Chat

onomastik

Pavel Štěpán

Záznam chatu ze středy 13. listopadu 2013

KRONSTAR1: „Kde přednášíte?“

Pavel Štěpán: „Dobrý den, pracuji v Ústavu pro jazyk český Akademie věd ČR, externě vyučuji na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy.“

KRONSTAR1: „Specializujete se na antroponomastiku, chrématonomastiku nebo na toponomastiku?“

Pavel Štěpán: „Dobré ráno, specializuji se hlavně na toponomastiku.“

Gamajka: „Dcera se provdala za Turka, v lednu očekávají narození chlapečka. Porod proběhne v České republice. Rádi by ho pojmenovali obvyklým tureckým jménem EVRIM, které ale není v knize PhDr. Knappkové. Dcera už zaslalala žádost o znalecký posudek e-mailem na Ústav pro jazyk český. Jak dlouho trvá vypracování posudku a je pravděpodobné, že toto obvyklé turecké jméno bude bez problémů možno zapsat i na české matrice? Děkuji za odpověď.“

Pavel Štěpán: „Dobré ráno, na vypracování posudku je zákonná lhůta třicet dní, většinou je ale posudek hotový dříve, často během dvou týdnů. Pokud jde o obvyklé turecké jméno, posudek bude jistě pozitivní.“

Lucie: „dobrý den,chci se zeptat,zda je možné zapsat dítě jménem Rozárie. V kalendáři jsme našli jen jméno Rozálie. děkuji.“

Pavel Štěpán: „Dobré ráno, rozhodně neplatí, že by bylo možné zapsat do matriky jen jména uvedená v kalendáři. Ta představují jen malý zlomek jmen, která jsou bez problémů zapsatelná. Jméno Rozárie můžete dát dítěti i bez znaleckého posudku, potíže na matrice by s tím být určitě neměly.“

Lenka: „Dobrý den, naše dcera se jmenuje Kristina. Jak je to s historickým vývojem tohoto jména. Lidé spíš znají podobu Kristýna. Děkuji.“

Pavel Štěpán: „Dobré ráno, máte pravdu, že dnes je výrazně častější pravopisná podoba Kristýna. Forma Kristina je starší a dnes poněkud méně častá, ale zdaleka není ojedinělá. Podobný vývoj má např. i jméno Justina/Justýna. Pokud jde o jméno Kristina/Kristýna, má také (dnes poměrně neobvyklé) varianty Kristiána, Kristiana. Doložena je i staročeská podoba Křišťana.“

Silvestra Matoušková: „Dobrý den,nemám dotaz, jen ,,poznámku" k svému jménu. Jako dítě školou povinné jsem si s ním ,,užila" a hlavně, když jsem řekla, že je po dědečkovi!! Poprvé jsem se s ním setkala v inscenaci ,,Mário a kúzelník" s Mil. Kňažkem a mé sebevědomí ,,stouplo"...hahaha. Nyní mi ,,přináší" spíš kladné reakce, ale pro vnučku jsem to dětem vymluvyla...!!! Jinak se mi říká Silva a vím, že Silvester je u nás něco kolem 20. Tak přeji hezký den a naschledanou.....Silva M.“

Pavel Štěpán: „Dobré ráno, podle aktuálních údajů je u nás ženské jméno Silvestra momentálně doloženo devětačtyřicetkrát. Výrazně častější je mužské jméno Silvestr (420 nositelů).“

Irena Hanáková: „Dobrý den, chtěla jsem se zeptat na Váš názor na jméno Radek Bartoloměj Hanák. Toto jméno jsme dali našemu synovi. Líbilo se nám jméno Radek a chtěli jsme ho doplnit nějakým "lidovějším" jménem. Děkuji“

Pavel Štěpán: „Dobré ráno, je to zajímavá kombinace, která rozhodně neodporuje žádným doporučením pro kombinování jmen. Spíš bych to ale chápal tak, že jste chtěli jméno Radek doplnit nějakým jménem, které je v současnosti méně obvyklé. Asi bych jméno Bartoloměj v dnešní době necharakterizoval jako "lidovější".“

Kristýna Adámková: „Dobrý den, je nějaká "poučka" jak zjistit, zda se k sobě jméno a příjmení hodí? Chtěli bychom syna pojmenovat Samuel a příjmení je Adámek obě jména jsou "nevýrazná" bez (T, R) atd a dlouhá, myslíte že se k sobě hodí? Ještě bych se chtěla zeptat, co si myslíte o kombinaci Adam Adámek, já jsem proti, ale rodina souhlasí, mám pocit, že by to byl chudák. Děkuji“

Pavel Štěpán: „Dobré ráno, kombinaci Samuel Adámek rozhodně nelze nic vytknout. Spojení Adam Adámek bych se osobně raději vyhnul, ale každý může mít jiný vkus.“

Jitka: „Dobrý den, můj manžel se jmenuje Chrudoš (po otci). V kalendáři není, byl uvedený v dřívějších kanedářích? Kolik nositelů tohoto jména u nás asi je a jaký je původ jména? Děkuji, Jitka“

Pavel Štěpán: „Dobré ráno, podle staršího kalendáře slaví Chrudoš svátek 23. ledna. Chrudošů je u nás momentálně 24. Jde o jméno, které bylo uměle vytvořeno autorem Rukopisu zelenohorského. Je pravděpodobné, že bylo inspirováno místním jménem Chrudim.“

Lenka: „Dobrý den, mám dceru, které jsem dala jméno SOFIE, jak je u nás časté a jaký byl vývoj tohoto jména u nás? Děkuji a přeji hezký den“

Pavel Štěpán: „Dobré ráno, tradičnější je u nás podoba Žofie, forma Sofie byla do češtiny přejata z cizích jazyků v novější době. Dnes ale, pokud jde oblibu, převažuje podoba Sofie (555O nositelek), jméno Žofie se vyskytuje spíše ve starší generaci (2375 nositelek).“