Chat

specialista na světlovody

Jakub Brandalík

Záznam chatu z pátku 8. března 2013

Hanka: „Dobré ráno, zajímalo by mě, jak je to s používáním světlovodů ve veřejných budovách (konkrétně v herně mateřské školy), kde je nedostatečné denní osvětlení. Jak se řeší údržba, možnost zastínění v místnosti a "odklízení" sněhu ze střechy v zimě. Děkuji za odpověď. :-)“

Jakub Brandalík: „Z kopule světlovodu sníh sklouzne mnohem lépe,než například ze střešního okna, kde sníh na rovné ploše ulpí a zastíní přívod denního světla což znamená v zimě dost často tmu, nebo pracné čištění okna. U světlovodů je zaručen přívod světla i v zimě.“

Michaela: „Teď jsem tedy slyšela, že světlovod tedy jde zaizolovat, aby netekl, ale neřekli jste jak a proč to kamarád nemá? To není standard?“

Jakub Brandalík: „Jelikož nejsme v Austrálii nebo v Kalifornii, odkud světlovody původně pocházejí, je potřeba používat typ světlovodů, který je určen pro náročnější podmínky evropy. Prvek který se do světlovodu přidává byl nedávno patentován a zachránil dobré renomé světlovodů v Evropě, protože světlovody jinak v zimě kondenzují a vytéká z nich voda nebo vznikají nebezpečné plísně.“

DAYD: „Velké přednosti světlovodů? A nevýhody?“

Jakub Brandalík: „Nevýhodou světlovodů může být jejich cena,tedy u těch které fungují a nejsou noční můrou jejich majitelů. A výhody ? Denní světlo je jeden z nejkrásnějších materiálů pro interiery budov. Zaplatíme spoustu peněz za krásné vybavení interieru a pak vůbec nevynikne, protože zapomeneme, že přes den kdy venku svítí slunce, my si musíme na krásný interier svítit umělým světlem které tvary a barvy vůbec nezvýrazňuje a potlačuje. A denní světlo je zdravé, znáte ten pocit, když jste delší dobu pod umělým osvětlením ? Ten pocit pálení očí a bolení hlavy ?“

Hanka: „Jak vysoko nad střechu lze světlovod vytáhnout? V případě, že napadne půl metru sněhu, by byl světlovod, který je přímo v úrovni střechy, prakticky nepoužitelný,“

Jakub Brandalík: „V horských oblastech se udělá pod světlovod vyšší podsada, tak aby kopule byla nad úrovní vrstvy sněhu na střeše“

Hanka: „Ještě jedna otázka. Lze tedy zcela nahradit denní osvětlení v obytných místnostech světlovody, nebo jen doplnit denní osvětlení? Jak se posuzuje použití světlovodů - jako sdružené osvětlení či denní osvětlení?“

Jakub Brandalík: „Ideální je navrhovat světlovody jako čistě denní osvětlení. Pokud to není možné z konstrukčních důvodů kvůli počtu světlovodů, jsou výpočty denního osvětlení počítány a posuzovány jako sdružené osvětlení.“

Michaela: „Dobré ráno, kamarád si pořídil světlovod a po třech letech z něj teče voda! To je normální stav po pár letech? Chtěli bychom mít denní světlo v koupelně, jde to vůbec nějak zaizolovat nelépe na furt? Díky za odpověď“

Jakub Brandalík: „Pozor na světlovody, které montují střechařské nebo stavební firmy. Je krize a světlovody se dají sehnat ve stavebninách a velkobchodech velmi různé a velmi levné a laik do první zimy nepozná že má světlovod, který mu nebude fungovat a způsobí mu velké starosti.“

Frantisek Hruby: „Dobry den, zajima me zivotnost svetlovodu, jak dlouho si svetlovod zachova sve parametry prenosu svetla? Druha otazka, jak je to s resenim tepelnych mostu, resp. kondendaci uvnitr svetlovodu? Mam se toho obavat? Diky za odpoved.“

Jakub Brandalík: „Źivotnost světlovodů je velmi různá. Světlovody které používají například skleněné křišťálové kopule jsou dimenzovány na životnost 50-60 let. A světlovody, ve kterých v zimě kondenzuje z pár let musí se většinou odstranit ze stavby“

Dan Pešta: „Dobrý den, jak moc je to finančně náročné? Modelový přiklad do kuchyně cca 30 m2, dva otvory asi. Ještě nemáme postaveno. Děkuji.“

Jakub Brandalík: „Osvětlení vyjde asi na 60tis Kč. Ale seženete světlovody i za 10 tis Kč-z těch se ale můžou stát spíše šerovody“

Michaela: „Musím tedy psát jako speciální požadavek, že chci zaizolovaný světlovod??“

Jakub Brandalík: „Je potřeba se ptát a nechat si vysvětlit co bude přesně namontováno a kým.“

DAYD: „Jak byste charakterizoval světlovod?“

Jakub Brandalík: „Zařízení které přináší zdravé denní světlo tam kde by si lidé zbytečně kazili oči pod žárovkou.“

Hanka: „Kde je ta hranice mezi sdruženým a denním osvětlením? Kolik počtů světlovodů a o jaké kapacitě (intenzitě) se posuzuje stále ještě jako denní osvětlení?“

Jakub Brandalík: „Záleží na typu tzv.zrakové náročnosti činnosti-práce, která se bude pod světlovody provádět. Existuje hygienická norma, která tyto třídy a požadavky na množství denního světla určuje. Popisuje tzv. činitel denní osvětlenosti pracoviště.“

Martin: „Dobrý den. Nedají se ty křišťálové kopule sehnat levněji třeba vněkde v Polsku?“

Jakub Brandalík: „Křišťálové kopule se vyrábějí v čechách a těží z věhlasu a kvality českého křišťálu.“

Hanka: „Jak se posuzuje osvětlování při použití světlovodů? Je sdružené, umělé, nebo denní? Děkuji za Vaše odpovědi.“

Jakub Brandalík: „Posuzuje se jako denní, nebo sdružené. Hodně také záleží na informovanosti a zkušenosti projektanta a hygienika který osvětlení interiéru schvaluje.“

DAYD: „Je to dnes dobrý kšeft - světlovody?“

Jakub Brandalík: „Světlovody začínají být součástí českého stavebnictví a jejich spotřeba a potřeba narůstá s informovaností veřejnosti a odborníků. Světlovody začaly být jednu dobu velmi používané, protože je začal propagovat jeden velký výrobce. Bohužel udělaly ostudu tomuto novému oboru protože nesvítili tak jak světlovody můžou svítit a v zimě v nich kondenzovala voda. Naštěstí už je tato doba pryč. Jeden stavební veletrh začal používat ve svém popisu vystavovaných výrobků název Šerovody...a světlovody...“

DAYD: „Je to dnes dobrý kšeft - světlovody?“

Jakub Brandalík: „Dobrý den jsem potešen vaším dotazem a rád bych na něj odpověděl. Kšeft se světlovody mají stavebniny a stavební firmy a střechařské firmy. Těch světlovodů které svítí se zase tolik neprodává kvůli ceně.“