Chat

ředitel Odboru potravinářského Ministerstva zemědělství

Ing. Jindřich Fialka

Záznam chatu ze čtvrtka 8. prosince 2016

Dotaz: „Jaká je spolupráce Vašeho odboru a SZPI?“

Ing. Jindřich Fialka: „Krásné dobré ráno. Spolupráce s kolegy ze SZPI je velmi intenzivní v oblasti potravinového práva, kvality potravin, dozorových činností a jejich metodického řízení. Klíčové je využití zkušeností z praxe při úpravě legislativy pro všechny výrobce potravin a spotřebitele pro jejich osvětu, zvyšování kvality potravin a jejich bezpečnosti. Velmi si vážím toho, že mohu s kolegy ze SZPI spolupracovat, jejich profesionální přístup a snaha o řešení problémů provozovatelů potravinářských podniků v praxi je příkladná.“

DAYD: „Řešíte i na Vašem odboru i případný útok teroristů proti potravinářství?“

Ing. Jindřich Fialka: „Krásné dobré ráno. V rozsahu svých kompetencí se i Ministerstvo zemědělství jako celek systematicky věnuje nejrůznějším krizovým situacím, kam patří i konkrétní příklad ve Vašem dotazu. Detailní informaci o konkrétních opatřeních Vám z objektivních důvodů bohužel sdělit nemohu, každopádně se jedná třeba o konkrétní situace zásobování potravinami, jejich skladování, distribuce apod.“

ANTI: „Je podle Vás dostatek kvalitních veganských a veget. potravin na českém trhu?“

Ing. Jindřich Fialka: „Krásné dobré ráno. Z poznatků z praxe si dovolím uvést, že dostatek kvalitních potravin i v tomto segmentu u nás je.“

Stana: „Proc se na pulty obchodu dostava stale velke mnozstvi nekvalitnich surovin, co projde zde, v Nemecku a jinde by neproslo, maso plne vody, nekvalitni ryby, proc nedokaze ministerstvo prosadit, aby markety mely povinnost odebirat 50%, alespon, vypestky nasich zemedelcu. Klamani na baleni, nenapisi glutamat, ale kvasnicovy extrakt. Děkuji“

Ing. Jindřich Fialka: „Krásné dobré ráno. V praxi se bohužel skutečně vyskytují i Vámi popsané případy, kdy údaje na etiketě neodpovídají skutečnému složení potravin. Jedná se o protiprávní jednání toho subjektu, který danou potravinu uvádí na trh, správně zmiňujete klamání, v horším případě se jedná i o falšování. Situaci se snažíme řešit prostřednictvím intenzivní činnosti dozorových orgánů a zveřejňováním těchto prohřešků, např. na stránkách SZPI Potraviny na pranýři, či na webu Státní veterinární správy. V poslední novele zákona o potravinách a tabákových výrobcích se posílila i stránka restrikcí, kdy byly navýšeny maximální výše pokut. Pokud jde o povinnost minimálního odběru potravin resp. jejich podílu, tyto úvahy zaznívají, v praxi se se snažíme usnadnit podmínky pro přímé prodeje našich zemědělců tzv. prodeji ze dvora, které jsou stále populárnější a pro zemědělce samotné efektivnější.“

Ing. Petr Šenkýř: „Farmář má dvě farmy BIO a obyčejnou. Lze věřit tomu, že se v BIO produktech neobjeví takíé mnohem levněji vyprodukované produkty z "obyčejné" farmy? Jak známo o peníze jde" až v první řadě", takže je důvod podvádět. Děkuji Šenkýř“

Ing. Jindřich Fialka: „Krásné dobré ráno. V praxi se vyskytují i Vámi popsané případy, kdy vedle produkce v režimu BIO resp. produkce v režimu ekologického zemědělství je i paralelní výroba v tzv. konvenčním režimu. Toto je přípustné za předpokladu, že je jasně oddělená tato produkce jak časově, tak prostorově. Porušení těchto zásad včetně řádného označování mj. vede k odebrání certifikace režimu BIO. Toto je kontrolováno přímo u jednotlivých výrobců minimálně 1x za rok, kromě toho probíhají i tzv. křížové kontroly ze strany MZe a jeho dozorových orgánů.“

Martin Bartoš: „Dobrý den pane Fialko, co říkáte na plánovanou dohodu TTIP, kdy by k nám měly být importovány potraviny z USA, ve kterých je povoleno až 3000 různých přídavných látek, které nejsou v EU povoleny? A také by mě zajímal váš názor na to, že u nás je při uvedení potraviny na trh nutné prokázat že potraviny nejsou zdraví škodlivé, zatím co v Americe je tomu naopak - pokud se v souvislosti s konzumací určité potraviny objeví zdravotní problémy, člověk musí naopak dokázat, že to bylo právě díky konzumaci této potraviny.“

Ing. Jindřich Fialka: „Krásné dobré ráno. K Vámi zmíněné dohodě s USA chci v kontextu přídatných uvést, že jejich použití při výrobě potravin je regulováno nejen v EU, ale i v ostatních zemích. Základní princip je ten, že použití jakékoliv přídatné látky je povoleno pouze v případě technologické potřeby a navíc vychází z celosvětového tzv. potravinářského zákoníku. Kromě toho, každá přídatná látka musí být povinně uvedena na etiketě, takže každý spotřebitel má možnost volby. K právní praxi v USA ve Vámi zmíněné oblasti bych se nechtěl vyjadřovat, každopádně jsem přesvědčen o tom, že systém fungující u nás je pro spotřebitele optimálnější.“

Marie: „Dobry den, co je pravdy na tom, ze se do koblih pridava rozemlete peri aby byly pekne nadychane? Ja to nepoznam, to mne odradilo jiz je nekonzumuji Dekuji za odpoved“

Ing. Jindřich Fialka: „Krásné dobré ráno. Z praxe tuto informaci nemohu potvrdit, navíc obecně přidávat peří do potravin je zakázáno.“