Aby dluhy nebolely

Na šikmé ploše

Hodnocení pořadu:
1 2 3 4 5 Počet hlasů: 0  
Sdílet
| Poslat odkaz

Praktické rady pro lepší hospodaření s osobními i rodinnými financemi a doporučení, jak se orientovat v nabídkách renomovaných peněžních ústavů i pochybných obchodních společností

Od nesplácení na šikmou plochu

Do potíží se splácením dluhů se může dostat téměř každý z nás. Někdo řeší situaci aktivně a zodpovědně komunikuje s věřitelem. Mnoho lidí se ale při problémech začne věřiteli vyhýbat v domnění, že se problém nějak sám vyřeší. Že je to ale ta nejhorší varianta, prozradí další díl vzdělávacího pořadu Aby dluhy nebolely a také přidá několik informací o tom, jak snadno se může dlužník při nesplácení dostat na ostrou hranu zákona nebo na okraj společnosti.

Osmý díl seriálu o financích, který nese název Na šikmé ploše, rozvíjí situaci, kdy dlužník své závazky zkrátka neřeší – neboli volí strategii mrtvého brouka. Jaké jsou hlavní rizika takového postoje?

Zprvu poměrně malá dlužná částka může velmi rychle narůst při nesplácení do gigantických rozměrů. Z několika korun je rázem několik tisíc a dlužník se dostává do složité psychické situace, jejíž přispěním se rychle může ocitnout až na okraji společnosti. „Je třeba najít odvahu, obrátit se na věřitele a spolupracovat s odborníky na řešení těchto krizových situací, včetně psychologů,“ radí v seriálu psychiatr Jiří Ramboch.

Při narůstajících problémech s dluhem však hrozí nejen riziko psychické nepohody, ale i „sklouznutí“ do tzv. šedé ekonomické zóny. Je–li totiž dlužníkovi uvalena na podstatnou část mzdy exekuce kvůli neplacení dluhů, začne pro něj být velmi lákavá vidina přivýdělku například v podobě nelegální práce. Ani takto však dlužník své problémy nevyřeší. Zkrátka, podepsáním smlouvy o půjčce se dlužník zavázal plnit určené povinnosti.

Motto dílu:

Na šikmé ploše

Je potřeba mít na paměti, že: Statistiky ministerstva vnitra uvádějí, že majetková trestná činnost tvoří téměř 80 % veškeré kriminality v České republice. Je nepopiratelný fakt, že lidé s finančními problémy se do podobných statistik dostávají nejen jako pachatelé, ale také jako oběti majetkové trestné činnosti výrazně častěji, než lidé bez finančních problémů.

Přehrát video

Diskuse diváků
 • dluhy.org 15. 5. 2013 20:53

  www.dluhy.org

  Dluhy.orgHlavní stránka

 • Oddlužení 2. 12. 2012 19:10

  http://www.oddluzeni-oddluzeni.cz/ http://www.insolvence-insolvence.cz/ http…

 • Blanka Štěrbová 22. 9. 2012 13:54

  splátkový kalendář

  Chtěla bych vědět, zda je nutné dodržet v té finanční výši, jak byl stanoven., aniž by došlo …

Tato diskuse je určena pouze k výměně názorů mezi diváky. Pokud chcete zaslat dotaz nebo připomínku tvůrcům pořadu, obraťte se, prosím, přímo na Českou televizi.

Napsat do televize Vstoupit do diskuse

Stopáž: 8 minut – Rok výroby: 2011 – P
Žánr: Dokument
Tento díl ve vysílání

Tento díl pořadu v současnosti nevysíláme. Můžete si však nechat zaslat zprávu, pokud se objeví v aktuálním vysílání:

Nastavit připomenutí

Starší data vysílání najdete kliknutím na následující odkaz.

Hledat všechna vysílání:
pořadu / tohoto dílu