Chat

odborník na etiketu v písemném projevu

Radim Martynek

Záznam chatu ze čtvrtka 24. července 2014

Lenka: „Dobrý den. Velice zajímavé povídání. Je etiketa v písemném projevu i v nějaké knižní podobě? Určitě bych ji využila i v zaměstnání. Děkuji“

Radim Martynek: „Vážená paní Lenko, děkuji za hezké zhodnocení. Skvělým zdrojem informací je kniha Jak psát dopisy a jiné písemnosti od PhDr. Olgy Kuldové. Vřele doporučuji. S pozdravem Radim Martynek“

Markéta B.: „Dobrý den, chtěla bych se zeptat, kterou adresu v dopise psát jako první, tj. adresu adresáta či odesílatele? Děkuji za odpověď.“

Radim Martynek: „Vážená paní Markéto, v dopise vždy začínáme adresními údaji odesilatele, které je vhodné doplnit o mobilní číslo a e-mailovou adresu. Pak následují adresní údaje příjemce, místo a datum odeslání atd. S pozdravem Radim Martynek“

lucie: „Píše se správně: Dobrý den paní Nováková, obracím ... nebo Dobrý den, paní Nováková, obracím...“

Radim Martynek: „Vážená paní Lucie, ani jedna podoba není správná, pokud se bavíme o správné formální úpravě. E-mail i dopis začínáme oslovením: Vážená paní Nováková, obracím se... Pokud bychom "dobrý den" připustili, pak s čárkou před oslovením. S pozdravem Radim Martynek“

Martina: „Dobrý den, můžete mi poradit, kde se mohu dozvědět více o etiketě v písemném projevu? Jsou nějaké www.stránky nebo aktuální kniha?“

Radim Martynek: „Zvídavá paní Martino, skvělým zdrojem informací je kniha PhDr. Olgy Kuldové s názvem Jak psát dopisy a jiné písemnosti. Co se semináře Etiketa a normy v písemném styku týče, najdete informace na našich internetových stránkách. S pozdravem Radim Martynek“

Kamil: „Vážený pane Martynek, rád bych se Vás zeptal, jestli je lepší používat strukturovaný, nebo klasický životopis?“

Radim Martynek: „Vážený pane Kamile, typ životopisu je zpravidla dán požadavky zaměstnavatele, proto nelze jednoznačně doporučit jednu nebo druhou variantu. Osobně preferuji strukturovaný životopis, ale znám společnosti, které požadují obšírně zpracované životopisy psané rukou. S pozdravem Radim Martynek“

Urbanova: „Je mozne koupit knizniho radce v pisemnem projevu?“

Radim Martynek: „Vážená paní Urbanová, jak jsem psal již níže, skvělým zdrojem informací je kniha Jak psát dopisy a jiné písemnosti autorky PhDr. Olgy Kuldové. S pozdravem Radim Martynek“

Jana: „Dobrý den, pane inženýre, před chvílí jste říkal o panu Tupcovi, že jej oslovíme pane Tupci. Oslovení pane Tupče není správně? Díky“

Radim Martynek: „Vážená paní Jano, řada zdrojů uvádí různé varianty, proto vídáme v knihách také variantu "pane Tupče". Zde se ale přikláním k oslovení funkcí (vážený pane řediteli, pane žadateli, pane stěžovali, ...) nebo titulem (vážený pane inženýre, magistře, ...). S pozdravem Radim Martynek“

Markéta B.: „Ještě jeden dotaz. Jak je to, prosím, s údaji data a místa, všimla jsem si, že u dopisu, co jste ukazoval nejsou zarovnány vlevo, ale tyto údaje se píší vpravo? Děkuji za odpověď.“

Radim Martynek: „Vážená paní Markéto, co se místa a času týče, je možné zarovnání vpravo i vlevo. Zdraví Radim Martynek“

Martina Netková: „Dobrý den, všimla jsem si že oslovení "Vážená paní - pane" používáte i při tomto chatu. Stejně tak jako na konci "S pozdravem". Není to příliš? Chat nahrazuje přeci jen přímý rozhovor a tam se to nepoužívá. Děkuji za odpověď.“

Radim Martynek: „Všímavá paní Netková, jsem hostem v České televizi, proto volím formální úpravu svých odpovědí. Pokud budu v neformálním prostředí nebo budu komunikovat s přáteli, budu volit odpovídající jazykové prostředky i smajlíky. Ale ani v neformálním styku nepoužiji "dobrý den". Srdečně zdraví Radim Martynek“

Soňa: „Dobrý den,partner pracuje ve firmě kde spolu lidé nejčastěji komunikují přes imejl a všichni používají oslovení Ahoj Martine popřípadě Dobrý den Martine ,partner s tím má dost velký problém já se mu nedivím .Myslíte si že s tím má problém oprávněně? Děkuji za odpověd .“

Radim Martynek: „Milá paní Soňo, způsob oslovení v konkrétních společnostech je zpravidla určován firemní kulturou. Znám tedy společnosti, kde si všichni tykají a oslovují křestním jménem vč. generálního ředitele. Pokud to Vašemu partnerovi nevyhovuje, smí vznést svůj požadavek. Preference člověka mají totiž přednost před firemní kulturou. Otázkou je, zda to nebude mít negativní dopad na jeho postavení v této společenské (pracovní) skupině. Srdečně Radim Martynek“