Chat

odborník na etiketu

Ladislav Špaček

Záznam chatu z pátku 21. září 2012

Glass Inferno: „Znáte pravidla dobrého chování, která jsou v knize Mach a Šebestová?“

Ladislav Špaček: „Přiznám se, že ne, Macha a Šebestovou sledovaly moje děti, já už ne.“

Glass Inferno: „Dodržujete etiketu stopro?“

Ladislav Špaček: „Ano, ale nemyslete si, že to znamená, že doma chodím v obleku. Etiketa nás učí chovat se přiměřeně v každé situaci, někdy uvolněně (v hospodě s kamarády), jindy přísněji (na banketu na Hradě).“

Glass Inferno: „Jak se Vám líbil vtip z České sody o Vás - že Havel tloukl špačky?“

Ladislav Špaček: „Smáli jsme se tomu oba. Moje jméno svádí k podobným hříčkám, na to jsem zvyklý už od základní školy.“

Glass Inferno: „Jak se vám líbil pořad o etiketě s Miroslavem Moravcem? Jak si považujete Gutha-Jarkovského?“

Ladislav Špaček: „Jiří Guth-Jarkovský je legenda a legendy patří do historie, dnes je etiketa mnohem širší než před sto lety. Jiné bylo postavení ženy, dětí, jinak žili podnikatelé, musíme sledovat a v příručkách etikety zachycovat současný život.“

Josef Kabrda: „Přeji Vám dobré ráno.Jsem rozvedený a máme šesti letého syna,problém je v tom,že každy z rodiču vychovává syna rozdílně,já sem ten,který mu dává tzv.řád-jak Jste říkal,ovšem moje exmanželka mu žádný řád nedává-jak se s tímto problémem potýkat???Děkuji p.Josef Kabrda“

Ladislav Špaček: „Snad byste si o tom mohli spolu povyprávět. Měli byste si spolu říct, že zájem dítěte je hodnota nejvyšší a v jeho zájmu byste si měli stanovit pravidla pro jeho výchovu. Jestli ale máte spolu komunikační problém, pak nebude snadné shodnout se na základních normách.“

Renáta: „Dobrý den,chtěla bych poradit. Syn 11 let, jede se třídou na odpolední představení do Národního divadla. Jak se vhodně obléknout? Děkuji Renáta“

Ladislav Špaček: „Pro chlapce postačí bílá košile a tmavé kalhoty. Nemá-li sako, pak vesta, v nejhorsím tenký jednobarevný svetr. Určitě by si měl zvyknout, že do divadla se chodí jinak než na hřiště nebo do školy.“

Petra Volcová: „Dobrý den, máte vydaných několik knih, znáte etiketu na Hradě i v podhradí... Jsme generace, která bude pracovat do 75 let (možná :)) ) čeho Vy sám chcete v životě ještě dosáhnout? Poraďte jak na to, tak nějak pedagogicky? Děkuji za odpověď“

Ladislav Špaček: „Neměl jsem nikdy konkrétní cíl, čeho dosáhnout, pokud nemyslím to, že jako dítě jsem chtěl být popelářem. Ale nějak je mi souzeno pracovat pro veřejnost - jako učitel, televizní moderátor, mluvčí prezidenta a nyní šířím osvětu v oblasti etikety. Cíle musejí vycházet z možností a příležitostí - a o něco je přesahovat.“

Marta Šafaříková: „Pane Špaček, vítám Vás v Ostravě. Zajímá mně, jestli Váš brácha DINDA :-) žije pořád v Praze. Jestli to není státní :-) tajemství, ráda bych na něho získala kontakt. Scházíme se jednou ročně s partou z Ostravských komunikací, vždy vzpomínáme na něho a zlaté :-) časy v OK. Zdravím Vás i Jardu !!!“

Ladislav Špaček: „Ano, Dinda žije pořád v Praze. Napište mi na můj web www.ladislavspacek.cz, přepošlu mu Váš vzkaz. Z tohoto chatu to nejde.“

Kudláčková: „Dobrý den, zajímalo by mě, jaký je váš názor na úroveň etikety v Ceské republice vzhledem k ostatním zemím. Děkuji za odpověď Kudláčková“

Ladislav Špaček: „Je lepší, než si obecně myslíme. Oblékání, kontaktní situace, to je v pořádku, tam jsme na tom dobře. Nejhorší ve srovnání se zahraničím je stolování, neumíme správně jíst. A ještě něco: neumíme se usmívat, to je velký rozdíl mezi námi a zahraničím.“

Klára: „Dobré ráno, jsem studentkou ekonomie a protože si dobře uvědomuji, že znalosti etikety jsou pro mě klíčovou oblastí k získání úspěchu, chci se zeptat, zda je možné někde najít nějaké semináře s Vámi na dané téma. Děkuji za případnou odpověď a přeji příjemný den.“

Ladislav Špaček: „Neudělám Vám radost, moje semináře jsou uzavřené, pro manažery firem a úřadů. Nedělám otevřené semináře.“

Glass Inferno: „Jak se prodávala kniha o etiketě, kterou jste napsal?“

Ladislav Špaček: „Napsal jsem jich už asi deset a o všechny je velký zájem, to mi dělá radost, vidím, že veřejnost se zajímá o etiketu.“

Karel: „etiketa (z franc.) pravidla společenské ho chování. E. bere většinou zřetel jen na zevní jednání, a proto se stává nau kou o zakrývání mravních závad, které se pak mohou dále projevit v jednání. To je nejlépe vidět v tradiční diploma cii, kde se vždy a ve vysoké míře zacho vávají pravidla slušného společenského vystupování, ale nikoli jednání. Z toho důvodu je žádoucí podložit e. etikou. Malý mystický slovník, Květoslav Minařík (jediný zapadní buddha) :)“

Ladislav Špaček: „Etiketa más vede ke konání dobra, k ohleduplnosti, empatii, k laskavosti. Forma je jen vnější znak, přece rychle rozeznáte, kdo má laskavou mysl, a kdo je naopak padouch, byť jsou oba stejně oblečeni.“

Glass Inferno: „Jaké to bylo jet vzadu na tramvaji?“

Ladislav Špaček: „Bylo? Jezdím tramvají a metrem denně, bydlím v centru Prahy a jinak se tam pohybovat nedá, autem nikam nedojedete a pak stejně nevíte, kam ho postavit. Co stíhám pěšky, tam doběhnu, jinak jsem v MHD několikrát denně.“

Božena: „Jen jsem Vás chtěla pozdravit,popřát Vám hodně zdraví,úspěchů a taky pohody.“

Ladislav Špaček: „Děkuji, jste milá, potěšila jste mě.“

Glass Inferno: „Kolik dílů měl Váš pořad na ČT o Etiketě?“

Ladislav Špaček: „43 dílů.“

Glass Inferno: „Školil jste v etiketě i svého syna?“

Ladislav Špaček: „Dokud to šlo, tedy v dětství. Když mu bylo šestnáct, odešel z domu a pak už bylo jen na něm, co si osvojí. Ale základ má dobrý, to dnes na něm vidím.“

sonax: „Jakou přikládal etiketě váhu Váš někdejší šéf - prezident V. Havel?“

Ladislav Špaček: „Pro něj byla etiketa samozřejmostí, pocházel přece z dobré měšťanské rodiny, uměl bezvadně stolovat, uvázat si kravatu, obléct se, byl zdvořilý a laskavý.“

Karel: „upřesnění co je etika: etika (z řec.) mravouka; nauka o mrav nosti, která se též nazývá filozofií mrav nosti nebo i praktickou filozofií. Pojed nává o hodnotách lidského jednání, po suzuje smýšlení, popudy a účely veške rého jednání člověka; třídí je a usiluje o dokonalé a úplné vystižení pravidel lidského života z hlediska svrchovaného dobra. Hodnota e. je ovšem závislá na tom, jaký postoj k světu mají její tvůrci. Sta ví-li její tvůrci sebe jako bytosti vyžadu jící na okolí, aby respektovalo jejich sta novisko a požadavky, bude mít mnoho známek nedokonalosti. Ty se odstraňují pouze pocitem člověka jako jedince, že je součástí celku, k němuž se ovšem mu sí chovat jako ten, kdo chce tomuto cel ku dát to nejlepší, co sám vlastní a pro žívá. Tím se problém e. přesouvá na pole mentální a pocitové výchovy, neboť pouze z myšlení a cítění vyvěrá jednání, které je pozitivně dobré, nebo sobecké a zlé a podle toho společensky příznivé nebo škodlivé.“

Ladislav Špaček: „Ano, etiketu pro malé děti od tří do šesti let. Jmenuje se Dědečku, vyprávěj, bude na trhu za měsíc.“

Simča Humpolová, Brno, 24let: „Dobrý den a ráno mistře, proč jste se zrovna začal věnovat tomuto oboru? Pamatuji si, když jsem se s Vámi osobně setkala a vyfotila, bylo to při příležitosti knihy Nová velká kniha etikety v Brně. Přeji pěkný den, víkend a zbytek léta. Vaše fanynka.“

Ladislav Špaček: „Když mi někdo řekne "mistře", usměju se, jestli je to myšleno vážně:) Člověk dospěje k tomu, co v něm dřímá, k čemu má vlohy, co vyvěrá z jeho osobnosti. Jinak by to bylo nevěrohodné. Nějak jsem to měl léta v sobě a po odchodu z Hradu jsem měl čas se etiketě věnovat profesionálně.“

Markéta: „Jak dlouho jste odborníkem na etiketu?“

Ladislav Špaček: „Myslím, že veřejně jsem začal etiketu propagovat v televizním seriálu Etiketa, ten se natáčel v roce 2004.“

Markéta: „Co byste si v současné době nejvíc přál?“

Ladislav Špaček: „Aby se k sobě lidé chovali líp, ohleduplněji, laskavěji. To je hlavní poslání etikety.“

Simča Humpolová, Brno, 24let: „Ano, to " mistře" jsem myslela 100%!!!, hooodně si Vás vážím!!!“

Ladislav Špaček: „Ano ano! Děkuji:-)“

sonax: „Chystáte nějakou knihu o etiketě zase?“

Ladislav Špaček: „Ano, etiketu pro malé děti od tří do šesti let. Jmenuje se Dědečku, vyprávěj a bude na trhu za měsíc.“