Chat

personalistka

Linda Picková

Záznam chatu z úterý 5. ledna 2016

Jan: „Dobrý den, chci se zeptat na co jako personalistka kladete důraz při pohovoru. Probírá se to na různých stránkách, samozřejmost beru dobrý životopis, formální oblečení aj. Ale je nějaká specialita, na kterou si dát pozor?? Děkuji“

Linda Picková: „Dobré ráno, určitě je dobré se připravit se na pohovor, vědět, o jakou pozici se ucházím. Dobré je dát si pozor na vystupování na pohovoru, být aktivní, nebát se zeptat na informace, které nás zajímají.“

WAR: „Četl jsem vedle Vašeho jména toto: Senior Recruitment Partner. Co je to?“

Linda Picková: „Dobré ráno, Senior Recruitment Partner znamená zodpovědnost za kompletní nábor pro společnost.“

CHHB: „Absolvovala jste Pedagogickou fakultu UK, obor český jazyk a literatura, proč se nevěnujete tomuto intelektuálnímu oboru, ale personalistice, která tak intektuální není?“

Linda Picková: „Dobré ráno, práce personalisty je činností, která mě potkala po škole spíše náhodou. Zjistila jsem, jak moc je zajímavá a už jsem u ní zůstala. Práce v rámci personalistiky nabízí velké spektrum různorodých činností, kontakt s lidmi, poznávání spousty nových věcí a oborů - a to je to, co mám na své práci velmi ráda.“

Winter: „Co je na práci personalistky nejzajímavější?“

Linda Picková: „Dobré ráno, pro mě osobně je nejzajímavější stálá změna a možnost poznávat nové prostředí a být stále v kontaktu s novými lidmi. Personalistika ale znamená i nutnost se stále učit, být v kontaktu s trhem, poznávat nové trendy. Být personalistou je nejen práce, kde komunikujete s lidmi, jak se často uvádí, ale i pracujete s informacemi, musíte umět naslouchat, pracovat sám na sobě.“

kol: „Dobrý den, vystudovala jsem oděvařinu se zaměřením na administrativu. V oděvařině jsem nikdy nepracovala, moje poslední dvě zaměstnání byla po dobu 6 let asistentka obchodního manažera, po té jsem opět otěhotněla, nyní jsem na mateřské - ještě rok a hledám práci v úplně jiném oboru. Minulý rok se mi podařilo pracovat, bohužel jen 2 měsíce v pracovník přímé péče a ráda bych u toho zůstala, ale musela jsem dát výpověď ještě ve zkušební době z důvodu, že mi neustále měnili směny (třeba 3 x do týdne) a to jsem, kvůli hlídání nemohla zvládnout, tak jsem se vrátila zpět na mateřskou. Jak to může vypadat v životopise, nebo jak napsat nový životopis... pauza na mateřské a praxe v oblasti, kde chci pracovat jen 2 měsíce. Díky“

Linda Picková: „Dobré ráno, přechod do jiného oboru je vždy složitější. Co se týká životopisu, je vždy třeba uvádět pravdu. Je ale potřeba uvézt i informace, které se týkají Vámi žádaného oboru. Pokud máte možnost absolvovat kurzy v oboru, kterému se chcete věnovat, je to vždy dobré, případně ve Vašem oboru je možné zkusit získat praxi i v rámci např. dobrovolnictví. Co se týká mateřské dovolené (i když ve Vašem případě jde spíše o rodičovskou dovolenou), toho není třeba se uvádět. Uveďte to do Vašeho životopisu. ¨ V případě, že se ucházíte o pozici, která je mimo Vaši stávající praxi, věnujte velkou pozornost motivačnímu dopisu - kde máte možnost vysvětlit, proč Vás tato práce zajímá a proč se jí chcete věnovat.“

Blanka: „Mnoho personalistek je nepříjemných a jde o obsazení těchto míst "ze známosti" a podle toho jednání s lidmi vypadá. Osobně mám zkušenost,že syn po ukončení VŠ poslal životopis do firmy, která se pyšní péčí o své zaměstnance a nové zaměstnance. Bohužel ani se neobtěžovali odpověď...O syna se nemusím obávat, vypracoval se bez známostí,ale ta zkušenost pro ostatní není příjemná. Musím pochválit pracovníky FÚ a Sociálek, zde se opravdu s lidmi obtěžují zabývat a pomáhat...Přeji pěkný den“

Linda Picková: „Dobré ráno, samozřejmě můžete narazit na nepříjemného personalistu, i to se může stát. Co se týká Vašeho syna a získání prvního zaměstnání po škole, to je vždy složitá situace. Pro studenty VŠ je důležité zaměřit se na získání relevantní praxe v rámci studia, i třeba v rámci společnosti, ve které chce student pracovat. Velké množství společností pravidelně vypisuje možnost letních stáží pro studenty- a je pravidlem, že mnoho studentů je dále v kontaktu se společností a velmi často po ukončení studia do této společnosti nastupují. Což samozřejmě je příjemnější situace pro obě strany. Jsem ráda, že se Vašemu synovi podařilo uspět i přes tuto první nepříjemnou zkušenost a věřím, že se nebude opakovat.“

Maruška: „Dobrý den, proč se v inzerátech na některých pozicích neuvádí plat? Při pohovoru mi to pak přijde, jak na trhu, kdy se smlouvá nejlepší cena. Děkuji předem za odpověď. Maruška“

Linda Picková: „Dobré ráno, plat se velmi často neuvádí proto, že není předem pevně určen. Vždy záleží na uchazečích, co umí, jaké zkušenosti mohou nabídnout. A může to být rozdíl i relativně velký, vždy záleží na tom, co můžete nabídnout a co očekáváte.“

Ilča: „Dobré ránko. Personalista je zaměstnanec jedné společnosti, pro kterou vybírá zaměstnance? Nebo nabízí své služby subdodavatelsky různým podnikům?“

Linda Picková: „Dobré ráno, obě varianty jsou správné. Personalista může být zaměstnanec jedné společnosti, pro kterou nejen vybírá zaměstnance, ale je zodpovědný i za spoustu další oblastí. Při výběru se můžete potkat i s personalistou, který vybírá zaměstnance pro různé společnosti - pokud se obrátíte na personální agenturu, bude to přesně tato situace.“

Megi: „Na jaké pozice vybírá personalista zaměstnance? Pouze na úřednické práce? Nebo třeba lustruje i uchazeče na řemeslnické práce, případně kopáče aj.?“

Linda Picková: „Výběrové řízení probíhá na všechny druhy pozic- jen je vždy jiné podle pozice. Pohovor Vás může potkat a potká jak při zájmu o dělnickou pozici, tak i v situaci, kdy se ucházíte o práci v rámci managementu společnosti. Jen samozřejmě náročnost výběrového řízení bude vždy jiná.“

Eliška Veselá: „Chtěla bych se zaptat poku půjdu na pohovor jaké nejčastější otázky mi budou klást a naopak??“

Linda Picková: „Dobré ráno, nejčastější otázky budou zaměřeny určitě na Vaši zkušenost, či na Vaše studium. Určitě padnou otázky na to, proč se chcete pozici věnovat, co je pro Vás důležité v rámci práce. Vždy je dobré mít připraveny i otázky na pohovorujícího - nebojte se ptát na to, co Vás o pozici a společnosti zajímá. Důležité je odpovídat stručně a k věci - nebojte se ale zároveň zdůraznit to, co umíte, to co můžete zaměstnavateli nabídnout.“

jana: „dobré,dá se najít práce i mimo personální agengury??“

Linda Picková: „Dobrý den, určitě dá. Ale personální agentura Vám může pomoci při hledání práce - jednak Vás nasměrovat na správnou pozici, pomůže Vám najít práci, která vyhovuje Vašim požadavkům a možnostem. Velkou výhodou je i nabídka většího spektra pozic - což Vám dá možnost výběru.“

Petra: „dobrý den,bude o mě zájem na trhu,když mám VS ale jsem na mateřské?děkuji“

Linda Picková: „Dobrý den, určitě. Není potřeba bát se ucházet se o práci po rodičovské dovolené - maminky, které se vrací zpátky do práce, mají spoustu výhod pro zaměstnavatele. Většinou vědí, co chtějí, umí pracovat s časem a v neposlední řadě většinou chodí do práce rády. Takže určitě, není vůbec důvod se bát.“

tery: „dobrý den, mam do životopisu uvádět dobu na materské a kolik mám dětí?nebo jak to místo vyplnit?dkuji“

Linda Picková: „Dobrý den, dobu mateřské dovolené určitě uvádějte. Není to nic, za co byste se měla stydět, naopak!! Kolik máte dětí uvádět nemusíte, otázku na počet dětí by Vám nikdo klást neměl. Jinak je samozřejmě výhodou, pokud máte možnost i v rámci rodičovské dovolené se věnovat např. kurzům na zlepšení Vašich schopností a dovedností - studium cizích jazyků, nebo například kurzy zvyšující kvalifikaci.“

Lenka: „Dobré ráno, ráda bych se zeptala, jaké jsou přípustné důvody, které mohu uvést k odchodu ze současného zaměstnání za předpokladu, že odcházím proto, že mám nadřízeného, který se dostal očividně na svoji pozici jako něčí známý, ale ve skutečnosti je trápením pro celé oddělení, protože neexistuje možnost profesního růstu v této firmě a po deseti letech na současné pozici se cítím nevyužitě, upřímně řečeno velmi často znuděně, bez energie a proto hledám nové místo. Ale tyto upřímné důvody předpokládám personalista slyšet nechce, jelikož bude automaticky předpokládat, že jsem nepřizpůsobivý člověk atd. Děkuji za odpověd.“

Linda Picková: „Dobré ráno, rozumím tomu, že to pro Vás není jednoduchá situace. Na druhou stranu vidím ve Vaší otázce dva důvody pro změnu práce - nejen trápení s nadřízeným, ale i dlouhá doba v jedné firmě a pocit stagnace. Takže určitě není problém zmínit Vaši motivaci pro změnu - a akcentovat chuť do dalšího růstu. Pokud by jediný důvod touhy po změně byl Váš nadřízený, není problém ani to. Jen prosím dejte pozor na to, aby Vaše vysvětlení bylo jednoduché a bez zbytečné zášti. Není nic špatného na tom, že máte po 10ti letech nového nadřízeného a nerozumíte si. Jen informace, jak se člověk na pozici dostal a proč ji dělá špatně, to na pohovor nepatří.“

BEDO: „Pri pohovore s Vami, by mi "vadila" dlzka Vasej sukne. Je kratka a urcite by ma uputala a odvadzala pozornost. Prepacte, nie je to nic osobne.“

Linda Picková: „Dobré ráno, ačkoliv to nebyl záměr, může to být i zajímavý způsob, jak ověřit Vaši schopnost vyrovnat se na pohovoru se stresovou situací :-)“

Hana: „Dobrý den, Od poloviny října jsem na nemocenské a v březnu nastupuji na mateřskou dovolenou. Zároveň mám smlouvu na dobu určitou a to do konce června 2016. Nepředpokládám, že smlouva mi bude prodloužena. Měl by zaměstnavatel se mnou oficiálně ukončit pracovní poměr koncem června? Tedy doručit mi výstupní papíry apod? Jak to bude s daňovým přiznáním? Dělá jej za mě zaměstnavatel? A jak to bude s mou nevyčerpanou dovolenou? Za loňský rok mi zbylo několik dnů + samozřejmě letošní dovolená. Mám právo na proplacení? Děkuji.“

Linda Picková: „Dobrý den, pracovní poměr bude ukončen koncem Vaší smlouvy v červnu - pokud se se zaměstnavatelem nedohodnete jinak. Samozřejmě se všemi náležitostmi, které k tomu patří. Co se týká výstupních dokumentů, proplacení dovolené a všeho, co chcete vědět je vhodné kontaktovat Vašeho zaměstnavatele a dohodnout se na podrobnostech. Daňové přiznání za rok, kdy jste pracovala pro Vašeho zaměstnavatele za Vás zaměstnavatel připraví - pokud jste předtím podepsala prohlášení daňového poplatníka a pokud si to přejete.“

Lucie: „Dobré ráno,chtela bych se zeptat ted jsem na mateřské v únoru mi končí měla jsem jí na 3 roky.Ted jsem znovu otehotnela a termín porodu mám v dubnu.Co ten měsíc co nebudu mít mateřskou budu mít.“

Linda Picková: „Dobré ráno, pokud jste doma 3 roky, jedná se o rodičovskou dovolenou. Při jejím skončení se vrátíte do zaměstnání, pokud máte platnou pracovní smlouvu a následně odejdete na dovolenou mateřskou. V tomto případě ale určitě kontaktujte svého zaměstnavatele a zkuste s ním probrat možnosti.“

Michaela: „Dobry den pani Pickova, Mam otazkunohledne materske/rodicovske! Je mozne pracovat pri meho zamestnavatele na nejak zkraceny uvazek po dobu rodicovske dovolene? Je nejaky limit ktery si muze zena vydelat? Dekuji hezky den Michaela“

Linda Picková: „Dobré ráno, při mateřské dovolené (28týdnů) nesmíte pro svého zaměstnavatele pracovat na stávající pozici. V době rodičovské dovolené pracovat pro Vašeho zaměstnavatel můžete - velikost úvazku je na Vás. Rodičovský příspěvek tím dotčen nebude.“

iuj: „dobrý den smím se zeptat na plat nebo je to nevhodné“

Linda Picková: „Dobré ráno, většinou přijde otázka na plat ze strany pohovorujícího. Ale pokud ne, není určitě chybou se na plat zeptat- jen je třeba dát si pozor na formulaci otázky. Otázkou - jaký nabízíte plat na této pozici - určitě nic nezkazíte.“

Hana: „Čtu zde, že jste vystudovala Pedagogickou fakultu UK, obor český jazyk. Můžete mi sdělit, od kdy nastala změna v Pravidlech českého pravopisu v psaní "po 10ti letech"?“

Linda Picková: „Dobré ráno, jak vidíte, jsem mimo obor už dlouho,takže i k chybám může dojít.“

Tereza: „Mohu si hledat práci ještě na rodičovské??má to cenu?“

Linda Picková: „Dobré ráno, určitě. Záleží na Vás, jakou máte možnost pracovat na rodičovské dovolené, zda třeba bude ve Vašich možnostech pracovat na zkrácený úvazek už při rodičovské dovolené. Pokud ano, je to výborný začátek - často pro Vás i Vaše děti, protože si mohou zvyknout postupně na to, že maminka odchází do práce. Pokud budete chtít nastoupit až po ukončení rodičovské dovolené, je potřeba přemýšlet o tom, kdy je ten správný čas na vstup na trh práce a kdy začít hledat.“

Lucie: „Do prace se nevratim nemam hlídání pro dítě zatim mi ho nevzali do školky.Mám smlouvu od zamestnance na neurčitou.Takže by šlo třeba marodit.Musim zajít na socialku nebo zamestnavatel jim to dá vědět.“

Linda Picková: „Dobrý den, Vámi navrhované řešení si nedovedu představit. Pokud nemáte hlídání pro dítě a proto nemůžete nastoupit do zaměstnání, určitě je to situace, kdy musíte kontaktovat Vašeho zaměstnavatele a domluvit se s ním na řešení situace. ,,Marodit,, určitě není vhodné řešení.“

Petr: „Dobrý den paní Lindo, zajímalo by mě, zda-li na pracovním pohovoru s vedoucím zmiňovat i to, že jsem homosexuál? Je to pro vedoucího zásadní informace nebo se jedná zcela o mou soukromou věc, která nemusí zaměstnavatele, resp. vedoucího celého týmu zajímat? Děkuji. Hezký den.“

Linda Picková: „Dobré ráno, Vaše sexuální preference je zcela Vaše věc. Není se za co stydět, není to problém, ale není to určitě ani věc, která ovlivní Váš pracovní výkon - do pohovoru to nepatří.“

Jana: „Dobrý den, prosím poraďte, jak se prezentovat (a jak uvádět v CV), když jsem aktuálně v evidenci ÚP již 5 měsíců. Je mně 45 let. Myslím, že tím, že to mám uvedeno v CV ztrácím "body". Děkuji Ať se vám daří“

Linda Picková: „Dobrý den, být v evidenci ÚP není nic, co by měl být problém. Uveďte tuto informaci, na pohovoru pak můžete vysvětlit, proč to tak je. Vím, že je těžké hledat zaměstnání delší dobu, je potřeba vydržet a zachovat si aktivní přístup. Držím palce, ať najdete zajímavou práci co nejdříve!!“

Gábina: „Dobré ráno chtěla bych se s Vámi podělit o jeden zážitek. Šla jsem na pohovor do jednoho callcentra a dáma, která se mnou pohovor vedla, když se dozvěděla, že přicházím z konkurenčního callcentra obrátila oči takříkajíc v sloup a pronesla něco ve smyslu, že to bude stát hodně práce a úsilí než mne zbaví všech těch strašných návyků, které jistě mám protože pracuji u jejich konkurence. Upřímně neměla jsem z její reakce dobrý pocit a i když mi místo nakonec dali, tak jsem ho nepřijala. Myslíte si, že reakce oné dámy byla adekvátní?“

Linda Picková: „Dobré ráno, reakce, se kterou jste se setkala, určitě správná není. Rozumím, že Váš pocit nebyl nijak pozitivní a rozhodla jste se nabídku nepřijmout. Profesionální přístup to ze strany společnosti nebyl. Doufám, že se s podobnou situací už nesetkáte a budete se setkávat při hledání práce s profesionály tak, aby pro Vás pohovor byl příjemným setkáním, kdy zjistíte, že toto je společnost, pro kterou chcete pracovat.“

zuzana: „jsem po mateřské,zkoušela jsem práci, dělala jsem rychle,kvalitně a přesto mi nedali smlouvu,ale pouze PPČ,chci pracovat, ale všude je to na černo v Praze- krejčovství.Děkuji“

Linda Picková: „Dobré ráno, toto je situace, která není lehká. Určitě hledejte dále, práce na černo není řešením.“

Zdeněk: „Dobrý den paní Lindo, budu se ucházet o práci na pozici operátora u ČEZu. Chci se zeptat jak se obléknout a zda se zeptat na plat, protože u jedné firmy když jsem byl, tak se jim tento dotaz moc nelíbil.Děkuji.Jinak jste krásná žena a máte hezké nožky. Mějte se krásně.“

Linda Picková: „Dobré ráno, oblečení zvolte přiměřené, na tuto pozici bych se nebála jít i cestou ne úplně formálního oblečení. Například džíny nebo jiné neoblekové kalhoty, košile, sako - to vše může být v pořádku. Jen se musíte v oblečení dobře cítit - pak i Váš projev na pohovoru bude působit příjemně a dobře. Otázka na plat - nebojte se zeptat, pokud se Vás zaměstnavatel nezeptá sám. Pokud položíte otázku správným způsobem, neměl by to být problém. Hodně štěstí při hledání práce!“

Bronislava Drábková: „Dobrý den paní Picková, jsem na konci RD. Když jsem zaměstnavatele obeznámila s nástupem do práce informoval mě o zrušení pozice. Zaregistrovala jsem se na ú.p. jako žadatel a absolvuji profesní diagnostiku. Je mi 40 let a ráda bych se věnovala jinému oboru - nejlépe technickému. Mám ekonomické vzdělání. Když jsem si volala na pozici, která by se velmi líbila a ptala se, zda v případě, že absolvuji rekvalifikační kurzy (např. čtení tech.dok., aj.) pro danou pozici budu vhodným kandidátem, bylo mi řečeno, že s velkou pravděpodobností ne. Chci se zeptat, zda máte nějaký tip, jak s rekvalifikačním kurzem uspět při pohovoru? A zda se i pro žadatele 40let, pořádají stáže ve firmách? Děkuji za odpověď a přeji příjemný den Drábková“

Linda Picková: „Dobrý den paní Drábková, profesní diagnostika a rekvalifikační kurz je dobré řešení. Hledání práce v technickém oboru pro Vás určitě bude možné - jen ne lehké, ale to asi víte- změna oboru nikdy lehká není. U kontaktování potenciálních zaměstnavatelů může být problém i formulace otázky- pokud se ptáte, zda budete vhodným kandidátem, pokud budete mít za sebou rekvalifikační kurz, zní to jinak, než když řeknete - mám rekvalifikační kurz, umím, ráda bych se věnovala.... i takové maličkosti dělají hodně. Stáže jsou určeny většinou pro studenty, moc možností pro uchazeče s praxí v rámci stáží není. Ale na druhou stranu, 40 let není věk, kdy byste měla mít problém s hledáním práce- jen vydržte s aktivním přístupem. Držím palce, ať uspějete při hledání nové práce!“

Pavel: „Dobrý den, pokud odcházím z firmy, která je v prodeji i se zaměstnanci, mohu při pohovoru říct, že z firmy odcházím, protože budoucí nový zaměstnavatel objektivně není zdaleka tak dobrý jako současný a navíc mám strach z nejistoty, nebo si musím připravit jiné, byť ne upřímné důvody? Děkuji“

Linda Picková: „Dobrý den, pokud Vaše společnost mění vlastníka, určitě to může být důvod odchodu. Jen prosím pozor na formulaci - vždy, když mluvíte o bývalých zaměstnavatelích a v tomto případě i o společnosti budoucí, vždy je dobré se vyvarovat negativních hodnocení. Strach z nejistoty je v této situaci naprosto pochopitelný, není vůbec problém ho zmínit. Přeji mnoho štěstí při Vašem rozhodování a při hledání práce.“