Chat

psycholožka

Kateřina Kudláčková

Záznam chatu ze středy 17. září 2014

Eduard Matoušek: „Dobrý den, zajímalo by mě, jestli podle vás může těhotenství ovlivnit produkci hormonů u partnerů těhotných žen, a tím pádem přeladit jejich vnitřní nastavení, což by vedlo k harmonizaci ženské a mužské energie. Díky za odpověď, s přáním krásného dne E.M.“

Kateřina Kudláčková: „Dobrý den, nejsem odborník na tuto doménu, ale věřím, že k něčemu takovému může docházet. Děkuji a také přeji hezký den, K.K.“

Sonax: „Jste sportovní psycholožka, je sportovní psychologie samostatný vědní obor?“

Kateřina Kudláčková: „Záleží v jaké části světa se nacházíte. V USA a v některých státech Evropy i v Austrálii ano. U Nás je to zatím komplikované a specializace ještě není.“

Sonax: „Co je aplikovaná psychologie?“

Kateřina Kudláčková: „Psychologie, která se zaměřuje na praxi - tedy aplikuje teoretické poznatky z výzkumů do života“

Iveta: „Dobrý den Kateřino, jaký je Vás pohled na sport dětí od extrémně útlého věku a závodně? Např. od 4 let, nebo moderní gymnastika a to, že se malá děvčata líčí (ano, je to součást této disciplíny, ale...) či lyžování dětí ve věku 4-5 let. Děkuji a hezký den přeji!“

Kateřina Kudláčková: „Dobrý den, v útlém věku by se děti měli především všestranně rozvíjet - tedy věnovat se většímu množství sportů. Měli by si zkusit všechno co je baví a kolem 10-12 se pak mohou začít specializovat na jednu disciplínu. Specializace v raném věku ve většině případů vede krom jiného spíše k ukončení sportovní účasti kolem 17-18. Gymnastika je v tomto ohledu samozřejmě trošku jinde - vrchol v tomto odvětví je v brzkém věku, takže záleží...pokud dítě gymnastiku miluje, přizpůsobí se, ale s ohledem na zdraví je vrcholová gymnastika spíš negativní...můj osobní názor k líčení malých dětí je také spíš negativní - nelíbí se mi to a nemyslím si, že je to pro děti z psychického hlediska dobré, ale respektuji gymnastickou kulturu... :) díky!“

Iveta: „Zajímalo by mě, zda podle názoru "vyzkoušet si co nejvíce činností/sportů" je správné< když dítě chce dělat každou chvíli něco jiného? Z mé zkušenosti děti přelétávají z jednoho na druhé, nic je dlouho nebaví, sport je také o píli, což pro ně atraktivní není. Takže podle mě je důležitá především role rodičů, kteří by dítě měli řídit, způsobit že daný sport bude mít rádo. Stejně tak mě pobavují dotazy, kdy se rodiče po tréninku ptají, zda má jejich Jeníček na tento sport nadání a Jeníčkovi je 5-6 let. Samozřejmě, zda je dítě obecně sportovně nadané jim říct můžu, ale moc z nich by asi nebylo spokojeno s tím, co by se dozvěděli... A v podstatě ten, kdo má talent, toho dříve či později nechá a za "hvězdu" je ten, kdo vydrží, maká a k úspěchu se propracuje. :-)“

Kateřina Kudláčková: „S "hledáním talentů" s vámi naprosto souhlasím :) v útlém věku je to podle mého názoru zbytečné. Píle a odhodlání samozřejmě musí být a máte pravdu, že to je hodně o vedení - rodičů, ale i trenérů... Komunikace je v tomto ohledu velmi důležitá a proto je nutné vštěpovat dětem myšlenku, že pokud něčeho opravdu chtějí dosáhnout, vyžaduje to píli. Na druhou stranu, pokud v útlém věku "přelétávají" ze sportu na sport, můžeme najít alternativu - kroužky, kde se dělá spousta věcí...“

Sonax: „Co je přímo mentální kouč a mentální trénink?“

Kateřina Kudláčková: „Označení mentální kouč má u nás široké uplatnění. Nejčastěji se objevuje ve spojení s podnikatelským prostředím, ale existují i např. transformační koučové, kteří vám mohou pomoci uskutečnit nějakou životní změnu, po které toužíte. Prostřednictvím vhodných otázek a dalších technik vás doprovodí na vaší cestě k vytoužené změně, která se vám samotnému nedaří. Je ale důležité najít si dobrého plně kvalifikovaného kouče - doporučuji zjistit si nějaké reference a vzdělání, protože stát se koučem může u nás v dnešní době prakticky každý a to ve velmi krátké době. Garance kvality spolupráce se potom samozřejmě snižuje. Mentální trénink je trénink psychických dovedností (např. práce s pozorností, vlastními myšlenkami, využívání představ k uskutečnění něčeho, po čem toužíte...).“

Stanislav Korber: „dobrý den,snažím se běhat dlouhé tratě a mívám problém s tím ,že jednou uběhnu jen pár km. a po druhé několik desítek a přitom sjsem sám přesvědčen,že natrénované mám.pokaždé se snažím myslet na cokoliv jen ne na to,že utíkám.Myslíte že to muže být třeba tím o čem zrovna přemýšlím?Mohla by jste mi poradit na co bych se měl soustředi nebo na čem se pokusit zapracovatt.Snažím se myslet co možná na nejpozitivnější věci.jenže mi to většinou nestačí.běhávám ale několik hodin v kuse.Napadlo mě si nahrát par lekcí cizího jazyka domníval jsem se že využiju času a odvedu myšlenky ale ve finále si stejně to nepomáhá ba dokonce bych řekl že sem víc a rychlejš unaven.Děkuji a přeji vám mnoho uspěchů ve vaší profesi“

Kateřina Kudláčková: „Dobrý den, na úvod vám děkuji za milé přání! Práce s vlastní pozorností je při běhu velmi důležitá stejně tak, jako je důležitá vaše motivace k běhu. Proč běháte a jaký je váš cíl? Bylo by to na delší povídání...ale s myšlenkami při běhu to samozřejmě může souviset. Když budete mít dobrý den a uběhnete toho hodně, zkuste se zpětně zamyslet nad tím, kde v tu chvíli vaše myšlenky byly a druhý den to zopakovat - myslet na podobné věci. Uvidíte, co to s vámi bude dělat. Při poslechu cizího jazyka investujete mentální energii, která vám potom může při běhu chybět, takže se může objevit větší únava. Ať vám to běhá a pokud nejste závodní běžec, dovolte si klidně i kratší běhy...však na nich není nic špatného ;) Držím palce!“

Milka: „co všechno obnáší práce sport. psycholožky, jistě je to náročné povolání“

Kateřina Kudláčková: „Není to jednoduché, ale moc mě baví sledovat pokroky sportovců, takže mě to zpětně nabijí. Práce zahrnuje především konzultace s klienty (v rámci nich působím jako kouč, mentor i mentální trenér), výjezdy do terénu - na tréninky a soutěže, pozorování klientů v těchto situacích, příprava sportovců před výkonem, konzultace s rodiči (při práci s dětmi) a trenéry (pokud mají zájem se zapojit do celého procesu). Někteří sportovní psychologové využívají i různé psychodiagnostické testy, ale já nejsem jejich zastáncem, takže se jim spíš vyhýbám.“

Iveta: „Abych tedy osvětlila své názory... já dělám a trénuji karate, sama se tomu věnuji od 10 let (podle mě ideální), předtím jsem začala na gymnastice, poté volejbal závodně, pak tanec a karate, které dělám dodnes (také je to tím, že můj táta má klub již 25 let). Nicméně děti trénuji od svých 14 let (skupinu 20 dětí ve věku 5/6-8 let) a autorita je jedna věc... dříve jsme děti učili i karate (jen trošku a základy), ale v současné době to pojímáme jako sportovní přípravku, tzn. rozcvička, běh, hry s měkkým míčem, šplh, kotouly, vše děti učíme (ano, ze školy to opravdu neumí, tam jsou vždycky za hvězdy díky těmto našim hodinám), pružnost, ohebnost atd. Myslím, že málokdo se dětem věnuje takto jako my. :-) Proto mě vytáčí, když vidím, že v jiných sportech se na jejich zdraví moc neohlížejí, trenéři jsou někdy dokonce i sprostí a prostě nejde jim obecně moc o děti, ale spíš jen o výkony.“

Kateřina Kudláčková: „To je skvělé a gratuluji vám k takové krásné práci s dětmi! Podobným způsobem by to podle mě mělo fungovat všude, ale jak říkáte, často je tomu přesně naopak - přehnaný důraz na výkony dětí, stres, křik, přehnaná kritika, jednostranná zátěž s negativními následky... Držte se svého! Moc vám držím palce a kéž by bylo takových, kterým záleží na zdravém vývoji dětí víc ;) díky!!!“

Emi: „existuje nějaká odborná literatura pro sportovce právě zaměřená na sporto. psychologii? Děkuji“

Kateřina Kudláčková: „Nejlepší publikace pro širokou veřejnost je u nás podle mého názoru kniha Na Cestě k vítězství od Terryho Orlicka“

Matouš: „Je možné zakoupit nějaké metodické materiály pro trenéry k sport. psychologii - myslím pro práci s malými dětmi - pěkný den“

Kateřina Kudláčková: „Záleží, kterému sportu se věnujete - základy práce s malými dětmi by měli být v trenérských metodických příručkách. Co se týká odbornější literatury, bohužel si nevybavuji žádný titul, který by poskytoval praktické rady pro práci s malými dětmi - to u nás na trhu myslím stále chybí :(“

Matouš: „Je možné zakoupit nějaké metodické materiály pro trenéry k sport. psychologii - myslím pro práci s malými dětmi - pěkný den“

Kateřina Kudláčková: „Jak již jsem zmínila v předchozím dotazu, domnívám se, že taková publikace u nás na trhu stále chybí :(“