Chat

psychoterapeutky

Mgr. Eva Klimešová a Mgr. Ivona Országová

Záznam chatu z pondělí 23. května 2016

B: „Může psychoterapie působit i preventivně?“

Mgr. Eva Klimešová a Mgr. Ivona Országová : „Rozhodně, umožňuje rozvoj osobnosti, umožňuje sebepoznání a působí preventivně u rozpoznávání potíží.“

STATEOFMIND: „IO - Je dost psychoterapeutů v ČR i pro děti?“

Mgr. Eva Klimešová a Mgr. Ivona Országová : „Není. je problematická spolupráce s pojišťovnami a poptávka dalece převyšuje nabídku služeb.“

GF92: „IO - CHodí k psychoterapeutům i psychoterapeuti, pokud mají problém - nemyslím supervizi, ale zdravotní, psychický problém.“

Mgr. Eva Klimešová a Mgr. Ivona Országová : „Určitě, problémy se přeci týkají všech!“

DIS: „IO - Je dost psychoterapeutů v ČR?“

Mgr. Eva Klimešová a Mgr. Ivona Országová : „Není, v této oblasti má systém rezervy.“

SNKA: „EK - Může psychoterapeut vykonávat svoji práci celý život?“

Mgr. Eva Klimešová a Mgr. Ivona Országová : „To by nás také zajímalo! Určitě je dobré, když terapeut na sobě pozná, že už není schopen nic nabízet.“

IGR: „EK - Jak často chodit na psychoterapii, pokud je někdo psychiatricky nemocný?“

Mgr. Eva Klimešová a Mgr. Ivona Országová : „Záleží na dohodě s terapeutem- je to individuální.“

ANTI: „EK Proč jste psychoterapeutkou?“

Mgr. Eva Klimešová a Mgr. Ivona Országová : „Je to práce, která nás nesmírně baví a naplňuje, je různorodá, kreativní a nabízí pocit smysluplnosti,ale i frustrace.“

INNERS: „Psychoterapeut který není lékař - platí i na něj lékařské tajemství?“

Mgr. Eva Klimešová a Mgr. Ivona Országová : „Samozřejmě- to je nejdůležitější předpoklad spolupráce- důvěra a bezpečí.“

GF: „Kolik dnes stojí psychoterapie v ČR - pokud není hrazena ze zdrav, pojištění?“

Mgr. Eva Klimešová a Mgr. Ivona Országová : „To je opět individuální- ceny se odvíjí také od regionu. U nás je to přibližně 400 kč./ hod.“

SK: „Je vždy dobré pokud je někdo psychiatricky nemocen chodit mimo psychiatra i k psychoterapeutovi?“

Mgr. Eva Klimešová a Mgr. Ivona Országová : „Je vhodné kombinovat možnosti, které léčba nabízí, nově vznikají rovněž zařízení, která umožňují následnou péči a je rovněž dobré je využívat. Jedná se komunitní péči, nejlepší informace Vám může zprostředkovat Váš ambulantní lékař.“

Lenka (16): „Dobry den, chtela jsem se poradit, vim ze je to tezke diagnostikovat to takhle pres internet, ale o radu vas presto prosim. Muj problem je, ze mam velke stavy uzkosti, mela jsem to jen v noci, ale ted me to omezuje i v normalnim zivote. Trapi me napri. Paranoidni myslenky. Ze se s pritele opet rozejdeme, pritom pred mesic jsme se nejak hodne nepohadali, jsme na sebe hodni a je to moc krasne, pred tim cca mesicem jsme se na tyden rozesli. A ja se z toho asi porad nemohu dostat, je to lepsi, ale porad me trapi ten strach, ze se mezi nami zase neco pokazi. Take mam velke starosti se skolou, nejde mi se soustredit a snazim si najit cokoliv jineho, nez abych se sla ucit, a kdyz uz se k tomu odhodlam, dela mi to velky problem. Muzu rict, ze jsem jedna z tech co se nejhure uci se tridy, na ZŠ to bylo prave naopak. V rodine se vsichni hadame hlavne kvuli chovani me matky, je opravdu nekdy nenormalni, mam s ni velkym problem v komunikaci a to me take trapi, ostatni rikaji jak maji super maminky, ale ja to rict nemohu a mrzi me to, kdyz ji zadam o radu tak mi rekne udelej to a to a kdyz ji to chci vysvetlit, ze to asi spatne pochopila, je to jako mluvit do dubu. Mam casto vykyvy nalad, vybuchuji a spatnou naladu si vybijim na jinych. Nespim moc dobre, rano se vzbudim v 5 z nocni mury i o vikendu a nejde mi uz usnout. Jsem unavena pres den, vecer mi nejde usnout protoze muj mozek resi opravu muzu narovinu rict hlouposti. Prosim, jak mam zvladnout toto vse a neskoncit znovu v nemocnici s vycerpanim?“

Mgr. Eva Klimešová a Mgr. Ivona Országová : „Dobré ráno, sama asi nejlépe víte jak Vám je a dokážete zhodnotit svůj stav. Některé věci se změnit nedají a proto je dobré naučit se chránit. Z vašeho dotazu je poznat, že vnímáte, že něco není úplně v pořádku. V každém případě konzultace s odborníkem nemůže uškodit.“

Jaroslav: „Dobre rano, bratr prodelal onkologicke onemocneni a nyni se zotavuje z vedlejsich ucinku radioterapie. Jelikoz je neustale unaveny a nema tu spravnou kondici, pusobi to na nej i psychicky. Nic jej nebavi, porad rika, ze je k nicemu apod. Problem je ten, ze se nerad sveruje druhym. Byl nekolikrat u psychologa ale ten s nim resil jen aktualni problem ale ne ten celkovy stav. Moje otazka je jak mu mohu pomoci, protoze se mi jeho stav zda neustale horsi a za psychologem jej uz nejsem schopny dostat. Dekuji za odpoved.“

Mgr. Eva Klimešová a Mgr. Ivona Országová : „To je těžká otázka- je dobře, že má ve Vás velkou podporu- to je důležité. Možná by bylo dobré pomoci na přechodnou dobu antidepresivy,jež píše psychiatr, ale to předpokládá, že se budete schopni dohodnout na konkrétním postupu. Máme zkušenost že velký potenciál nabízí i blízká rodina.“

Hrbotická: „Prosím poraďte jak postupovat, když vím, že je rodinný příslušník psychicky nemocný (psychoza, paranoa), ale ten odmítá jakoukoli pomoc s tím, že u něj je vše v pořádku a my ostatní jsme ti, kteří potřebují asi pomoc. Jsme celá rodina bezradní a strašně nás to trápí a ničí. Vyhledali jsme pomoc jak u praktického lékaře osoby, tak odborného, bohužel bez patřičného efektu v tom smyslu, že pokud nebude chtít nemocný sám, není šance. Točíme se již několik let stále v bezradném kruhu a snášíme záchvaty (bipolární) nemocné (matka). Prosím o radu a předem děkuji.“

Mgr. Eva Klimešová a Mgr. Ivona Országová : „To je nesmírně těžká situace, se kterou se ale setkáváme téměř denně. Reforma právě míří právě tímto směrem- jsou připravovány mobilní týmy, nízkoprahovost pomoci atp.“

Alena: „Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jak postupovat, když je sestra psychiatrická pacienka, její stav se zhoršil, ale odmítá se jít léčit?Ohrožuje fyzicky mně i maminku,ale otec ji podporuje v tom, aby se neléčila, s tím, že přece nebude mezi těmi blázny.Je jí 32, nikdy moc nepracovala a pořád jen vysává peníze z rodičů. Existuje nějaký způsob, jak přesvědčit sestru i otce o tom, aby se šla léčit a tento stav je dlouhodobě neudržitelný? Vím, že je možnost ji soudně k léčbě donutit, protože nás fyzicky ohrožuje, ale pokud bych tohle udělala, můj otec by mě zavrhnul. Sestra je pod medikací a dohledem psychiatra amblulantě, ale tahle léčba je evidentně nedostačující.Předem velice děkuji za odpověď!“

Mgr. Eva Klimešová a Mgr. Ivona Országová : „Doporučili bychom spojit se s jejím ambulantním lékařem. Často kontrolu v ambulanci člověk zvládne a lékaři mohou scházet informace. To co popisujete, je poměrně častý problém, neboť člověk samotný často příznaky nevnímá nebo nepozná. Možnosti jsou ambulantní i lůžkové. Existuje i forma mezi - tedy denní stacionáře nebo následné organizace. Tady lze nenásilnou formou nalézt pomoc. Sestra na příkladech a příbězích druhých může pochopit co se děje, získat náhled a může vyhodnotit potřebu léčby.“

Danica Pražáková: „Dobré ráno, Můj problém spočívá možná v menopauze - je mi 52- ale stavy úzkosti, buzení ve čtyři a následná nespavost, pnutí v žaludku už zřejmě sama nezvládnu... Jak najít dobrého terapeuta? Kde ordinujete Vy? Hezký den DP“

Mgr. Eva Klimešová a Mgr. Ivona Országová : „Děkujeme za důvěru. My pracujeme v psychiatrické nemocnici, nemáme svou praxi. Výběr psychoterapeuta je velmi individuální, každému sedí někdo jiný osobnostně i stylem práce. Ideální je ptát se a definovat své potřeby. Pokud nám řeknete bydliště, tak můžeme přímo doporučit.“

Lukas: „Dobre rano, zajimalo by mne, jaky je nejvhodnejsi postup u lecby panicke ataky. Dekuji“

Mgr. Eva Klimešová a Mgr. Ivona Országová : „Základ je jistá prevence. Tedy vyhýbat se velkému stresu a zátěžovým situacím. Vhodný je sport, relaxace, věnovat se více sobě. Pokud se nedaří je nutné navštívit odborníka. Vhodná je pomoc farmaky v akutní fázi, později psychoterapeutické postupy.“

Eva Praha: „dobrý den, potřebovala bych poradit ohledne syna 39let, po úraze el. proudem, kdy lékaři neshledali žádnou fyzickou újmu se začal chovat jinak, úraz se mu stal v práci kde předtím měl velký stress, takže když přestal pracovat a dal výpověd jsme přičítali špatné situaci na pracovišti, jenže on pak začal tvrdit, když se probral z krátkého bezvědomí, že se dostal do jiného světa a co viděl nám ani nemůže říct, nyní rok poté trpí tím, že ho někdo neustále sleduje, jak na mobilu tak v pc, zrušil televizi, internet, u pc má zalepenou kameru, neustále ted obvinuje členy rodiny a nejen ty, že jsme se mu nabourali do pc, tel atd a sebrali data , atd, jeho chování jsem konzultovala s jeho obvodní lékařkou a ta se domnívá že by mohlo jít o schizofrenii, syna jsem několikrát žádala aby šel k odbornému lékaři ale ten pak začal tvrdit, že by ho zbavili svéprávnosti, protože jeho bývalý zaměstnavatel má na tom zájem. Všechny kolem sebe jenom obvinuje a všem něco vyčítá, říká, že jsme ovce které slepě poslouchají co nám přikazuje vláda a technika. nevím jak postupovat, protože k lékaři ho nikdo nedostane. Jeho stav se samozřejmě pořád zhoršuje. trpí vysloveně stihomamem, laicky řečeno. prosím o radu.“

Mgr. Eva Klimešová a Mgr. Ivona Országová : „Doporučily bychom minimálně se spojit s odborníkem vy. Můžete si ujasnit,pochopit, co se vlastně děje. Je častý spouštěč nemoci poúrazový. Pomoc je možná. Není dobré nechávat tyto příznaky rozvíjet. Samy většinou neodezní.“

Godulová Margita: „Moje dcera je pět let po úraze hlavy, asi po dvou letech začala obtěžovat esemeskami svého známého , že sním bude žít, teď mi jako matce píše , že čeká dítě s tím dotyčným,že bude platit, vyhrožuje,ale ona vůbec těhotná není. Byla jsem za jejím obvodním lékařem , který ji pozval na kontrolu,ale sdělil mi ,že nic neshledal,že je zdravá. Já ,ale tomu nevěřím,protože takové esemesky nepíše normální člověk. Když jsem se ji na to zeptala a ukázala co píše, tak mi řekla,že si mě vymazuje ze svého života.Hodně mě to psychicky vzalo,protože si nevím rady, jak svou dceru dostat k psychiatrovi na vyšetření. Ten dotyčný dal na ni trestné oznámení za stolking,ale to se nějak nedořešilo,aby se dostala na léčení. Snad budete mít nějaký takový případ a budete mi moci poradit. Děkuji Godulová“

Mgr. Eva Klimešová a Mgr. Ivona Országová : „Doporučily bychom spojit se s odborníkem zatím klidně vy sama. Opravdu tyto projevy nejsou v pořádku. Samozřejmě dotyčný bezvýhradně věří svým prožitkům. Často se nedůvěra a zloba stočí právě k nejbližším.. Nelekejte se toho, ale zkuste pomoc nabízet.“

Milada: „Dobré ráno, jaký je rozdíl mezi psychózou a stařeckou demencí? Dá se rozpoznat ? A je možné léčit / vyléčit obojí ?“

Mgr. Eva Klimešová a Mgr. Ivona Országová : „Projevy někdy mohou být opravdu podobné. Léčba je však odlišná. Léky a režimovými opatřeními lze projevy ovlivnit a zmírnit. Konzultujte s lékařem.“

Lenka: „Dobrý den, měla jsem velmi přísnou až despotickou matku, která mi dokonce v jedné slabé chvilce řekla, že když mne čekala, byla rozhodnutá k potratu. Celé dětství jsem od matky slyšela, že nic neumím, že rukama se živit nemůžu, že se musím dobře, přičemž za každou známku horší než dvojka mne doma čekala bití a různé tresty. Ani s otcem to nebylo jiné ten spoustu problémů řešil alkoholem a neustále mi říkal, že všechny hádky a rozepře co s matkou mají jsou kvůli mně apod. Mám o tři roky mladší sestru, které byla diagnostikována v dětství dyslexie a dysgrafie a tak jí bylo vše ulehčováno s tím, že je vlastně nemocná. Rodiče se nakonec rozvedli a já se s ani jedním nestýkám, sestra zůstala bydlet s matkou a ani s tou se nestýkám, nezájem je oboustranný. Jen já čím jsem starší pozoruji, že potřebuji být neustále ujišťována, že mne má manžel rád, nebo se přistihnu u toho, že sama sobě říkám, že za nic nestojím, že nic neumím apod. Přitom studuji dálkově vysokou školu, jsem relativně úspěšná v práci a mám úžasného syna. Chci se tedy zeptat zda se u mne může projevovat nějaký problém s tzv. "vnitřním dítětem" a nebo zda můžu trpět něčím jako "syndrom nechtěného dítěte". Děkuji za odpověď.“

Mgr. Eva Klimešová a Mgr. Ivona Országová : „Dětství a výchova nás určitě ovlivňují a formují. Předurčují naše sebehodnocení a sebevědomí. Ale už je to pryč, škoda, aby náš život ovlivňovaly tyto prožitky dále. Fajn, že jste schopna tyto věci pojmenovat a rozumět příčině. Vhodná by byla práce s psychologem, kde by bylo možné ujasnit souvislosti. Důležité je, že se Váš osobní život ubírá dobrým směrem a zvládla jste se srovnat i se zátěží.“