Chat

mluvčí Asociace penzijních fondů

Ing. Ondřej Kubala

Záznam chatu ze čtvrtka 27. června 2013

DAYD: „Je pravda, jak varují odbory, že II. pilíř se vyplatí až od platu 37 500 Kč?“

Ing. Ondřej Kubala: „Dobré ráno, Dayde, není to pravda. Pokud je vám do 35 let, tak se Vám vyplatí druhý pilíř i při hrubé mzdě kolem 20 tisíc korun, hodně záleží na věku. U starších lidí je pak výhodný opravdu jen pro lidi s vyšším příjmem. Podívejte se na důchodovou kalkulačku MPSV a zkuste si to vypočítat. Tuto kalkulačku garantuje MPSV, pod které patří i správa sociálního zabezpeční, která Vám bude jednou důchod vypočítávat.“

Anna: „Co vše musí dělat mluvčí Asociace penz. fondů?“

Ing. Ondřej Kubala: „Dobré ráno, Anno, hlavně vysvětlovat, jak to všechno opravdu funguje :)“

DAYD: „CO si myslíte o II. pilíři, jak je nastaven?“

Ing. Ondřej Kubala: „Dovedu si představit, že by byl "uživatelsky příjemnější" :) Hlavně možnost vystoupit je pro lidi hodně důležitá, teď začalo Ministerstvo financí tuto změnu připravovat, tak uvidíme, zda to za současné politické situace projde sněmovnou.“

Honza: „Dobry den, zkusili jsme kalkulacku a prekvalo nas ze cim vice deti mate, tim mensi duchod dostanete, je to zamer reformy?“

Ing. Ondřej Kubala: „Dobré ráno, Honzo, ženy, které mají více dětí, jdou do důchodu dříve, tím ale zároveň spoří kratší dobu. Pokud by se mladá dívka rozhodovala o tom, zda do druhého pilíře vstoupit, musí počítat s tím, že když bude na rodičovské a mateřské, tak z druhého pilíře vystoupí - nebude v něm po dobu kdy nepracuje spořit, a nebude tak ani dostávat každý měsíc ta 3 procenta od státu. Takže ve skutečnosti naspoří trochu méně. Je na to potřeba myslet, když budete počítat, jestli se Vám druhý pilíř vyplatí.“

Marta: „Dobre rano.Manzel cely život pracoval na pomerne vysokem postu s primerenym platem.pred 3 roky o praci prisel a nyní ve svých 57 letech pracuje za mzdu zhruba 22000kc.Do duchodove kalkulačky se zada plat nynejsi nebo ten co mel po většinu svého života?“

Ing. Ondřej Kubala: „Dobré ráno, Marto, do kalkulačky byste měli zadat cca průměrný příjem, který jste v průběhu života měli. V tomto případě bych Vám doporučil vzít manželův původní plat a částečně ho pro výpočet snížit.“

jaroslava: „Dobrý den. Je hezké, že říkáte abychom přispívali pro naše vnoučata na důchod. Naše generace celý život pracovala a teď ve stáří nebude mít na důstojný život.“

Ing. Ondřej Kubala: „Dobré jitro, Jaroslavo, mezi řádky čtu, že patříte ke generaci, která důchod od státu už dostává, Vás se zavedení druhého pilíře nijak nedotkne. Pokud má dnes průměrný důchod hodnotu cca kolem deseti tisíc korun, tak je to velmi vysoká penze proti tomu, co budou mít od státu lidé za dvacet nebo třicet let - tedy vaše děti a vnoučata. Pracujících prostě nebude dost a nezvládnout na takto vysoké penze seniorů vydělat. To je prostě fakt, a proto se musí současný penzijní systém změnit.“

Věra Šibravová: „zaslechla jsem jen konec rozhovoru a nevím zda je již schváleno, že mohu z II.pilíře vystoupit!? Děkuji za odpověď. Je mi totiž 50 a nemám již moc času na rozhodnutí.“

Ing. Ondřej Kubala: „Dobré ráno, paní Šibravá, zatím to schváleno není, je to návrh, který připravuje Ministerstvo financí, který musí projít sněmovnou a podpisem prezidenta. Je otázka, zda to bude za současné politické situace možné... Pokud se rozhodujete o vstupu do II. pilíře, řiďte se tím, co platí teď. Vše ostatní je nejisté.“

Veronika Černá: „Dobrý den, v srpnu mi bude 37 let, jsem inv. důchodce 2. stupně a zároveň OSVČ (roční příjem cca 40 tis. Kč). Stala jsem se účastnicí 2. pilíře k 1.6.2013. Chci se vás zeptat, jakým způsobem si mám vypočítat a platit pojištění ? Děkuji za odpověď.“

Ing. Ondřej Kubala: „Dobrý den, paní Černá, pokud jste OSVČ, tak si můžete vybrat,zda si upravíte měsíční zálohy na sociální pojištění, nebo zda druhý pilíř zúčtujete jednou ročně. Pošlu Vám přesný návod, napište mi mail na kubala/zavinac/starnesmysli.cz“

renata: „Je celá částka (3+2%) nakonec vyplacena nebo je z ní ještě pak něco "odtrženo"? A je nějaké omezení, po jakou dobu v důchodu je pak vyplácena?“

Ing. Ondřej Kubala: „Dobré jitro, Renato, získáte celou částku 3+2 %, která bude ještě o trochu vyšší díky zhodnocení, které Vám spořené peníze vydělají. Při výplatě si můžete ze tří způsobů: 1) Pravidelné měsíční přilepšení ke státnímu důchodu po dobu 20 let (to je nejvýhodnější, pokud zemřete dříve než po 20 lety, všechny naspořené peníze zdědí vaši pozůstalí) 2) Doživotní výplatu - jak dlouho tu budete, tak dlouho budete dostávat peníze z druhého pilíře. Pozor, tady se ale nic nedědí. 3) Dvacetiletá s tříletou pozůstalostní rentou - tři roky po vaší smrti budou dostávat pravidelnou penzi z druhého pilíře vaši pozůstalí.“

Jan Prášek: „Jako čerstvý důchodce mám dotaz. 1. My jsme celý život pracovali a platili na výchovu našich dětí a zároveň přispívali na důchod našich rodičů, odměnou nám bude (i díky druhému pilíři) nižší reálná hodnota důchodu. Jediný, kdo na tom vydělá jsou povedené penzijní fondy, které zkorumpovaly současnou vládu. 2. Neovlivňuje v současné době náš důchodový system spíše půl milionu nezaměstnaných a půl milionu předčasných důchodců? To je problék, který je potřeba vyřešit nejdřív.“

Ing. Ondřej Kubala: „Dobré ráno, pane Prášku Vašemu dotazu úplně rozumím. To je právě problém toho, že náš důchodový systém funguje na "průtokovém principu" - co lidé vydělali, stát okamžitě rozdal na důchodech a vůbec žádné úspory na důchod netvořil. Dobře to fungovalo v době, kdy bylo hodně praujících a méně seniorů, ale teď se situace otáčí, pracující už na důchody nedokáží vydělat dost peněz - jen loni chybělo státu na důchody 45 miliard, o rok před tím 30 miliard. Počet nezaměstnaných to rozhodně ovlivňuje - ne všichi lidé v produktivním věku pracují a platí sociální pojištění...“

Jan Prášek: „Žádná odpověď je taky odpověď. Vaším úkolem je nahánění oveček do svých pochybných aktivit.“

Ing. Ondřej Kubala: „Nezlobte, se otázek je hodně, snažím odpovídat postupně v rámci možností, které televizní studio umožňuje.“

Jitka Řeháková: „Dobrý den, je mi přes 35 let, ale jsem momentálně na rodičovské dovolené do září 2014. Platí, že si v tomto případě mohu zřídit třetí pilíř až po návratu do práce (do šesti měsíců od návratu)? Předem děkuji za odpověď! Jitka.“

Ing. Ondřej Kubala: „Dobré ráno, paní Řeháková, je to tak. Až se vrátíte do práce, tak budete mít podle zákona šest měsíců na to, abyste se rozhodla, jestli je do II. pilíře chcete vstupovat, nebo ne.“

Martin Návara: „Dobrý den, pane Kubalo, chtěl jsem se zeptat jak je to s výpočtem v oné reklamě, že dáte 500 a stát k tomu 750. To ale odpovídá nějaké výši platu? Protože takovéhle "zhodnocení" by se mi líbilo......je to tedy tak, že já dám z platu 2% a stát přidá 3% z rozpočtu, je to tak?“

Ing. Ondřej Kubala: „Dobrý den, pane Návaro, odpovídá to výši platu 25.000,- Kč. Je to tak, že vy dáte 2 % a stát přidá 3 %, ale zároveň se Vám začne mírně snižovat důchod z prvního pilíře. Podívejte se na důchodovou kalkulačku na www.mpsv.cz, ta přesně počítá i s tímto snížením důchodu z prvního pilíře - a ukáže Vám, jestli na vstupu do II. pilíře vyděláte, či nikoliv.“

Honza: „Dobré ráno pane Kubalo, není vhodnější způsob šetření na důchod ponechat plných 28% odvodů do prvního pilíře a vlastní 2% z platu spořit například do spořícího účtu s trochu lepším úročením? Nemám žádné závazky, mohu se kdykoliv rozhodnout o ukončení spoření, nemám povinnost vkládat peníze pravidelně každý měsíc ( případ dlouhodobé nemoci ).“

Ing. Ondřej Kubala: „Dobré ráno, Honzo, když ponecháte 28 % státu, tak z nich nikdy nic neuvidíte. Takto z nich uvidíte aspoň ta 3 %, která si necháte pro sebe. Je to málo, ale je to lepší než nic. V případě dlouhodobé nemoci do druhého pilíře nic nepřispíváte, stát vás automaticky přesune do prvního pilíře a začne za vás platit i sociální pojištění. Do druhého pilíře pak začnete přispívat, až budete zase zpět v práci.“

František: „nemohu poslouchat bludy o tom, že v budoucnu nebudou peníze na důchody. Pokud celý život člověk platí daně a příspěvky na soc. atd atd. není možné, aby se stát zřekl povinnosti postarat se o důstojný život seniorů. Ve vyspělých státech světa je cílem, aby senior který jde do důchodu pobíral cca 60% svého posledního příjmu. Co se tedy plánuje v Č.R. Opravdu si myslíte že za 30 let 8000,- je důstojný důchod nebo že to bude žebračenka? Kam zmizely miliardy z důchodového fondu po roku 1989 ?“

Ing. Ondřej Kubala: „Dobré ráno, pane Františku, žádné státní úspory na důchody bohužel neexistovaly. Co stát vybral na sociálním pojištění, ihned rozdělil. Proto jsme tam kde jsme :( Nemyslím, že by se stát zířkal péče o seniory, jen se snaží změnit systém v situaci, kdy ten stávající přestává fungovat. Můžeme diskutovat o tom, jestli to dělá dobře, ale důležité je, že to dělá, že nenechává situaci vyhnít a nečeká, až na důchody nebude vůbec. Pak už to vyřešit nepůjde.“

Honza: „Jeste k dotazu ohledne zeny a poctu deti - kalkulacka ale ukazuje stejny duchodovy vek pro 0,1,2,3 a vice deti!!!!!!!“

Ing. Ondřej Kubala: „Ano, to je správně.“

DAYD: „Co by měla nová - úřednická, či z případných předč. voleb vzešlá vláda dělat v penzijní oblasti?“

Ing. Ondřej Kubala: „Každá politická strana má trochu jiné představy, to je ve světe normální a druhý pilíř se bude určitě ještě vyvíjet. Obrovská škoda by byla, kdyby druhý pilíř byl zrušen. Můžeme diskutovat o tom, jestli je nastavený dobře, jestli by se neměl trochu změnit, ale je to první řešení důchodového problému, do kterého se Česká republika řítí. Jakmile přijdou do důchodu Husákovy děti, bude seniorů víc než těch, kteří pracují a na řešení už bude pozdě. Moc všem děkuji za dotazy, vysílání už končí a musím vrátit počítač :) Hezký den Ondřej Kubala Díky moc“