Chat

katolický kněz

P. Marcel Puvák

Záznam chatu z pátku 18. dubna 2014

TRPi: „Nechtěl jste někdy vstoupit do politiky?“

P. Marcel Puvák: „A víte že jo? Nevím, jestli bych byl ale ten pravý. Samozřejmě jako kněz nemohu, je to v rozporu s církevním právem. No přiznám se, že mě spíše mrzí, že mezi politiky by mohlo být více čestných a poctivých lidí, a nejsou.“

TRPi: „Byl byste pro to, aby Velký pátek byl st. svátek?“

P. Marcel Puvák: „Sám pocházím ze Slovenska, kde státním svátkem je, a nejen tam. Domnívám se, že pro někoho by to byla milá příležitost prodloužit si sváteční víkend, pro někoho dalšího připomínka našich křesťanských kořenů.“

Vilda: „Co si myslíte o jiných katolic. církvích?“

P. Marcel Puvák: „Jsou svědectvím bohatství tradic, které vznikaly v průběhu 2.000 let dějin křesťanství.“

Vilda: „Co si myslíte, když se kněží pletou do politiky?“

P. Marcel Puvák: „"Pletou" se asi jako každý z nás. Myslím, že nedělají nic jiného, než připomínají základní pilíře morálky, na které vše stojí, i politika. Naopak, pokud si neuvědomíme, a to všichni, že i politika je formou služby, se vším, co k tomu patří, nebude to nikdy dobré.“

Vilda: „Jste SLovák?“

P. Marcel Puvák: „Ano, pocházím z Prievidze, kde jsem žil do svých 18 let.“

Vilda: „CO si myslíte o iniciativě Akce D.O.S.T. - občan. sdružení?“

P. Marcel Puvák: „Přiznám se, že D.O.S.T. a její činnost vůbec neznám.“

David: „Máte hodně akad. titulů...“

P. Marcel Puvák: „Když jsem byl mladší :-) bavilo mě hodně studovat, tak jsem to sbíral tak nějak postupně, ale mrzí mě, že jsem nedošel až tam, kam jsem chtěl. Aspoň zatím.“

David: „Proč jste se stal knězem a proč římskokat.?“

P. Marcel Puvák: „Z touhy po službě. Byl to takový vnitřní hlas, který jsem začal pociťovat někdy v 15 letech. Samozřejmě jsem si svůj představoval úplně jinak, ale vidím, že ono to tak nějak v životě funguje: čemu se člověk nejvíce brání, to je pak to nejkrásnější. A římskokatolickým proto, že jsem byl jako římský katolík pokřtěn. Byla to a je zkrátka moje "mateřská církev".“

David: „CHodíte každý rok na Pochod pro život v Praze?“

P. Marcel Puvák: „Ne, Pochodu pro život jsem se kvůli pracovnímu vytížení bohužel nikdy osobně nezúčastnil.“

WB: „Volíte KDU - třeba teď do EP?“

P. Marcel Puvák: „Volím na Slovensku - tedy pokud to jde - ale ano, myslím, že program KDU se nejvíce shoduje s mými osobními hodnotami a postoji.“

JP: „Čtete rád Katolický týdeník?“

P. Marcel Puvák: „Rád si ho přečtu, ačkoli se profesionálně pohybuji v mediálním prostředí a velké procento toho, co se tam dočtu, vím už mnohem dříve.“

JP: „Nemělo by v záhlaví tohoto chatu být radši napsáno přímo římsko kat. kněz? Mohl byste třeba být řeckokat.? Katolický není přesné!“

P. Marcel Puvák: „No jistě, máte pravdu.“

JP: „CO si myslíte, měla by Říms kat církev zrušit Neomylnost papeže?“

P. Marcel Puvák: „Proč by ji rušila, když ji naopak zavedla? Já v neomylnosti v otázkách víry a mravů spatřuji jistotu, že v osobě papeže se reálně naplňuje Kristovo ujištění, adresované apoštolu Petrovi - Ty jsi Petr, Skála, a na této skále zbuduji svou církev. Je to pro mě záruka a důvěra, že papežovým slovem ke mně promlouvá sám Kristus.“

JP: „Byl byste pro zrušení celibátu v Římské církvi?“

P. Marcel Puvák: „Za sebe jsem rád, že mi celibát poskytuje prostor dát se do služby lidem, aniž bych musel mít výčitky, že jsem se stoprocentně nemohl věnovat buď rodině nebo svěřeným ovečkám.“

Pavla: „Dobrý den, přeji Vám požehnané Velikonoční svátky. CHtěla bych se zeptat, když je dnešek dnem přísného půstu - jak si tento požadavek přesně vyložit? Je možné jíst celý den ale v malých porcích a jednou se najíst do polosyta? Děkuji za odpověď.“

P. Marcel Puvák: „Mnohokrát děkuji za přání. Postní disciplína, vymezena církevním právem, předpokládá v den přísného postu pouze jedno jídlo dosyta a dvakrát něco malého k zakousnutí. Toto se týká všech od 18 do 60 let. A současně platí půst od masa teplokrevných zvířat - ten se vztahuje na všechny starší 14 let.“

Jarda: „Patří do kostela sakrální hudební díla žijícího hudebního skladatele Zdeňka Pololánika ?“

P. Marcel Puvák: „Patří, a taky se běžně hraje (Ordinárium, písně v Kancionálu, skladby pro sbor a orchestr). Osobně pana Pololáníka znám, je to velmi vzácný člověk.“

Iva Michalíková: „Církve získaly majetek tím, že jim lidé mylně platili za svoje hříchy. Jak jinak by někdo mohl přijít k takovému bohatství polím , lesům , budovám. Připadá vám správné ted´chtít všechen majetek zpátky, když lidé těžko získávají prostředky na svoje živobytí je hodně lidí bez proszředků a na druhé straně vy s tímto majetkem získaným bez práce. Co by na to řekl mistr Jan Hus?“

P. Marcel Puvák: „Předpokládám, že Mistr Jan Hus coby katolický kněz taky z něčeho žil, a aby mohl v Betlémské kapli kázat, potřeboval i on finance na její provoz. O nic jiného nejde, než zajistit církvím prostředky, aby mohly svobodně sloužit každému, kdo to bude potřebovat. Lidé ve středověku neplatili za své hříchy. Podporovali církev hmotně a finančně, a to je něco jiného. Ale přece totéž se vždy dělo a děje i dnes. Dávat dar není snad zakázané, ani jej přijmout. Že je hodně lidí bez prostředků k živobytí, je špatné. Církev dělá, co může, aby lidské utrpení zmírnila. Kéž by aspoň tolik, co církev, dělali i ti, kdo mají daleko větší možnosti!“

Paní Soukupová: „Dobrý den, prosím pěkně, jak může Bůh dopustit, aby zemřel nevinný člověk (třeba dítě)...? Děkuji mnohokrát za odpověď.“

P. Marcel Puvák: „Božím záměrům plně nelze rozumět. Myslím, že situace, které námi otřásají, Bůh dopouští právě proto, abychom MY přehodnotili své životní postoje a vážili si daru života, jehož pány nejsme my, ale Bůh.“

Valéria: „Dobré ráno otče, som zo Sniny (východné Slovensko). Len by som chcela zareagovať na pravoslávne sviatky. Tohto roku ich máme spoločne. Krásne prežitie sviatkov.“

P. Marcel Puvák: „Ďakujem. A viete, že som mal tušenie, že je to tak, len som si nebol istý? Požehnanú Veľkú noc!“

Lenka: „Dobré ráno, prosím o odpověď jestli křtíte děti jejichž rodiče nebyli sezdáni v kostele? Děkuji“

P. Marcel Puvák: „Křest dítěte není podmíněn svatbou rodičů v kostele. I papež František třeba nedávno pokřtil dítě svobodné matky. To, co je důležitější, nebo přímo žádoucí, aby ze strany rodičů byl předpoklad, že svému dítěti předají víru. Zkušenost je ovšem taková, že situace páru žijícího mimo manželství, přestože měl možnost ho uzavřít, dokonce i v kostele, je často sama o sobě náznakem toho, že s nějakou křesťanskou výchovou dítěte asi těžko počítat.“

Marie: „Dobré ráno, nikdy jsem nebyla nijak zvlášť věřící, ale v mém životě se stalo několik velmi zvláštních věcí, že jsem došla k závěru, že něco mezi nebem a zemí je, a čím dál tím víc tíhnu k Panně Marii. Moje maminka mi vždycky říkala - nic se neboj, všechno vždycky dobře dopadne, jenom musíš věřit, a měla pravdu. Tímto chci jen říct, že každý k tomu svému přesvědčení dojde jinou cestou, a každá je urřitě správná. Alespoň já si to myslí, mám pravdu?“

P. Marcel Puvák: „Souhlasím s Vámi. Víra je o našem osobním vztahu k Bohu. A vztah je vždy něčím velmi výjimečným a jedinečným. Podobně jako vztah k rodičům, k práci apod. Záleží pak na tom, jak o ten vztah k Bohu potom pečujeme.“

lenka: „Dobré ráno pane Puvák.Zrovna mě nenapadá žádná otázka.Ale asponˇ Vám chci popřát pěkné velikonoční svátky a krásné jaro a atˇ se daří!“

P. Marcel Puvák: „Srdečně Vám děkuji. Požehnané Velikonoce i Vám a celé Vaší rodině.“

Kristýna: „Dobrý den, chtěla bych se Vás zeptat, co pro Vás jako kněze znamenají Velikonoční svátky? Máte nějaký speciální program a dodržujete v průběhu těchto svátků nějaké speciální pravidla? Přeji Vám krásný den!“

P. Marcel Puvák: „Moje kněžská služba je poněkud zvláštní - působím v křesťanské televizi Noe, kde už 8 let vždy o Velikonocích komentuji přenosy bohoslužeb z Vatikánu. To však vyžaduje velkou přípravu, takže o práci mám vystaráno. Jinak se na Velký pátek postím, a letos se už docela těším na neděli odpoledne, kdy mě čeká cesta na Slovensko za milými lidmi.“