Chat

předsedkyně Asociace zřizovatelů školních jídelen

Kateřina Cajthamlová

Záznam chatu z úterý 30. srpna 2016

Iveta: „Dobré ráno, jaký máte názor na mléko a jeho používání dohromady s kávou? Plnotučné mléko či polotučné? Já kupuji plnotučné a raději ho třeba naředím vodou (když např. připravuji pudink). :-) Děkuji a přeji hezký den! Iveta Pěknicová“

Kateřina Cajthamlová: „Mléko do kávy moc nepatří, hlavně z hlediska baristů. Pokud máte problém se žaludkem, vyhýbejte se kávě instantní a rozpustné a mléko do kávy rovněž potřebovat nebudete. Nejhorší jsou preparáty "smetana do kávy", jejichž složení je hrozné a nemusí mít s mlékem nic společného. A připomínám: káva až PO jídle, ne místo jídla.“

víťa: „Dobrý den, paní Cajthamlová., Chtěl jsem se Vás zeptat, jest-li pak, nové díly budou se natáčet, pořadu: Doktorka, předem děkuji za odpověď“

Kateřina Cajthamlová: „DoktorKA se bude natáčet už letos na podzim a budou tam opět zajímavá témata - tentokrát na podnět diváckých dotazů: rakovina žaludku, různé moderní způsoby léčby závažných diagnoz, poruchy příjmu potravy a další. Držte nám palce!“

BKBr: „Myslíte si, že je vhodné aby děti byly vegetariány a vegany?“

Kateřina Cajthamlová: „Vegany ROZHODNĚ nikoli, veganství jako alternativní a nedostatečná výživa (zejména z hlediska vitaminu B12 důležitého pro krvetvorbu) není rozhodně vhodná ani pro děti ani pro těhotné či kojící ženy. Vegetariánství ve formě smíšeného (s mléčnými výrobky, vejci a rybami) je vhodné v každém věku, takže i děti mohou být lacto-ovo-pisco vegetariány.“

ANTIMONY: „Jak jste se dostala k Asociaci zřizovatelů školních jídelen?“

Kateřina Cajthamlová: „Jako člověk známý zájmem o správnou výživu dětí jsem byla u zrodu této organizace (přizvali mě), která si klade za cíl modernizovat receptury školního stravování, vrátit školnímu stravování vzdělávací a výchovnou funkci a pomoci komunikaci mezi zřizovateli škol a pracovníky školních jídelen.“

ANTI: „Co Asociace zřizovatelů školních jídelen zajišťuje?“

Kateřina Cajthamlová: „Hlavně sloužíme jako pomoc pracovníkům školních jídelen stát se partnery ostatních školských pracovníků, vyznat se v požadavcích spotřebního koše, zavést do praxe i možnost dietního stravování (pro žáky s intolerancí lepku nebo s diabetickou dietou) tak, jak to umožňuje vyhláška. Pomáháme jim opravit receptury, zmodernizovat recepty a využívat suroviny lokálních producentů potravin. Zájem o školení a nové recepty je ze strany pracovníků školních jídelen veliký, což nás moc těší.“

THISISTEST: „Jste jedinou asociací zřizovatelů školních jídelen v ČR?“

Kateřina Cajthamlová: „Subjektů, které se snaží pomoci napravit školní stravování je spousta - a to je moc dobře. My se zatím snažíme hlavně v Praze a v Pardubicích, takže pole pro ostatní je velmi široké.“

Iveta: „Ano, děkuji za ty informace k mléku a kávě. Já kávu moc nepiji, spíš mě to zajímalo. Ráda bych se ještě zeptala na vejce. Prý neškodí třeba i 3 vejce denně. Ráda snídám vejce, i třeba dost často. Cholesterol mám perfektní, s ničím žádný problém a sportuji.“

Kateřina Cajthamlová: „Výborná otázka! Vejce obsahují sice cca 300mg cholesterolu, ale také lutein, který pomáhá cholesterol emulgovat a zbavuje ho tak jeho nebezpečí pro cévy. Vejce navíc obsahují dostatek kvalitních a dobře stravitelných bílkovin, jsou zásobárnou nezbytných (esenciálních) aminokyselin a jejich důležitost pro člověka je neoddiskutovatelná. Podle Framinghamské studie z roku 1986 a podle vyjádření Americké asociace pro výživu z roku 2006 nemá konzumace vajec v rozsahu 0-24 vajec týdně (tedy klidně 3 denně) žádný vliv na dlouhodobou hladinu celkového cholesterolu. Problém je nárazová konzumace většího množství vajec, která ohrožuje spíš žlučníkovým záchvatem, nikoli kardiovaskulárními komplikacemi.“

karla: „Vážená paní doktorko, chtěla bych se zeptat, zda umělá výživa u novorozenců opravdu vede v dospělosti k obezitě. Dočítám se, že pokud nekojím, hrozí větší riziko obezity u dětí. Jak tedy zamezit špatnému stravování hned ze startu života? Děkuji mnohokrát a přeji hezký den“

Kateřina Cajthamlová: „Bohužel, ze studií kojených a nekojených dětí tento závěr vyplývá. Problémem je to, že kojené dítě si samo mléko "rozředí " nebo "zahustí" u maminky v prsu podle toho, jak často a hodně pije, takže se nemůže mlékem "přepít". Děti krmené z láhve naopak dostávají stále stejně naředěné mléko a mohou se tedy přejíst. Doporučuji tedy rozlišovat, zda Vaše miminko má hlad nebo jen chce pochovat a uklidnit. Pak se riziku překrmení vyhnete.“

Hanka: „Dobrý den, zajímalo by mne, zda při chemoterapiích a vůbec celé onkologické léčbě je vhodné obohatit jídelníček o nějaké konkrétní potraviny? Děkuji“

Kateřina Cajthamlová: „Onkologická léčba je široký pojem. V každém případě i strava pacienta v intenzivní onkologické léčbě (a je rozdíl zda jde o ozařování či různé druhy chemoterapie či biologickou léčbu) je důležitým tématem k probrání S ONKOLOGEM. Jen ten totiž ví, které složky ve Vaší stravě nebudou blokovat účinek léků nebo mohou vinou léčby ve stravě či v organismu chybět. Bohužel, neexistuje žádný obecný návod pro onkologické pacienty než jíst to, co NEŠKODÍ. O specifických doplňcích a postupech musí vždy onkolog být informován.“

Katka: „Dobrý den paní doktorko,chtěla bych se zeptat jestli se budou natáčet nové díly pořadu Jste to co jíte?Děkuji za odpověd“

Kateřina Cajthamlová: „Podle mých informací již se natáčí. Nahradí mne kolegyně sexuoložka Laura Janáčková, která bude Petrovi Havlíčkovi sekundovat místo mne. Držím pořadu palce a přeji jim stejnou sledovanost jako byla v minulosti!“

Jana: „Dobry den,chtela jsem se zeptat,jestli jsou obedy ve skolach pro deti opravdu na velke vyzivove vysi? Dekuji a krasny den.“

Kateřina Cajthamlová: „To záleží na jednotlivé jídelně a na strávnících samotných. Spotřební koš určuje kolik potravin z jednotlivé kategorie má dítě dostat v nabídce měsíčně. To, že mají děti na výběr z více jídel (a často například ryby či luštěniny odmítají a nevybírají si) situaci značně komplikuje. Jídelny vyvážený jídelníček nabízejí, ale děti si vybírají jídla sladká a fast foodová, bohužel.“

Jana: „Dobry den pani doktorko, vite vse je mysleno v uvozovkach co ted napisu.Prela bych vsem rodicum diabeticke dite a razem by vedeli jak stravovat dite a i sebe. Myslim ze by nebylo tak obeznich lidi a hlevne by se umeli lide stravovat.“

Kateřina Cajthamlová: „To máte naprostou pravdu! Je báječné, že tu výzvu osudu berete jako šanci. Diabetik se navíc musí denně hýbat, aby si zlepšovat citlivost tkání na inzulin a to je také výborná prevence "špíčků". Tak přeji všem Vašim blízkým hodně zdraví!“

Iveta: „Dobrý den, já si rozhodně myslím, že každý, kdo chce, zhubnout může. :-) Nicméně něco málo mám asi nejspíš geneticky a i když sportuji a jím dietně, zhubnout nemůžu. Takže opravdu nevím, co s tím dělat. Říkám si prostě, že se to třeba změní porodem a pak mi to půjde jednoduše. I takové situace již nastaly. :-) Jaké situace vy znáte z praxe? Moc děkuji. Iveta“

Kateřina Cajthamlová: „Milá paní Iveto, je otázka, zda máte správný CÍL hubnutí. Někdy k nám chodí ženy robustní kostry (poznáte to porovnáním sebe a kamarádky z hlediska výška, velikost chodidla, pěsti, šíře hrudního koše , odstup mezi pánevními hrboly, obvod lebky), které chtějí zhubnout. Tady se hubnutí začne týkat aktivní hmoty, pokud žena sníží energetický příjem pod svůj bazální metabolismus, klesne jí obrat metabolismu a je zle). Doporučuji konzultovat svůj cíl s někým z odborníků (ideální je internista, nikoli nutriční poradce!). Po porodu velmi často zbývá 3-5 kg aktivní hmoty, protože se mění šíře pánve (porodem povolí vazy), zesílí kostra a svalstvo dolních končetin a zad, může se zvětšit prsní žláza), takže postava se ZMĚNÍ na mateřskou postavu....“

Jana Škarková: „Dobry den.my mame trochu opacny problem-dcera. 5 let) ma 15 kg a uvitali bychom,aby trosku pribrala.ji uplne vsechno (od ovoce a zeleniny po sladke).je tedy pravda,ze ani my rodice nejsme nejak silnejsi (matka 53kg a otec kolem 70kg)“

Kateřina Cajthamlová: „Je možné, že má dcera málo bílkovin ve stravě (mléčné výrobky, ryby, vejce, maso, luštěniny, soja), to, co popisujete, je jen vláknina a sacharidy - to nestačí. Zkuste jí naučit ať mlsá a jí zeleninu a ovoce K JÍDLU ne místo jídla.“

Radka Nováková: „Dobrý den paní doktorko, chtěla bych se zeptat, jaké následky ve správném vývoji dítěte mohou mít prášky na hyperaktivitu CONCERTA. Vyznačují se nechutenstvím. Dcera je užívá 5 let a celý den skoro nejí. Nemá chuť. Večer prášky ji neovlivňují a neví co sníst. Tím jsou pryč správné stravovací návyky. Nemůže to negativně ovlivnit správný vývoj? Dceři je dvanáct let. Děkuji za odpověď.“

Kateřina Cajthamlová: „To, co popisujete, je mi hodně divné. Lékař, který Concertu Vaší dceři nasadil o tomto nechutenství ví? Dcera zcela logicky a instinktivně (pod vlivem hormonální regulace příjmu potravy) večer sní na co přijde. Problémem je to, že nejí přes den. To vede k nevyrovnanému příjmu během dne a ve věku 12 let může tato praxe NARUŠIT DCEŘIN RůST. Proto doporučuji trvat na změně medikace a nějak upravit denní dceřin příjem potravy.“

Kleplová: „Dobrý den.Pracuji ve školní jídelně a když sleduji, tam směřují předpisy spotřebního koše, tak mě to děsí.Zdravá strava je fajn, ale začít by se s ní mělo doma v rodinách.Tvrdím, že dítě má jít že školy najezené !!!Když vidím výrazy dětí při "zdravém" obědě a těch plných talířů co se vrací, tak si říkám, jaký má tohle smysl.Škoda surovin a práce.Když přijde dítě domů, že oběd se nedal jíst ( většina z nich ani neochutná), co jim máma asi dá k jídlu??Proti si myslím, že v se mělo i více diskutovat o stravě s rodiči.My kuchařky jsme s toho smutné:-(“

Kateřina Cajthamlová: „NAPROSTO SOUHLASÍM. Snažila jsem se přesně toto říci i v tomto pořadu. Matky nevaří, děti nesnídají, často nenosí svačiny a některé jedí jen cestou domů (sušenky, fast food) nebo doma (pizza, sekaná nebo brambůrky). Pak jsou zvyklé na přesolené přeslazené jídlo, na nepravidelnost ve stravování a nejsou zvyklé jíst ryby, luštěniny, pohanku atd.... Velmi si práce kuchařek v jídelnách vážím a je mi líto, že rodiny tady selhávají. Vydržte!“

Jana: „Dobrý den paní doktorko, chci se zeptat jak bych mohla odnaučit 4-letou dceru pít sladké nápoje. Vodu pít nechce. Má ráda bylinkové čaje s medem, případně sirup se šťávou, nebo džus s vodou. Jak ji mou nalákat na vodu. Ve školce bohužel podávají taky tyto nápoje po celý den. Děkuji Jana“

Kateřina Cajthamlová: „ACH JO, to jsou zase strašné zprávy. Je mi velmi líto, že školky do dětí lijí sladké nápoje. Odnaučit to doma nejde. Říká se tomu "zkažený" tedy rozmazlený žaludek. Nejde trvat na nápravě ve školce? To by asi bylo nejlepší. Jinak dítě prostě doma pít nebude. A já už se dnes se všemi loučím a přeji hezké dny! Vaše DoktorKA Kateřina Cajthamlová“