Chat

gynekolog, odborník v oboru asistované reprodukce

Prim. MUDr. Jiří Štěpán, CSc.

Záznam chatu z pátku 25. listopadu 2016

ANTIMONY: „Hlavní výhody asistované reprodukce?“

Prim. MUDr. Jiří Štěpán, CSc. : „Jde o nejrychlejší a nejefektivnější léčbu partnerské sterility.“

Dotaz: „Jaká je v ČR úroveň oboru asistovaná reprodukce?“

Prim. MUDr. Jiří Štěpán, CSc. : „ČR patří k zemím, kde je tato metoda zařazena do běžné palety léčebných metod a je dostupná široké veřejnosti. Pokud se týká výsledků, ČR patří k zemím s nejvyšší úspěšností těchto metod.“

DAYD: „Vidíte nějaké nevýhody na asistované reprodukci?“

Prim. MUDr. Jiří Štěpán, CSc. : „Metoda umělého oplodnění je metodou, u které nebyl staticky prokázán nepříznivý efekt na zdraví páru,které tuto metodu absolvují a ani nepříznivý vliv na populaci. Samozřejmě mohou nastat komplikace, jejich výskyt však vysoce převažuje benefit, který z této léčby vyplývá.“

Pavla: „Dobrý den, zajímá mě jak stavíte k případům, kdy neplodný pár využije náhradní maminku pro odnošení miminka s použitím vlastních vajíček a spermii (myšleno od biologických rodičů). Děkuji moc za odpověď.“

Prim. MUDr. Jiří Štěpán, CSc. : „Pokud indikací k tomuto zákroku je indikace zdravotní, rozhodně je na místě tuto metodu využít.Počet těchto výkonů v ČR je v desítkách ročně. I když není právní úprava této činnosti dokonalá, jde o postup legální. Vždy záleží na individuální situaci každého páru.“

Veronika: „Dobré ráno, hezky to pan Rajchert řekl, působíte opravdu důvěryhodně a já věřím, že to všechno myslíte dobře, ale nezapomeňte prosím do vysílání zmínit, že to není až zas tak jednoduché, ať jsou ženy připraveny na tu hromadu hormonů, píchání si injekcí do břicha a pak na několikeré zklamání. Mám za sebou pět umělých oplodnění právě v Sanusu, rok plný slz a zklamání ze zamlklého těhotenství, z potratu a dalších nezdařilých pokusů a to ve věku 28 let. Je to pro mě prozatím ta nejhorší životní zkušenost.“

Prim. MUDr. Jiří Štěpán, CSc. : „Je mě to samozřejmě líto,metoda není všemocná a nikdy nevíme, zda daný pár bude patřit mezi těch 75-80 procent vyléčených nebo zbytek, kterým nedokážeme pomoci .I ty nepříjemnosti o kterých hovoříte k tomu patří. Mrzí mě Vaše zkušenost, pokud se objednáte do mé ordinace, rád bych Vaši situaci rozebral a pokusil se nějaké východisko najít, ať už je jakékoliv.“

Nikol: „Dobré ráno, po jaké době jsou možná vyšetření, když selhávají přirozené pokusy otěhotnět. Co dělat v případě, že partner odmítne se nechát vyšetřit a připustit si fakt chyby na jeho straně?Je možné umělé oplodnění dárcem? Jak se postupuje? Děkuji mockrát.“

Prim. MUDr. Jiří Štěpán, CSc. : „Dnes je považována za sterilitu situace, kdy se nepodaří otěhotnět do jednoho roku normálního partnerského soužití.Obvykle však, pokud žena přijde dříve, věnujeme se tomto problému již po 6 měsících. Vyšetření partnera patří k základním vyšetřením, bez kterého nelze další léčbu realizovat.Použití dárcovských spermií je možné, pokud je k tomu zdravotní důvod, vždy však musí být souhlas partnera.“

Blanka: „S přítelem máme krásné intimní vztah.Chci vědět zda neškodí ženě když mně to přítel dělá pravidelně orálně a cheto každý den.Děkuji.“

Prim. MUDr. Jiří Štěpán, CSc. : „Pokud je váš vztah zkutečně pevný a věrný oboustranně, pak nejde o nic škodlivého. Samozřejmě za předpokladu,že Vám oběma tento způsob vyhovuje.“

Hanka: „Jsem týden po přerušení těhotenství ve čtvrtém měsíci, z důvodu Edwardsova syndromu. Doporučujete se pokusit otěhotnět znovu přirozeným způsobem, nebo je jistější asistovaná reprodukce z důvodu genetického prozkoumání vajíček. je mi 43 let. Díky.“

Prim. MUDr. Jiří Štěpán, CSc. : „V případě této poruchy není pravděpodobnost opakování.Z titulu Vašeho věku by však porada s genetikem před početím by byla vhodná.Metoda mimotělního oplození s genetickým vyšetření embryí je v tomto případě nepochybně nejrychlejším a nejjistějším postupem a cestou k získání těhotentví se zdravým potomkem.“

Jaroslav 33: „Dobré ráno, chci se zeptet jestli je před vkládáním embryí nutná kontrola hladiny hormonů u ženy. Děkuji“

Prim. MUDr. Jiří Štěpán, CSc. : „Většinou ne, pouze ve zcela vyjímečných případech.“

Hanka: „Děkuji za odpověď. Mám ještě jeden dotaz. V jaké době od přerušení těhotenství (Edwardsův syndrom) je nejvhodnější otěhotnět. Slyšela jsem, že je to nejlepší po třech měsících od přerušení.“

Prim. MUDr. Jiří Štěpán, CSc. : „Bývá sice obecně doporučován delší odstup, nevidím však důvod proč oddalovat otěhotnění. Obvykle 3 měsíce stačí k regeneraci děložní sliznice. která je podmínkou úspěchu.“

Dominik: „Dobrý den, existují obecné pravidla aby se muži nestali neplodnými? napří: více sportu, omezení sedavého zaměstnání, modní spodní prádlo ap, nebo je to zkrátka genetické. děkuji“

Prim. MUDr. Jiří Štěpán, CSc. : „Je skupina geneticky podmíněných poruch plodnosti muže, kterou nelze životním stylem ovlivnit. Zdravý životní styl je podmínkou udržení plodnosti muže, hlavně v situacích, kdy paramtery plodnosti jsou oslabeny. Ne prvním místě vyvolaných poruch plodnosti je kouření.“

karel: „Dobrý den, je mírná nepohyblivost spermií trvalý stav, nebo je způsobena dočasně a je možnost, že se situace zlepší, například dodržováním jistých postupů, poř. jakých? Díky.“

Prim. MUDr. Jiří Štěpán, CSc. : „Obojí je možné. Může jít o poruchu trvalou, obvykle ve vazbě na genetickou poruchu, kterou obtížně ovlivníme, lze ale takové spermie užít k mimotělnímu oplození. Dále jsou stavy které mohou být vyvolány uměle a mohou spontánně odeznít. Reparace působení takové škodliviny trvá obvykle 90 dní, tj dojde po takové době ke spontánní úpravě stavu“

Emma: „Krásný den,dcera v lednu musela jít na přerušení v osmém týdnu.Má prý polycystický vaječníky,má strach,že již neotěhotní,je možné to nějak léčit? Děkuji.“

Prim. MUDr. Jiří Štěpán, CSc. : „Polycystický vaječník může být přechodnou a bezvýznamnou záležitostí.Pokud jde trvalý nebo dlouhodobý stav, mlže púsobit obtíže s otěhotněním. Je léčitelný.“

jiří: „dobré ráno a krasný den znáte reklamy s ivanem trojanem z nemocničního prostředí jak jako rodička rodila reklama na mobil“

Prim. MUDr. Jiří Štěpán, CSc. : „O souvislostech natáčení této reklamy mi není nic známo.“

Eliška Nováková: „Dobrý den, pane doktore, ráda bych se zeptala na asistovanou reprodukci. Můžu jít na reprodukci, i když nemám partnera/manžele? To je důvod proč bych chtěla podstoupit asistovanou reprodukci, protože bych chtěla dítě, ale nemám ho mít s kým. Popřípadě stačí podpis přítele a nic víc? Děkuji Vám za odpověď Nováková“

Prim. MUDr. Jiří Štěpán, CSc. : „Se žádostí o léčbu sterility se musí na lékaře vždy obrátit oba partneři.“

Franta: „Dobrý den, právě jste říkal, že jste si jako letec splnil svůj dětský den. Připomenu-li si svá mladá léta, myslím, že jako gynekolog a letec jste si splnil hned dva sny :-)“

Prim. MUDr. Jiří Štěpán, CSc. : „Je to tak, být lékařem byl můj sen, to že to bude gynekologie jsem netušil do konce studií. Jsem ale rád, že během mého odborného působení jsem byl při formování nové odbornosti asistované reprodukce a podílet se na jejím rozvoji v ČR. To jsem si na začátku své klinické praxe nedovedl ani domyslet.“

jiří: „poláci protestovali nedavno kvuli potratum váš nazor na potraty ano -ne“

Prim. MUDr. Jiří Štěpán, CSc. : „Rozhodně je nelze paušálně odmítnout, mnohdy je to nezbytné k odvrácení zdravotního či sociálního kolapsu jedince. Nemělo být ale prezentováno jako zcela normální řešení situace, či zástup za antikoncepci.Jde o dlouhodobý proces výchovy mladých lidí, jak k tomu budou přistupovat.Samozřejmě je třeby směřovat k potlačení tohoto fenomenu, nejde to však zákazy.“

Jana: „Dobré ráno pane doktore. Ráda bych se Vás zeptala na použití rekryokonzervovaných spermií. Máme zamraženy dvě pejety, každá rozmražena u jednoho ivf. Obě s pozitivním výsledkem, první skončilo SP. Zvažujeme třetí ivf, nevíme zda je možné použít s úspěchem již jednou rozmraženou dávku. Kryokonzevace spermií proběhla z důvodu onkologické léčby manžela. SPG v době odběru byl sezávěrem asthenozoospermie. Já mám navíc nižší amh, ve 36 letech 1.4 a při ivf byl zisk 11oocytů a 7 vajíček, u druhého pokusu 6 oocytů a pět vajíček., obojí dlouhý protokol.Doporučil by jste nám v našem případě ještě zkusit jedno ivf? Za odpověď Vám děkuji a přeji krásný den. S pozdravem divačkaJana“

Prim. MUDr. Jiří Štěpán, CSc. : „AMH v 36 letech je výsledek dobrý/ v naší laboratoři jsou snížené hodnoty pod 0,7/. Údajů o fertilizační schopnosti spermií po rekryokonzervaci není mnoho, zdá se však, že pokud kryokonzervaci jednou spermie přežije a po rekryokonzervaci jeví dobré známky vitality, není důvod takovou spermii nepoužít.Z Vašeho dotazu nevyplývá důvod, proč další IVF cyklus nspodstoupit.“

Monika: „Dobry den pane Doktore, co by jste doporucil na pomalejsi spermie?“

Prim. MUDr. Jiří Štěpán, CSc. : „Spolehlivé řešení není. Samozřejmě zdravý živostí styl, vitaminy /hlavně vit E/ minerály.“

Nováková Blanka: „Dobrý den, co je na tom pravdy, že žena, která se rozhodne pro úmělé oplodnění a s tím prodělá hormonální léčbu onemocní v budoucnu rakovinou prsu?“

Prim. MUDr. Jiří Štěpán, CSc. : „Pokud se jedná o zdravou ženu bez zvýšeného rizika vzniku nádoru prsu / např.výskyt v rodině, či pozitivita genu BRCA/, pak to pravda není.“

Hanka: „Dobrý den, mám otázku ohledně klinik zabývajících se asistovanou reprodukcí. Jsou podle vás kvalitativně v Česku na stejné úrovni, nebo jsou mezi nimi rozdíly? Vycházím z hodnocení na internetu, kde velmi dobře vychází klinika v Olomouci, ale nevím jestli jde o skutečná hodnocení klientů, nebo dobrou PR. Existuje klinika u nás a to zejména na severní Moravě, kterou vy osobně by jste vyzdvihnul a doporučil? Díky“

Prim. MUDr. Jiří Štěpán, CSc. : „Nelze vždy odlišit, co je PR a co je realita. Faktem je, že dnech používané metody, technologie, vybavení apod je všek centrech nejen v ČR ale celém světě stejné. Výsledky center se ČR příliš neliší. Spíše se liší v přístupu k pacinetům.“

Monika: „Dobry den, je mozne ze pokud mlada zena daruje svoje vajicka. Jsem slysela nazor, ze pak mam problemy s vytvorenim vice folikulu?“

Prim. MUDr. Jiří Štěpán, CSc. : „Není tomu tak. Z mnoha důvodů by však dárkyní měla být žena tehdy, když porodila alespoň jedno dítě. I když to zákon nevyžaduje.“

Ludmila: „Dobré ráno pane primáři, chtěla bych Vám touto cestou poděkovat za skvělou péči v Pardubicích a také za dnes už 15 měsíčního syna.“

Prim. MUDr. Jiří Štěpán, CSc. : „Děkuji velice za Vaše vyjádření. Takových není nikdy dost.Pozdravuji.“

Eva: „Dobrý den, je možné výrazně zlepšit spermiogram s 99% patologii? Co nás čeká na genetických testech? Děkuji.“

Prim. MUDr. Jiří Štěpán, CSc. : „Jde o významnou poruchu a odpověď na Vaši hlavní otázku je složitá. Genetické vyšetření na tuto otázku může odpovědět. Realizace genetického vyšetření není zatěžující, obvyle se jedná o odběr krve či stěr buněk z ústní sliznice.“

Hana Kučerová: „Dobrý den pane primáři. Už je to 24 let co díky Vaší léčbě se mi narodil syn David. Moc bych Vám chtěla poděkovat, mám skvělého syna. Dokonce se spolu potkáváte na Hradeckém letišti kde pracuje. Ještě jednou Vám moc děkuji. Moc hezký den.“

Prim. MUDr. Jiří Štěpán, CSc. : „Děkuji velice,moc mě takové zprávy těší a nebíjejí. Pozdravuji a přeji vše nejlepší.“

Martina: „Dobry den, chci se zeptat jake jsou moznosti zen kolem 38 veku. Jake mate zkusenosti s jejich uspesnosti nebo jim doporucujete darovane vajicka ?“

Prim. MUDr. Jiří Štěpán, CSc. : „Je to individuální a záleží na posouzení všech okolností. I když jsem říkal, že úspěšnost obecně s věkem klesá, nelze to uplatnit paušálně. Použití darovaných vajíček by mělo být řešením až posledním, po vyčerpání všech možností, kterými jsou dnes hlavně genetické vyšetření embryí před jejich zavedením do dělohy.Ve Vašem případě toto vyšetření hradí pojišťovny.“

Ivana: „Dobrý den, příští rok mně bude 39 let, problém je u manžela po léčbě rakoviny před 6 lety. Po druhém IVF se nám narodil syn (teď je mu 2 a 3/4), za což jsme hrozně šťastní a vděční. Letos jsme chtěli zkusit, jestli se vše podaří ještě jednou, ale bohužel neúspěšně (nejdřív KET, pak 2x IVF). Zkoušíme i inseminaci - myslíte, že je šance na úspěch? Co byste prosím doporučil? Moc děkuji.“

Prim. MUDr. Jiří Štěpán, CSc. : „Jednoznačně podstoupit další pokus o IVF. Úspěšnost inseminace je ve Vašem případě lepší než nedělat nic, ve srovnání s metodou IVF je její úspěšnost významně menší. Rozhodně neúspěch druhé cyklu není důvodem k ukončení léčby.“

Věra: „Dobrý den pane primáři, ráda bych se Vás zeptala, jaká jsou možná rizika při asistované reprodukci, pokud mám Leidenskou mutaci v homozygotní formě.“

Prim. MUDr. Jiří Štěpán, CSc. : „Jde o riziko vzniku thromboembolické nemoci, které je idnividuální a lze jej odvrátit preventivné léčbou.“