Chat

odborník na pojištění

Vlastimil Divoký

Záznam chatu ze čtvrtka 12. června 2014

dm: „Jste odborník i na pojištění právní ochrany?“

Vlastimil Divoký: „Jen částečně, protože je to velmi specifický druh při-/pojištění, který má mnoho specifik. Základní věci ohledně pojištění právní ochrany ale samozřejmě znám.“

dm: „Co znamená být odborníkem na pojištění?“

Vlastimil Divoký: „Živí mě to:-) Pracuji v pojišťovně a zabývám se mj. vývojem produktů, analýzami trhu, marketingem a PR. Moje hlavní specializace je cestovní pojištění do zahraničí.“

dm: „Jste odborníkem i na zábrannou činnost?“

Vlastimil Divoký: „Ne, na to jsou specialisté v naší asistenční službě a v oddělení likvidace pojistných událostí.“

Zuzana: „Hezký den, je možné brát do letadla dvě zvířata nebo mi dovolí jej jedno?“

Vlastimil Divoký: „Dobrý den, letecké společnosti mají často omezení, že do jedné třídy letadla vezmou jen jedno zvíře, tj. jedno do ekonomické a jedno do byznys. Nízkonákladové společnosti ale často nepřepravují žádná zvířata.“

Lucie: „Dobré ráno, z jaké jste pojišťovny?“

Vlastimil Divoký: „Dobrý den, jsem z ERV Evropské pojišťovny, která se specializuje na cestovní pojištění.“

kl: „Kolik zhruba stojí pojištění psa na týdenní dovolenu v zahraničí? Děkuji“

Vlastimil Divoký: „Dobrý den, není to nic drahého. Bývá to v řádech stokorun. V případě ERV Evropské pojišťovny stojí připojištění zvířat na 1-30 dnů v rámci balíčku ERV Plus jen 100 Kč. Samozřejmě je ale třeba mít koupeno jako základ cestovní pojištění pro majtele zvířete.“

Zuzana: „A když s sebou budu mít dva psi?“

Vlastimil Divoký: „To je spíše otázka na konkrétní leteckou společnost, ale určitě je třeba to řešit s předstihem a zjistit, která z nich to vůbec umožňuje.“

Oli: „Musím mít na zvíře nějakou speciální přepravku?“

Vlastimil Divoký: „Ano, jde o přepravní box s pevným/nepropustným dnem a dostatečným otvorem an dýchání zvířete. Letecké společnosti mají také různá omezení co do maximální velikosti bowu, např. u ČSA je to pro přepravu v kabině 48 x 32 x 29 cm a pro přepravu v nákladovém prostoru 125 x 69 x 80 cm. Tyto schránky se běžně prodávají v obchodech s krmením pro zvířata.“

Zlatka: „Máte nějaké zkušenosti s veterinární péčí v zahraničí? Děkuji“

Vlastimil Divoký: „Ano, naštěstí zatím je pozitivní. Nejlépe jsou na psy a kočky připraveni v Itálii, Francii a Rakousku, a to jak po stránce "pet friendly" hotelů tak po stránce veterinární péče. Ošetření nebo operace jsou ale obdobně drahé jako ulidí. Měli jsme případ přiotrávení psa v Řecku, jehož jednodenní léčení vyšlo na 30.000 Kč. V Německu jsme zase letos řešili případ, kdy pes pokousal jinéh psa a my jsme hradili ošetření a šití v narkóze za téměř 45.000 Kč“

Alena K.: „Hezký den, psa nemám, ale plánujeme dovolenou s miminem. Je nějak omezeno s jak starým dítětem se dá cestovat co zahraničí? Pojistíte nám 4 měsíční dítě?“

Vlastimil Divoký: „Dobrý den, žádná omezení minimálního věku dítěte z pohledu pojištění nejsou, ale věřím, v šestinedělí samozřejmě nikomu cestování s dítětem nedoporučíme. Cestování s několikaměsíčními dětmi je dnes poměrně standardní. Je zde samozřejmě vyšší riziko onemocnění, protože děti hůře snášejí extrémní teploty a změny klimatu, ale tady je nezastupitelná role rodiče:-)PS: U ERV Evropské mají všechny děti až do 18 let slevu 50 %.“

Pavel: „Je potřeba, aby mělo zvíře na cestu do ciziny nějaké očkování či ošetření?“

Vlastimil Divoký: „Ano, to je jedna ze základních pdmínek, aby člověk mohl se svým zvířecím miláčkem vycestovat. Zvíře musí mít tzv. pas pro malá zvířata (Pet Passport), kde jsou také záznamy o očkování. Zvíře také musí mít identifikační tetování nebo mikročip. A platí úravidlo, že zvíře musí splňovat podmínky, které jsou pro přepravu/příjezd zvířaz stanoveny v zemi, do které s ním chcete jet.“

Zlatka: „Jak u Vás probíhá nahlášení pojistné události a co je k tomu potřeba?“

Vlastimil Divoký: „Vše je možné řešit on-line přes webové stránky www.ERVpojistovna.cz. Je to zcela jednoduché, intuitivní a zvládne to opravdu každý. Díky tomu naši likvidátoři hned nahlášenou škodu vidí a mohou na ní začít pracovat. Škody tak livkidujeme do 7 pracovních dnů.“

hiki: „Když se stane mému psovi něco v cizině, doporučíte mi konkrétního veterináře nebo si můžu vybrat?“

Vlastimil Divoký: „Dobrý den, platí totéž jako u lidí, tj. zavolat na číslo asistenční služby pojišťovny, u níž jste Vy i Vaše zvíře pojištěni. Pracovníci asistence Vám pak doporučí konkrétní prověřené veterinární zařízení.“

fík: „V létě jedeme do Chorvatska. Psa - Labradora vozíme volně v kufru auta. Kdyby se stala autonehoda a psovi se něco stalo, proplatíte škodu?“

Vlastimil Divoký: „Dobrý den, primárně byste museli mít psa pojištěného na cestu do zahraničí, aby bylo možné proplácet jeho případné zranění. Pokud by byl zcela volně, mohl by s tím být při likvidaci poj. události problém, protože zvířata mají být připoutána bezpečnostními pásy nebo v přepravních boxech v zavazadlové části vozidla.“

gustav: „Jaké máte limity u ošetření psů? Máme velmi drahé plemeno a chystáme se na výstavu do Německa.“

Vlastimil Divoký: „Dobrý den, u krátkodobého/jednorázového pojištění je limit na lékařské ošetření 15.000 Kč. Jezdíte-li ale se psem do zahraničí alespoň třikrát ročně, vyplatí se Vám celoroční pojištění pro opakované cesty, kde je tento limit 50.000 Kč.“

LS: „Nabízíte nějaké zvýhodněné pojištění pro rodiny s dětmi?“

Vlastimil Divoký: „Ano, v cestovním pojištění Sbaleno mají děti až do 18 let 50% slevu. Výhodou také je, že nemusí jít vždy o rodiče a děti, ale pojištění lze poskladát libovolně podle potřeby, např. prarodiče s dětmi, kamarádky s dětmi apod. Počet dětí na pojistce není omezen:-)“

Hans: „Kolik stojí cestovní pojištění pro dospělého? Jsou nějaké slevy pro děti? Díky za odpověď“

Vlastimil Divoký: „Kvalitní cestovní pojištění ERV Evropské, které obsahuje také neomezenou aktivní asistenci, pojištění úrazu, zavazadel a odpovědnosti vyjde na 35 Kč na den pro cesty po Evropě. Děti až do 18 let mají 50% slevu.“

viky: „Stačí mi po Evropě Evropský průkaz zdravotní pojišťovny nebo musím mít cestovní pojištění.“

Vlastimil Divoký: „Není dobré se spoléhat na EPZP. Ten se totiž vztahuje jen na státem provozovaná zařízení, které často v turisticky vyhledávaných místech vůbec nejsou a jejich kvalita může být diskutabilní. Také byste museli hradit poměrně vysoké spoluúčasti a především z EPZP nejsou vůbec hrazeny jakékoli převozy či transporty. A tam nejde o malé peníze, protože např. sanitka z Itálie do ČR stojí cca 70.000 Kč.“

viky: „Stačí mi po Evropě Evropský průkaz zdravotní pojišťovny nebo musím mít cestovní pojištění.“

Vlastimil Divoký: „Viz má předchozí odpověď.“

Lily: „Co říkáte na pojištění u bankovních karet?“

Vlastimil Divoký: „Dobrý den, ačkoli u některých zlatých a platinových karet už dnes bývá poměrně kvalitní, nelze na něj spoléhat. Problém je v tom, že majitel karty většinou netuší, jaké cestovní pojištění na kartě má a zda se vztahje jen na něj nebo na celou rodinu. Často jsou také zcela rozdílné limity pro majitele karty a pro jeho rodinu. A na některých kartách je také nutné aktivovat pojištění tím, že kartu v zahraničí použijete.“

ZZZ: „Podle čeho si mám vybrat cestovní pojištění?“

Vlastimil Divoký: „Snažte se neorientovat podle ceny, protože to může být velmi krátkozraké. Zjistěte si co nejvíce o pojišťovně a její asistenční službě, protože to rozhoduje, jestli dostanete tu správnou pomoc v případě nouze. Je dobré se obracet na pojišťovnu, pro kterou je cestovní pojištění hlavním oborem činnosti, nejen "přídavkem" k pojištění aut a životnímu pojištění. Výhodou je, když má pojišťovna vlastní asistenční službu, aby mohla jednoduše ovlivňovat, jak kvalitní služba bude klientovi poskytnuta.“

Strny: „Dobré ráno, je rozdíl mezi pojištěním na Eurovíkend a na pobytový zájezd u moře?“

Vlastimil Divoký: „Ano, ve městech, kam se na Eurovíkendy jezdí, se stávají jiné typy škod než u moře. Proto je dobré se podívat, kdo nabízí pojištění přizpůsobené přímo těmto situacím. Např. ERV Evropská má v pojištění SBALENO balíčky sestavené přímo podle účelu cesty, např. S batohem do 28, K moři, Za poznáním, Na lyže nebo Na maximum.“

Bohumil Mareš: „Jedeme s manželkou do Egypta a chceme se potápět, je třeba speciální pojištění nebo stačí klasické cestovní pojištění?“

Vlastimil Divoký: „Dobrý den, potápění je považováno za rizikový sport, proto nebývá obsaženo v základním cestovním pojištění a je třeba se na něj připojistit. Důležité ja, aby toto připojištění obsahovalo také případné použití dekompresní komory, které je velmi nákladné. V případě ERV Evropské je třeba použít balíček SBALENO Na maximum.“

Dody: „Je rozdíl v ceně mezi pojištěním do Chorvatska a do Egypta? Díky“

Vlastimil Divoký: „Dobrý den, ne není. Ačkoli v Egyptě je cca 3krát vyšší frekvence škod než v Chorvatsku, pojištění je svým charakterem i cenou stejné.“

Jana S.: „Je možné sjednat si pojištění i až když jsem v cizině. Obvykle zapomínám :o)“

Vlastimil Divoký: „U většiny pojišťoven je podmínka, že pojištění musí být uzavřeno ještě před překročením hranic. Výjimkou je, že jste v zahraničí s již platným cestovním pojištěním a chcete si jen prodloužit pobyt.“

Dody: „Jak velké jsou cenové rozdíly mezi pojištěním do Evropy a mimo Evropu?“

Vlastimil Divoký: „Pojištění do zemí mimo Evropsu je samozřejmě dražší, většinou 1,5-2krát. Jsou v něm ale obsaženy vyšší limity pojištění, protože lékařská péče mimo Evropu, především v severní Americe a Austrálii, je extrémně drahá. Takže Evropa cca 35 Kč/osobu/den, svět cca 50 Kč.“

jan d.: „Vyplatí se podle Vás celoroční pojištění?“

Vlastimil Divoký: „Pokud cestujete do zahraničí alespoň třikrát ročně, tak se určitě vyplatí. Nemusíte se jím pak zabývat před každou cestou, máte vyšší limity pojištění a členouvé rodiny mohou samozřejmě cestovat i samostatně. Mnoho lidí dnes jede jednou k moři, pak do Alp a k tomu třeba na nákupy do Drážďan nebo za známými na Slovensko. Takže celoroční pojištění je čím dál vyhledávanější.“

Ivet: „Je pojištění storna zájezdu součástí běžného cestovního pojištění? A vrací pojišťovny celou cenu zájezdu?“

Vlastimil Divoký: „Většinou funguje u cestovního pojištění jako připojištění, protože jeho cena závisí na ceně zájezdu/cestovní služby, kterou si chce klient pojistit. Cena za připojištění storna je cca 3 % z ceny zájezdu, ubytování, letenky apod.“