Chat

specialista v oboru epidemiologie, prevence a kontroly infekčních nemocí

Doc. MUDr. Rastislav Maďar, Ph.D., FRCPS

Záznam chatu ze středy 3. února 2016

DP: „Dobrý den, čím byste doporučil očkovat dítě, skoro 2r? Zatím má základ - hexu a MMR. Uvažovat o vakcinaci proti TBC, klíšťové, hepatitida A? Děkuji“

Doc. MUDr. Rastislav Maďar, Ph.D., FRCPS: „Dobrý den, základ hexa a MMR jak píšete, k tomu pneumokoky. Svého syna jsem očkoval mezi prvním a druhým rokem i proti meningokokové meningitidě a žloutence A. Po druhém roce navíc i proti klíšťové encefalitidě a chřipce. Společně s MMR jsem mu očkoval i plané neštovice jedním vpichem - MMR-V. Nejmenším dětem do 6 měsíců (už se bohužel netýká vás) ústní vakcína proti rotavirům - musí se aplikovat do 6 měsíců věku všechny dávky. TBC bych zatím neřešil.“

Daniela: „Dobrý den, pane docente, starší přinesla ze školky neštovice, jejich průběh byl mírný, malý výsev půchýřků. Mladší, která to "podědila" měla průběh mnohem silnější. Výsev mnohem větší, 3dny v horečkách. Jak je to možné? Mají obě stejně "silné" protilátky? Setkala jsem se s tvrzením (z více stran), že neštovice měli lidé i dvakrát. Měla jsem za to, že neštovice jsou jen jednou v životě. Díky za informace. Pěkný den, Daniela“

Doc. MUDr. Rastislav Maďar, Ph.D., FRCPS: „Dobrý den, to je poměrně běžné, starší neočkované dítě dostane plané neštovice v kolektivu a nejvíc si to "odskáče" mladší sourozenec, protože má méně vyvinutou imunitu. Drtivá většina lidí prodělá plané neštovice jen jednou v životě. Na osobu s protilátkami ať už po očkování nebo po prodělané infekci, působí kontakt s nemocí jako další očkování a zvýší jejich hladinu. Plané neštovice jsou jednou z nejčastějších infekčních nemocí u nás. V životě se s nimi potká téměř každý. Není to přitom vždy mírná nemoc, neštovice mohou probíhat i s poměrně vážnými komplikacemi. Výše protilátek se dá vyšetřit laboratorně v krvi. Pokud však někdo prodělá těžkou nemoc nebo léčbu postihující imunitní systém, mohou mu protilátky klesnout a může být k nákaze vnímavý. Malého syna jsem raději očkoval, vakcinace totiž snižuje pravděpodobnost vzniku pásového oparu později v životě.“

ISe: „Srovnání kontroly prevence a kontroly infekčních nemocí před rokem 1989 a teď, jaké je?“

Doc. MUDr. Rastislav Maďar, Ph.D., FRCPS: „V globálu je to dnes lepší, zejména proto, že máme lepší diagnostické možnosti, vyspělejší možnosti prevence a léčby, IT technologie nám umožňují lepší a rychlejší analýzy, mezinárodní výměnu informací a koordinované řešení krizových situací. Před rokem 1989 byla možná přísnější restriktivní opatření, víc se nařizovalo a bral se menší ohled na některé věci, což v rámci omezení šíření infekčních nemocí bylo efektivní. Platí to např. i o očkování, zbytečně vymýšlejících rodičů-laiků bylo mnohem méně, přitom dnes máme vakcíny o dost bezpečnější.“

sarka: „Dobry den mam dotaz proc se u nas uz neockuji deti proti tbc.Syn był ockovan Synagysem.“

Doc. MUDr. Rastislav Maďar, Ph.D., FRCPS: „TBC je poměrně nízko infekční nákaza, která je u nás málo častá. Vakcína, která se používala byla živá, starší technologie, proto poměrně reaktogenní, mnohem víc vznikaly nežádoucí reakce než je tomu u jiných vakcín. K tomu nechránila před nejčastější formou TBC, primární plicní tuberkulózou, jen před jejími komplikacemi. Navíc měla jen časově omezený účinek a přeočkování na prodloužení ochrany nemělo efekt. Dalším aspektem bylo, že se očkovaly malé děti těsně po porodu kdy ještě nebyla jistota, jestli dítě nemá poruchu imunity, která byla hlavní kontraindikací. Proto vakcinologové rozhodli, že se očkování přeruší a situace se bude sledovat a vyhodnocovat.“

sim: „Dobré ráno,pane docente,jakou vakcínu byste vybral pro třináctileté děvče na "rakovinu děložního čípku".Děkuji“

Doc. MUDr. Rastislav Maďar, Ph.D., FRCPS: „Teď určitě už tu novou 9-valentní, která ale pořád počítá i s příspěvkem rodičů.“

MORTAR: „Jaká prevence či jaké prevence infekčních nemocí jsou podceňovány v ČR?“

Doc. MUDr. Rastislav Maďar, Ph.D., FRCPS: „Myslím, že je na vysoké úrovni, i v porovnání s ostatními zeměmi. Dokonce i situace s odpůrci očkování není tak zlá, jako v některých jiných evropských zemích. Je škoda nevyužít možnosti prevence, které máme. U nás už delší dobu dominují chronické neinfekční stavy, kvůli situaci s migrací, kvůli množství cestujících obyvatel, změnám klimatu, mutacím virů, stárnutí populace, nově objeveným patogenům apod. však musíme být pořád ve střehu.“

SPC: „Jaké infekční nemoci v ČR jsou největším problémem?“

Doc. MUDr. Rastislav Maďar, Ph.D., FRCPS: „To je náročná otázka, jelikož se na to dá dívat z různých úhlů pohledu. K nejčastějším patří plané neštovice, salmonelóza, kampylobaktery přenášené jídlem, stoupá u nás bohužel výskyt HIV i se smrtelnými případy, častá je i lymeská borelióza. Už poměrně běžné jsou i nemoci importované z ciziny. Stoupá nám výskyt černého kašle, stávající výskyt nás vrací o desítky let zpět, klíšťová encefalitida je u nás nejvyšší v celé EU. Důležité je obecně udržet co nejvyšší proočkovanost, uvolnění povinnosti očkování v Německu vedlo k epidemiím i v Rakousku k výraznému poklesu počtu očkovaných, což v kontextu s davy imigrantů s problematickou očkovací anamnézou není ideální.“

GF: „Co si myslíte o viru ZIKA?“

Doc. MUDr. Rastislav Maďar, Ph.D., FRCPS: „Virus ZIKA je hrozbou především do budoucna, obávám se rozšíření i do Evropy v teplejším období. Zatím by se měly rizikovým oblastem vyhnout těhotné ženy, udělat si před odjezdem nebo zakoupením letenky či zájezdu těhotenský test. Jinak v průběhu pobytu aplikovat repelent přes den (komár má denní aktivitu) a na opalovací krém. Při novém nanesení opalovacího krému, znovu následně nanést i repelent. Vakcína ani specifický lék nejsou, očkovací látka ještě ani dlouho nebude. U zdravého dospělého člověka způsobuje ZIKA stav podobný chřipce s vyrážkou nebo nekomplikovaným spalničkám. Příznaky však vyvolává jen u 20 % nakažených, bohužel i v případě asymptomatické infekce bez klinických projevů může dojít k poškození plodu.“

Hana: „Muze dostat clovek nestovice v pozdejsim veku i kdyz byl jako maly ockovany (Priorix Tetra)? Je treba preockovat dite na nestovice v pozdejsim veku?“

Doc. MUDr. Rastislav Maďar, Ph.D., FRCPS: „Dobrý den, pokud se dítě po očkování Priorixem-Tetra, v doporučených intervalech dvěma dávkami, potká v dětském věku s neštovicemi, bude to působit jako další dávka vakcíny a zvýší to hladinu protilátek pravděpodobně s doživotní protekcí. Podle stávajících znalostí další dávka v životě není potřebná. Jak jsem již psal, očkování proti planým neštovicím snižuje i pravděpodobnost výskytu pásového oparu později v životě.“

lubomír: „dobré ráno pane docene.chci se zepat.přítelkyně je v 6 týdnu těhotenství a měly by jsme jet v rozmezí únor až květen do Velké Británie na 3 dny.máme se obávat možné nákazy virem zika“

Doc. MUDr. Rastislav Maďar, Ph.D., FRCPS: „Dobrý den, v uvedeném období a za stávající epidemiologické situace při zohlednění určité prognózy do budoucna se obávat nemusíte.“

Ivana: „Dobrý den, plánujeme jet v červnu s ročním dítětem do Chorvatska. Jak moc je virus Zika nebezpečný pro takto malé děti?“

Doc. MUDr. Rastislav Maďar, Ph.D., FRCPS: „Dobrý den, chtěl bych věřit tomu, že v červnu ZIKA v Chorvatsku ještě nebude, ale vyloučit to nelze. Pokud Vaše dítě nemá poruchu imunity, zásadně bych se nebál, používejte však dětský repelent, když budete mimo pláž. Za 5 měsíců se však může situace změnit.“

Eliska: „Dobrý den, v jakém stádiu těhotenství je největší ohrožení nákazou virem zika?“

Doc. MUDr. Rastislav Maďar, Ph.D., FRCPS: „Dobrý den, předpokládá se, že nejvyšší riziko je na začátku těhotenství. S postupujícím časem by měl rozsah poškození klesat a při nákaze těsně před porodem je riziko poměrně nízké, i když pořád možné.“

Hana, 39 let: „Jaka je pravdepodobnost nakazy v Evrope - mohou se dostat zika komari i leteckou prepravou s mistnimi do nasich koncin? Mohou prezit v nasich klimatickych podminkach?“

Doc. MUDr. Rastislav Maďar, Ph.D., FRCPS: „Dobrý den, jeden z přenašečů ZIKA, komár Aedes albopictus se v Evropě, zejména v jižní vyskytuje běžně endemicky už teď. Komár k nám tedy z Jižní Ameriky nemusí, stačí člověk s virem v krvi, na kterém se nasaje. Předpokládá to ale teplejší období s aktivitou komárů. Tento druh komárů žije i mnoha evropských turistických oblastech populárních pro letní dovolenou u obyvatel ČR.“

Eliška: „Dobrý den, pane docente! V listopadu jsem byla v Dominikánské republice. V lednu jsem otěhotněla (již v ČR). Mám se bát? Děkuji za odpověď.“

Doc. MUDr. Rastislav Maďar, Ph.D., FRCPS: „Dobrý den, bát se už nemusíte. Odstup 7-12 dní od nákazy (resp. od bodnutí komára) k otěhotnění stačí. Hodně zdraví a blahopřeji k očekávanému přírůstku do rodiny.“

sl: „Dobry den pane docente jaky je vas nazor na hexa vakciny“

Doc. MUDr. Rastislav Maďar, Ph.D., FRCPS: „Hexavakcíny jsou bezpečné a dobře prověřené, v praxi se používají již 80 let. samozřejmě se musí očkující lékař ujistit o absenci kontraindikace, ty jsou ale vzácné. Mluví se o hladinách hliníku v nich, ta je ale hluboce podprahová. Toto adjuvans (hliník) nám dokonce umožňuje použít slabší vakcíny s menším množstvím antigenů a tím pádem s menším výskytem nežádoucích reakcí. Propočítávaní která z hexavakcín obsahuje trochu méně hliníku je jako úvaha, jestli moře víc znečišťuje jedno nebo dvě zrníčka písku, tedy docela zbytečné až absurdní. V dnešní době extenzivního cestování, vln migrantů atd. je vysoká proočkovanost důležitá.“

Andrea: „Dobrý den, je vhodné očkování proti pásovému oparu i pro mne - 38 letou ženu se sníženou imunitou? Měla jsem pásový o. loni v lednu, potom v červenci a nyní se mi vysel opět koncem ledna. Beru spoustu léků, ze kterých je mi už zle, už to onemocnění nechci nikdy mít. Někde jsem četla, že je to očkování jen pro starší lidi. Je to pravda? Proč? Děkuji!“

Doc. MUDr. Rastislav Maďar, Ph.D., FRCPS: „Dobrý den, jediná u nás momentálně dostupná vakcína má indikaci od 50 let věku. I kdybychom tuto okolnost pominuli, pro Vás by vakcína vhodná bohužel nebyla. Recidivující infekce pásového oparu vakcína bohužel nevyřeší. Popisovaný stav signalizuje oslabenou imunitu a Vaše léčba by měla být zaměřená primárně tímto směrem.“

Jana: „Dobrý den pane doktore, v prosinci jsem byla v Dominikánské rep. na dovolené, kde jsem byla už v pátém měsíci těhotenství. Nyní mám strach kvůli viru Zika. Žádné horečky ani vyrážku jsem neměla. Chtěla bych se zeptat, jestli se dá ted z krve zjistit, jestli virus mám v sobě nebo bylo by to poznat na hlavičce miminka na ultrazvuku při vyšetření? Netuším, do jaké míry je virus opravdu rozšířený a do jaké je to pouze mediální bublina. Děkuji“

Doc. MUDr. Rastislav Maďar, Ph.D., FRCPS: „Dobrý den, informace ohledně vyšetření krve na protilátky proti horečce ZIKA Vám poskytnou v Národní referenční laboratoři pro flavivirové infekce ve Zdravotním ústavě Ostrava. Jinak posoudit správný vývoj plodu je primárně úkolem gynekologa, i když někdy je to značně obtížné. Virus je zřejmě rozšíření víc, než momentálně víme, mnoho zemí totiž pořád nemá adekvátní diagnostické možnosti a navíc 80 % infekcí probíhá bez příznaků, i u nich však může dojít k poškození plodu. Držím pěsti.“

Jirka: „Dobry den. Chci se jenom zeptat, zda od sebe muzeme chytat nakazu doma jeden od druheho porad dokola? Dekuji.“

Doc. MUDr. Rastislav Maďar, Ph.D., FRCPS: „Dobrý den, teoreticky ano, záleží od konkrétního patogenu, může jít i o opakované zhoršení stejného nedoléčeného stavu nebo vstup dalšího původce do rodiny, např. z dětského kolektivu (školy, školky). Hlavním problémem dnešní uspěchané doby je, že lidé nemají čas zůstat doma a úplně se vyléčit nebo si to finančně nemohou dovolit, a tak vyráží mezi další lidi a infekce roznáší, nebo posílají ještě ne úplně vyléčené děti do kolektivu, případně je včas nestáhnou, když už je nemoc u sourozence a druhý je pravděpodobně už v inkubační době. Proto je tak důležitá prevence.“

Radim: „dá se bránit např. inf.nemocím otužováním?“

Doc. MUDr. Rastislav Maďar, Ph.D., FRCPS: „Studie k tomu moc nejsou, empiricky to ale v praxi podle těch, co to praktikují funguje. Mám však pocit, u mě osobně moc ne :-)“

monika: „Dobrý den pane doktore, často se mi opakují hnisavé vředy různě po těle, které jsou léčené atb. Je mi doporučována autovakcina. Jaký je Váš názor? Děkuji.“

Doc. MUDr. Rastislav Maďar, Ph.D., FRCPS: „Dobrý den, terapeuticky se u Vás zřejmě zkusilo už všechno možné, takže s tímto předpokladem bych to doporučoval.“

Vaskova zuzana: „Dobry den,ma se obavat zena v 8tydnu tehotenstvi, ktera se vratila z mesicniho pobytu z Kostariky? Dekuji“

Doc. MUDr. Rastislav Maďar, Ph.D., FRCPS: „Dobrý den, v Kostarice by k nákaze dojít mohlo. Záleží na tom, jestli se vrátila teď a tedy byla v době pobytu těhotná. Pokud ano, doporučoval bych vyšetření protilátek - konzultujte centrum pro flavivirové infekce na Zdravotním ústavě Ostrava.“

Yvona: „Dobrý den,v měsíci březnu se chystám na cestu do Malajsie na 2 týdny.Očkování proti žloutence A+B jsem absolvovala.Je potřeba ještě další očkování do těchto oblastí?Děkuji.“

Doc. MUDr. Rastislav Maďar, Ph.D., FRCPS: „Podle charakteru cesty, způsobu ubytování a stravování. Pokud budete v turistických oblastech, tak alespoň ještě vakcína proti břišnímu tyfu. Je to jedna dávka na 3 roky. K tomu samozřejmě repelent a ideálně i probiotika.“

Šárka: „Dobrý den pane doktore, chtěla jsem se zeptat jen pro ujištění, máme mít strach z virusu ZIKA, když máme 5měs. miminko? Může ho ZIKA nějak zasáhnout. Máme člena rodiny, který každý týden je na cestách (Bulharsko, Rumunsko, Turecko, Německo). Máme se nějak izolovat od tohoto člena?“

Doc. MUDr. Rastislav Maďar, Ph.D., FRCPS: „Dobrý den, nemusíte mít obavy. Mezilidský přenos není v tomto kontextu možný.“

Michaela Lehká: „Dobré ráno, moc by mne zajímalo, jak funguje očkování proti chřipce. Syn (20 měsíců) na začátku roku prodělal chřipku typu A a s ní spojený virový oboustranný zápal plic. V nemocnici nám řekli, že kdyby byl očkovaný proti chřipce neměl by takové komplikace. Opravdu očkování zmírní průběh chřipky?“

Doc. MUDr. Rastislav Maďar, Ph.D., FRCPS: „Dobrý den, ano, vakcína by s velkou pravděpodobností hraničící s jistotou nemoci zabránila nebo jí zmírnila. Proti chřipce lze očkovat od 6 měsíců věku.“

Jana: „Dobrý den, chtěla jsem se optat, je bevezpečné cestovat do zemí, kde je ZIKA, střední Amerika pro člověka? Je nebezpečí jen pro těhotné? Je nám 65 let. Děkuji za odpověď.“

Doc. MUDr. Rastislav Maďar, Ph.D., FRCPS: „Dobrý den, po 65 letech věku je již výkonnost imunity slabší, podle stávajících informací však Váš věk nepředstavuje individuální rizikový faktor pro komplikace. Přesto však používejte účinné repelenty (já osobně vozím Predator nebo Ultrathon) a to i přes den.“

Lucie: „Dobrý den mám doma 19 měsíční dítě které mám očkované na rotaviry, hexu a čeká nás ještě MMR(opožděné očkování kvůli nemoci). Chtěla bych se zeptat jak je to s očkováním na TBC už se to klasicky neočkuje. Myslím že u nás v Ostravě se musí objednávat látka někde ve Vítkovicích? Jsou tam nějaké kritéria?( máme sníženou imunitu IgA a začali jsme užívat ribomunyl) Děkuji za odpověď a moc Vám fandím ve vaší práci. Hodně úspěchů“

Doc. MUDr. Rastislav Maďar, Ph.D., FRCPS: „Dobrý den, TBC bych teď neřešil. Určitě důležitější je neživá pneumokoková a meningokoková vakcína.“

Simona: „Dobrý den, pane docente! Na většinu otázek, které jsem Vám chtěla položit, jsem sice odpovědi našla již níže, přesto...mé syny, téměř 3roky a 15 měs., jsem shodně nechala očkovat, kromě povinného očkování (MMR bez neštovic), také proti pneumokokové meningitidě (Prevenar 13). O očkování proti meningokokové men. jsem také uvažovala, ale až zhruba v pubertálním věku, kdy jsem se dočetla, že pravděpodobnost nákazy v kolektivech mladých lidí významněji stoupá. Na neštovice nahlížím tak, že je to běžné, nikterak vážné, onemocnění malých dětí (které jsem já sama nejspíš neprodělala-hodlám se nechat vyšetřit a případně očkovat), které když neprodělají ve školkovém věku, hodlám je nechat očkovat až před nástupem do školy (ikdyž, když jsem si přečetla Vaši odpověď níže, říkám si, že jsem možná měla nechat očkovat s MMR). Staršího syna zvažuji nyní očkovat proti klíšťovce...Jsme "běžná rodina", příliš necestujeme (vzhledem k věku mladšího syna), spíše po ČR. Zajímal by mě Váš názor, zda by jste mi ještě některá očkování doporučil nebo schválil má rozhodnutí;-) Moc Vás zdravím a děkuji za odpověď! Simona“

Doc. MUDr. Rastislav Maďar, Ph.D., FRCPS: „Dobrý den, s tím co jste napsala souhlasím, jen bych možná nečekal tak dlouho do pozdějšího věku. Čím bude ochrana dřív, tím lépe. Možná bych jen přidal ještě žloutenku typu A, 2 dávky poskytují dlouhodobou až doživotní imunitu.“