Komu vlastně dnes patří unikátní umělecká sbírka německého diktátora? Reportér Stanislav Motl pátrá po záhadách a neznámých historických souvislostech (2012). Režie P. Všelichová

Litujeme, ale pořad není v iVysílání dostupný
Video není k dispozici

Stalo se to 11. března 1938 v osm hodin večer, v málo elegantním městě Linci v Horních Rakousích. Za jasného měsíčního svitu bylo v ulicích přes sto tisíc lidí – čtyři pětiny z celkového počtu obyvatel města – křičeli do ochraptění a hystericky mávali praporky s haknkrajcem. Také z budov vlály velké prapory s haknkrajcem, jako by šlo o nějakou velkou oslavu nikoliv o kapitulaci. Všechny oči byly upřeny na otevřenou mercedesku, která pomalu projížděla městem. Stál v ní muž, upřímně oslněný ovacemi, kterých se mu dostávalo: Adolf Hitler. A právě nyní v něm dozrává velký plán. Změní provinční Linec v hlavní umělecké město Evropy. Budou tu vévodit mohutné budovy, které on sám navrhne a zaplní uměleckými poklady. Kde tyto poklady získá? Bude je kupovat. Především ale bude loupit. Po celé Evropě.

A kam se poklad poděl po válce? Jeho část prokazatelně zůstala v Čechách. Je to zjištění, které zvedlo ze židlí hledače pokladů z celé Evropy. Ale u nás, kde byl tento poklad nalezen, však oficiální místa zatvrzele mlčí. Proč? Protože bychom museli přiznat, že tu dodnes ukrýváme osobní majetek Adolfa Hitlera?

Více na portálu ČT24


Stopáž28 minut
Rok výroby 2012
 ST