Chat

ředitelka ZŠ Matiční, Ostrava

Mgr. Dagmar Hrabovská

Záznam chatu z úterý 19. ledna 2016

Hanka: „Jak postupujete, když se do 1. roč. přihlásí dítě rodičů cizí státní příslušnosti?“

Mgr. Dagmar Hrabovská: „Zákonný zástupce dítěte cizího státního příslušníka předloží pas a potvrzení o rezidenství, dítě z EU je přijímáno jako dítě českého občanství.“

Karolína: „Dobrý den, není to dotaz, ale porovnání - na Novinkách vyšel v pátek článek: "U zápisu do školy dítě vůbec být nemusí, připomněla ombudsmanka. V doporučeních pro rodiče jim mimo jiní připomíná, že nejsou povinni nechat své ratolesti u zápisu testovat, zda zvládají určité dovednosti. Připomíná rovněž, že škola nemá nárok na informace o tom, jaké je zaměstnání či vzdělání rodičů. Tabu je i dotaz na národnost dítěte."“

Mgr. Dagmar Hrabovská: „U zápisu k povinné školní docházce skutečně dítě být nemusí. Tento den se však pro něj může a měl by stát se slavnostním, prvním důležitým krokem k cestě stát se školákem. U zápisu dítě není testováno, pouze ukazuje, co už umí a rádo se s tím pochlubí. Škola může na základě tohoto poradit zákonnému zástupci, jak s dítětem pracovat, aby bylo optimálně připraveno na vstup do školy. Rodič uvádí zaměstnání dle svého uvážení.“

Berková A.: „Jaký je Váš názor na propagovanou inkluzi, jak si s tím učitelé bez odborného vzdělání poradí navíc s vysokým počtem žáků ve třídách???“

Mgr. Dagmar Hrabovská: „Inkluze už v současné době probíhá, současný systém umožňuje kvalitní péči o děti se zdravotním postižením. Tento systém bych zachovala a neměnila.“

Petra: „Máte pocit, že se obecně úroveň chování žáků v poslední době zhoršuje? Jaké výchovné prostředky na děti platí, když důtky a snížené známky z chování se míjí účinkem?“

Mgr. Dagmar Hrabovská: „Nedá se zevšeobecňovat. Nesmírně důležitá je spolupráce školy s rodinou. Za nešťastné považuji snižování autority učitele, školy. Jestliže výchovná opatření školy nejsou účinná, rodiče nespolupracují, je nutné se obrátit na příslušný sociální odbor péče o dítě.“

Iva: „dobrý den,mužete mi ríct prosím,kdy pujde dcera do 1.trídy když se narodila 19.září?děkuji“

Mgr. Dagmar Hrabovská: „Dobrý den, půjde do školy 1. 9. 2017.“

Gabriela: „Dobrý den, paní ředitelko, jsem ředitelkou vesnické školy a musím říci, že zápis se stává pro rodiče i děti, dokonce i učitele, opravdu slavnostní záležitosí. Máme pro děti připravený dárek a malé občerstvení. Velmi málo se stává, že by dítě spolu s rodiči k zápisu nepřišlo. Spíše si tuto příležitost nenechají ujít, i když některé děti jsou nervózní a mají ze zápisu obavy. Vhodným přístupem pedagoga ale téměř vždy jejich obavy opadnou a zápis nevnímají jako testování, ale opravdu příjemný rozhovor mezi učitelkou a dítětem. Děkuji za názory, které v televizi prezentujete. Přeji mnoho úspěchů ve Vaší činnosti.“

Mgr. Dagmar Hrabovská: „Dobrý den, děkujeme za povzbuzující slova, jsme rády, že jsme naladěny na stejnou notu. Přejeme mnoho úspěchů.“

Dáša: „Dobrý den, paní ředitelko, mám dotaz týkající se školní zralosti. Syn je narozen v červenci (16.7.2010), z konzultace s paní učitelkou MŠ vyplývá, že hůř snáší neúspěch. Např. v případě, že se mu něco ve školce nepovede a paní učitelka ho na to upozorní, syn se rozpláče. V některých činnostechn jako je např. stříhání je méně zdatný. Zvažujeme odklad školní docházky. Prosím ,jaký je Váš názor na výše uvedené a na případný odklad. Děkuji za Vaši odpověď a přeji hezký den.“

Mgr. Dagmar Hrabovská: „Doporučuji poradit se v pedagogicko-psychologické poradně. Doma procvičovat činnosti, ve kterých si syn není jistý. Věřím, že se mu to podaří.“

Iva: „Ona se narodila 19.9.2012 tak nevim jestli úujde až jí bude v září 6 nebo az jí bude v září 7 let. Děkuji“

Mgr. Dagmar Hrabovská: „Jestliže je dcera školsky zralá, může v rámci předčasného nástupu nastoupit v šesti letech, ale musíte doložit vyjádření pedagogického poradenského pracoviště. V opačném případě může v souladu se zákonem nastoupit v sedmi letech.“

Iveta: „Dobrý den, můj syn navštěvuje prvním rokem 1 třídu a k zápisu se moc těšil a do školy chodí rád. Děti mají paní učitelku která se s nimi opravdu nemazlí!!! Sází 3, 4, ale i 5!!! To se mi zdá po necelých pěti měsících školní docházky opravdu kruté. Myslím si, že tímto způsobem sráží sebevědomí dětí a chuť učit se něco nového.“

Mgr. Dagmar Hrabovská: „Dobrý den, dle vašeho sdělení nám hodnocení připadá přísné. Těžko se však mohu blíže vyjádřit, pokud neznám bližší okolnosti, které tato hodnocení ovlivňují.“

Jaro Vana: „Dobrý den, můžu se zeptat, co provádí české školství s našimi dětmi, které nastupují do 1.třídy s jiskrou v oku, plné elánu a nadšení se něco nové učit a objevovat a běhěm povinné školní docházky (v podstatě už ve druhé třídě) totálně vyhasínají! Proč české školství potlačuje kreativitu a individualitu našich dětí a děláte z nich roboty, které nenachází v životě uplatnění a utápí se v depresích? Jak dlouho ještě bude tento stav trvat? Proč se třeba děti neučí základní psychologii, kterou potřebují k životu víc než vzorečky z fyziky či chemické výpočty? Mám spoustu otázek, ale nebudu Vás zahlcovat, protože to jsou otázky na celkový systém , který vy reprezentujete.“

Mgr. Dagmar Hrabovská: „Tento dotaz doporučuji směřovat na MŠMT ČR.“