Chat

FRCPS, specialista na očkování a cestovní medicínu

Doc. MUDr. Rastislav Maďar, PhD.

Záznam chatu z pátku 16. října 2015

ACa: „Cestování jakkoliv nemocných, starých - jak je to tam s očkováním?“

Doc. MUDr. Rastislav Maďar, PhD.: „Dobrý den, s věkem postupně klesá výkonnost imunitního systému, i když daná osoba nemá v daný moment žádné zdravotní problémy. V principu je cestování starších osob samozřejmě možné, musí se však pečlivě zvážit destinace, charakter pobytu a dokonce i sezóna, např. vzhledem k výskytu hmyzem přenosných nemocí. Pro cestující po Evropě je základem očkování proti pneumokokovému zápalu plic, v tomto období i proti chřipce. Na daleké cesty jako základ i proti žloutence A+B a břišnímu tyfu. Z dalších vakcín se vybírá podle specifických rizikových faktorů v cílové destinaci - od vztekliny, přes Japonskou encefalitidu až po žlutou zimnici. Snažíme se vždy poradit pacientovi přesně na míru. Doporučuji stavit se v nejbližší ordinaci cestovní medicíny a očkování, i kdyby jen kvůli osobní konzultaci.“

ANTI: „Co cestování psychiatricky nemocných a očkování? Má nějakou specifiku?“

Doc. MUDr. Rastislav Maďar, PhD.: „Dobrý den, psychická nemoc může být za jistých okolností překážkou cestování, nejen podle diagnózy ale i vzhledem k užívaným lékům, kontraindikací očkování však při absenci jiných zdravotních potíží není.“

GF: „Je nutné se očkovat i do neorientálních zemí - evropských, severoamerických?“

Doc. MUDr. Rastislav Maďar, PhD.: „Dobrý den, v Evropě jsou podobná zdravotní rizika jako u nás - čím víc na jih a na východ směřujeme, tím je obecně riziko nemoci na evropském kontinentu vyšší. Pro Evropu i severní Ameriku platí stejné očkování na žádost (nepovinné) jako pro naše území - žloutenka A+B, meningokoková meningitida, u starších anebo chronicky nemocných pneumokokový zápal plic a v mnoha oblastech Evropy od Albánie po Finsko a od východní Francie a Švýcarska po Pobaltí a Rusko i očkování proti klíšťové encefalitidě. K tomu se doporučuje alespoň jednou v dospělosti očkovat proti černému kašli. Zejména pro jižní a východní Evropu pro pobyty v přírodě doporučujeme i očkování proti vzteklině.“

Caithamlová: „Zdravíme z Rakovníka. hned mám lepší den jak Vás oba slyším Ahojky“

Doc. MUDr. Rastislav Maďar, PhD.: „Děkujeme moc za milý pozdrav a zdravíme oba z Ostravy :-) Krásný den!“

Jozef: „Dobry den, rad by som sa opytal, aky ma vyznam sa ockovat na vir, ktory bol minuleho roku? V akej miere su pritomne mutacie a aky to ma dopad na ucinok vakciny? dakujem“

Doc. MUDr. Rastislav Maďar, PhD.: „Dobrý den, podle prvních záchytů z letošní chřipkové sezóny na severní polokouli zatím převládá stejný virus chřipky A H3N2 jako u nás vloni. V loňském roce se přesně tento typ antigenu ve vakcíně nenacházel, v aktuálních vakcínách, kterými se očkuje teď však ano. Pokud tedy pacient prokazatelně chřipku v loňském roce prodělal, bude mít pravděpodobně pořád imunitu - avšak pozor, viróz jiného typu s mírnějším průběhem je mnoho, aby se to nezaměnilo. Pokud byl člověk předchozí sezónu očkovaný chřipkovou vakcínou, imunitu pro letošní sezónu mít z uvedeného důvodu nebude a měl by se očkovat i letos. To nakonec platí tak či tak. Doporučení je očkovat se proti chřipce včas před každou epidemií resp. na začátku chřipkové sezóny. Tak to dělá více než 40 % populace v USA, třetina Kanaďanů i obyvatelé zemí západní Evropy. U nás je bohužel proočkovanost bohužel velmi nízká, čehož následkem jsou zbytečné nemoci, preventabilní závažné komplikace i úmrtí. Mírné mutace viru zásadně nevadí, trochu větší však způsobují odklon od vakcinačního kmene. Všichni věříme, že tento odklon letos nenastane. Velké mutace - tzv. antigenní shift - potom vede k velké epidemi až pandemii. Očkování je to nejlepší, co v ochraně před chřipkou bylo lidstvo schopné vytvořit a je škoda to nevyužít.“

Hana: „Dobrý den pane docente, musí se při každém očkování (antiDimunoglobulin) uchovávat v kartě pacienta šarže dané vakcíny? Jak dlouho zůstávají v těle protilátky po dané vakcíně? Moc děkuji.“

Doc. MUDr. Rastislav Maďar, PhD.: „Dobrý den, při podání imunoglobulinu se nejedná o aktivní imunizaci, není to podání antigenu, který má vyvolat odezvu imunitního systému člověka. Jsou to hotové protilátky, které se odbourávají za poměrně krátkou dobu a není to tedy vakcína. V ordinacích očkování se proto neaplikuje, přesto se domnívám, že šarže tohoto přípravku by měla být ve zdravotní dokumentaci uvedená. Podání hotových protilátek je zásadně rizikovější než očkování s větší pravděpodobností post-aplikační reakce.“

Eva: „Dobrý den, chtěla bych se zeptat, mám 2 děti - 3 a 5 let a chtěla bych je nechat naočkovat proti klíšťové encefalitidě, kdy je nejvhodnější doba? a je možné je očkovat už tak malé? .... děkuji!“

Doc. MUDr. Rastislav Maďar, PhD.: „Dobrý den, proti klíšťové encefalitidě se očkuje již od 1 roku života. Nejvhodnější doba k očkování prvních dvou dávek je období s nízkou aktivitou klíšťat, tedy právě teď. Nepříjemné následky může mít klíšťová encefalitida i u tak malých dětí, je lepší jí zabránit.“

Dita: „Dobrý den, jsem naočkovaná proti žloutence A+B ( 3 dávky) a břišnímu tyfu. U tyfu je 3-leté opakování. Jen si nejsem jistá, jestli kombinovaná žloutenka je na 10 let nebo napořád? Díky.“

Doc. MUDr. Rastislav Maďar, PhD.: „Dobrý den, imunita po tomto očkování je dlouhodobá až doživotní. Jednou v životě je vhodná kontrola protilátek, hlavně proti virové hepatitidě B, kde je určité procento non-responderů. Případný kontakt s virem hepatitidy A po očkování (možný je i bez Vašeho vědomí) působí jako další vakcína a posílí imunitu na delší dobu. Tyfus se po 3 a více letech přeočkovává jen před cestou do rozvojové oblasti, ne automaticky po uplynutí tohoto období. Každá dávka chrání sama osobě, nemusí na sebe navazovat.“

MUDr.Eva Konvitova: „Dobré ráno Rasťo,prijmite srdečný pozdrav zo Sučian,spomíname rady,Eva a sestrička Dana.keby sa vrátili tie staré dobré časy. Akurát sme sa obe zaočkovali.Rady Vás uvidíme,keď budete mať cestu okolo“

Doc. MUDr. Rastislav Maďar, PhD.: „Ďakujem srdečne za pozdrav paní doktorka a zdravím Vás i sestričku. Za očkovanie vás chválim, zdravotníci musia ísť príkladom a v našich krajinách sa to zatiaľ veľmi nedeje. Krásny deň do Sučian. Budem sa tešiť po rokoch zase niekedy na stretnutie.“

Eva Nováková: „Je mi 69 let, mám autoimunitní onemocnění celiakii. Mohu se nechat naočkovat proti pneumokokům ?“

Doc. MUDr. Rastislav Maďar, PhD.: „Dobrý den, jednoznačně ano. Dokonce obě dostupné vakcíny, z každé jen jedna dávka na celý zbytek života. Odstup cca 6 měsíců. Jednu z nich Vám plně uhradí zdravotní pojišťovna při očkování u praktického lékaře.“

František: „Dobrý den, mám ulcerózní kolitidou, beru mj, prednison, imuran a dcera revmatoidní artritidu, nyní bez léků v remisi. Zde je o očkování asi zbytečné hovořit?“

Doc. MUDr. Rastislav Maďar, PhD.: „Dobrý den, neživé vakcíny - a to jsou skoro všechny - očkovat u obou z vás můžeme. U případných živých vakcín by záleželo do dávky uvedených léků, ale živé se v dospělém věku moc nepoužívají, hlavně u cestovatelů. Vzhledem k potlačení imunity uvedenou léčbou je očkování proti chřipce a pneumokokům žádoucí, další dle případných jiných osobních rizikových faktorů a přesného věku - Vašeho i dcery.“

EvA A.: „DOBRÉ RÁNO pane docente, je mně 62 let, naposledy jsem byla očkovaná v roce1996 proti tetanu. Po druhé aplikaci se mně udělalo velmi špatně, nízky tlak, mdloby, bojím se dalšího očkování. Musím ho podstoupit?“

Doc. MUDr. Rastislav Maďar, PhD.: „Dobrý den, zkuste kombinovanou vakcínu proti záškrtu, tetanu a černému kašli - tzv. dTp - obsahuje méně tetanického anatoxinu - a doporučil bych specializované očkovací centrum, kde tyto stavy zvládají. S touto vakcínou bych se další dávky nebál, pokračující dávky očkování proti této nemoci resp. jejich počet by se odvíjely podle vyšetření protilátek z krve ještě před vakcinací. Očkování proti tetanu u dospělých se nijak formálně nevymáhá, důležité však je, abyste nedostala tetanus.“

N. Vojáčková: „Dobré ráno, kdy se u dětí očkuje proti meningokovi a v kolika dávkách? Děkuji“

Doc. MUDr. Rastislav Maďar, PhD.: „Dobrý den, proti meningokokovi typu B, který je u nás nejčastější, od 2 měsíců věku. Stejně tak jinou vakcínou proti druhému nejčastějšímu typu C a to v jedné dávce. Proti typům A,C,Y a W-135 dohromady jednou dávkou nejdříve od 1 roku věku. Počet dávek vakcíny proti MenB liší podle věku, kdy se začíná. Např. od 11 let věku a u dospělých stačí 2 dávky s odstupem min. 1 měsíc. Doporučuji podívat se na www.ockovacicentrum.cz pro celé věkově specifické schéma, u nejmenších dětí se totiž očkuje MenB až ve čtyřech dávkách.“

Daniela: „Dobrý den, doporučujete očkování proti neštovicím u dětí? Jak dlouho vydrží očkování? Je nutné přeočkovat v dospělém věku? Mám 15 měsíční holčičku. Děkuji“

Doc. MUDr. Rastislav Maďar, PhD.: „Dobrý den, svého syna jsem očkovat proti planým neštovicím nechal. Proč by měl být nemocný, když nemusí ... Nemluvě o možných komplikacích. Očkování nejen brání infekci virem varicelly, ale současně snižuje později v životě pravděpodobnost nepříjemného pásového oparu. Délka ochrany je individuální, nezřídka až celoživotní, kontakt s virem působí u očkovaného jako další dávka vakcíny a imunitu posiluje i prodlužuje.“

Alena Capkova: „Dobre rano pane doktore,chtěla bych Vám říct že Vás moc obdivuji že jezdíte pomáhat lidem do těchto chudých zemí,a přeji Vam hodně zdraví a štěstí ve Vaši krásné práci.“

Doc. MUDr. Rastislav Maďar, PhD.: „Dobrý den, moc děkuji. Na takového vzkazy si vždy vzpomeneme, když jsme se silami na dně, což se stává asi na každé misi každému členovi skupiny alespoň jednou. Naše projekty můžete sledovat na www.facebook.com/inthumanity. Hezký den.“

Slávek: „Dobré ráno, je mi 60let, plánuji individální cestu do Tanzanie, prosím o Váš názor na očkování proti žluté zimnici a názor na užívání antimalarik“

Doc. MUDr. Rastislav Maďar, PhD.: „Záleží přesně od oblastí v dané zemi, které navštívíte. Do této zemi dnes již není očkování proti žluté zimnici povinné. Doporučuji rozhodně vakcinaci proti žloutenkám A+B jako základ společně s břišním tyfem. Další rizika a jejich prevenci s Vámi dané cesty probere osobně lékař centra cestovní medicíny. Zavedením povinnosti chrání každá země hlavně svou populaci, ne cizince, povinnost by neměla být hlavním orientačním faktorem.“

Táňa: „Dobry den, co si myslite o povinnem ockovani pro deti proti nemocem, ktere jsou vymycene a velmi zatezuji detsky organismus? Dekuji!“

Doc. MUDr. Rastislav Maďar, PhD.: „Dobrý den, všechna dětská očkování dohromady podané v jeden den (čistě hypoteticky samozřejmě) by zatížily jen 0,1 % kapacity imunitního systému. Navíc se proti vymýceným nemocem neočkuje. Jediná eradikovaná nemoc je variola, proti které se neočkuje od r. 1980. Přitom eradikace se podařila jen díky očkování. Dalším kandidátem je přenosná dětská obrna.“

Jana R.: „Dobrý den, můj dotaz- je vhodné očkování po prodělané chemo terapii, která byla ukončena 14. 10.? Je mi 74 let, nikdy jsem chřipku neměla.“

Doc. MUDr. Rastislav Maďar, PhD.: „Dobrý den, počkejte prosím 1 měsíc a potom doporučuji očkování proti chřipce a za další 2 měsíce i proti pneumokokům konjugovanou vakcínou.“

Michal: „Pěkný den, chtěl jsem se zeptat jestli lze doporučit 8-letému synovi po zlomenině spodiny lebeční očkování proti meningokokovi? Prý je větší pravděpodobnost meningokoka po této zlomenině. Děkuji!“

Doc. MUDr. Rastislav Maďar, PhD.: „Dobrý den, ano, proti všem typům meningokoka oběma druhy vakcín.“

p.Hodova: „Dobrý den, jaky máte názor na očkování proti rakovině děložního čípku u 13leté dívky. Doporučil by jste ho? Děkuji za odpověď.“

Doc. MUDr. Rastislav Maďar, PhD.: „Doporučuji, svou dceru bych rozhodně očkoval. Vakcíny proti HPV by zachránily těch 400 žen, které ročně na tuto infekci resp. její komplikace umírají.“

Eva Pardubice: „Dobré ráno pane docene, maminka (83let) trpí autoimunitní hepatitidou, neuropatií a chronickou plicní chorobou, každý rok absolvuje očkování proti chřipce, bylo by při ni vhodné i očkování proti pneumokokovi? Děkuji za odpověď a přeji příjemný den. Eva“

Doc. MUDr. Rastislav Maďar, PhD.: „Dobrý den, rozhodně ano, konjugovanou 13valentní vakcínou jako první.“

Petra: „Dobrý den pane doktore, vím, že nejste gynekolog, ale máte jako specialista na očkování názor na očkování chlapců proti lidským papilomavirům, tak jak je běžné u populace dívek - doporučujete nebo nedoporučujte a proč? V kterém věku by se případně měli děti naočkovat proti klíšťové encefalitidě ? Děkuji a držím Vám palce v náročné práci v cizině, máte můj obdiv !!!!“

Doc. MUDr. Rastislav Maďar, PhD.: „Dobrý den, svého syna budu za pár let určitě očkovat i proti HPV. Může zabránit nejen bradavicím ale i rakovině penisu a konečníku či nosohltanu. Proti klíšťové encefalitidě se očkuje v pohodě již od 1 roku věku. Děkuji za hezké povzbuzení. Krásný den.“

miroslav: „Dobře ráno pane Docente. Je mi 60 let, před 10 roky mi byla diagnostikována CLL (zatím bez léčby), jen kontroly na HEMA ČB. Je pro mne konzervativní, pokud mi není doporučováno očkování např. proti chřipce, Tetanu, pneumokoku atd.?? Je tento konzervativní přístup oprávněný s ohledem na ovlivnění imunitního systému?? Děkuji za odpověď.“

Doc. MUDr. Rastislav Maďar, PhD.: „Dobrý den, tento on-line chat již musíme ukončit, prosím adresovat v případě zájmu vaše dotazy do poradny na www.ockovacicentrum.cz, kde na ně odpovíme. Děkuji za všechny Vaše dotazy a přeji všem hezký den. Rastislav Maďar“