Chat

advokát

Mgr. Jan Skotnica

Záznam chatu z úterý 22. listopadu 2016

BRIT: „Používáte často jako advokát ANJ a španělštinu?“

Mgr. Jan Skotnica : „Dobrý den, španělštinu vůbec a angličtinu pouze okrajově.“

GF: „Jsou věci či klienti, které byste neobhajoval z etických důvodů, osobních, morálních...?“

Mgr. Jan Skotnica : „Dobrý den, zcela jistě jsou určité věci, se kterými bych měl jako člověk problém, nicméně je třeba si uvědomit, že obhajoba neznamená vždycky člověka zachránit od trestu, ale někdy spočívá v zajištění, aby s člověkem bylo zacházeno důstojně a v souladu s právem.“

jjk: „ahoj“

Mgr. Jan Skotnica : „Čau“

Helena: „Dobré ráno, pane Skotnico. Chtěla bych si vzít partnera a mám velký dům a své děti.Nechci,aby dům zdědily děti mého partnera,kdybych zemřela dřív. Nevadí mi, kdyby dědil partner. Předem děkuji za odpověď.“

Mgr. Jan Skotnica : „Dobrý den, pokud partnerovy děti neosvojíte, pak v případě Vašeho úmrtí dědí dle zákona pouze manžel a Vaše děti. Nicméně je třeba si uvědomit, že posléze v případě úmrtí Vašeho manžela budou dědit i jeho děti. Pokud si partnera nevezmete, pak budou dědit pouze Vaše děti. Můžete však rovněž zanechat závěť a tím přímo určit, kterému z dědiců dům připadne.“

Jana Nováková: „Dobré ráno! ŽIjeme s manželem 15 let odděleně, já v bytě v Praze, on na chalupě. Manžel je v ID, každý máme svůj účet a svou domácnost. Chtěla bych si za své úspory, které jsem vydělala pouze já koupit byt, ale tyto peníze spadají do bezpodílového vlastnictví manželů. Nemáme žádnou smlouvu o úpravě majetku. Manžel s koupí bytu nesouhlasí. Ptám se, zda by bylo možné nějakým způsobem peníze "odklonit" pouze do mého vlastnictví, abych mohla realizovat koupi bytu. Děkuji za případné rady, kontakty a tip na pomoc.“

Mgr. Jan Skotnica : „Dobrý den, i přesto, že žijete odděleně, stále máte společné jmění manželů. (Bezpodílové spoluvlastnictví už bylo zrušeno cca před 20 lety, nahradilo ho společné jmění manželů). I přesto, že peníze jsou ve společném jmění manželů, pak Vám nikdo nemůže bránit, abyste si koupila byt. Ten sice bude v SJM, ale můžete ho užívat dle libosti. Máte možnost si přes notáře zúžit obsah společného jmění o byt, nebo o peníze, ale je třeba zvážit, s ohledem na finanční náročnost tohoto zúžení, zda se Vám toto vyplatí. S ohledem na fakt,že celá věc je docela komplikovaná, doporučuji se jít poradit a advokátem dle místa Vašeho bydliště.“

Karel Mana: „Dobrý den, výhoda manželství je krásná, ale partnerský vztah je výhodnější, protože protože svobodná matka má všechny možné dávky a proto raději jsou v partnerském vztahu.Děkuji“

Mgr. Jan Skotnica : „Dobrý den, na některé dávky státní sociální podpory máte nárok pouze v případě, že jste v manželství. Takže s těmi výhodami a nevýhodami je to trošku komplikovanější.“

DAYD: „Máte na webu toto: Ostatní služby advokátní úschova peněz, autorizovaná konverze listin, ověřování podpisů, apod. Co zahrnuje to apod.?“

Mgr. Jan Skotnica : „Dobrý den, patří tam to, co nebylo výslovně zmíněno. Např. spolupráce s notářstvím, nebo exekutorským úřadem a další věci. Práce advokáta je velice barvitá a nikdy nevíte, kam Vás práce zavede.“

Lenka Vojčová: „Dobrý den.Prosím o radu.Máme s bývalým manželem hypotéku a ručí nám otec,který má dluhy.My posíláme trvalým příkazem splátky úvěru.Otcův exekutor nám tyto splátky bral přednostně,to znamenalo,že hypotéka nebyla splácena.Hypotéka nám dala upomínku,že musíme zaplatit dluh.Ten však my neudělali.Tím jsme se dostali do bankovního registru.Otcův dluh jsme zaplatili,tudíž splátky hypotéka opět nemá obestavené.Kámen úrazu je jak se z registru vyvázat,když dluh byl jasně otcův a mám možnost si ještě někde pújčit.Slyšela jsem,že když banky nahlédnou do registru a zjistí,že dluh není můj,že to zohlední.děkuji za radu.“

Mgr. Jan Skotnica : „Dobrý den, údaje v registru dlužníků jsou evidovány až pět let po splacení závazků. Pokud nesouhlasíte se svým zápisem v registru dlužníků, máte možnost nesprávnost tohoto zápisu namítat a správce registru, pokud uzná Vaše námitky, pak Vás z registru vymaže.“

Helena: „Dobré ráno, snacha podává návrh na rozvod, se synem se rozešli a již nežijí ve společné domácnosti. Dá se nějak ošetřit, aby majetek od doby faktického rozchodu do okamžiku, kdy bude manželství rozvedeno již nebylo považováno za SJM? Rovněž v případě delšího rozvodového řízení aby děti, počaté po rozchodu, které by se případně narodily před rozvodem neměly automaticky vedeného syna jako otce?“

Mgr. Jan Skotnica : „Dobrý den, pokud by chtěli učinit takové opatření, pak musí zajít za notářem a změnit rozsah svého společného jmění manželů. Nejde však o levnou záležitost. V případě početí dítěte je možno určit otce souhlasným prohlášením rodičů. Tedy určit jako otce skutečného biologického otce dítěte.“

Maruška: „Odešla jsem se synem (9let) od partnera. Žili jsme společně 10 let v domě na vesnici, který zdědil po rodičích v původním stavu. Za domu společného žití jsme dům zrekonstruovali do podoby krásného moderního bydlení. Já jsem po porodu zůstala doma na přání partnera, protože on byl plně pracovně vytížen a nesouhlasil s tím, že by syna vyzvedával ze školky a pak ze školy, když bych byla v práci. Ovšem vzrůstající agrese partera mě donutila situaci okamžitě řešit a odstěhovala jsem se se synem do svého bytu. Má otázka zní: mám nárok na nějaké majetkové vypořádání, když jsme nebyli manželé a 9 let jsem nepracovala a živil nás partner? Děkuji za odpověď“

Mgr. Jan Skotnica : „Dobrý den, pokud jste do domu investovala nějaké své vlastní prostředky, pak máte nárok na vypořádání Vaší investice. Doporučuji navštívit advokáta dle místa Vašeho bydliště a o celé věci se s ním poradit.“

Lucie: „V průběhu manželství mně rodiče darovali družstevní byt. Tedy převod členství v družstvu, nebo tak nějak. Nájemní smlouvu na užívání bytu podepisoval i manžel, protože nám v kanceláři družstva řekli, že to jinak nejde. Můžu já teď tento byt (členství v družstvu) převést zpět na maminku? Rodiče vždy považovali byt pouze za můj. Děkuji.“

Mgr. Jan Skotnica : „Dobrý den, obecně platí, že se svým členským podílem můžete disponovat dle libosti, neboť je ve Vašem výlučném vlastnictví. Pokud ovšem v bytě máte rodinnou domácnost, tak by do rozhodovacího procesu měl být zainteresován i manžel, resp. s převodem by měl manžel souhlasit.“

Hana: „Dobré ráno,chtěla jsem se zeptat,co mám dělat.S manželem se rozvádíme,včera proběhl soud o nezletilé dítě.O rozvod ještě není zažádáno..manžel mi vyhrožuje ,že doplatí auto,které máme na leasing a peníze si nechá..pošle je na učet rodičů..Měli jsme společný učet,kde chodili naše platy..Nyní mám svůj učet a manžel tvrdí,že na společném učtu jsou peníze a ty co zbyli,za ty si platí právníka..Cítím se bezradná..Děkuji za odpověd Hanka“

Mgr. Jan Skotnica : „Dobrý den, potřebujete mít k dispozici výpisy z účtu, nebo jiné důkazy, kterými osvědčíte stav Vašeho účtu. Pokud manžel vyvede peníze ze SJM, máte nárok, aby veškeré tyto finance vrátil. Musíte ovšem prokázat o jakou výši peněz šlo.“

Jana: „Dobré ráno, minulý měsíc zemřel můj přítel se kterým jsem žila téměř 30 let. Jak je to s dědictvím? Mám nárok na důchod? On má jedno zletilé dítě, sourozence a matku. Děkuji za odpověď a přeji hezký den.“

Mgr. Jan Skotnica : „Dobrý den, pokud přítel nezanechal závěť, pak jako druh dědíte v druhé resp. třetí dědické skupině. Jelikož měl ale přítel dítě, tak dědí pouze dítě v první dědické skupině, tzn., že na Vás žádné dědictví nezbude. Nárok na vdovský důchod rovněž nemáte, ten náleží pouze manželce/manželi nikoliv partnerovi.“

Jan Houda, jan.houda@volny.cz: „Máme s manželkou předmnželskou smlouvu o rozdělení majetku. Mohu při psaní poslední vůle jednat tak jako by tato smlouva nebyla uzavřena?“

Mgr. Jan Skotnica : „Dobrý den, Určitě ne, tím byste způsobil neplatnost své závěti, neboť odkazujete více majetku než sám máte.“

Jana: „Dobrý den, prosím Vás o radu. Před sedmi měsíci jsem s dětmi utekla od manžela kvůli domácímu násilí, situaci řeším s intervenčním centrem. Svěření dětí do péče a výživné máme vyřešeny, nyní se chci rozvést. Jakým způsobem by se mohlo vypořádat SJM, když po mém odchodu manžel vybral veškeré úspory ze dvou účtů, násilím mi sebral auto, které jsme nabyli v manželství a vzala jsem si při rychlém útěku jen osobní věci a osobní věci dětí? Od nejmenovaného zdroje jsem se dozvěděla, že manžel může auto rychle prodat, peníze z účtu utratit a říct, že je nutně potřeboval, já bych potom nedostala nic. Je to takto možné? Dále pak - nejprve proběhne rozvod a poté se vypořádá SJM? Děkuji Vám za odpověď!“

Mgr. Jan Skotnica : „Dobrý den, pouze říct, že je potřeboval nestačí, musí vše prokázat a doložit, jinak se můžete domáhat vrácení peněz. Pokud se na rozvodu a majetkovém vypořádání nedohodnete, tak nejprve proběhne soud o rozvod a až po ukončení tohoto soudu, musíte podat zvláštní návrh na vypořádání SJM.“

Irena G.: „Manželovi přer svatbou rodiče darovali dům, manžel má z prvního manž. dceru,spolu máme syna.Jak by v případě jeho úmrtí proběhlo majetkové vypořádání o dům.Děkuji za odp.“

Mgr. Jan Skotnica : „Dobrý den, dům je v jeho výlučném vlastnictví, tzn. v případě úmrtí a pokud manžel nezanechá závěť, pak v první dědické skupině dědí manžel a dítě zemřelého.“

Vlasta: „Dobré ráno,je stanovena časová lhůta pro zaslání rozsudku o rozvodu?Konkrétně,v den rozvodu se oba vzdají práva na odvolání.Děkuji za odpověd'.“

Mgr. Jan Skotnica : „Dobrý den, rozsudek zpravidla soud zasílá do 30 dní od vyhlášení.“

Karel.K: „Může dítě zažalovat stát za to že je týral tím že ho nutil k návštěvám druhého rodiče?“

Mgr. Jan Skotnica : „Dobrý den, v České republice a českém právním řádu si tento spor nedovedu představit“

Antek: „Již před seznámením s přítelkyní jsem měl půjčku, s ní neměla nic společného. Žijeme spolu beze sňatku a co bude dělat banka když nečekaně zemřu? Nepostihne přítelkyni exekuce kvůli mému nesplacenému závazku?“

Mgr. Jan Skotnica : „Dobrý den, Vaše přítelkyně není dlužníkem z Vašeho závazku a tedy banka nemůže uspokojit svou pohledávku na majetku Vaší přítelkyně.“

Irena G.: „Manželovi přer svatbou rodiče darovali dům, manžel má z prvního manž. dceru,spolu máme syna.Jak by v případě jeho úmrtí proběhlo majetkové vypořádání o dům.Děkuji za odp.“

Mgr. Jan Skotnica : „Dobrý den, pokud manžel nezanechá závěť, pak dědí v první dědické skupině manželka a obě děti. Vznikne tedy podílové spoluvlastnictví k domu, kdy každý bude vlastnit určitou část.“

Hana Vojtková: „Dobré ráno, pane doktore, mám na Vás odborný dotaz ohledně placení výživného: v říjnu tohoto roku moje dcera dovršila 26 let a vdala se, avšak stále ještě studuje - poslední ročník vysoké školy, státnice má mít v červnu 2017. Má stále právo na výživné od svého otce? Otec ji výživné již neposílá s tím, že ji má vyživovat její manžel. Já ji i nadále finančně podporuji dcera studuje v Bratislavě. Děkuji za odpověď a mějte se moc hezky“

Mgr. Jan Skotnica : „Dobrý den, pokud se dcera vdala, pak vyživovací povinnost přechází na manžela. Nicméně otec by se měl domáhat zrušení své vyživovací povinnosti, neboť je zde stále rozsudek, podle kterého je nutné se chovat.“

Pavla: „Mám před rozvodem a manžel ze společného účtu nakupuje věci pro svůj nový byt ve kterém bude v pronájmu. Bude to při majetkovém vypořádání zohledněno? Děkuji“

Mgr. Jan Skotnica : „Dobrý den, jde o tzn. výnosy z manželství a Vy máte nárok, ale tyto peníze byly do do SJM vráceny zpět.“

Silvie S.: „Dobré ráno, po exmanželovi mi zůstali velké dluhy(exekuce), které splácím jen já. Zajímají mne 2 otázky, které mne životně trápí. 1) Když si znovu provdám, zabezpečí smlouva mezi mnou a partnerem, aby se jeho mé exekuce nedotkly? 2) Narození dítěte, porodné, přijdu o něj? Děkuji.“

Mgr. Jan Skotnica : „Dobrý den, ve Vašem případě navrhuji uzavřít předmanželskou smlouvu, abyste ochránili Váš majetek, který za trvání manželství nabudete. Porodné se posuzuje podle Vašich příjmů, pokud splníte podmínky, tak porodné dostanete.“

Daniela: „Chtela bych dceři poskytnout částku na hypotéku. Zije nyni v harmonickém manželství. Je možné ale nějak ochránit, kdyby se v budoucnu náhodou rozpadlo? Vse nyní mají napůl. Částka, kterou bych jí chtěla dát je asi 1/3 hodnota nemovitosti.“

Mgr. Jan Skotnica : „Dobrý den, pokud peníze dceři darujete, tak budou v jejím výlučném vlastnictví, nikoliv v SJM. Manžel na ně nebude mít nárok.“

Marie Ulčáková: „Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, manžel má syna z prvního manželství, který je rozvedený a má velké dluhy, cca jeden milion. Má dceru, je velmi nemocný. Pokud se s ním něco stane, dědí dluhy jeho dcera, nyní má 12 let. Děkuji“

Mgr. Jan Skotnica : „Dobrý den, na dědice přechází i dluhy, nejenom majetek. Nicméně každý dědic může dědictví odmítnout a tedy i dluhy, které by na něj případně přešly.“

jana: „dobrý den , když zemre děda. Nemá závět. Dědí jeho děti nebo i vnoučata ?“

Mgr. Jan Skotnica : „Dobrý den, v první dědické skupině dědí pouze děti, nicméně pokud děti nebudou dědit, pak dědictví může připadnout i vnoučatům.“

Mirka: „dobrý den, dědí něco i přítelkyně zemřelého? Nebo jen rodina“

Mgr. Jan Skotnica : „Dobrý den, pokud zemřelý nesepsal závěť, pak druh zemřelého dědí v případě, že zemřelý neměl žádné děti a pouze pokud spolu žili ve společné domácnosti.“

alena vykopalova: „manžel má 2 děti z prvního manželství.stavíme chatu, kde jsem vlastníkem já.jsme manželé 26let budou mít jeho děti nárok na dědictví- chatu???“

Mgr. Jan Skotnica : „Dobrý den, pokud chatu postavíte za dobu trvání manželství za společné prostředky, tak v případě úmrtí manžela budou mít nárok na podíl na chatě i děti manžela z prvního manželství.“