se totiz metanol snadno oxiduje na formald. a kys.mravenci, dvě vysoce toxické latky!! A co nám to zpusobuje? Bolesti hlavy, deprese, unavu, nespavost, sklon k prejidani, atd. A ptam se: jak je vubec mozbe, ze takto toxicka latka, u niz je prokazano, ze poskozuje zdtavi, muze byt legalne pridavana do potravin? Odpoved hledejme u FDA! No a to se nam, resp. vam hodi. Dle me jde HLAVNĚ A JEDINĚ O BYZNYS a prachy. O nic jineho. A co vy na to? Ja rikam ZASADNI NEEEEE slazenym napojum.“

ing. Jiří Pražan: „Vyhýbat se slazeným nealkoholickým nápojům je Vaše svobodná volba, kterou samozřejmě respektuji.Bezpečnost aspartamu opětovně potvrdil Evropský úřad pro bezpečnost potravin v r. 2013. Ano, metanol také vzniká při rozkladu aspartamu. S ohledem na to, že aspartam se používá v minimálním množství (má sladivost 200x větší, než cukr) lidské tělo nemá problém stopová množství metanolu odbourat. Metanol je totiž přirozenou součástí ovoce nebo např. ovocných šťáv v mnohem vyšších množstvích, než vzniká rozkladem aspartamu.“

Ilona: „Dobrý den, jaký máte názor na čekankový sirup jako sladidlo? Děkuji za odpověď“

ing. Jiří Pražan: „Dobrý den, přiznávám, že čekankový sirup neznám, v nealko průmyslu se nepoužívá, neznám jeho složení a nemám tedy na něj žádný názor.“

jiří: „co řikate na birrel“

ing. Jiří Pražan: „Dobrá volba pro řidiče :-)“

Jitka: „Dobrý den pane Pražane, použití ať už umělých nebo přírodních sladidel v nápojích je pochopitelné (mimo aspartam). Avšak proč se do nápojů přidává kombinace sladidel-acesulfam K, aspartam, cyklamát sodný? Myslím, že nikdo nedokáže říct, co tato kombinace v těle způsobuje (při dlouhodobém požívání, což je u diabetiků naprosto běžné). Děkuji za odpověď.“

ing. Jiří Pražan: „Dobrý den, každé nekalorické sladidlo může mít určitý negativní chuťový dopad v závislosti na citlivosti některých spotřebitelů. Proto se jednotlivě používají v menších množstvích a kombinují se právě pro eliminaci těchto případných chuťových nedostatků.“