Zahrada pod lupou

Hodnocení pořadu:
1 2 3 4 5 Počet hlasů: 4  
Sdílet
| Poslat odkaz

Rady odborníků

Drtiče a štěpkovače, pomocníci do každé zahrady

25. 10. 2012

Drtiče a štěpkovače, pomocníci do každé zahrady

Při práci na zahradě vzniká spousta rostlinného materiálu, který bychom vůbec neměli nazývat odpadem, ale měli bychom ho na zahradě využít. K lepšímu zpracování organického materiálu slouží štěpkovače a drtiče. Náš bosonohý zahradník Vlastík otestoval některé drtiče. „Rád je používám, protože když ostříháme větvičky a pak je rozdrtíme, vytvoříme krásně rozmělněnou organickou hmotu, tu pak můžeme použít na celé zahradě.“

Optické triky pro malou zahradu

18. 10. 2012

Optické triky pro malou zahradu

V zahradní architektuře se používají různé optické triky a
fígle, například hra barev, různé průhledy nebo optické zmenšování a
zvětšování. V malé zahradě musíme velmi pečlivě šetřit místem. Nabízí se tedy využít
všech optických triků, které prostor zvětší tak, aby zahrada vypadala větší,
než je.

Řežeme dříví na polínka

18. 10. 2012

Řežeme dříví na polínka

V příspěvku se představí tři oranžové krasavice, které reprezentují jednu prodejní řadu. Tu tvoří tři základní segmenty. jedná sem benzínové modely, v řadě hobby, farmářská a profesionální pila. Výběr vhodného typu vždy záleží na množství dřeva, které je potřeba pilou zpracovat.

Podzimní hnojení trávníku

11. 10. 2012

Podzimní hnojení trávníku

Mnoho lidí považuje trávník za jakousi věc, která jen zabírá místo na zahradě užitkovým rostlinám, které jsou pro zahradu jakoby důležitější. S rozvojem rekreačních zahrad se trávník dostává do popředí zájmu, musíme o něj dbát a opečovávat ho. Aby byl trávníček krásný, zelený, vitální a zdravý, stojí celkem dost práce a úsilí. Činností, které se dělají kolem trávníku, je opravdu veliké množství. Musíme trávník provzdušňovat, zalévat, sekat, zastřihávat, zbavovat plevele a také hnojit.

Rostliny jako pohledová clona

11. 10. 2012

Rostliny jako pohledová clona

„Začneme tím, že si zvolíme v jakém stylu výsadba bude. Tady byl použit přírodnější styl, kdy rostliny jsou divočejší, působí přirozeně, i když nejsou v místě původní. Měli bychom ale zvolit takové rostliny, které odpovídají místnímu prostředí. Pokud tedy ze západní strany foukají studené větry a z druhé strany zase praží celý den sluníčko, měly by rostliny podmínky vydržet.

Hydraulické štípačky

4. 10. 2012

Hydraulické štípačky

Zima už se blíží, s ní i topná sezona, a ne každý má kondici na štípání dřeva sekerou. Naštěstí dnes už máme technické vymoženosti, které dokáží výrazně pomoci. Existují takzvané hydraulické štípačky, které polena bez velké námahy rozštípnou. David Prachař zkusil některé štípačky otestovat.

Bylinková zahrádka

4. 10. 2012

Bylinková zahrádka

Bylinkové zahrady bývaly v klášterech a později také v zahradách našich babiček. Mniši mohli v bylinkové zahradě krásně rozjímat, nebo si mohli okořenit svou skromnou stravu. Ani dnes nemusíme do okrasné zahrady sázet pouze okrasné rostliny, kvetoucí a stále zelené. Můžeme do ní zakomponovat i spoustu rostlin, které se dají nějakým způsobem zužitkovat. Ideální jsou bylinky.

Podzimní hnojení

27. 9. 2012

Podzimní hnojení

„Existuje více možností, jak rostlinám přes zimu pomoci, aby na zahradách vydržely zdravé a v kondici. Jednou z touhle možností je optimální podzimní hnojení. Hnojivo, které se používá na podzim, obsahuje kromě různých dalších prvků zejména draslík. Kromě jiného draslík velmi významnou měrou podporuje vybarvení rostlin, kvalitu plodu a jejich skladovatelnost. Draslík zlepšuje i kvalitu a vitalitu kořenové soustavy. Na podzim je ale nejdůležitější jeho schopnost znatelně podpořit vyzrávání rostlinných pletiv. Rostlina potom dobře snáší sucho i nástrahy zimy,"radí Pavel Chlouba.

Sázíme růže

27. 9. 2012

Sázíme růže

Do připravené jámy nalijeme tak půl konve vody a počkáme, až se vsákne. Růži vyjmeme z nádoby. Pokud je hodně prokořeněná, je dobré kořeny mírně narušit, aby v jámě nerostly stále do kruhu, tak jako v květináči, ale začaly se rozšiřovat do okolí. Pak už růži umístíme do jámy a přisypáváme zeminou. Čas od času keřík mírně nadzvedneme a zatřeseme jím, aby se zemina dostala ke všem kořenům a nevznikaly vzduchové kapsy. V těch by kořeny nerostly a zasychaly by. Kolem kmínku vytvoříme mírnou prohlubeň, ve které se bude držet voda při pravidelném zalévání. Před příchodem zimy přihrneme zeminu až ke spodním větvím, abychom chránili celý spodek rostliny před mrazy.

Řežeme motorovou pilou

20. 9. 2012

Řežeme motorovou pilou

Základem ekonomického řezání je správné broušení řetězu. Správným nabroušením řetězu můžeme totiž podstatně snížit spotřebu benzínu. Ukazatelem jsou piliny, ostrým řetězem vytvoříme velké odpadní hobliny, odpad z tupého řetězu je jemný, prachový až moučný. „Správné broušení řetězu je základ. Je to stejné jako u auta. pokud máte špatnou geometrii kol, sjíždějí se vám pneumatiky a auto táhne do strany,“ srovnává Jiří Vorlíček, mistr republiky v řezání motorovou pilou.

Další stránky:
1 | 2 | 3 | 4 | 5 | »

Stopáž: 23 minut – Rok výroby: 2012 – P  ST  HD
Žánr: Vzdělávání
Vysílání pořadu

Tento pořad v současnosti nevysíláme. Můžete si však nechat zaslat zprávu, pokud se objeví v aktuálním vysílání:

Nastavit připomenutí

Starší data vysílání všech dílů najdete kliknutím na následující odkaz.