Chat

advokát

Mgr. et Mgr. Petr Mališ

Záznam chatu z pátku 27. května 2016

ANTIMONY: „Jako invalidní důchodce III. stupně můžu legálně pracovat, jak mne chrání v tomto případě pracovní české právo?“

Mgr. et Mgr. Petr Mališ : „Pracovní právo chrání zaměstnance obecně a ty s omezenou pracovní schopností obzvláště... spíše bych však ochranu viděl v rovině jiné než v rovině zákoníku práce - zaměstnavatelé jsou nejrůznějšími způsoby vybízeni k zaměstnávání invalidů a seniorů. Každopádně se jedná o dotaz spíše z oblasti sociálního zabezpečení než z oblasti internetového práva.“

SK: „Je podle Vás dobré si vzít právního zástupce - advokáta - pokud měním své jméno i příjmení?“

Mgr. et Mgr. Petr Mališ : „Dobré ráno, změna jména nebo příjmení je možná na základě správního řízení, jehož účastníkem je žadatel o změnu. V takovém řízení vás pochopitelně může zastupovat advokát, což lze doporučit hlavně pro to, aby chránil vaše procesní práva podle správního řádu. Věcně z hlediska změny jména asi advokát příliš nepomůže.“

LS: „Mám prosím dotaz - zakládám kapelu a ten název bych si chtěl nějak zaregistrovat, aby mi ho nikdo nesebral, je to právnicky možné?“

Mgr. et Mgr. Petr Mališ : „Dobré ráno, samozřejmě - název kapely je označením, které budete mimo jiné používat v obchodním styku (jednou bude kapela třeba něco vydělávat).. proto je možné její název registrovat jako ochrannou známku, a tím získat ochranu pro dané označení na dobu 10 let, kterou je možné periodicky obnovovat. Je nutno udělat nejdříve rešerši kterou se zjistí, zda už vybraný název nekoliduje se starší ochrannou známkou. Možno použít různé služby které se tím zabývají.“

Martin: „Dobrý den, může někdo na sociální síť zveřejnit nafocené části projektové dokumentace (studie apod) bez souhlasu autora či vlastníka dokumentace? Děkuji za odpověď a přeji pěkný den.“

Mgr. et Mgr. Petr Mališ : „Záleží o jakou projektovou dokumentaci se jedná - každopádně propracovaná projektová dokumentace představuje autorské dílo a jako taková je chráněna autorským právem. Proto mám za to že libovolné zveřejňování (tedy zpřístupňování díla veřejnosti bez souhlasu jeho autora) možné není.“

GF: „Možná budu děti autorská práva po svém otci spisovateli - je to obtížné právnicky - toto zdědění a pak ta autorská práva spravovat?“

Mgr. et Mgr. Petr Mališ : „Autorskoprávní ochrana díla trvá 70 let po smrti autora. Dědicové nedědí autorská práva samotná, ale právo na licenční poplatky za užití díla. Notář v dědickém řízení jistě bude vědět, jakým způsobem s nimi z hlediska pozůstalosti naložit.“

Franta: „Myslíte, že by mi prošlo zdůvodnění ve škole při písemce zdůvodnění, proč jsem nenapsal rovnici relativity, že je to z důvodu ochrany autorských práv ? Einstein ještě není po smrti 70 let.“

Mgr. et Mgr. Petr Mališ : „Obávám se že ne, i když nápad to není úplně špatný. Každopádně rovnice teorie relativity není autorským dílem, nepodléhá autorskému zákonu, tudíž ochrana autorských práv není na místě. I kdyby se o autorské dílo jednalo, (např. recitace básně ve škole), nejedná se o užití díla které podléhá souhlasu autora.“

Marie: „Dobré ráno,moc internetu nerozumím a přišel mi email máme tvé ip adresu. Co to pro mne znamená?“

Mgr. et Mgr. Petr Mališ : „IP adresu lze zjistit mnoha způsoby (i automatizovanými), přičemž zatím není zcela ujednocen názor na to, zda ji lze považovat za osobní údaj či nikoliv (identifikuje určitý počítač nebo jiné zařízení připojené k internetu). Každopádně pokud vám došel e-mail o podobném znění, mám za to že je nutno jej smazat a nijak na něj nereagovat. Pokud sám takovou komunikaci nenavážete a nesdělíte jim další údaje které budou nepochybně požadovat, neznamená to pro vás zásadní ohrožení.“

Bobeš: „Dobré rano chtel jsem se vas zeptat,kdyz jsem si objednal zbozi kdyz prisel den odběru a zaplceni tak jsem si to z nejakyho duvodu rozmyslel.Muzu odmitnout zbozi nebo musim zaplatit a pak nej poslat zpet. Dekuji za odpoved“

Mgr. et Mgr. Petr Mališ : „Dobrý den, ono "spotřebitelské" odstoupení od smlouvy je možné i před doručením zboží, ale otázkou je jak to uděláte se samotným aktem odstoupení, který musíte vůči prodávajícímu učinit. K odstoupení je nutné odeslat prodávajícímu informaci z níž výslovně vyplývá, že odstupujete od smlouvy. Nepřijetí zboží by nemělo předcházet tomuto odstoupení, proto doporučuji odstoupení od smlouvy odeslat prodávajícímu hned poté, co se k tomu rozhodnete, abyste poté mohl zboží nepřijmout. Odstoupení standardně postačí odeslat prodávajícímu mailem.“

Iva: „Dobrý den, koupila jsem manželovi mobilní telefon přes internet. Přestal fungovat foťák. To prodejce ještě opravil. Další závada - telefon se vypnul a již nenaskočil. Když jsme ho poslali prodejci, vrátil nám ho s rozbitým displejem a s vlhkostí uvnitř. Reklamaci neuznal. Navíc telefon nebyl určen pro český trh. Nejsme sami, kdo má s tímto prodejcem problém a on přesto vesele dál prodává po internetu. Jak je to možné? My jsme přišli o peníze, on vydělal a směje se na svět. Navíc telefon prý nebyl určen pro český trh. Jak se bránit podvodným prodejcům a domoci se spravedlivého vyřešení reklamace v internetovém obchodě - pokud se nejedná o ty velké, ty snad nekalé praktiky neprovozují.“

Mgr. et Mgr. Petr Mališ : „Dobrý den,předně je nutno říci, že dnes jsou velmi široké možnosti řídit se uživatelskými recenzemi vztahujícími se nejen k danému zboží, ale i k danému prodávajícímu. Vzhledem k vysokému počtu recenzí které je možné najít, i služeb které se jejich agregováním zabývají (např. Heureka a její program Ověřeno zákazníky) můžete před nákupem získat značně spolehlivé informace o kvalitách zákaznického servisu daného obchodníka. Pokud už dojde k reklamaci, můžete vy zvolit způsob jejího vyřízení, pokud bude přiměřený dané vadě, a opakované reklamace jsou standardně důvodem k odstoupení od smlouvy.“