Chat

přednosta ORL kliniky

prof. MUDr. Ivo Stárek, CSc.

Záznam chatu z pátku 22. července 2016

NECROS: „V čem je Vaše ORL klinika originální?“

prof. MUDr. Ivo Stárek, CSc. : „naše klinika poskytuje péči v plném rozsahu současné otolaryngologie, dále se specializuje na onemocnění slinných žláz a endoskopické operace vedlejších dutin nosních a uchas“

STOP: „Jak kvalitní je ORL v ČR?“

prof. MUDr. Ivo Stárek, CSc. : „úroveň péče, poskytované na poli ORL, je velmi vysoká, odpovídá úrovni v nejvyspělejších zemích“

QUadri: „Jak často chodit na preventivní ORL prohlídky ve středním věku?“

prof. MUDr. Ivo Stárek, CSc. : „nepovažuji preventivní prohlídky ve středním věku za nutné, pokud člověk není vystaven nepříznivým, zejména profesionálním vlivům jako např. hluk, prach, atp.“

Petra Cerna: „Dobry den p.profesore. Muj dotaz je, zda se pri propadlem hrudnicku u ditete resi odstranenim nosnich mandly. Pri navsteve syna (4r) na pohotovosti (kasel a nachlazeni) mne p.doktorka mezi reci rekla,ze je ro jasny adept na vytrhnuti nosnich mandly - kvuli propadlemu hrudnicku, chrapani v noci. Pry kvuli mandlym nespravne dycha. Dekuji Cerna“

prof. MUDr. Ivo Stárek, CSc. : „souhlasím s paní doktorkou, protože nosní mandle způsobuje dýchací potíže, které se mohou projevit na hrudníku“

Patricia Sapeta: „Dobry den Pane Doktore, Mam 6 lete dite, kluk. Trpime uz 3 rok opakovane na anginy respektive zanet mandli. Posledni 4 mesice ma uz vzdy 2 tydny po doleceni zase anginu. Po narozeni byl uplne zdravy. CRP 70-80. Jak muzu tomu zabranit? Dekuji.“

prof. MUDr. Ivo Stárek, CSc. : „Je třeba provést vyšetření bakteriologické, a to v celé rodině, zda někdo není bacilonosič, vysoké CRP ukazuje, že bude pravděpodobně pozitivní. Dle výsledků by pak přicházela eradikace pomocí antibiotik, a jako nejradikálnější řešení chirurgické odstranění krčních mandlí.“

Helena Žůrková: „Dobrý den, dospělý syn má opakovaně angíny, lékař mu řekne, že má streptokoka a užívá antibiotika, za čas se to opakuje. Je možná nějaké preventivní léčba? Děkuji a přeji hezký den.“

prof. MUDr. Ivo Stárek, CSc. : „Preventivní opatření v podstatě neexistují, je nutná důsledná antibiotická léčba, jako definitivní řešení by pak přicházelo odstranění krčních mandlí“

Petr S.: „Dobrý den, nejsem zpěvák, zpívám si pouze v autě, ale často mě to už po pár vteřinách rozkašle, jako by mě to svědilo v dýchacích cestách, nebo na hlasivkách, dělám něco špatně? děkuji za odpověď :)“

prof. MUDr. Ivo Stárek, CSc. : „pokud nemáte hlasové potíže při běžné mluvě, budou hlasivky v pořádku, Vaše potíže jsou způsobeny s největší pravděpodobností nesprávnou hlasovou technikou, do které zapojujete i svalovinu hltanu. Je dobré vyhledat foniatra.“

Jiri Kraus: „Dobré ráno pane profesore, slyšel jste někdy o zařízení Zapper )frekvenční zařízení s rozsahme 0,1 Hz až 999 kHz - s přesnou reprodukcí frekvencí - použití ve spojení se seznamem frekvencí virů, bakterí a parazitů (autor Royal Raymond Rife. Děkuji Vám za odpověď a přeji Vám mnoho aktivních profesních let“

prof. MUDr. Ivo Stárek, CSc. : „Ano, vím o této metodě, avšak v současnosti neexistují spolehlivé studie, které by účinnost této léčby potvrdily“

František Knecht: „Dobrý den. Hovořil jste o problémech zvukovodu. Myslím že jsem něco takového zažil přede dvěma roky na dovolené v Řecku. Veliké bolesti ucha hlavně na větru a pod. Dokonce jsem měl problémy i se zpáteční cestou letadlem. Po návratu a návštěvě ušního lékaře jsem bral antibiotika. Jelikož se opět chystám na dovolenou, mám dotaz jestli je nějaká prevece. Je mi 46 let, vysoké teploty miluji celý život, ale tohle se mi stalo poprvé. Děkuji za odpověd'.“

prof. MUDr. Ivo Stárek, CSc. : „Jako prevence je vhodné si nechat zkontrolovat zvukovody, zda jsou čisté, v po koupání desinfikovat zvukovody ušními kapkami, které Vám předepíše otolaryngolog, v nouzi v asi 1 kapkou octa naředěného na cca 1%. Přeji pěkné a nerušené léto.“

Iveta: „Dobrý den pane profesore, zajímal by mě Váš názor: pokud má člověk 2x do roka angíny a tvoří se mu často v krku hleny, stojí zato vyndat mandle? Pak zase může dojít nějaká "nemoc" až na průdušky? Děkuji a přeji hezký den! Iveta“

prof. MUDr. Ivo Stárek, CSc. : „Dnes jsme k odstranění krčních mandlí spíše zdrženliví, jednou z příčin je i to, že po této operaci může dojít ke vzniku chronického zánětu hltanu a infekce pak postihují i dolní cesty dýchací“

Věra Šebestová: „Dobrý den. Už rok mám opakovaně zánět nosních dutin léčený antibiotiky. V mládí jsem prodělala komplikovaný úraz hlavy. Na CT mi byl zjištěn zánětlivý útvat v čelistní dutině a mám naplánovanou operaci-supraturbinální antrostomie a ethmoidektomie na levé straně. Mám trošku (možná i víc) strach, jedná se o velký zákrok? Děkuji a přeji hezký den.“

prof. MUDr. Ivo Stárek, CSc. : „Jedná se o delikátní výkon, prováděný přes nos endoskopem, avšak současná technika a zkušenosti jsou na takové úrovni, že ve zkušených rukách se prakticky nevyskytují závažné komplikace. Ať Vám to dobře dopadne, pěkné léto“

J. Frýdlová: „Dobrý den pane profesore. Mandle mi braly v mých 15 letech, dnes je mi 60. Mamce tehdy řekli, že od té doby budu mít pokoj od častých angín. Od té doby mně trápí záněty horních cest dýchacích. Navíc každý rok tak 2 x mívám angínu a to s dost těžkým průběhem. Jak je to možné?“

prof. MUDr. Ivo Stárek, CSc. : „předpokládám, že Vám odstranili krční mandle. Anginu můžete mít, protože někdy krční mandle nejsou odstraněny úplně, zůstávájí zbytky, které se mohou zanítit. Častější záněty horních cest dýchacích opravdu mohou být následkem po odstranění mandlí.“

Zuzana Loukotová: „Dobrý den pane profesore. Čtrnáctiletý syn byl minulý týden na odstranění nosní mandle. První komplikace bylo krvácení pár hodin po operaci,teď se mu udělal v krku zánět. Měla jsem s operací počkat do podzimu? Co dělat,aby mandle nenarostla znovu? Moc děkuji a přeji hezký den. Zuzana Loukotová“

prof. MUDr. Ivo Stárek, CSc. : „je určitě lepší odstranit tuto mandle na jaře či v létě, tedy mimo období, kdy je zvýšený výskyt infekcí. Opakovanému růstu mandle nelze zabránit, ale není to příliš časté, kromě toho už tato "nová" mandle nemusí způsobit potíže.“

lucie: „Dobrý den pane doktore,mám zduřelé uzliny a jak se říká knedlík v krku,koupila jsem si cucavé pastilky strepfen ale nepocituji žádné zlepšení teploty nemám a nevím jestli mám navštívit lékaře a také trpím na hnisavé hrudky v mandlích muj lékař mi doporučil zmáčknout na mandli lžičkou a vymačkat pryč jenže je to dost bolestivé a pokaždé se to nepodaří je mi potom hodně cítit z úst a můj 10-ti letý syn začíná mít ten samý problém na operaci s mandlemi se mi nechce,lékař mi řekl že by mi to šlo pak všechno na průdušky,děkuji moc“

prof. MUDr. Ivo Stárek, CSc. : „pravděpodobně máte chronický zánět mandlí, jeho konzervativní léčba je obtížná, případné "vytlačování" obsahu z nich nemusí pacient tolerovat pro silný zvracivý reflex. Jako definitivní řešení by pak přicházelo v úvahu odstranění mandlí.“

Hedvika: „Prosím o radu: při posledním letu letadlem jsem měla nejenom zalehlé uši ale pociťovala jsem velkou bolest ušních bubínků, skoro na prasknutí. Dají se aplikovat nějaké kapky?“

prof. MUDr. Ivo Stárek, CSc. : „zkuste anemisační nosní kapky ve sprayi, které uvolní nosohltanové ústí Eustachovy trubice, během přistání a vzletu používejte kyselé bonbony, nebo polykejte, což je mechanismus, který otevirá tuto trubici. Je vhodné navštívit svého ORL lékaře k vyloučení zánětlivých změn v nosohltanu, které by šly ovlivnit lokálně podávanými léky“

Lucie Seberová: „Dobré ráno pane doktore, Měla bych otázku ohledně své babičky, je jí 62 let. Trpí skoro 3 roky jak ona popisuje hučení, pískání v uších. Je z toho už bezradná. Několikrát navštívila ORL kliniku a vždy byla neúspěšná a odcházela s prášky které ji nepomohly. Už nevím kam se obrátit. Dekuji za Vaši radu a pomoc s pozdravem pěkného dne Lucie“

prof. MUDr. Ivo Stárek, CSc. : „Hučení v uších, zejména u starých lidí, je problém, terapeuticky velmi obtížně ovlivnitelný, léčba je medikamentosní, dlouhodobá a bohužel, v řadě případů neúčinná.“

PETR DURNA: „Dobrý den!Mám problém s jednodenní rýmou,která se pravidelně cca po deseti dnech vrací,nejdříve mne zalehne ucho a pak se spustí intenzivní rýma,druhý den ráno se probudím dvakrát se vysmrkám a rýma je pryč?Děkuji!“

prof. MUDr. Ivo Stárek, CSc. : „Vaše potíže jsou poněkud neobvyklé, je třeba navštívit Vašeho ORL lékaře“

Monika Zapletalová: „Dobrý den, mám bratra (22)) let) a pravidelně každé léto dostává zánět uší, nejprve jedno ucho a potom i druhé, přichází to vždy po koupání (ať už v bázéně, nebo přírodní vodě). Chci se zeptat, zda se tomu dá nějak předcházet. Lékař mu řekl, že ne. Moc děkuji za odpověď. Přeji hezký den.“

prof. MUDr. Ivo Stárek, CSc. : „Je nutno znát, zda jde o bakteriální záněty, jaký typ bakterie je způsobuje. Jako prevenci bych považoval za vhodné ušní kapky, které Vám předepíše Váš ORL lékař“

Marcela Zápotocká: „Dobré ráno pane doktore, chtěla bych se zeptat, jak se lečí tzv. zadní rýma. Děkuji za odpověď“

prof. MUDr. Ivo Stárek, CSc. : „Může jít o sekreci ze zbytků nosní mandle, o tzv. "zadní konce", pomůže Vám ORL lékař po příslušném vyšetření“

Josef R.: „Dobrý den mám dotaz když se ve vode potopim a pak si jdu na deku tak me hrozně začnou bolet uši.Nevíte proč?Předem děkuji za odpivěď“

prof. MUDr. Ivo Stárek, CSc. : „Mohlo by jít o poruchu funkce Eustachovy trubice, nutné vyšetření ORL lékařem“

Marcela Sabela: „Dobré ráno ,mám problém okolo troj. nervu , ale nerv není zasažen , může to mít následek se spojením uší nebo nosu .“

prof. MUDr. Ivo Stárek, CSc. : „Asi máte neuralgii tohoto nervu, její příčinou může být i nějaké onemocnění v oblasti nosu, toto posoudí ORL lékař“

Lena: „Dobrý den, pane profesore, trápí mne každoranní problém - kýchání, smrkání, až volným proudem. Při poslední návštěvě u ORL před 2 lety kdy jsem měla zalehlé uši, jsem dostala Mammox. Došlo tehdy ke zlepšení, nyní zase tento problém. Dá se to řešit anebo v mém věku 70 už se s takovými usmrkanými rány musím smířit? Děkuji a zdravím!“

prof. MUDr. Ivo Stárek, CSc. : „Zřejmě máte chronickou rýmu, je možno zvládnout znovu Mammoxem, pokud by efekt byl nulový, možno to řešit drobným chirurgickým výkonem na nosních skořepách“

Lecianová Jiřina: „Dobrý den.Moje dcera, 29 let, má neustále čepy na mandlích. Opakuje se jí to í to zhruba po 6 týdnech. Paní doktorka jí řekla, že je to normální. Mě se to ale nezdá normální. Prosím poraďte, co dělat. Za odpověď Vám děkuji. Leciánová“

prof. MUDr. Ivo Stárek, CSc. : „čepy na mandlích opravdu nemusí nic znamenat, jde o obsah chodbiček v mandlích“

Emílie: „Dobrý den, pane doktore, právě se potýkám, pravděpodobně se zánětem hrtanu. Mám na zahrádce šalvěj, myslíte, že pomůže ovar ze šalvěje. A ještě jeden dotaz, dostanu rýmu a během 3-4 dní mi to sestoupí právě snad na hrtan-nevím jestli je to správně, prostě začne mi bolet ne v krku, ale níž. Jaké léky byste doporučil, děkuji vám za odpověď a přeji hezký den. Emílie“

prof. MUDr. Ivo Stárek, CSc. : „Šalvěj může pomoci, šíření zánětu z nosu na hrtan není nic výjimečného, spadá do obrazu tzv.kataru horních cest dýchacích. Léčebně stačí nosní kapky, léky na rozpouštění hlenu, zvýšený příjem tekutin“