Chat

učitelka VŠ

Renata Zemanová

Záznam chatu ze čtvrtka 3. dubna 2014

dm: „Stále učíte na OSU?“

Renata Zemanová: „ano, učím na Pedagogické fakultě OSU od roku 1999, stále...“

dm: „Jaké je to učit o prádninách matematiku?“

Renata Zemanová: „vzhledem k tomu, že nás matematika prof. Hejného baví natolik, že je i naším koníčkem, věnujeme se tak o prázdninách svému koníčku :-)“

dm: „Je podle Vás matematika královna věd?“

Renata Zemanová: „pro nás je matematika královnou věd, ale respektujeme i jiné názory... matematika slouží všem jiným vědám, dokonce i humanitním, což bývá často pro studenty humanitních věd velkým překvapením :-)“

dm: „Co si myslíte o spec. matematických třídách na II. stupni ZŠ?“

Renata Zemanová: „jejich místo na ZŠ uznávám, ale řeším, jak se děti do těchto tříd zapíši - chtějí samy? matematika je baví? učitel ji dělá rád? určitě se mohou talentované děti v matematické třídě rychleji rozvíjet a získávat mnoho podnětů,na které by jinak nebyl čas“

Dana Kupková: „Metodu pana Hejného úplně neznám, ale nechápu, jak müžete tvrdit, že pouze a jenom s touto metodou děti matematiku sami objevují a nacházejí zákonitosti matematiky? A co paní Rosecká a její tvořivá Nová škola s činnostním učením. Sama podle této metody učím a troufám si řict, že děti mají matematiku rádi a určitě jenom nepřejimají předkládané informace. Děkuji za vaši odpověď. Přeji pěkný den!“

Renata Zemanová: „dobrý den, neřekly jsme, že JENOM s touto metodou, ale "s touto metodou"... činnostní učení v jiném pojetí, proč ne? nicméně učebnice prof. Hejného jsou komplexně propracovány v jednotném a cíleném systému, což jsme jinde nenašli. velmi usnadní učiteli práci...“

Jana: „Dobré ráno, jsem ráda, že už mám po vysoké škole. Protože to co tady předvádíte je na zbláznění. Chudáci děti.“

Renata Zemanová: „není prostor předvést vše, děti to velmi baví, dosahují vynikajících výsledků ve všech testech, soutěžích a přijímacích zkouškách, nebojí se matematiky a logicky jim to myslí rodiče pokud nevidí hodinu na vlastní oči, mohou mít stejný názor... ale po absolvování jedné hodiny ho mění... přijďte se podívat :-)“

Karin: „Dobrý den, pomůže tato metoda dětem s poruchou učení (diskalkulie,disortogrsfie,dislexie).Děkuji za odpověď. Krásný den.“

Renata Zemanová: „ano, metoda dokonce vznikla pro dítě s potížemi v tradiční matematice :-) mám ve třídě dyskalkulika, krásně se rozvíjí (do své možné úrovně) i velmi slabé děti, všechny úlohy v učebnicích jsou gradované - alespoň 3 obtížnostní úrovně, první pro velmi slabé žáky... tak i oni zažívají radost a prožívají svůj úspěch“

Jíťa: „Dobré ráno. Myslíte, že je Verunka v těch lodičkách naboso? Nemůžeme to poznat. Děkujeme. :)“

Renata Zemanová: „řekněte nám, kdo je verunka, my to ověříme :-)“

honza: „Dobry den, poprosim vas o nejaky odkaz na ucebnice a skoleni jak tuto metodu ucit,dekuji“

Renata Zemanová: „www.h-mat.cz nebo www.h-mat.bomerova.cz děláme každoročně velmi intenzivní Letní školu, letos poprvé příměstskou v Ostravě, najdete na stránkách :-)“

Marie: „Dobrý den, vím, že v zahraničí slaví pan prof. Hejný se svou metodou velké úspěchy. Co myslíte, proč tomu tak není u nás? Jsme mentálně méně vyvinuti? Co s tím? U nás ve škole s pěti prvními třídami se letos nenašla ani jedna učitelka, která by se byla schopna s metodou ztotožnit. Smutné. Ale průkopníci nových myšlenek to neměli nikdy jednoduché. Díky lidem jako Vy naštěstí víme, že se země točí. Hodně optimismu a nadšení Vám přeji“

Renata Zemanová: „děkujeme za pozitivní zprávu :-) aktuálně k rychlejšímu rozvoji metody dochází i u nás (prof. Hejný to zkoušel už v 80. letech, ale vzhledem k negativním zkušenostem s množinami neuspěl... nyní to jde líp :-) z našich absolventů učitelů 1. st. v roce 2013 jich 2/3 nastoupilo na školy, kde se Hejný učí... škoda, že u vás paní učitelky nechtějí... snad by se mohly přijít podívat na nějakou otevřenou hodinu, docela to pomáhá“

Karin: „Dobrý den, pomůže tato metoda dětem s poruchou učení (diskalkulie,disortogrsfie,dislexie).Děkuji za odpověď. Krásný den.“

Renata Zemanová: „ano, metoda původně pro slabého žáka vznikla přesně tyto děti mají úlohy, kterým dobře rozumí a jsou pro ně řešitelné, prožijí radost a svůj úspěch... gradované úlohy v učebnicích na min. 3 úrovně schopností, jednoduchá prostředí, jiné metody násobení, dělení...“