Chat

ekonom

Daniel Stavárek

Záznam chatu ze středy 11. července 2012

ngbb: „Učíte a jste zároveň funkcionářem na Slez. U., dá se to stíhat?“

Daniel Stavárek: „Dobrý den, stíhat se to dá a není to ani komplikované sladit. Jediná věc malinko trpí, a to je vědecká činnost a publikování článků. V tom mi ale pomáhají šikovní doktorandi na katedře :)“

ngbb: „Co si myslíte celkově o evropské měnové krizi?“

Daniel Stavárek: „Dobrý den, bohužel se naplno projevil fakt, že měnová unie byla od počátku spíše politický než ekonomický projekt. Pokud by o vzniku rozhodovali ekonomové na základě ekonomických důvodů, nevznikla by. Politické vlivy se projevují i v současnosti při řešení krize, které v mnohém omezují přirozené ekonomické síly. Neznamená to ale, že bych byl proti měnové unii nebo si přál její rozpad.“

ngbb: „Co si myslíte o tvrdém postoji Finské republiky, že odejde z měnové unie?“

Daniel Stavárek: „Dobrý den, podle posledních informací není postoj finské vlády až tak striktní. Spíše se jedná o logický postoj země se zdravými veřejnými financemi a ekonomikou, která se staví rezervovaně k neustále rostoucí podpoře zemí s problémy. Posiluje se tak tábor kolem Německa a Nizozemí, což je pro vyváženost názorů jen dobře.“

ngbb: „Jaký máte názor na současnou Británii, mluvilo se v této zemi i o referendu?“

Daniel Stavárek: „Dobrý den, Velká Británie navždy zůstane svá a jedinečná. Nemůžeme čekat, že by se zapojila do dalších integračních tendencí v rámci EU případně vstoupila do měnové unie. Nedokáži si představit žádného britského politika, který by usiloval byť jen o vypsání referenda na toto téma - ve volbách by prohrál :)“

ngbb: „Jak vidíte výsledek posledních řeckých voleb?“

Daniel Stavárek: „Dobrý den, pravděpodobně se odchod Řecka z eurozóny o několik měsíců až rok oddálí :)“

VD: „Pane docente, kdy bude profesura?“

Daniel Stavárek: „Dobrý den, snad brzy, pracuje se na tom :)“

VD: „Je dobrá reflexe ČR na dění v souč. EU - jak mediální, tak politická, tak ekonomická?“

Daniel Stavárek: „Dobrý den, v médiích, zejména odborných, je samozřejmě možno získat objektivní a vyvážené názory. V politické oblasti bohužel velmi převládá umělá euroskeptická ideologie, která se samozřejmě ještě zesílila, když se EU a eurozóně nedaří. Je mnohem jednodušší i politicky atraktivní přidat se na stranu kritiky. Hospodářskou politiku vládu považuji za velmi krátkozrakou a téměř dogmaticky zaměřenou pouze na škrty, úspory a zvyšování daní. Potřebná prorůstová opatření bohužel chybí.“

VD: „Nepůjdete jako poradce do politiky, nabízel Vám to někdo?“

Daniel Stavárek: „Dobrý den, seriozní nabídku jsem doposud nedostal. Do aktivní politiky se nechystám, raději zůstanu na akademické půdě :)“

VD: „MMF a SB, jaká je jejich role v souč. Evropě podle Vás?“

Daniel Stavárek: „Dobrý den, úloha SB téměř žádná, jelikož její úloha spočívá zejména v podpoře rozvoje a snižování chudoby v chudých a rozvíjejících se zemích. MMF v souvislosti s nedávnou finanční krizí aktivně zasáhnul v několika evropských zemích, např. Maďarsku nebo Islandu, kdy pomohl překlenout tu nejtěžší fázi krize. I přes častou kritiku fondu považuji jeho činnost za prospěšnou a existenci za nutnou.“

VD: „Kdy by bylo dobré v ČR zavést EURO?“

Daniel Stavárek: „Dobrý den, co nejdříve potom, až se stabilizuje situace eurozóny a bude jasné, v jaké podobě a struktuře bude fungovat. Z pohledu struktury české ekonomiky, jejího napojení na trhy EU, propojenosti finančního sektoru, by bylo vhodné být součástí eurozóny.“

VD: „CO si myslíte o krachu bank v 90. letech v ČR - V. Klaus to kdysi v jednom projevu reflektoval takto: " veřejnost je pobouřena krachem menších bank"?“

Daniel Stavárek: „Dobrý den, krachy byly bohužel nezbytné, zejména pro stabilitu bankovního sektoru. Vyústila tak velice liberální licenční politika ČNB ranného kapitalismu, kdy oprávnění fungovat získaly banky, které na to neměly finančně, personálně ani morálně. Interpretace Václava Klause je zajímavá, jelikož on byl jedním z hlavních politiků vytvářejících politickou poptávku na vznik mnoha bank, které by financovaly úvodní etapu ekonomické transformace.“

VD: „Zajímá Vás i ekon. kriminalita - praní špin. peněz, korupce?“

Daniel Stavárek: „Dobrý den, spíše z pohledu obyčejného občana než profesně. Na katedře se nicméně dané problematice věnujeme ve spojení s bankovnictvím nebo veřejnými financemi.“

Monika: „dobry den,jak by jsme meli resit finance na dovolene na Ukrajine? jedeme na motorkach... dekuji za odpoved“

Daniel Stavárek: „Dobrý den, v hotovosti si vezměte americké dolary, vyměnte je doma před cestou. Pokud máte účet v UniCreditBank, vybírejte z bankomatu ukrajinské UniCreditBank. Dostanete se tak přímo k hotovosti ukrajinské měny a zaplatíte za výběr pouze 5 Kč. Nebo si založte účet Equa bank, vložte na něj peníze a budete mít výběry z jakéhokoliv bankomatu na 9 Kč.“

Bart: „Dobrý den, připadá mi to, že ať se vývoj kolem fin. krize pohne jakkoliv, VŽDY "berou banky"... není problém právě v síle jejich vlivu? Děkuji“

Daniel Stavárek: „Dobrý den, máte pravdu. Současný ekonomický systém je založen na finančním a zejména bankovním sektoru. Bez stabilního a fungujícího finančního a bankovního sektoru by v podstatě přestala fungovat celková ekonomika. Banky úvěrují firmy i domácnosti, investují do vládních dluhopisů, přímo nebo zprostředkovaně vlastní podniky (často i významné a strategické). Jejich vliv je tak ohromný a jejich případný krach by byl neskutečně nákladný a problematický. Proto se velké banky musí vždy zachránit :)“

VD: „Co si myslíte o tom, že už jsou tr. odp. i práv. osoby v ČR?“

Daniel Stavárek: „Dobrý den, i když nejsem odborníkem v této oblasti, osobně to považuji za dobrý počin a výrazný průlom do české legislativy. Klíčový přínos vidím hlavně v lepším potírání hospodářské kriminality, která je u nás velkým problémem.“

Monika: „dekuji za vasi radu,mam ucet v Mbank,asi to bude to same,ze? a proc tam americke dolary? na uplatky? :-D“

Daniel Stavárek: „mBank má zdarma výběry, pokud jeho hodnota převýší v korunovém vyjádření 2500 Kč, u mBank je ale problém v tom, že používá pro přepočet nevýhodné kurzy. DOlary jsou na Ukrajině používanější než eura, proto kurzy ve směnárnách mohou být lepší, na úplatky nebo pokuty se budou hodit taky :)“

Michaela: „Dobrý den, jak je nejvýhodnější platit na dovolené v Chorvatsku? Kartou nebo cash? Názory se různí, připadá mi, že články, které píšou o výhodnosti placení kartou jsou "podplaceny" bankami. Jak to je opravdu? Děkuji za odpověď“

Daniel Stavárek: „Dobrý den, platba kartou v obchodu, restauraci nebo pumpy jsou samozřejmě bez poplatku, a proto pro klienta výhodná. Rozdíl v kurzu, který byste použili při výměně ve směnárně a při platbě kartou jsou minimální. Platí základní rada, vemte si Euro v hotovosti a také platební kartu a vhodně kombinujte.“

Bart: „Děkuji za odpověď! Není právě problém v tom obrovském vlivu a možná až nezodpovědném chování jejich vedení? Možná omezit právě ten vliv... ? (To by šlo težko, ale..?)“

Daniel Stavárek: „Tam je jasné spojení. Pokud šéfujete velké a vlivné bance, rychle zjistíte, že vaše moc je velká a můžete si dovolit hodně. Odborně se tomu říká morální hazard a ten se skutečně omezuje velice těžko. Státní regulace je většinou bezzubá a v tomto směru vždy o krok pozadu.“

Michaela: „Děkuji moc za rady. A co chorvatské kuny? V obchodech se platí většinou kunami, nebo je výhodnější používat eura když to jde?“

Daniel Stavárek: „určitě se zeptejte, jaký kurz používají... oni s těmi eury půjdou později do směnárny, takže to pro ně bude znamenat starost navíc a ten kurz může být pro vás nevýhodný... lépe by proto mohlo vyjít směnit si eura na kuny na místě a platit v kunách“