Zahrada pod lupou

Hodnocení pořadu:
1 2 3 4 5 Počet hlasů: 0  
Sdílet
| Poslat odkaz

RADY ODBORNÍKŮ

Buxus neboli zimostráz

19. 5. 2012

Když se řekne buxus neboli zimostráz, každý si představí dobře známou zahradní rostlinu. Zelený tvarovaný keříček, který můžeme vidět na řadě zámeckých zahrad. Třeba v parku na Dobříši. Dřevina je velmi populární zejména kvůli tomu, že si celoročně udržuje svoji zelenou barvu. Buxus je rostlina relativně velmi známá, ale některé buxusové listy nebo piliny z buxusového dřeva se kdysi používaly na barvení vlasů do kaštanově hnědých odstínů. Velmi tvrdé dřevo buxusů se používalo na výrobu různých dárkových předmětů. Krabiček a hřebenů. Ale dělaly se z něho také tiskárenské štočky.

Buxus neboli zimostrázJeho dřevo je symbolem houževnatosti. Ano, správně! Buxus neboli zimostráz. Anglicky „baks“ - box, znamená krabice, ale také buzola. Nebo taky box jako sport.

Buxus neboli zimostrázKdyž se řekne buxus neboli zimostráz, každý si představí dobře známou zahradní rostlinu. Zelený tvarovaný keříček, který můžeme vidět na řadě zámeckých zahrad. Třeba v parku na Dobříši. Dřevina je velmi populární zejména kvůli tomu, že si celoročně udržuje svoji zelenou barvu. Buxus je rostlina relativně velmi známá, ale některé buxusové listy nebo piliny z buxusového dřeva se kdysi používaly na barvení vlasů do kaštanově hnědých odstínů. Velmi tvrdé dřevo buxusů se používalo na výrobu různých dárkových předmětů. Krabiček a hřebenů. Ale dělaly se z něho také tiskárenské štočky.

Buxus neboli zimostrázBuxusy můžeme tvarovat do různých útvarů. Do koulí, kuželů, do různých hranolů nebo dramaticky zvlněných živých plotů. Stříhání buxusů je záležitostí relativně velmi jednoduchou. Důležité je buxusy stříhat často, pravidelně a intenzivně, abychom dosáhli hustého a krásně kompaktního tvaru.

Buxus neboli zimostrázBuxus je rostlina velmi náročná na živiny. Je to vápnomilná rostlina, která vápník a další živiny velmi nutně potřebuje k životu. Buxus, kterému živiny chybí, si o ně sám řekne. Keř, který je podvyživený, ztrácí barvu, lístečky jsou hnědé až rezaté. Napravit se to dá relativně velmi rychle a snadno. Dodáme mu potřebné živiny, ideálně jsou namíchané ve speciálním hnojivu na buxusy. To se od běžných hnojiv liší hlavně tím, že kromě základních živin, které jsou důležité pro každou rostlinu, obsahuje také vápník. Vápník je dodán ve formě rozemletých schránek mořských živočichů, takový vápník se bude rozpouštět pomalu, průběžně a pro buxus to bude naprosto ideální léčba. Aplikace je velmi jednoduchá. Do odměrky přiložené v balíčku se nasype hnojivo a lehce se přisype kolem rostliny. Hnojivo začne působit za krátkou dobu, ale musíme rostlinu důkladně zalít. Ozdravení se na rostlině poměrně velmi rychle projeví a lístky se z hnědé barvy zase změní do krásně svěže zelené.

Autor: Pavel Chlouba, fotograf a zahradník

Stopáž: 23 minut – Rok výroby: 2012 – P  ST  HD
Žánr: Vzdělávání
Vysílání pořadu

Tento pořad v současnosti nevysíláme. Můžete si však nechat zaslat zprávu, pokud se objeví v aktuálním vysílání:

Nastavit připomenutí

Starší data vysílání všech dílů najdete kliknutím na následující odkaz.