Chat

veterinář

MVDr. Pavel Štellar

Záznam chatu z pátku 23. ledna 2015

KRONSTAR1: „Které zvíře jste nikdy neléčil a které byste ani nechtěl léčit?“

MVDr. Pavel Štellar: „Jedovaté hady bych zrovna netoužil léčit, tato problematika je velice specifická a vyžaduje odborně zdatného veterinárního lékaře, který se orientuje v dané tématice.“

KRONSTAR1: „Obrátil se někdy na Vás někdo, aby jste léčil hmyz?“

MVDr. Pavel Štellar: „Mezi tato stvoření patří mj. pavouci, kteří jsou poměrně oblíbení a občas mají i oni zdravotní problémy. Jinak - hmyz spíše slouží jako potrava pro jiné druhy živočichů (např. plazi).“

KRONSTAR1: „Proč jste veterinářem?“

MVDr. Pavel Štellar: „Od mládí mě nesmírně fascinovala příroda a zvířata a toužil jsem proniknout do toho, jak funguje zvířecí tělo a tedy pak i pomáhat event. napravovat chyby a zdravotní problémy.“

Milena: „Dobrý den,mám 4.měsíčního Maďarského ohaře.Již delší dobu mívá v podpaží odřeninky,které pak přejdou v strup,nyní má na srsti tmavší fleky,které přibývají.Včera po zahradním dovádění s ním šili čerti,kousal si packy a nemohl v klidu spát.Teď se začíná drbat na více místech.Začal před pár dny línat,čím to může být?Moc děkuji“

MVDr. Pavel Štellar: „Příčin škrábání může být více a bude tedy nejlépe domluvit se na vyšetření Vašeho pejska u zvěrolékaře. Určitě jako první bude nutné vyloučit možnost parazitární infestace, tedy např. napadení blechami nebo zákožkami. Dále se může např. jednat o alergii. Bez osobní návštěvy Vám ale nemůžeme fundovaně poradit.“

Qwer: „Dobrý den, myslíte si, že je dobré kombinovat maso s granulemi v jedné porci? Také se chci zeptat, zda je v pořádku psa krmit ovocem... ten můj miluje zeleninu a ovoce všeho druhu, je málo věcí, které by nesežral, přesto nechci udělat nějakou zásadní chybu. Děkuji“

MVDr. Pavel Štellar: „Pes již není striktní masožravec, ale pohled na celou problematiku výživy je široký a názory i mezi odborníky se různí. Obecně bych nedoporučoval míchat granule s masem, dochází k narušení výživových poměrů a pes může mít zažívací problémy. Je lépe, když je adaptován na jeden typ stravy, já preferuji krmit KVALITNÍM granulovaným krmením z vícero důvodů. Jinak - přídavek ovoce či zeleniny by škodit nemusel, ale rozhodně bych to nepřeháněl.“

Jarka P.: „Dobré ráno pane doktore Mám dotaz ohledně kastrace kočky-Kdy je u ní vhodná.Je křížená matka Mainská mívalí a kocour je neznámý.9.12.2014 měla rok. A slyšela jsem,že ji mrouzkání škodí,ale nikde jsem se nedočetla,v čem je to škodlivé a jestli ji u mrouzkání také bolí bříško jako třeba u žen. Za odpověď Vám děkuji Pustelníková“

MVDr. Pavel Štellar: „Máte-li kočku jako svého zvířecího kamaráda, určitě doporučuji kastraci, která se dá provést i dříve než v 1 roce věku. Mrouskání je fyziologickým projevem, ale může v pozdějším věku může vyústit ve zdravotní problémy.“

iva: „Dobrý den, klik let se dožívá jezevčík? A jaké nemoci ho mohou na stáří potkat?děkuji vám.“

MVDr. Pavel Štellar: „Jezevčíci patří mezi malá plemena, která se mohou dožít věku kolem 15 let, záleží na kondici a způsobu chovu. Bohužel jsou predisponovaní na onemocnění páteře - může jim škodit např. chůze do a se schodů.“

Dama: „Dobrý den,kdy pes přestane být stenetem“

MVDr. Pavel Štellar: „Štěněcí věk je dejme tomu do půl roku stáří, záleží na plemeni (obří vs. trpasličí).“

eliska: „Dobrý den, jak často dávat psovi tablety proti cervum?děkuji.“

MVDr. Pavel Štellar: „Obecně doporučujeme psa odčervovat 2x ročně, ale záleží na intenzitě kontaktu s člověkem (spí-li např. s pánem v posteli...)a i možnosti nakažení parazity (chroničtí "požírači" odpadků, trávy či i výkalů...) - potom i častěji.“

ema: „Dobrý den. Platí se kontrola u veterináře?? Jako jestli je pes ok. Žádné zákroky. Děkuji“

MVDr. Pavel Štellar: „Bohužel i kontrola zdravotního stavu je zpoplatněná.“

Sandra: „Můžou nějací roztoči ze psa nakazit dítě ?? Děkuji“

MVDr. Pavel Štellar: „Přenos parazitů ze psa na člověka, tedy i dítě, není vyloučený; naštěstí většina parazitů je druhově specifických a tedy na člověku neparazituje natrvalo. Může ale způsobit zdravotní problémy - např. kožní.“

Tereza: „Dobry den. Máme fenku stredoasita. Jako štěně měla často záněty uší. Nyní používáme Otifree. Čistíme jednou týdně, stav se zlepšil. Není nebezpečné tak časté čištění? Děkuji za odpověď.“

MVDr. Pavel Štellar: „Preventivní čištění uší různými preparáty není samo o sobě nebezpečné. Vždy je ale třeba uši před aplikací vyšetřit, aby tím nedošlo ke zhoršení zdravotního stavu.“

Přemysl Kučera: „Dobré jitro, pane doktore. Mám pejska, křížence ČF a FCR, který se dosti často drbe, přitom kožní parazity nemá, ani žádnou dermatózu. Mohlo by to být způsobeno typem srsti, kterou má po ČF - díky mírné zimě v současné době líná, nebo třeba alergií na nějaký typ žrádla (psí krabičky, granule)? Předem děkuji za odpověď, zdravím a přeji krásný den Mgr.Přemysl Kučera“

MVDr. Pavel Štellar: „Dobré ráno. Bohužel Vám nemohu bez důkladného vyšetření zdravotního stavu Vašeho psa odpovědět - možností je opravdu hodně. Klinicky škrábající se psi se mohou prezentovat naprosto stejně, ale příčiny jsou různé. Časté kromě parazitóz jsou i alergie, a to i potravní. Doporučuji návštěvu zvěrolékaře.“

Sara: „Pane doktore proc pes žere výkaly?“

MVDr. Pavel Štellar: „Většinou se jedná o zlozvyk, ale může se jednat i o zdravotní problém.“

alice: „Jak často chodit se psem k veterináři?“

MVDr. Pavel Štellar: „Záleží na věku, v mladším a pak naopak i ve starším věku častěji. Záleží na plemeni. Minimum je 2x ročně, obecně řečeno.“

karel: „Může pes mléko?“

MVDr. Pavel Štellar: „Mléko po dosažení dejme tomu 3 měsíců věku není pro výživu psa nezbytné; pokud ale z konzumace mléka pes nemá zažívací ani jiné problémy, může ho požívat. Obecně to ale nedoporučujeme.“

Věra: „Kolik stoji běžna kontrola psa u veterináře? -+ děkuji“

MVDr. Pavel Štellar: „Záleží na konkrétním lékaři a místě působení - ve velkých městech bývá dražší než na vesnicích (dle vybavení ordinace či kliniky nebo nemocnice). Ceny jsou smluvní.“

Jana: „Dobrý den,můžou psi játra?? Syrová/vařená..??“

MVDr. Pavel Štellar: „Tu a tam mohou, ale mohou také vyvolávat zažívací problémy. Osobně doporučuji raději krmit kvalitními granulemi.“

Karla: „Dobrá ráno pane doktore, jak se zbavit dravčíků???? Náš westík je má v tlapkách a od ukru k ocásku. Používám pudrový přípravek pro slepice proti čmelíkům EKOSIP, hodně se to zlepšilo ale stále se vytvoří čas od času v kožíšku hnízdo dravčíků. Pelíšky a hračky jsem desinfikovala.“

MVDr. Pavel Štellar: „Přípravků je celá řada a nemohu z reklamních důvodů jmenovat konkrétní - určitě Vám pomůže Váš zvěrolékař. Nicméně léky na bázi např. fipronilu bývají účinné.“

Lucie H.: „Dobrý den, mám 2 želvy zelenavé, samečky, kterým je 3,5 roku. Menší z želváků se toho druhého stále snaží kousat do předních noh. Mohu s tím něco dělat? Terárium mají 0cm dlouhé a každý z nich má cca 10 cm.“

MVDr. Pavel Štellar: „Bohužel neznám konkrétní parametry Vašeho terária, může se tedy jednat o teritoriální chování.“

Gábina: „Dobrý den, chci se zeptat zda je v pořádku když venčím psa 3x denně, kdy dvě procházky jsou cca 20 minutové a jedna cca 45 min až hodina. Jestli když psa nechám cca osm hodin doma samotného jestli je to "týrání" a jestli by měl mít pes celodenně v misce nasypané granule. Jedná se o křížence bígla a jezevčíka, jedenkrát týdně má tzv. půst. Vedu kvůli tomu spory se svojí kamarádkou jež má pudla a venčí ho 6x denně a její pes má právě granule celodenně v misce, dle jejího názoru psa "týrám" a neměla jsem si ho pořizovat, tak nevím kde je pravda a jestli opravdu něco dělám špatně. Pes je v kondici a vypadá spokojeně. děkuji za odpověď“

MVDr. Pavel Štellar: „Pokud Vašeho DOSPĚLÉHO pejska máte naučeného na venčení 3x denně, mělo by to být postačující. Pes vydrží pospávat těch 8 hodin Vaší nepřítomnosti a po Vašem návratu z práce se bude těšit z Vaší společnosti. Naopak krmit doporučujeme dospělé jedince středních plemen 2x denně, není to rozhodně týrání. Krmivo nechávat neustále v misce já osobně nedoporučuji - majitel tak např. nepostřehne, že pes žere méně a tedy s ním něco není v pořádku.“

ilona spirkova: „Naše fena si kouše ocas dokonce tak ze už ji kousek chybí nepomohl ani límec anální kanálky ma čisté od malička se za nim točí nevíme jak ji to odnaucit nebo proč to dělá musí ji to bolet!“

MVDr. Pavel Štellar: „Možná se jedná o zlozvyk, ale může to být projev i celkového onemocnění. Doporučuji důkladné klinické vyšetření, event. i s následným odběrem krve.“

Sabina: „Pane doktore, dá se vyléčit anální sinus? Naše čtyřletá fenka má tento problém, ani kvůli tomu nemohla na operaci střevní kýly. Jinak je čiperná, veselá. Je pravda, že v tomto případě to znamená celoživotní braní kortikoidů? Moc děkujeme za odpověď.“

MVDr. Pavel Štellar: „Bohužel příčin tohoto stavu může být více, takže Vám bez znalosti celkového zdravotního stavu nemohu odpovědět.“

Simona: „Dobrý den! Máme doma 9letého ridgebacka, mohu se zeptat, jestli mu lze na stáří pomoci nějakými vitamínky, aby nám ještě dlouho dělal radost? A ještě pak zda-li mu nemůže vadit na nožičce tukový "nádor", vzhledem k jeho věku se bojíme narkózy, bereme jako menší zlo mu ho nechat. Velmi Vám děkuji a přeji hezký den!“

MVDr. Pavel Štellar: „Určitě bude vhodné se stavit s Vaším pejskem ke zvěrolékaři na preventivní kontrolu zdravotního stavu a podle výsledků Vám bude event. nabídnuto i řešení problému (viz. boulička na noze - může se jednat i o závažný problém).“

Balousová: „Dobré ráno pane doktore,náš 6-ti letý chodský pes má již 4 roky nefunkční slinivku,krmíme granulemi Hills ráno a večer a dostává současně s jídlem vždy 6-7 tablet Pancreolanu forte. Chtěla bych znát Váš názor,zda tyto tablety podávat před nebo po jídle a zda je drtit nebo ponechat v celku. Názory se různí a náš pes má stále průjem. Moc děkuji za odpověď. Balousová“

MVDr. Pavel Štellar: „Nejedná se o mého pacienta, takže problém může být i jinde než jen ve slinivce. Doporučil bych psa opakovaně důkladně vyšetřit, s veškerými odběry krve, trusu a podobně. Suplementace trávicích enzymů v podobě Pancreolanu se doporučuje provádět cca 30 minut před krmením a vždy rozdrtit.“

Michaela: „Dobrý den, psovi nedávám granule, ale vařím mu-veprova játra, vepřové srdce, plíce, ledvinky, občas kureci skelety, vepřové nozky-kvuli sulcu na klouby. Občas mu dam i granule /1kg granulí mam tak na 2,5mesice/. Co byste mi doporučil dávat ještě k tomu? /jakou zeleninu a pod./ popřípadě nějaké opravdu kvalitní granule?“

MVDr. Pavel Štellar: „Doma připravovaná strava je alternativou ke granulované, existují kuchařky, kde je detailně popsáno, kolik čeho přidávat, obecně Vám odpovědět nemohu. Granule bych doporučil z dražší cenové kategorie, z reklamních důvodů nemohu takto bohužel jmenovat. Rozhodně nekupovat granule ze supermarketů, kdy stojí 1 kilogram jen pár korun - takto levně nelze kvalitní krmení připravit.“

ilonaS: „Jako dárek jsme dostali německého ovčáka bude mu pul roku ale máme 9 letou fenu NO nechceme fenu vykastrovat existuje nějaká ,,psi antikoncepce"“

MVDr. Pavel Štellar: „Antikoncepce pro feny i psy je možná, nejvhodnější způsob Vám poradí Váš zvěrolékař. Osobně bych ale u Vaší 9leté fenky volil kastraci, benefit převyšuje možná negativa.“

Petr: „Dobrý den co si myslíte o takových těch histerických majitelých kteří si psa polidšťují a přistupují k němu než jako ke zvířeti jako k člověku a mnohdy o nich mluví jako o svých dětech, může takový přístup na psech zanechat následky?“

MVDr. Pavel Štellar: „Za výchovu psa vždy zodpovídá jeho majitel; personifikace zvířete mnohdy přináší behaviorální problémy. Osobně doporučuji jednat se psem vždy jako se zvířetem (v dobrém slova smyslu!) a každé správné chování a jednání odměňovat a naopak nevhodné chování nikdy netolerovat. Následky nevhodné výchovy pak plní stánky novin a zprávy v TV.“

Anna Veselá: „Dobré ráno pane doktore, mám 6-ti měsíční štěně yorkšírského teriéra. Chovatelka mne upozornila, abych pejska nenechala očkovat proti Leptospiroze. Její psy ona neočkuje na toto onemocnění. Prý se může u pejsků projevit onemocnění měkkých tkání. Dále jsem se chtěla zeptat na drbání. Po té co ji začla růst srst, tak se celkem dost často drbe. Každý má jiný názor na koupání. Co nejlépe používat a po jak dlouhé době. Děkuji a hezký den“

MVDr. Pavel Štellar: „Očkování proti leptospiróze nechrání jen psa, ale i majitele, proti této nebezpečné zoonóze (nemoc společná zvířatům a lidem). Záleží na tom, kde pes žije a jaké má návyky - v naší praxi leptospirózu i yorkům očkujeme většinou bez problémů. Škrábání může vyvolávat spousta nejrůznějších příčin - doporučuji důkladné vyšetření u Vašeho zvěrolékaře.“